Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2008, 13:17:24
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Ce parere aveti despre discoteca?Poate fi consideart ``crestin`` o persoana care frecventeaza astfel de locuri?As dori sa intalnesc cat mai multi tineri de varsta mea care stiu ce inseamna aceasta ispita pt a simti ca o pot combate!Stiu ca mai am multe de invatat dar nu fiti prea duri, luati-ma incetisor.Multumesc!:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2008, 14:53:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Heh, imi aduci aminte de mine pe cand eram in clasele a 7-a si a 8-a si chiar la liceu, ani in care vara ma duceam la tara si imi peirdeam sfarsiturile de saptamana numai la discoteca si in baruri la biliard cu cei de pe acolo, iar Duminica dormeam pana la ora 12 pentru ca eram rupt de oboseala, iar oboseala asta aparea in urma zbenguielii, a bauturii si a fumului de tigara inhalat, ca era atat de mult fum ca il taiai cu cutitul, iar a doua zi imi tiuiau urechile din cauza sunetului. Si dupa o perioada mai lunga de timp, mi-am dat seama ca felul asta de viata ma dezechilibra psihic, extenuam organismul cu multa oboseala si in final nu faceam decat sa imi irosesc timpul pe distractii care nu imi foloseau la nimic, ca a doua zi ma simteam slabit si imi bubuia capul de toata agitatia acumulata in timpul noptii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2008, 15:38:22
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Si acum cati ani ai?vreau sa stiu cat imi mai lipseste pt a ma linisti...mi-e ciuda ca simt nevoia sa ma duc, desi mai mult imi foloseste mersul la Biserica...Stiu, dar acolo nu ma doare atat de tare spatele ca in Biserica, Doamne iarta-ma!problema e ca toti prietenii mei merg aclo, e plin de cei de varsta mea(18 ani) si toti ma intreaba da de ce nu vii?``NU te lasa maicata?``Si asta cam asa e, mama nu e de acord deloc cu mersul la disco (doar insotita de un baiat de incredere)...Sunt zile intregi in care ma linistesc si apoi ascult o melodie si iar ma duce gandul acolo, de parca acolo ar fi adevarata bucurie si mantuire...Se zice ca discoteca e al doilea loc dupa bordel...???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2008, 15:44:33
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

nu mai ai mult....pe la 60 te lasi sigur (dar te apuci de altele)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2008, 15:47:20
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

mda...multumesc de incurajare...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2008, 16:06:18
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
nu mai ai mult....pe la 60 te lasi sigur (dar te apuci de altele)
álui negru is spun....piei drace!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2008, 16:21:34
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de calator
nu mai ai mult....pe la 60 te lasi sigur (dar te apuci de altele)
álui negru is spun....piei drace!
Ba constantine sa nu ii spui asa, piei! Sa ii spui mai bine Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul!
Discoteca, eheiii copila la 18 ani si eu asi fi mers de puteam merge:| ce sa iti spun? sa te cert? vei pleca de pe forum! sa iti spun mergi fac pacat! iti spun simplu, fa-ti prieten pe Hristos si vei sti singura calea:D:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2008, 16:35:26
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de calator
nu mai ai mult....pe la 60 te lasi sigur (dar te apuci de altele)
álui negru is spun....piei drace!
Ba constantine sa nu ii spui asa, piei! Sa ii spui mai bine Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul!
e usor pt dv.v-ati dobandit un echilibru...eu sunt mica si slaba...daca majoritatea persoanelor din jurul meu ar fi ca dv.poate ca as rezista mai usor dar asa...MI_E GREU!
Discoteca, eheiii copila la 18 ani si eu asi fi mers de puteam merge:| ce sa iti spun? sa te cert? vei pleca de pe forum! sa iti spun mergi fac pacat! iti spun simplu, fa-ti prieten pe Hristos si vei sti singura calea:D:D
e usor pt dv...v-ati dobandit o siguranta...un echilibru!Pe mine ma darama foarte usor lumea din jur, poate daca as fi inconj.de mai multe persoane ca u mi-ar fi mult mai usor...dar asa...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2008, 16:44:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Incearca si fa-ti o prietena credincioasa ,sau ia o colega mai linistita si mergi cu ea la biserica.In ziua de azi tinerii nu mai merg la biserica ,se duce totul de rapa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2008, 18:28:55
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

gaseste-ti un preot pt sufletul tau un duhovnic si el te va ajuta treptat sa vezi calea cea adevarata
nu te stresa caci Dumnezeu vede ce e in sufletul tau si vede ce vrei cu adevarat si cand va crede El ca esti pregatit sa incepi o noua viata te va ajuta
daca mergi fa-o mai rar si nu in timpul postului macar sinu fuma si nu bea alcool si
incearca sa nu-ti creezi probleme pe acolo vezi cu cine te "imprietenesti"
incearca sa te rogi cum poti si roaga-l sa te ajute si increde-te in El
Reply With Quote
Răspunde