Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2009, 11:42:04
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
O intrebare mai ciudata.. Sfantul Nectarie ajuta doar in caz de boala ?
NU! Este un mare sfant ajutator in nevoile generale.
Noi (eu si sotul meu) i-am simtit ajutorul in nenumarate randuri. Cu riscul de a va plictisi, o sa mentionez cateva dintre aceste ocazii:
1. Cand ne-am casatorit, sotul meu nu se spovedise de ani buni si nici nu prea avea de gand sa o faca. La vremea respectiva, nu-L cunosteam inca pe sfant - cum proveneam dintr-o familie catolica si fiind practicanta, mi-am indreptat rugaciunile catre Maica Domnului, ca sa-mi arate rezolvarea la aceasta situatie dezastruoasa. Si, printr-un concurs fericit de imprejurari, am ajuns la Manastirea Radu Voda, unde sotul meu a facut o spovada generala, amanuntita, dupa care a simtit ca "zboara". La vremea respectiva, inca nu stiam ce "comoara" locuieste acolo.
2. Dupa acest episod, au urmat o multime de evenimente nefericite, galopante, printre care o datorie la banca ce a ajuns sa ne puna siguranta in primejdie, apoi eu am fost diagnosticata cu cancer (am urmat un tratament agresiv), iar in acelasi an (2006), mama mea a murit tot de cancer. Si sotul meu s-a indepartat din nou... Apoi am aflat de acest mare sfant prin site-urile si forum-urile Internet. Este adevarat, convertirea reala si, sper, definitiva, s-a produs dupa o vizita la mormantul preotului monah Arsenie Boca, dar am convingerea ca acesti doi sfinti au conlucrat la intoarcerea sotului meu. Acum este practicant, duce o viata curata, se spovedeste si se impartaseste o data la 40 de zile, se roaga zilnic...
3. De ce spun ca nu ajuta doar in cazuri de boala? Pentru ca, fiind noi intr-o situatie destul de complicata si relativ asemanatoare de 2 ori, a intervenit prompt si a rezolvat problema.
Avem un apartment intr-un oras departe de Bucuresti, mostenire de la mama mea. Trebuia sa-l inchiriem, pentru ca nu puteam plati intretinerea pe timp de iarna si, oricum, nu este bine ca un aparmanet sa nu fie locuit. Dar ce te faci, ca e criza? Primul lucru, am cautat prin prieteni si cunoscuti. Nimic. Piata e la pamant, nimic nu misca. Apoi am inceput sa citesc acatistul sfantului, promitandu-i ca si daca va rezolva problema inainte de citirea timp de 40 de zile, eu voi continua sa-l citesc drept multumire pana la sfarsitul perioadei. Si ce sa vezi? In a 19-cea zi, in chiar ziua cand am ajuns la apartament, s-au prezentat doi potentiali clienti - un cuplu si un tanar. Lucrurile s-au aranjat de asa natura, incat cuplul a hotarat pe loc sa se mute. Si cu contract inregistrat, pentru ca noi asa am insistat, sa fie legal. Tot atunci m-am certat ingrozitor cu nasa mea - femeie energica, cu suflet bun, dar intransigenta. L-am rugat pe sfant sa ma ajute si ... a fost nevoie doar de un telefon ca lucrurile sa se rezolve.
4. La cateva luni, cuplul cu pricina a trebuit sa schimbe orasul, pentru ca baiatul fusese transferat cu serviciul. Panica! Ce facem, criza s-a accentuat, preturile au scazut ingrozitor, nu stii pe cine iei etc.. Trei saptamani de cautari, de griji, de anunturi, vizionari printr-o prietena a mamei...Asa ca am hotarat sa mergem noi acolo, sa stam o saptamana, sa dam anunturi, telefoane etc. Si pentru a doua oara, am gasit ajutor nesperat - am primit un telefon cand inca eram in drum spre apartament ca ... l-am inchiriat deja! Si inca un amanunt important - l-am inchiriat cu contract (deci legal cum am vrut noi) unui cuplu caruia i se deconteaza de la serviciu! Si la pretul la care am vrut noi (care nu e deloc mare, dar in perioada de criza, lucrurile se schimba)!
Aici am de facut o mentiune foarte foarte importanta - ca si in cazul iintoarcerii sotului meu, cred cu tarie ca si in acest caz au concurat doi sfinti, de aceasta data Sf.Nectarie si Sf.Anton de Padova (care pe mine personal, m-a ajutat foarte mult in trecut).
I-am promis sfantului ca voi face cunoscut ajutorul dat, dar am intarziat - pana acum, cand m-am gandit ca de ziua lui e cea mai buna ocazie posibila.
CONCLUZIE: Cereti cu curaj si incredere. Evident, toate se intampla cu voia lui Dumnezeu. Si uneori lucrurile treneaza, fara sa vedem o rezolvare. Dar poate chiar in intarzierea rezolvarii se alfa chiar cheia acesteia.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.11.2009, 08:09:32
mihaislia mihaislia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2009
Mesaje: 4
Implicit Minuni

Ii multumesc Sfantului Nectarie si Maicii Domnului ca au mijlocit la Bunul Dumnezeu sa aflu de boala mea la timp. Aceasta este a doua postare a mea.

La inceputul lunii octombrie am trecut printr-o operatie si m-am refacut rapid cu ajutorul Maicii Domnului si a Sfantului Nectarie. Am aflat ca boala nu s-a extins in corp ci doar local.Din pacate, in urma analizelor prelevate a trebuit sa trec prin alta operatie . Exact acum o saptamana am fost operata si desi au fost unele complicatii m-am rugat in continuu la Maica Domnului si la Sfantul Nectarie si am trecut cu usurinta peste tot . Mi-au ascultat fiecare dorinta si m-au ajutat sa trec cu bine peste acest pas.

Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.11.2009, 09:49:25
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaislia Vezi mesajul
Ii multumesc Sfantului Nectarie si Maicii Domnului ca au mijlocit la Bunul Dumnezeu sa aflu de boala mea la timp. Aceasta este a doua postare a mea.

La inceputul lunii octombrie am trecut printr-o operatie si m-am refacut rapid cu ajutorul Maicii Domnului si a Sfantului Nectarie. Am aflat ca boala nu s-a extins in corp ci doar local.Din pacate, in urma analizelor prelevate a trebuit sa trec prin alta operatie . Exact acum o saptamana am fost operata si desi au fost unele complicatii m-am rugat in continuu la Maica Domnului si la Sfantul Nectarie si am trecut cu usurinta peste tot . Mi-au ascultat fiecare dorinta si m-au ajutat sa trec cu bine peste acest pas.

Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!
Sa-ti dea Maica Domnului si Sfantul Nectarie putere sa treci peste toate cu bine!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.11.2009, 12:19:51
mihaelamir mihaelamir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Mesaje: 14
Implicit multumesc Sfinte Nectarie

Si eu l-am descoperit pe Sfantul Nectarie in Formula AS in urma cu aproape un an! M-am rugat mult la el chiar si pentru cele mai mici probleme cotidiane si simt ca daca nu incep ziua citind acatistul nu am forta de a o infrunta. REcunosc ca de multe ori in timp ce citesc mintea se indeparteaza de ceea ce vad ochii dar, imi dau seama destul de repede si imi aduc singura mustrari si ii cer iertare Sfantului. Iar el ma iarta si nu isi intoarce fata de la mine.Spre rusinea mea vara aceasta am fost acasa (lucuiesc in strainatate) si desi imi propusesem sa merg la Biserica din Iasi care ii gazduieste moastele nu am ajuns (desi locuiesc destul de aproape). Incerc sa nu imi mai fac planuri ci ma rog sa-mi se indrume pasii pe caile cele bune. Am multe pacate si am mult de lucrat cu mine ca sa ma curat dar, stiu ca am ajutorul Sfantului Nectarie doar pentru simplul fapt ca vreau acest lucru. Sfantul Nectarie se multumeste si cu un graunte de credinta atat vreme cat este ADEVARATA. Voi indruma pe oricine are nevoie de ajutor sa se roage la el pt ca nu trebuie sa fii cel mai smerit si mai bun samaritean ca sa primesti ajutor!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.12.2009, 19:55:56
mihaislia mihaislia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2009
Mesaje: 4
Implicit Minune!

Aceasta este a treia postare a mea.

Azi am aflat ca am scapat de o boala cumplita cu ajutorul Maicii Domnului, a Sfantului Nectarie si a bunului Dumnezeu!

Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.12.2009, 20:51:08
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaislia Vezi mesajul
Aceasta este a treia postare a mea.

Azi am aflat ca am scapat de o boala cumplita cu ajutorul Maicii Domnului, a Sfantului Nectarie si a bunului Dumnezeu!

Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!
Asa sa fie! Sa-ti dea bunul Dumnezeu sanatate neincetata si sa te bucuri de acest dar in toate zilele vietii tale!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2009, 01:28:40
mihaislia mihaislia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2009
Mesaje: 4
Implicit minuni

Multumesc mult Elizabeta!

Cu adevarat Sfantul Nectarie este grabnic ajutator. Acum doua zile am avut o discutie aprinsa cu sotul meu(din cauza mea...). Dupa ce m-am rugat Sfantului Nectarie sa ne ajute sa ne calmam, in mai putin de cinci minute ne-am impacat, dupa o cearta de cateva ore.

Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.12.2009, 11:18:53
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si Sfinte Ioane Botezatorule

Acu vreo sase luni credeam ca nu mai am scapare. Nici azi nu stiu ce s-a intamplat cu adevarat. Semana cu telepatia abuziva insa ceea ce e cert e ca ajunsesem sa ma rog sa mor, iar in casa se miscau lucruri... Am luat-o de la zero... nici nu mai stiam sa ma rog. Am inceput sa citesc Acatistul Maicii Domnului - Bucurie neasteptata - in aproximativ o luna razboiul a luat sfarsit. Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul mi-a adus pace cu oameni care nu credeam ca vor inceta vreodata sa ma dispretuiasca. Fara nici o indoiala, ochii cerurilor nu omit nici un strigat de disperare, indiferent cat de putina e credinta sau cat de mare deznadejdea. Si ceea ce consider ca e o dovada de netagaduit a dragostei pe care Dumnezeu ne-o poarta e ca nici "rugaciunile pacatosilor celor mai deznadajduiti" nu sunt lepadate.
Doamne Dumnezeule, cate zile vom mai avea, ajuta-ne sa nu ne mai departam cu nici un pas de la calea dreata!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.04.2010, 15:57:47
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Ma enumar si eu printre acei oameni care se simt disperati si fara ajutor. Nu sunt de mult timp pe acest forum dar tin sa spun ca atunci cand mai citesc ceea ce se mai scrie aici parca mai prind un gram de speranta. Am scris si eu pe aici, dar supararea si deznadejdea ma face sa o fac din nou. Sunt in ultimul an la o facultate foarte grea si exista riscul de a nu putea sa sustin examenul de licenta in vara. Acesta este unul dintre motivele pentru care mi-e rusine sa ii mai privesc in ochi pe parintii mei care saracii au facut sacrificii mai pentru a putea sa urmez o facultate si mai mult decat atat le-am promis ca o sa urmez si masterul ceea ce nu cred ca voi reusi. Apoi imi doresc din tot sufletul sa imi gasesc un loc de munca, lucrul acesta ma macina cel mai mult, parca ma omoara cu zile faptul ca nu am un servici. Ma simt de parca pe zi ce trece ma sting cate putin si efectiv nu imi gasesc linistea. Va rog tare mult cei care au un suflet bun sa ma sfatuiasca si pe mine ce acatist sa citesc pentru a ma linisti si pentru a-mi gasi un loc de munca. Am citit in ultimul timp Acatistul Sfantului Nectarie, insa ma simt atat de pacatoasa incat mi-e rusine sa ii mai cer sa ma ajute.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.04.2010, 16:04:17
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Intrati pe www.sfantulnectarie.ro si marturisiti acolo minunile Sf.Nectarie facute voua, este site-ul Sf.Nectarie unde poate citi oricine minunile Dvs si e mai frumos! Sa infrumusetam acest site cu MINUNILE facute noua de Sf.Nectarie spre Slava sa si a Sf.Treimi!!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
Multumesc Sfinte Ierarhe Nectarie andreidiniasi Intamplari adevarate 17 03.12.2009 20:53:58
Multumesc Sfinte IERARHE NECTARIE 2 andreidiniasi Intamplari adevarate 1 24.11.2009 15:02:24
MULTUMESC! jenica Rugaciuni 7 16.09.2007 22:34:21
multumesc dram Din Vechiul Testament 0 08.03.2007 11:41:52