Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.01.2010, 23:09:45
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit toti avem virtutii

Vad ca au raspuns mai multi barbati.dumnezeu ne-a inzestrat pe toti cu virtutii dar trebuie sa le stim valorifica .nu trebuie sa ne subestimam ca si acesta este un pacat.fiecare rugaciune spusa din tot sufletul chiar daca suntem obositi face mai mult decat vorbe multe spuse in vant.cum s-a spus fara serviciu nu putem sata ,afara nu putem locui,dar trebuie sa avem din fiecare cate ceva,ca sa putem valorifica acel talant care l-am primit in dar .bunul dumnezeu sa ne ajute sa ne putem duce credinta la bun sfarsit ,si daca vedem pe cineva suferind s-au in lipsuri sa-i ajutam si sa nu uitam ca si aceste fapte ne duc spre mantuirea sufletelor .amin
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.01.2010, 00:28:27
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Patima tv: mai ales fotbalul.
E pacat sa te uiti la meciuri de fotbal?
Cred ca e o exagerare totusi...Sunt atatea lucruri difuzate la tv care sunt mult mult mult mai nocive decat fotbalul...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.01.2010, 00:35:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
E pacat sa te uiti la meciuri de fotbal?
Cred ca e o exagerare totusi...Sunt atatea lucruri difuzate la tv care sunt mult mult mult mai nocive decat fotbalul...
Probabil că Andrei a vrut să scoată în evidență mai mult pierderea timpului cu "microbul"acesta , risipirea timpului în general !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2010, 01:00:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La patimi as putea sa insir si eu destule, chiar prea multe; dar la virtuti a trebuit sa dau cautare si am dat peste acest frumos cuvant al Pr. Calistrat de la manastirea Vladiceni:
" virtutile teologice sunt: Credinta, Nadejdea si Dragostea.
Iar virtutile cu care ne nastem duhovniceste in Hristos prin stari de inalta traire interioara sunt: barbatia, dreptatea, cumpatarea, intelepciunea".
http://www.bzi.ro/Despre-adevarata-b...-I_A86713.html
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2010, 23:44:29
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
E pacat sa te uiti la meciuri de fotbal?
Cred ca e o exagerare totusi...Sunt atatea lucruri difuzate la tv care sunt mult mult mult mai nocive decat fotbalul...
Stiu ca pare pentru unii mai ciudat, dar am citit undeva ca originea sportului este una draceasca, de la imperiul roman cand se faceau tot felul de jocuri sportive in arenele lor in cinstea zeilor, care erau de fapt draci.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.01.2010, 00:02:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Stiu ca pare pentru unii mai ciudat, dar am citit undeva ca originea sportului este una draceasca, de la imperiul roman cand se faceau tot felul de jocuri sportive in arenele lor in cinstea zeilor, care erau de fapt draci.
Atunci erau jocuri decazute, in care erau omorati si oameni.
Daca jocurile si sporturile ar fi considerate dracesti, nu ar mai da sf. Pavel exemple din sporturile din vremea lui pentru lupta ascetica (luptatorii care alergau, se ungeau cu ulei etc).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.01.2010, 00:02:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Stiu ca pare pentru unii mai ciudat, dar am citit undeva ca originea sportului este una draceasca, de la imperiul roman cand se faceau tot felul de jocuri sportive in arenele lor in cinstea zeilor, care erau de fapt draci.
Sunt exagerări ! Poate luptele cu glaiatori și alte "sporturi" sângeroase , pot intra în discuție, dar să nu generalizăm . Imperiul Roman și nu numai a adus și lucruri bune pentru acea perioadă , mai ales în construirea așezămintelor, introducerea canalizării, a unu nou concept în proiectarea și construcția localităților. Sportul, mișcarea în natură și cele asemănătoare lor, îndepărtează pe mulți tineri de patima malahiei, beției , fumatului , etc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.01.2010, 00:06:22
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Dar jocurile olimpice un erau cu omarat oameni, dar erau tot in cinstea dracilor. si asa au luat nastere toate sporturile din ziua de azi.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.01.2010, 00:12:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Dar jocurile olimpice un erau cu omarat oameni, dar erau tot in cinstea dracilor. si asa au luat nastere toate sporturile din ziua de azi.
Erau ( pentru că așa era "moda" ) , dar nu mai sunt ! Mai toate erau închinate idolilor în acea perioadă, dar nu ce "închini"e de condamnat , ci faptul în sine și pe cei ce s-au încrezut în ei .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.01.2010, 00:20:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Dar jocurile olimpice un erau cu omarat oameni, dar erau tot in cinstea dracilor. si asa au luat nastere toate sporturile din ziua de azi.
Și acum să fim rezonabili , ți se pare alpinismul , patinajul , înotul, tenisul , atletismul în general , șahul , etc, ca find drăcești ? ? ? Sincer nu cred, adică sunt convins că n-au treabă cu diavolul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta cotidiana Eugen7 Morala Crestina 2 24.10.2012 20:59:52
Legatura ce le uneste pe virtuti intre ele patinina34 Generalitati 8 28.06.2011 23:36:00
Libertatea fata de patimi e posibila in aceasta viata ioan-eugen Intrebari utilizatori 4 16.03.2010 11:14:19
Virtuti-Patimi OvidiuO Pocainta 0 16.12.2008 18:46:42
despre patimi Anonima36 Generalitati 11 28.12.2007 21:57:17