Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2014, 10:19:09
danyel89 danyel89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2012
Mesaje: 7
Implicit Nedumerire Noe

Va salut. Terminand facultatea de istorie am aflat niste lucruri care m-au pus pe ganduri. Am inceput sa caut niste evenimente certe din istorie pentru a le compara cu aceeasi perioada din Biblie.
Astfel am ajuns la anul 3100 i.Hr.Daca omenirea a reinceput cu Noe si familia sa(din nou prin incest), potopul avand loc acum circa 4000 ani iHr, inseamna ca familia sa a inventat scrisul, descoperit in Mesopotamia aprox 3100 i.Hr.
Mai inseamna ca si diavolul i-a facut sa uite complet de Dumnezeu? Deoarece stim ca Mesopotamia a fost impartita in orase, au avut regi, care au dus razboaie, ceea ce e impotriva Lui Dumnezeu.
In plus, un amanunt si mai controversat-populatia din Mesopotamia era politeista!Oare cum au ajuns urmasii lui Noe sa isi inventeze zei si "sa il uite" pe Dumnezeu, creatorul, salvatorul lor?
Mai mult decat atat. Familia lui Noe a ajuns in Egipt unde au inceput sa inventeze zei, sa ceara ofrande, sa isi faca supusii sclavi.
Cum au putut uita acestia de Dumnezeu, cand in Biblie scrie clar ca Dumnezeu i-a indrumat pas cu pas pe Noe si familia sa sa construiasca arca!
Cum poate cineva sa te convinga de exemplu ca nu exista cineva, cand tu, si familia ta vorbeau frecvent cu el si te-a scapat de urmarile potopului!
In Biblie sunt mentionati urmasii lui Noe, precum si urmasii urmasilor acestora, unde s-au stabilit acestia, fiind specificate doar orase din Mesopotamia.
Ei sigur au ajuns si in Egipt, nu se putea altfel, doar neamul lor mai exista pe pamant.
Acolo au ajuns sa se creada "trimisii zeului pe pamant", sa inventeze alti zei, din nou politeism ca in Mesopotamia.
Si ca sa fie tacamul complet, Mesopotamia de ieri este Irakul de astazi, o populatie 97% musulmana, cu trairi si credinte opuse crestinismului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2014, 10:42:30
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel89 Vezi mesajul
Va salut. Terminand facultatea de istorie am aflat niste lucruri care m-au pus pe ganduri. Am inceput sa caut niste evenimente certe din istorie pentru a le compara cu aceeasi perioada din Biblie.
Astfel am ajuns la anul 3100 i.Hr.Daca omenirea a reinceput cu Noe si familia sa(din nou prin incest), potopul avand loc acum circa 4000 ani iHr, inseamna ca familia sa a inventat scrisul, descoperit in Mesopotamia aprox 3100 i.Hr.
Mai inseamna ca si diavolul i-a facut sa uite complet de Dumnezeu? Deoarece stim ca Mesopotamia a fost impartita in orase, au avut regi, care au dus razboaie, ceea ce e impotriva Lui Dumnezeu.
In plus, un amanunt si mai controversat-populatia din Mesopotamia era politeista!Oare cum au ajuns urmasii lui Noe sa isi inventeze zei si "sa il uite" pe Dumnezeu, creatorul, salvatorul lor?
Mai mult decat atat. Familia lui Noe a ajuns in Egipt unde au inceput sa inventeze zei, sa ceara ofrande, sa isi faca supusii sclavi.
Cum au putut uita acestia de Dumnezeu, cand in Biblie scrie clar ca Dumnezeu i-a indrumat pas cu pas pe Noe si familia sa sa construiasca arca!
Cum poate cineva sa te convinga de exemplu ca nu exista cineva, cand tu, si familia ta vorbeau frecvent cu el si te-a scapat de urmarile potopului!
In Biblie sunt mentionati urmasii lui Noe, precum si urmasii urmasilor acestora, unde s-au stabilit acestia, fiind specificate doar orase din Mesopotamia.
Ei sigur au ajuns si in Egipt, nu se putea altfel, doar neamul lor mai exista pe pamant.
Acolo au ajuns sa se creada "trimisii zeului pe pamant", sa inventeze alti zei, din nou politeism ca in Mesopotamia.
Si ca sa fie tacamul complet, Mesopotamia de ieri este Irakul de astazi, o populatie 97% musulmana, cu trairi si credinte opuse crestinismului.
1.Dumneata esti ateu sau cauti raspunsuri ?
2.Dumneata cauti raspunsuri sau vrei sa ne testezi pe noi ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2014, 11:05:40
danyel89 danyel89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2012
Mesaje: 7
Implicit

Nu sunt ateu, am fost educat in credinta ortodoxa de catre mama de mic copil, dar terminand facultatea de istorie, mi-au aparut niste intrebari si caut raspunsuri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2014, 11:13:23
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel89 Vezi mesajul
Nu sunt ateu, am fost educat in credinta ortodoxa de catre mama de mic copil, dar terminand facultatea de istorie, mi-au aparut niste intrebari si caut raspunsuri.
Si crezi in credinta ortodoxa ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2014, 11:17:34
danyel89 danyel89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2012
Mesaje: 7
Implicit

Da cred, dar nu am putut sa nu imi pun intrebari eu invatand de la istorie una si din Biblie alta.
Nu pot sa nu ma gandesc ca sursele istorice despre acele locuri si timpuri sunt surse scrise, scrieri cuneiforme, hieroglife, etc, pe cand in Biblie ne bazam doar pe afirmatiile unor persoane care nici macar nu erau apostolii insine, ce au scris-o la peste 60 ani de la moartea Lui IIsus, bazandu-se pe relatari orale a mii si mii de persoane.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2014, 11:19:35
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel89 Vezi mesajul
Da cred,
In acest caz ai cauta raspunsuri si in afara celor care nu impartasesc credinta
ortodoxa ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2014, 11:22:45
danyel89 danyel89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2012
Mesaje: 7
Implicit

Eu vreau sa caut adevarul.
Nu pot accepta un adevar daca am indoieli asupra lui, iar asupra multor pasaje din Biblie, istoria m-a facut sa imi pun indoieli.
Va rog, daca imi puteti raspunde la problema a o faceti, sau oricine altcineva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2014, 11:25:29
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel89 Vezi mesajul
Eu vreau sa caut adevarul.
.
In acest caz ai cauta raspunsuri si in afara celor care nu impartasesc credinta
ortodoxa ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2014, 11:29:32
danyel89 danyel89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2012
Mesaje: 7
Implicit

Sper sa ma lamureasca si altcineva, vad ca dumneavoastra doar o tineti una si buna.
Da, as cauta, atata timp cat am certitudinea unei surse(cea istorica), sa vad daca teoria mea este gresita sau nu, poate ma insel.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.09.2014, 11:34:30
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel89 Vezi mesajul
Sper sa ma lamureasca si altcineva, vad ca dumneavoastra doar o tineti una si buna.
O tin una si buna pt ca am motiv(intemeiat) s-o tin.
Citat:
Da, as cauta, atata timp cat am certitudinea unei surse(cea istorica), sa vad daca teoria mea este gresita sau nu, poate ma insel.
Asa este, acum ai spus adevarul.
Si acum sa incepem:
Citat:
Daca omenirea a reinceput cu Noe si familia sa(din nou prin incest)
De unde aceasta idee ? Ce te-a facut sa ajungi la aceasta concluzie ?
Reply With Quote
Răspunde