Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2010, 18:30:43
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit ce este viata?

parerea mea ,viata este mult pentru ingrijirea trupului si putin pentru suflet.Eu am o intrebare pt toti care postati pe forum multe intrebari intreresante.Cand va rugati simtiti acea inaltare prin rugaciune cu cuvantul, gandul si cu sufletul?toate trei sunt intodeauna la un loc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2010, 18:53:48
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 16111967 Vezi mesajul
parerea mea ,viata este mult pentru ingrijirea trupului si putin pentru suflet.Eu am o intrebare pt toti care postati pe forum multe intrebari intreresante.Cand va rugati simtiti acea inaltare prin rugaciune cu cuvantul, gandul si cu sufletul?toate trei sunt intodeauna la un loc.

Totul se rezuma la noi...cat de traitori suntem in Domnul,toate trei formand un glas catre Domnul.

Daca se-ntampla ca "ele" sa se rataceasca...trezeste simtirea,...adu-le inapoi la Domnul si mergi cu rugaciunea inainte.
Aici sunt f. multe de spus,dar ia-le pe rand...si cu dragoste.
Rugaciunea sa nu-ti lipseasca!

Amin
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2010, 22:05:12
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Intrebarea este pusa gresit: ce este viata?
Corect este sa spunem CINE ESTE VIATA?
Raspunsul il gasim la Domnul nostru Iisus Hristos, Care ne spune Eu sunt Calea, Adevarul si Viata! (ioan 14, 7), caci Adevărat, adevărat zic vouă: Nu Moise v-a dat pâinea cea din cer; ci Tatăl Meu vă dă din cer pâinea cea adevărată. Căci pâinea lui Dumnezeu este cea care se coboară din cer și care dă viață lumii. Deci au zis către El: Doamne, dă-ne totdeauna pâinea aceasta. Și Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată. Dar am spus vouă că M-ați și văzut și nu credeți. Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară; Pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine. Și aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toți pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi. Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. (ioan 6, 26 - 40) Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică. Eu sunt pâinea vieții. Părinții voștri au mâncat mană în pustie și au murit. Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu. (ioan 6, 47 -51)
__________________

Last edited by geo.nektarios; 02.01.2010 at 22:09:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum iti este viata asa iti este fata! STEPHAN Morala Crestina 18 06.12.2012 08:50:42
Cum iti este viata asa iti este fata ! STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 3 27.11.2012 07:15:53
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Ce este viata?dar moartea? tigerAvalo9 Generalitati 7 02.04.2010 23:32:03
Cand viata iti este in pericol Vlad87 Generalitati 21 01.05.2007 20:42:32