Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 28.09.2010, 22:49:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am inteles- discriminare!
Nu stiu. Nu cred ca e discriminare.
Sa crezi ca si alte religii sunt mantuitoare este gresit.
Sa crezi ca ortodoxia nu detine intreg adevarul.. eu cred ca aceasta este chiar o lovitura adusa lui Iisus Hristos si sfintilor Lui care au marturisit adevarul pana la moarte.

Ecumenismul te scoate din ortodoxie, cred eu.. atunci de ce sa te rogi cu cei cazuti de la adevar?
Reply With Quote
  #172  
Vechi 28.09.2010, 22:57:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Grupul a fost creat de Colaps si Podolski, iar membrii au fost alesi urmarindu-se sa nu aiba opinii ecumeniste. Ca urmare grupul NU a fost la vedere.

(Cred ca punctul lor de vedere a fost corect. Cand am cerut binecuvantare, duhovnicul m-a intrebat cu CINE ma rog)
Și pe mine m-a întrebat
Reply With Quote
  #173  
Vechi 28.09.2010, 23:01:58
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am inteles- discriminare!
Nu te supăra Rodica dar din ce îmi amintesc eu ți-am scris pe privat invitându-te să te alături acestui grup(de pe topicul pe care scriem acum) Răspunsul tău a fost...nici un răspuns.

Dacă forumnul oferă posibilitatea constituirii unor grupuri fiecare poate să invite pe cine vrea pe grupul respectiv.

Unde vezi discriminare ???
Reply With Quote
  #174  
Vechi 28.09.2010, 23:26:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toți avem :"Opțiunile utilizatorului " , și aici avem "Grup social"( social grup ). Făcând click pe "Grup social" vedem toate grupurile create ( titlu, inițiator, membrii grupului , etc ) . Un topic se schimbă repede , pe când grupul creat apare tot timpul accesând :"opțiunile utilizatorului" !
Multumesc, Cristian. Acum m-am lamurit unde sa caut.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 28.09.2010, 23:26:43
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In sfarsit m-am luminat si eu. Am intrat si am urmarit entuziasmul si evolutia. O singura dezamagire: "Si tu, Brutus (Dorina)?"
Cam asa au luat fiinta sectele cele mai inversunate. Desi in aparenta aproape toti sunteti manati se dorinte marete, rugaciunea "de culise", cu toata "binecuvantarea", este o ofensa adusa lui Dumnezeu care inseamna iubire. Evident, nu e parintele de vina, fiindca el saracu' si-a dat binecuvantarea la rugaciune, dar acest gen de initiativa poate starni un adevarat dezastru intre oameni care pana nu demult se considerau prieteni.
Eu stiu ca nu am nimic de ascuns fata de nimeni, iar ca sa ma jenez de anumite persoane (ortodocsi mai mult sau mai putin practicanti, sau non-ortodocsi) ca ma asociez unui grup de rugaciune, mi se pare paradoxal pentru un crestin care se vrea a fi bun crestin. Sunt de acord cu rugaciunea fiindca este buna, dar nu sunt de acord cu excluderea (adica pe baza de... invitatie) ca si cum vi se permite sa vindeti bilete de intrare pe Poarta Raiului.
Nu cred ca are cineva dreptul sa aleaga cine merita si cine nu, iar daca totusi o faceti inseamna o superficialitate impardonabila in notiunea de credinta.

Dar cum adevarul iese intotdeauna la lumina, multumim lui Dumnezeu ca ne ajuta sa invatam din greselile altora!

Daca am deranjat pe cineva, imi cer iertare.

Last edited by OmuBun; 28.09.2010 at 23:29:09.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 29.09.2010, 00:07:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
In sfarsit m-am luminat si eu. Am intrat si am urmarit entuziasmul si evolutia. O singura dezamagire: "Si tu, Brutus (Dorina)?"
Cam asa au luat fiinta sectele cele mai inversunate. Desi in aparenta aproape toti sunteti manati se dorinte marete, rugaciunea "de culise", cu toata "binecuvantarea", este o ofensa adusa lui Dumnezeu care inseamna iubire. Evident, nu e parintele de vina, fiindca el saracu' si-a dat binecuvantarea la rugaciune, dar acest gen de initiativa poate starni un adevarat dezastru intre oameni care pana nu demult se considerau prieteni.
Eu stiu ca nu am nimic de ascuns fata de nimeni, iar ca sa ma jenez de anumite persoane (ortodocsi mai mult sau mai putin practicanti, sau non-ortodocsi) ca ma asociez unui grup de rugaciune, mi se pare paradoxal pentru un crestin care se vrea a fi bun crestin. Sunt de acord cu rugaciunea fiindca este buna, dar nu sunt de acord cu excluderea (adica pe baza de... invitatie) ca si cum vi se permite sa vindeti bilete de intrare pe Poarta Raiului.
Nu cred ca are cineva dreptul sa aleaga cine merita si cine nu, iar daca totusi o faceti inseamna o superficialitate impardonabila in notiunea de credinta.

Dar cum adevarul iese intotdeauna la lumina, multumim lui Dumnezeu ca ne ajuta sa invatam din greselile altora!

Daca am deranjat pe cineva, imi cer iertare.
Frate Culai nu prea te-am înțeles.Eu nu m-am ascuns de nimeni.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 29.09.2010, 00:18:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
In sfarsit m-am luminat si eu. Am intrat si am urmarit entuziasmul si evolutia. O singura dezamagire: "Si tu, Brutus (Dorina)?"
Cam asa au luat fiinta sectele cele mai inversunate. Desi in aparenta aproape toti sunteti manati se dorinte marete, rugaciunea "de culise", cu toata "binecuvantarea", este o ofensa adusa lui Dumnezeu care inseamna iubire. Evident, nu e parintele de vina, fiindca el saracu' si-a dat binecuvantarea la rugaciune, dar acest gen de initiativa poate starni un adevarat dezastru intre oameni care pana nu demult se considerau prieteni.
Eu stiu ca nu am nimic de ascuns fata de nimeni, iar ca sa ma jenez de anumite persoane (ortodocsi mai mult sau mai putin practicanti, sau non-ortodocsi) ca ma asociez unui grup de rugaciune, mi se pare paradoxal pentru un crestin care se vrea a fi bun crestin. Sunt de acord cu rugaciunea fiindca este buna, dar nu sunt de acord cu excluderea (adica pe baza de... invitatie) ca si cum vi se permite sa vindeti bilete de intrare pe Poarta Raiului.
Nu cred ca are cineva dreptul sa aleaga cine merita si cine nu, iar daca totusi o faceti inseamna o superficialitate impardonabila in notiunea de credinta.

Dar cum adevarul iese intotdeauna la lumina, multumim lui Dumnezeu ca ne ajuta sa invatam din greselile altora!

Daca am deranjat pe cineva, imi cer iertare.
????

Nu-ti inteleg punctul e vedere.
Eu cred ca ortodocsi traitori pe acest forum sunt probabil vreo 3-4. Aceasta este o discriminare sau jignire?
Ca toti spun vai pacatosul de mine, dar daca altul spune "frate, nu este in neregula ceea ce crezi" (despre ecumenism e vorba) .. vai, extraordinar! Cine esti tu sa-mi spui pacatos? Cam asa merg lucrurile.

Una din doua: te-a deranjat fie excluderea (in nume colectiv, desigur), fie partea cu ecumenismul.. Oricum o iei nu ai dreptate.

Ai uitat cat de greu s-a format primul grup de rugaciune? (cel strans de Anca). Tu pui problema ca vai, oamenii vor sa se roage, dar grupurile sunt exclusiviste. Istoria e pe acest forum ne invata tocmai contrariul!


Este adevarat ca eu m-am bucurat enorm sa aflu acest grup, dar nu din motivele pe care le-ai putea crede. Ci pentru ca atunci hotarasem sa scot din pomenirea la Sf. Liturghie pe toti cei care traiau in pacat sau departe de biserica (ca este pacat sa-i treci la rugaciune la Sf. Liturghie). Si acest grup a fost o ocazie minunata sa ne rugam pentru aceia.

NU poti sa te rogi cu cei eretici. Nu ai voie. Ecumenismul este erezie.
Eu nu vreau sa ma rog cu ecumenisti.. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, aceasta este alegerea mea si raspund pentru ea.

Si grupuri de rugaciune poate face oricine daca vrea.. si daca crede ca se va inghesui lumea la post si citirea Psaltirii.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 29.09.2010, 03:51:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu nu m-am ascuns de nimeni.
Nici eu! Si totusi, eu n-am stiut, desi as fi dorit sa stiu. Oricum eram ocupat cu alta initiativa, dar o catisma nu era mare lucru.

Practic nu cunosc "de ce". Imi imaginez doar cine a fost "Inchizitia". Problema nu este nici pe departe "secretizarea", ci subiectivitatea in astfel de cazuri. Eu nu vorbesc de ecumenism, ci de faptul ca citim catisme in timp ce purtam ranchiuna celor de langa noi, spunem rugaciunile de inceput si ne asteptam sa ne ierte Dumnezeu altfel de cum iertam si noi gresitilor nostri. Ne bucuram ca sunt tineri, dar nu le dam sfaturi necesare ci dimpotriva, ne adaptam din mers unor reguli neortodoxe.

Daca diavolul si-a propus sa faca ceva, a reusit... al naibii de bine in acest fel. De aceea spun ca la experienta si flerul tau, nu ma asteptam sa intri in acest joc fara sa intelegi ca ura si ranchiuna nu au ce cauta in scopuri altruiste. E impotriva oricarei legi. Iar acolo pe principiul acesta s-a plecat.

Anna, probabil iar am ajuns la o neintelegere; cine vorbeste de ecumenism? Nu inventati motive in care nici voi nu credeti. Imi amintesc ca de la bun inceput am insistat pentru seriozitate, post si mers la Sfintele Liturghii in fiecare duminica, pentru cei care fac parte din grup. Daca astfel de oameni pot fi numiti eretici, atunci ai dreptate. Iar daca in listele noastre cunoscute au existat eretici, te-as ruga sa-i numesti tu. Daca nu, cineva se joaca cu focul.

Deasemenea mai gasiti scuza de a va ruga pentru cei care biserica nu-i primeste in pomelnice! As vrea sa cred ca asa cum vad eu paradoxul, il vedeti si voi:
1 - Daca biserica nu-i primeste, nu inteleg in ce masura noi avem dreptul sa ne constituim in intermediari. Deci am dreptate ca este o atitudine de secta!
2 - De unde ati scos-o ca "nu e voie" sa fie pomenit oricine? La Psaltire poate fi pomenit aproape oricine, chiar si nebotezat. Povesteam undeva pe forum cum Parintele Ciprian de la Manastirea Sihastrie, a trecut la Psaltire un grup de tigani nebotezati si care au venit dupa foarte scurt timp de la inceperea slujbelor si s-au botezat in grup. Cred ca unii dintre voi, desi lasati sa se inteleaga ca aveti cunostinte depline si deasemenea bune-intentii, nu realizati ca acest drum duce ... in alta directie!

Poate ca insistenta cu care abordez acest subiect va va face pe cativa sa credeti ca mi se rupe sufletul ca... am fost lasat pe margine. Cine gandeste astfel, il priveste. Eu spun doar ca indiferent de cine era vorba, atat timp cat initiaza un astfel de proiect si nu realizeaza ca trebuie sa fie in pace deplina cu cei din jur, este exact la polul opus proiectului pe care il initiaza. Asta este adevaratul motiv pentru care insist.

Ei, si iata ca iarasi mi-am facut o duzina de dusmani!... Dar nu conteaza. Noi sa fim sanatosi!
Reply With Quote
  #179  
Vechi 29.09.2010, 08:28:35
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
????

Nu-ti inteleg punctul e vedere.
Eu cred ca ortodocsi traitori pe acest forum sunt probabil vreo 3-4. Aceasta este o discriminare sau jignire?
Ca toti spun vai pacatosul de mine, dar daca altul spune "frate, nu este in neregula ceea ce crezi" (despre ecumenism e vorba) .. vai, extraordinar! Cine esti tu sa-mi spui pacatos? Cam asa merg lucrurile.

Una din doua: te-a deranjat fie excluderea (in nume colectiv, desigur), fie partea cu ecumenismul.. Oricum o iei nu ai dreptate.

Ai uitat cat de greu s-a format primul grup de rugaciune? (cel strans de Anca). Tu pui problema ca vai, oamenii vor sa se roage, dar grupurile sunt exclusiviste. Istoria e pe acest forum ne invata tocmai contrariul!


Este adevarat ca eu m-am bucurat enorm sa aflu acest grup, dar nu din motivele pe care le-ai putea crede. Ci pentru ca atunci hotarasem sa scot din pomenirea la Sf. Liturghie pe toti cei care traiau in pacat sau departe de biserica (ca este pacat sa-i treci la rugaciune la Sf. Liturghie). Si acest grup a fost o ocazie minunata sa ne rugam pentru aceia.

NU poti sa te rogi cu cei eretici. Nu ai voie. Ecumenismul este erezie.
Eu nu vreau sa ma rog cu ecumenisti.. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, aceasta este alegerea mea si raspund pentru ea.

Si grupuri de rugaciune poate face oricine daca vrea.. si daca crede ca se va inghesui lumea la post si citirea Psaltirii.
« ...Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș.
Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.. ... »
Reply With Quote
  #180  
Vechi 29.09.2010, 09:09:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

@OmulBun

Daca vrei sa te "razbuni" iti propun sa facem noi doi un grup de rugaciune.Mai trebuie sa stabilim pentru ce ne rugam,sau poate ca nu trebuie impusa nici o tema,pur si simplu sa ne rugam la aceeasi ora.
Ce spui?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55