Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2010, 22:20:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crazylove Vezi mesajul

... vazand pe altul cat de imposibil ii este sa ierte atunci ma intreb: oare nu sunt eu prea naiva.
Nu ai cum sa stii INCA. Din felul in care scrii banuiesc ca esti inca foarte tinara. Asteapta sa vezi cum te vei comporta cind se vor pravali tot felul de mizerii majore din partea altora, mai ales a celor pe care-i credeai apropiati!
Fii sigura ca de asta nu scapi.

Last edited by andreicozia; 04.01.2010 at 22:26:58.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2010, 23:17:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crazylove Vezi mesajul
Da, fiecare cum gandeste.

Totusi, eu cred ca daca omul tine minte raul atunci inseamna ca nu a iertat. Daca ierti si nu uiti (ca daca greseste iarasi atunci iti vine in minte tot raul pe care ti l-a facut, asta e un proces psihic normal) in general, in legatura cu acea situatie atunci inseamna ca nu ai iertat.

Fariseii gandeau astfel pentru ca erau rai. Ca dovada de viclenia lor, ei l-au omorat pe Iisus.
De aceea daca gandesti ca un fariseu atunci inseamna ca nu mai esti crestin adevarat. Dumnezeu cunoaste inima fiecaruia. Totusi, vazandu-i pe altii cat de rai la suflet sunt si efectiv nu cunosc iertarea si cei care obisnuiesc sa ierte, sa nu tina minte raul, parca se smintesc si ei.

Sper exemplu, eu niciodata nu am tinut pica cuiva si nici nu cred sa fi urat pe cineva, totusi, vazand pe altul cat de imposibil ii este sa ierte atunci ma intreb: oare nu sunt eu prea naiva. De fapt, e bine sa ierti imediat dar sa faci si pe suparatul putintel asta ca invatatura de minte pentru ca celalalt sa vada ca ti-a facut foarte mult rau. Dar daca tot suparat ramai, atunci inseamna ca ceva nu e ok cu sufletul tau, inseamna ca sufletul sufera de bolile de care poate suferi un suflet ca rautatea, ura, invidia, etc., etc. si asta nu e bine.

Ii multumesc Lui Dumnezeu ca m-a facut sa intalnesc oameni cu suflete de copii. Ma mir foarte mult cand ii vad pe unii cum se otravesc in fiecare zi cu ura si ii improasca si pe altii. Cand ii vad cum se comporta, incep sa cred ca eu sunt de vina, ca efectiv sunt prea naiva, ca eu cred ca toate lumea poate sa ierte instant, ca nimeni nu tine minte raul. Poate pentru ca eu am avut astfel de exemple in viata: sa-l jignesti pe un om si sa nu fie a doua zi suparat pe tine, e ceva rar intalnit. Acum ma bucur ca pot sa pretuiesc cu adevarat un astfel de om care nu tine minte raul (asta dupa ce i-am vazut pe unii, inaintati duhovniceste cum se cred, ca efectiv sunt inferiori sufleteste unei astfel de fiinte simple dar care nu tine minte raul). Pana acum, nu as fi apreciat atat de mult acest lucru.

Cu atat mai mult, sper ca Dumnezeu sa-i mantuiasca pe cei cu astfel de suflete de copii caci unii, poate ca din prea mult ego si invatatura fariseica complicata, nu ating acel nivel cel mai simplu si elementar - intocmai ca un copil nevinovat.

Astfel de exemple am avut eu care m-au si educat asa cum trebuia si m-au facut cel mai mult sa-mi pastrez sanatatea sufleteasca, acel sa nu tin minte raul, sa nu pot pica.

Dar va spun sincer: cu cat te invarti mai mult intr-un mediu academic cu mari si vestiti invatati cu atat iti dai seama de un lucru: poate ca din prea multa stiinta teologica acesti oameni au uitat un lucru simplu: sa fie copii la suflet, la rautate. Un sistem care daca nu esti atent te face sa devii exact ca cei pe care ei ii condamna atata: fariseu.
Pai fiecare cum gandeste, si probabil ca bine gandesc si procedeaza si cei care stiu sa procedeze in asa fel incat cei care gresesc sa isi dea seama de acest lucru.

Daca cineva greseste, trebuie sa simta ca a gresit si sa isi ceara scuze...altfel inseamna ca este incurajat, si cel care iarta nu prea stie de fapt nici cum sa indrepte pe cel de alaturi...asta e parerea mea.

Eu nu analizez prea mult lucrurile, in momentul in care ceva ma deranjeaza...ma exprim in asa fel incat persoana vizata sa se sesizeze, dar nu exista iertare fara a-mi exprima parerea despre ce ma deranjeaza si foarte explicit ca a 2 a oara se schimba foaia!

Daca eu nu sunt obisnuita cu persoane care se exprima intr-o maniera deranjanta, care sunt incisive, rautacioase, criticiste, ironice sau incorecte, atunci cand se intampla sa interactionez cu ele...fac in asa fel incat sa constientizeze ca sunt cam pe aratura si ar cam fi timpul sa se corecteze.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2010, 23:51:04
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit Omul trebuie sa ierte pt a putea fi iertat

explicatia o gasesti in <RUGACUNEA TATAL NOSTRU>
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.01.2010, 00:39:56
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crazylove Vezi mesajul
De ce trebuie sa ierte omul?


De foarte multe ori apar in viata noastra aceste "de ce-uri". Imi amintesc de cuvintele cuiva, de mai demult: "Veti vedea cat de greu este in viata, sa-ti dai seama unde ai gresit?" Si totusi, celui care se ghideaza dupa legile divine nu-i este deloc greu sa inteleaga "de ce?"

De obicei, nu am facut ceva fara sa inteleg de ce fac acel lucru. Este important sa stii ce faci si de ce faci totul, de ce si pentru ce traiesti, de ce si pentru ce lupti.

Si totusi, de ce trebuie omul sa ierte? Poate foarte bine sa nu ierte, nu este obligatoriu nici sa ierti, nici sa incerci sa devii mai bun, sa-ti depasesti conditia, sa devii un supraom in sensul vietii sfintilor martiri. De ce oare tine Dumnezeu atat de mult la iertare? In primul rand, pentru ca El este atat de a toate iertator incat un servitor al Sau care nu poate in sufletul sau sa ierte, este nedemn de Dumnezeu, de iertarea Sa. Mai apoi, ma gandesc mereu la cuvintele unui bun amic (pagan, culmea!) care imi spunea: "Pentru mine, cel mai important lucru in viata este dragostea Lui Dumnezeu. Daca am dragostea Lui, le am pe toate". Cred ca este ceva dincolo de conditia umana efemera sa gandesti astfel.

Cred ca fiinta umana trebuie sa ierte, sa devina fiinta iertatoare pana si a celor mai grave greseli ale aproapelui pentru ca daca nu ar ierta, s-ar face dusman al Lui Dumnezeu, L-ar ofensa in mod direct. Pe de alta parte, aceasta neiertare produce o intrerupere in continuitatea si unitatea creatiei divine, un fel de scurt circuit energetic. Este incredibil ce sentiment monstruos este ura in sufletul unui om. Acest sentiment poate sa aiba intensitatea unei arme de distrugere. In primul rand, de autodistrugere pentru ca pentru cineva care nu este obisnuit cu acest sentiment, el este ceva nou, inedit, ceva care este total strain de sufletul sau. Ori in momentul in care simti asa ceva, este groaznic, simti cum efectiv acest sentiment te imbolnaveste, iti cuprinde tot sufletul si cel mai grav: simti cum devii din ce in ce mai vulnerabil atacurilor malefice. Este ingrozitor sa urasti, nimic nu poate fi mai teribil. O incarcare energetica atat de negativa incat simti ca poti sa explodezi.

Asadar, ura fata de aproapele nostru este o intrerupere a relatiei noastre cu Dumnezeu. Ura in sine este un pacat groaznic. Mai apoi, imi aduc aminte mereu de cartea Kathrinei Baxter "O revelatie divina despre iad", vorbind acolo de o femeie care se afla in iad cu toate ca toata viata ei fusese o crestina desavarsita, care ducea o viata lipsita de pacat, evlavioasa. Si totusi, ea se afla in iad pentru un singur pacat: acela ca efectiv nu putuse sa-si ierte sotul atunci cand aflase ca acesta o inselase cu o alta femeie. Cu toate ca acesta isi ceruse iertarein fata ei, ea nu a putut niciodata sa-l ierte, fapt care i-a adus pierderea sufletului ei. Groaznic!

Mai cred ca intelepciunea divina este covarsitoare, in comparatie cu cea profana. De foarte multe ori, Dumnezeu este, de fapt, un pedagog in relatie cu servitorii sai. Si aici iarasi apare un de ce: de ce ii lasa Dumnezeu sa cada in pacat pe cei care totusi, sunt robii Sai? Cred ca este mare lucru ca Dumnzeu nici macar sa nu te duca in ispita darmite sa te mai si lase. Cred ca din cauza unui orgoliu nemasurat. Dar iertand, poate ca obtinem astfel si iertarea Lui Dumnezeu fata de noi. Si ce lucru poate sa fie mai important pe lume decat sa obtii iertarea si dragostea Lui Dumnezeu?
A ierta, inseamna a iubii
Domnul ne-a iubit ,s-a intrupat,s-a dedicat,s-a jertfit...ne-a iertat,s-a inaltat si de-acolo ne vegeaza cu iubire si ne calauzeste spre a noastra mantuire.
Noi s-avem imn de iubire,
glas de iertare,
inima de-npacare si fapta de-naltare catre cele DREPTE.
Mandria,orgoliu,ura... sunt monstrii invizibili ai sufletului,cel distrug secunda cu secunda...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2010, 00:47:47
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai fiecare cum gandeste, si probabil ca bine gandesc si procedeaza si cei care stiu sa procedeze in asa fel incat cei care gresesc sa isi dea seama de acest lucru.

Daca cineva greseste, trebuie sa simta ca a gresit si sa isi ceara scuze...altfel inseamna ca este incurajat, si cel care iarta nu prea stie de fapt nici cum sa indrepte pe cel de alaturi...asta e parerea mea.

Eu nu analizez prea mult lucrurile, in momentul in care ceva ma deranjeaza...ma exprim in asa fel incat persoana vizata sa se sesizeze, dar nu exista iertare fara a-mi exprima parerea despre ce ma deranjeaza si foarte explicit ca a 2 a oara se schimba foaia!

Daca eu nu sunt obisnuita cu persoane care se exprima intr-o maniera deranjanta, care sunt incisive, rautacioase, criticiste, ironice sau incorecte, atunci cand se intampla sa interactionez cu ele...fac in asa fel incat sa constientizeze ca sunt cam pe aratura si ar cam fi timpul sa se corecteze.
da, dar asta in caz ca tu esti tot timpul obiectiva si analizezi perfect corect lucrurile mereu. dar se intampla uneori sa te simti lezat si din orgoliul tau si sa vrei sa corectezi pe celalalt, crezand ca el a gresit. de aia-i bine sa ierti, ca nimeni nu-i perfect si asa cum tu poate vezi ca celalalt a gresit, si celalalt poate vedea la fel ca tu ai gresit cu ceva si se duce mai departe o cearta care nu ar trebui decat discutata amiabil si cu ingaduinta si iertare, unde-i cazul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2010, 01:56:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
da, dar asta in caz ca tu esti tot timpul obiectiva si analizezi perfect corect lucrurile mereu. dar se intampla uneori sa te simti lezat si din orgoliul tau si sa vrei sa corectezi pe celalalt, crezand ca el a gresit. de aia-i bine sa ierti, ca nimeni nu-i perfect si asa cum tu poate vezi ca celalalt a gresit, si celalalt poate vedea la fel ca tu ai gresit cu ceva si se duce mai departe o cearta care nu ar trebui decat discutata amiabil si cu ingaduinta si iertare, unde-i cazul.
Hmmm, si cand cel caruia ii spun verde in fata ce am de zis si de obiectat ( dupa cateva atentionari diplomate in prealabil) nu are ce sa imi reproseze mie...dar isi si cere iertare, se simte prost si nu mai repeta ceea ce i-am reprosat, e lipsa de obiectivitate?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2010, 06:40:37
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit A gresii...

A gresii este Omeneste, a ierta este Dumnezeieste...

nu mai stiu cine a spus-o ,dar a zis-o destul de clar si convingator...

Amin!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2010, 07:09:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Andreicozia are dreptate cand spune sa iertam,dar sa nu uitam,in sensul ca a iubi crestineste nu inseamna neaparat sa te faci presul de sters pe jos al unora si altora,alegand sa te distrugi pe tine.Ierti,dar daca acel om persevereaza in greseala este mai intelept sa te distantezi.
Dar,mai apare si intelesul celalalt al acestor spuse si anume acea iertare falsa,acea greseala care se iarta in aparenta, nu se uita si se plateste cu prima ocazie.Acela este adevaratul fariseism.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2010, 09:19:44
ALBASTRU's Avatar
ALBASTRU ALBASTRU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Mesaje: 1
Implicit deznadejdea

Citat:
În prealabil postat de crazylove Vezi mesajul
De ce trebuie sa ierte omul?


De foarte multe ori apar in viata noastra aceste "de ce-uri". Imi amintesc de cuvintele cuiva, de mai demult: "Veti vedea cat de greu este in viata, sa-ti dai seama unde ai gresit?" Si totusi, celui care se ghideaza dupa legile divine nu-i este deloc greu sa inteleaga "de ce?"

De obicei, nu am facut ceva fara sa inteleg de ce fac acel lucru. Este important sa stii ce faci si de ce faci totul, de ce si pentru ce traiesti, de ce si pentru ce lupti.

Si totusi, de ce trebuie omul sa ierte? Poate foarte bine sa nu ierte, nu este obligatoriu nici sa ierti, nici sa incerci sa devii mai bun, sa-ti depasesti conditia, sa devii un supraom in sensul vietii sfintilor martiri. De ce oare tine Dumnezeu atat de mult la iertare? In primul rand, pentru ca El este atat de a toate iertator incat un servitor al Sau care nu poate in sufletul sau sa ierte, este nedemn de Dumnezeu, de iertarea Sa. Mai apoi, ma gandesc mereu la cuvintele unui bun amic (pagan, culmea!) care imi spunea: "Pentru mine, cel mai important lucru in viata este dragostea Lui Dumnezeu. Daca am dragostea Lui, le am pe toate". Cred ca este ceva dincolo de conditia umana efemera sa gandesti astfel.

Cred ca fiinta umana trebuie sa ierte, sa devina fiinta iertatoare pana si a celor mai grave greseli ale aproapelui pentru ca daca nu ar ierta, s-ar face dusman al Lui Dumnezeu, L-ar ofensa in mod direct. Pe de alta parte, aceasta neiertare produce o intrerupere in continuitatea si unitatea creatiei divine, un fel de scurt circuit energetic. Este incredibil ce sentiment monstruos este ura in sufletul unui om. Acest sentiment poate sa aiba intensitatea unei arme de distrugere. In primul rand, de autodistrugere pentru ca pentru cineva care nu este obisnuit cu acest sentiment, el este ceva nou, inedit, ceva care este total strain de sufletul sau. Ori in momentul in care simti asa ceva, este groaznic, simti cum efectiv acest sentiment te imbolnaveste, iti cuprinde tot sufletul si cel mai grav: simti cum devii din ce in ce mai vulnerabil atacurilor malefice. Este ingrozitor sa urasti, nimic nu poate fi mai teribil. O incarcare energetica atat de negativa incat simti ca poti sa explodezi.

Asadar, ura fata de aproapele nostru este o intrerupere a relatiei noastre cu Dumnezeu. Ura in sine este un pacat groaznic. Mai apoi, imi aduc aminte mereu de cartea Kathrinei Baxter "O revelatie divina despre iad", vorbind acolo de o femeie care se afla in iad cu toate ca toata viata ei fusese o crestina desavarsita, care ducea o viata lipsita de pacat, evlavioasa. Si totusi, ea se afla in iad pentru un singur pacat: acela ca efectiv nu putuse sa-si ierte sotul atunci cand aflase ca acesta o inselase cu o alta femeie. Cu toate ca acesta isi ceruse iertarein fata ei, ea nu a putut niciodata sa-l ierte, fapt care i-a adus pierderea sufletului ei. Groaznic!

Mai cred ca intelepciunea divina este covarsitoare, in comparatie cu cea profana. De foarte multe ori, Dumnezeu este, de fapt, un pedagog in relatie cu servitorii sai. Si aici iarasi apare un de ce: de ce ii lasa Dumnezeu sa cada in pacat pe cei care totusi, sunt robii Sai? Cred ca este mare lucru ca Dumnzeu nici macar sa nu te duca in ispita darmite sa te mai si lase. Cred ca din cauza unui orgoliu nemasurat. Dar iertand, poate ca obtinem astfel si iertarea Lui Dumnezeu fata de noi. Si ce lucru poate sa fie mai important pe lume decat sa obtii iertarea si dragostea Lui Dumnezeu?
IERTAREA vine dupa CAINTA.
Cand cel care a gresit se pocaieste,cand are constiinta gresile lui,sufera !
Durerea aceasta poate duce la deznadejde,atunci "aproapele" daruieste IUBIREA IERTATOARE !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2010, 09:27:14
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Nu poti ierta orice si oricum.In toate trebuie discernamant.Ierti un hot la infinit,nu-l ajuti.Avam tendinta sa ducem totul la extrema.Iarta intru Domnul,adica pe cel ce a gresit nu pe cel ce traieste in gresala.Miluieste(sa-ti fie mila) pe cersetorul neputincios(bolnav,invalid...)nu betivul,lenesul si drogatul caci nu faci altceva decat sa inmultesti focul asupra lui.Cat despre de ce permite Domnul sa gresim...pentru ca suntem liberi si mai suntem nestiutori,si ne mai dam seama de cat ne iubeste-caci ne iarta.Este bine ca te preocupi si-ti pui astfel de intrebari,cu timpul vei gasi raspunsuri frumoase.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 19:38:25
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
A murit Jean Constantin - Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca maria32 Stiri, actualitati, anunturi 24 31.05.2010 14:08:00