Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2008, 13:18:35
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

In atatea idei si idei ne imprastiem si uitam sa fim organizati! Stim ca IMPRASTIEREA este o arma a diavolului care incearca sa ne distraga atentia de la lucrurile importante si uneori chiar ne chinuieste mintea cu lucruri neinsemnate sau neprioritare.

Curatirea inimii este o conditie clara a primirii harului lui Dumnezeu. Unde sa intre harul lui Dumnezeu daca nu are loc! A ne curati inima insemana ca face loc harului lui Dumnezeu! Ce partasie are binele cu raul? Niciuna! De aceea, nu putem avea in inima noastra harul lui Dumnezeu daca noi continuam sa fim rai! Aceasta este explicatia epntru care nu TRAIM in Dumnezeu, pentru care NU SIMTIM pe Dumnezeu!

Cu ce incepem curatirea inimii? Parerea mea este aceea ca omul trebuie sa revina la starea naturala, aceea in care omul Il reflecta pe Dumnezeu prin tot ceea ce este si face

Suntem naturali? Ce inseamna sa fim naturali? - http://iosifcristian.blog.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2008, 21:23:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cred ca inseamna A NU FI EGOIST!avar,nedrept ...etc ..urmeaza restul pacatelor care cuprind pe om.Prima conditie a curatirii inimii este sa INTOARCEM OCHII SUFLETULUI DE LA ACEASTA LUME ,adica sa pinem pe Dumnezeu in fata si televizorul in spate ,adica el si celelaltw mijloace massmedia sa nu reprezinte nimica pt fiecare dintre noi,nimica important.Adica sa traim in lume ca si cum n-am trai in ea ,fara sa ne impresioneze toate nimicurile!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2008, 23:58:02
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Parerea mea este ca a avea o inima curata inseamna a avea o gandire in care nu exista ganduri necurate, indiferent de cat de indreptatite ar fi gandurile rele, ele totusi sa nu existe in mintea noastra! Curatirea inimii incepe de la gand!

Alungand gandurile rele din minte, sufocam relele si din inima!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2008, 03:19:10
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Parerea mea este ca a avea o inima curata inseamna a avea o gandire in care nu exista ganduri necurate, indiferent de cat de indreptatite ar fi gandurile rele, ele totusi sa nu existe in mintea noastra! Curatirea inimii incepe de la gand!

Alungand gandurile rele din minte, sufocam relele si din inima!
E tare grea lupta cu gandurile mai ales cand este epidemie de akedie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2008, 08:01:49
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cu ce incepem curatirea inimii?
Prin rostirea SIMPLA, Iisuse Fiul Lui Dumnezeu milostiv fii mie....Iisuse Fiul Lui Dumnezeu milostiv fii mie.......si iara ..Iisuse Fiul Lui Dumnezeu milostiv fii mie... Eu iubesc mult si ps 50. Astfel, toate celelalte vor veni de la sine. :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2008, 12:06:52
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

In primul rand...omul trebuie sa se vada asa cum este! Cred ca Dumnezeu ne/a facut curati si a reflectat in noi bunatatea Sa de la inceput! Trebuie sa vedem care sunt problemele noastre, trebuie sa spunem raului rau si binelui bine!

Curatirea inimii incepe cu constientizarea intinaciunilor!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.05.2008, 12:20:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prin spovedanie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.05.2008, 13:39:27
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif, omul nu va reusi niciodata sa sa vada singur (fara ajutorul Duhului Sfant) cum este el insusi. De aceea asa cum bine spunea anca spovedania este primul pas, apoi cand inima si mintea este curatita din mila Domnului ne putem vedea inima (asezarea duhovniceasca. Cunosc pe cineva care adesea spune astfel: Dumnezeul meu Tu stii ce si cum trebuie sa indrept ajuta-ma sa fac voia Ta.:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2008, 17:47:29
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Spovedania vine din constientizarea pacatului, din constiinta pacatoasa....nu te poti duce oricum la Spovedanie, nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2008, 20:17:48
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uneori iosif indelunga pregatire sterge ravna de inceput. Eu simt nitel altfel decat tine. Spovedania trebuie facuta atunci in ACEL moment cand simti inima infranta si smerita. Atunci in ACEL moment cand inima arde sa se pocaiasca, cand lacrima iti frige obrazul si stii ca orice clipa poate fi ultima. Nu spun ca nu e necesara pregatirea dar eu tind mai mult spre simtire si nu formalism.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea inimii SergiuNicola Rugaciuni 27 07.07.2017 15:46:07
Curatirea prin post si deosebirea adevarului de minciuna alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 13 28.02.2012 09:59:39
Rugaciunea inimii Ecaterina Cojoca Rugaciuni 65 10.05.2010 09:59:26
RUGACIUNEA INIMII ancah Rugaciuni 21 20.06.2009 23:52:24