Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.04.2010, 23:53:35
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Putin stupefiat, recunosc.Adica daca nu am destui bani cat cere 'economistul" parorhiei nu trebuie sa fiu parintele spiritual al copilului.Adica asta depinde si aici de "puterea financiara'.Deci nu putem fi apropiati sufleteste de cineva in casa Domnului daca nu avem bani.Am spus ca asta a devenit o afacere,daca pana si persoane care scriu pe acest forum cred ca este normal sa te traguiesti si sa platesti (taxa), pentru a intra in sfanta biserica ....nu mai spun nimic.Probabil ca am facut o confuzie am vazut mai multe cladiri in curtea bisericii si am tras concluzia ca este o manastire,in parcul moghioros.Referitor la taxe.Cand am fost copil ,la biserica unde mergeam la slujba si spovedanie..nu se dadeau taxe,si nici macar nu era o obisnuinta sa dai bani la spovedanie,cum este acum,iar la nunti si botezuri uneori primeau si alte lucruri..nu bani neaparat..si mereu 'cat ai lasa inima"....La biserica din spatele fostului cinema Flamura langa piata Progresul,unui prieten de-al meu care trebuie sa se casatoreasca..i s-a cerut raspicat TAXA de 300 lei ..intamplare de saptamana asta.S-a mai interesat..si a aflat ca exista o biserica..unde la intrebare ti se raspunde ca poti da cat vrei..se pare ca sunt ff rare..in Bucuresti,va voi spune care este cand voi afla.Referitor la asemanarea avocatilor cu preotii,cred ca este cea mai nefireasca asemanare,avocatii cei hrapareti pot fi asemanati cu diavolul eventual..in nici un caz cu preotii,cu preotii adevarati ma refer.Nu cu cei care percep taxe,si spun despre ceea ce am scris ca este un pacat pe care-l fac judecand practicile unor avizi de inbogatire care au vazut o oportunitate in haina preoteasca...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.04.2010, 09:26:24
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Nicio problema, putem invata impreuna.

...
,
a-III-a
aceea

Doamne ajuta !
Corect e "a III-a", nu "a-III-a".
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.04.2010, 16:06:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Acum sa nu exageram. Nu neg faptul ca in unele biserici taxele pentru servicii sunt destul de piperate. S-a ajuns aici deoarece multe persoane care nu se uita la bani, au ales aceste biserici. Preotii, daca au vazut ca merge, au ridicat si ei "pretentiile".

Dar acest lucru nu se intampla peste tot. Sunt inca multe biserici parohiale unde preotii nu fixeaza "tarife", ci primesc potrivit posibilitatilor fiecaruia.
Sincer, mi-ar fi plăcut să ai dreptate, deci nu doresc să te contrazic ci să punctez unele chestiuni referitoare la problema sensibilă a taxelor.
Taxele sunt stabilite de Consiliul parohial la sugestia preotului care prezintă periodic dări de seamă cu situația financiară parohiei, aproape întotdeauna deficitară. De obicei, membrii Consiliului parohial sunt aleși în așa fel încât să n-aibă niciodată obiecții la sugestiile preotului. Parohiile au anumite obligații financiare impuse de eparhii și protopopiate. De exemplu, în zona unde trăiesc eu protopopul a impus parohiilor contribuții financiare enorme pentru a susține un centru de zi pentru persoane vârstnice. Aceste așezăminte social-filantropice sunt bune, dar, vorba unui mare susținător de proiecte de acest gen (pr. Nicolae Tănase), ele reflectă eșecul pastoral al parohiei și nu sunt neapărat "mari realizări". Prin urmare, concentrarea tuturor resurselor pentru susținerea de proiecte sociale este o exagerare cu consecințe dintre cele mai diverse. Unde mai punem că ele au fost făcute cu poruncă de la Sfântul Sinod, care a constatat la un moment dat că implicarea Bisericii in social e cvasinulă și s-a trecut la recuperarea grabnică a deficitului prin mobilizare generală.
Să revin însă la taxe... Din câte știu, o mare parte din protopopiatele din sudul țării sunt împovărate cu susținerea trustului de presă "Basilica". Nu le caut în niciun fel justificări (eu sunt un adversar neîmpăcat al "tarifelor pentru servicii religioase"), dar știu că unele practici discutabile în chestiunea banilor sunt încurajate de sus.
Dar asta nu dă seama de lăcomia unor parohii care nu se limitează la taxe pentru servicii religioase ci născocesc și alte taxe. Cum ar fi de exemplu taxa pentru filmat în biserică, taxa de fotografiat în biserică și alte aberații de-astea. Cunosc o parohie care , la o nuntă, la taxa pt. slujba cununiei se adaugă o piperată taxă foto-video (obligatorie, chiar dacă nu există intenția explicită de la imortaliza evenimentul), deși biserica parohiei respective are o pictură de o valoare scăzută estetic, parțial necanonică etc.
Dacă îmi dați exemple care să contrazică cele scrise mai sus, îmi faceți o mică bucurie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taxe Biserica georgel23c Stiri, actualitati, anunturi 9 19.05.2016 11:11:01
Poruncile bisericesti doifrati Intrebari utilizatori 2 08.01.2011 20:02:42
Carti Bisericesti Danut7 Reguli in Biserica 3 01.09.2010 20:16:17
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54