Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 27.09.2010, 23:52:33
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorina, chiar daca voi mai scrie foarte rar pe forum, cand va mai fi nevoie, nu uitati ca sunt inscris din oficiu in grup. Eventual imi poti trimite un PM, pentru mai multa siguranta.

Cristi, iarta-ma, dar ma faci sa ma simt jenat si vinovat: am citit pomelnicele cu cei inscrisi, trei posturi la rand, dar niciodata nu imi amintesc sa te fi numarat printre ei. La fel si "colaps" caruia nu-i stiu numele de botez, dar pentru care - la fel ca si pentru tine - am un respect cu totul aparte. S-a mai constituit vreun grup mai recent (dupa Sfanta Marie si dupa 8 Septembrie, cand practic s-au incheiat cele 40 de zile) si nu stiu eu? Sau poate era mai dedemult, dar a functionat discret. Ar fi prea frumos sa fie adevarat!...
Iarta-ma, probabil mi-a scapat mie ceva de cand am renuntat la forum!... Pentru ca nu stiu decat de primul , cand autoarea morala si neobosita a fost Miha-anca, al doilea , adica acesta pe care postam acum, cand Dorina a preluat sarcina si s-a luptat ca o leoaica (prietenii stiu de ce!) si al treilea , ceva mai discret si fara catisme, din Postul Sfintei Marii, cand fiecare a citit ce i-a placut mai mult dintre acatiste sau Paraclisul Sfintei Fecioare.

Daca mai este vreun grup deja constituit, m-as simti onorat sa ma includeti si pe mine!
Reply With Quote
  #162  
Vechi 28.09.2010, 00:04:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Bună Culai !

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dorina, chiar daca voi mai scrie foarte rar pe forum, cand va mai fi nevoie, nu uitati ca sunt inscris din oficiu in grup. Eventual imi poti trimite un PM, pentru mai multa siguranta.

Cristi, iarta-ma, dar ma faci sa ma simt jenat si vinovat: am citit pomelnicele cu cei inscrisi, trei posturi la rand, dar niciodata nu imi amintesc sa te fi numarat printre ei. La fel si "colaps" caruia nu-i stiu numele de botez, dar pentru care - la fel ca si pentru tine - am un respect cu totul aparte. S-a mai constituit vreun grup mai recent (dupa Sfanta Marie si dupa 8 Septembrie, cand practic s-au incheiat cele 40 de zile) si nu stiu eu? Sau poate era mai dedemult, dar a functionat discret. Ar fi prea frumos sa fie adevarat!...
Iarta-ma, probabil mi-a scapat mie ceva de cand am renuntat la forum!... Pentru ca nu stiu decat de primul , cand autoarea morala si neobosita a fost Miha-anca, al doilea , adica acesta pe care postam acum, cand Dorina a preluat sarcina si s-a luptat ca o leoaica (prietenii stiu de ce!) si al treilea , ceva mai discret si fara catisme, din Postul Sfintei Marii, cand fiecare a citit ce i-a placut mai mult dintre acatiste sau Paraclisul Sfintei Fecioare.

Daca mai este vreun grup deja constituit, m-as simti onorat sa ma includeti si pe mine!
Ce mă bucur să te citesc ! Ba da, Cristian, Stela , Alexandru , Elena . . . Doar nu s-or fi rătăcit ! Bune astfel de inițiative ( f.utile și plăcute prin citirea psalmilor , rugăciunilor ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #163  
Vechi 28.09.2010, 00:34:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fratele nostru Colaps a deschis un grup din care s-a citit Psaltira . Din grup fac parte și eu și Dorina și mulți frați d'ai noștri. Sunt f. bune astfel de inițiative !
Aceste grupuri trebuie constituite "la vedere", nu ascunse la comentariile din albumele personale, parerea mea, caci in asemenea situatie doar din greseala poti da peste ele.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 28.09.2010, 15:12:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dorina, chiar daca voi mai scrie foarte rar pe forum, cand va mai fi nevoie, nu uitati ca sunt inscris din oficiu in grup. Eventual imi poti trimite un PM, pentru mai multa siguranta.

Cristi, iarta-ma, dar ma faci sa ma simt jenat si vinovat: am citit pomelnicele cu cei inscrisi, trei posturi la rand, dar niciodata nu imi amintesc sa te fi numarat printre ei. La fel si "colaps" caruia nu-i stiu numele de botez, dar pentru care - la fel ca si pentru tine - am un respect cu totul aparte. S-a mai constituit vreun grup mai recent (dupa Sfanta Marie si dupa 8 Septembrie, cand practic s-au incheiat cele 40 de zile) si nu stiu eu? Sau poate era mai dedemult, dar a functionat discret. Ar fi prea frumos sa fie adevarat!...
Iarta-ma, probabil mi-a scapat mie ceva de cand am renuntat la forum!... Pentru ca nu stiu decat de primul , cand autoarea morala si neobosita a fost Miha-anca, al doilea , adica acesta pe care postam acum, cand Dorina a preluat sarcina si s-a luptat ca o leoaica (prietenii stiu de ce!) si al treilea , ceva mai discret si fara catisme, din Postul Sfintei Marii, cand fiecare a citit ce i-a placut mai mult dintre acatiste sau Paraclisul Sfintei Fecioare.

Daca mai este vreun grup deja constituit, m-as simti onorat sa ma includeti si pe mine!
Nici vorbă Culai!
Și în postul Sfintei Marii s-a citit Psaltirea.De această dată inițiatorul a fost userul Colaps care însă a fost plecat un timp și a preluat userul podolschi.Marea bucurie este că acest grup constituit la secțiunea Grupuri a fost format mai mult din tineri .A fost doar două săptămâni dar cu post și împărtășanie.
În postul Crăciunului ne vom aduna cu ajutorul lui Dumnezeu toți și alții care se vor alătura nouă și vom merge mai departe cu ispite,cu încercări dar și cu binecuvântare, nepierzând nădejdea căci rugăciunea este arma creștinului.
Așa să ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 28.09.2010, 21:54:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Aceste grupuri trebuie constituite "la vedere", nu ascunse la comentariile din albumele personale, parerea mea, caci in asemenea situatie doar din greseala poti da peste ele.
Sunt la vedere ! Sincer , te rog sa o intrebi pe Dorina ! apoi , e mult mai mult liniste in cadrul acestor grupuri , nu exista polemici si discutii aiurea , de dragul discutilor ! Rugaciune si atat ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 28.09.2010, 22:16:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt la vedere ! Sincer , te rog sa o intrebi pe Dorina ! apoi , e mult mai mult liniste in cadrul acestor grupuri , nu exista polemici si discutii aiurea , de dragul discutilor ! Rugaciune si atat ! Doamne ajuta !
Fiecare user are grupurile lui. Ar trebui sa caut la toti userii, ca sa dau de grupul de rugaciune. Sau poate nu stiu eu cum se cauta.
Intr-adevar pe topicuri se mai fac unele remarci, dar ajungem repede la informatie. Aceste discutii "aiurea" se pot sterge, la o adica...
Reply With Quote
  #167  
Vechi 28.09.2010, 22:30:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fiecare user are grupurile lui. Ar trebui sa caut la toti userii, ca sa dau de grupul de rugaciune. Sau poate nu stiu eu cum se cauta.
Intr-adevar pe topicuri se mai fac unele remarci, dar ajungem repede la informatie. Aceste discutii "aiurea" se pot sterge, la o adica...
Toți avem :"Opțiunile utilizatorului " , și aici avem "Grup social"( social grup ). Făcând click pe "Grup social" vedem toate grupurile create ( titlu, inițiator, membrii grupului , etc ) . Un topic se schimbă repede , pe când grupul creat apare tot timpul accesând :"opțiunile utilizatorului" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 28.09.2010 at 22:34:52.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 28.09.2010, 22:38:30
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toți avem :"Opțiunile utilizatorului " , și aici avem "Grup social"( social grup ). Făcând click pe "Grup social" vedem toate grupurile create ( titlu, inițiator, membrii grupului , etc ) . Un topic se schimbă repede , pe când grupul creat apare tot timpul accesând :"opțiunile utilizatorului" !
Tocmai m-am uitat si eu, dar de grup de rugaciune n-am dat. Lumineaza-ma. te rog!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 28.09.2010, 22:41:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Tocmai m-am uitat si eu, dar de grup de rugaciune n-am dat. Lumineaza-ma. te rog!
Grupul a fost creat de Colaps si Podolski, iar membrii au fost alesi urmarindu-se sa nu aiba opinii ecumeniste. Ca urmare grupul NU a fost la vedere.

(Cred ca punctul lor de vedere a fost corect. Cand am cerut binecuvantare, duhovnicul m-a intrebat cu CINE ma rog)
Reply With Quote
  #170  
Vechi 28.09.2010, 22:43:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Grupul a fost creat de Colaps si Podolski, iar membrii au fost alesi urmarindu-se sa nu aiba opinii ecumeniste. Ca urmare grupul NU a fost la vedere.
Am inteles- discriminare!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55