Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.05.2010, 23:09:59
Dora.Ca Dora.Ca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2010
Mesaje: 3
Implicit multumesc, Sfinte Nectarie!

Si eu vreau sa multumesc acestui Sfant bun si drag. Ma rog lui, Maicutei Domnului si Bunului Dumnezeu pentru sanatatea fiului nostru, Matei. Este atit de mic si fragil...
Pe mine personal Sfantul Nectarie m-a ajutat intr-o problema legata de continuarea studiilor. Desigur, este o problema minora pe linga atitea cazuri grave, dramatice, dar rezolvarea ei este o adevarata minune pentru mine. Raspunsul pozitiv a sosit la numai a saptamina dupa ce am aflat de Sfantul Nectarie si m-am rugat lui din tot sufletul.
Cred ca este bine sa ne rugam si sa-i multumim Domnului nu numai cind suntem la ananghie, dar si atunci cind viata noastra decurge normal. Stiu ca El, impreuna cu Maica Sa si toti acesti Sfinti minunati vegheaza permanent asupra oamenilor credinciosi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.05.2010, 20:21:26
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Vreau sa spun si eu cat de mult m-a ajutat Sfantul Nectarie, asa cum scrie in acatist,la icosul2: "Bucura-te, cel ce ii ajuti pe oamenii fara de slujba sa-si gaseasca de lucru;", asa i-a ajutat si pe parintii mei sa-si gaseasca servicii stabile, dupa ce au fost dati afara de la firmele la care lucrau de ani de zile. Si de fiecare data cand tatal meu bea prea mult, mereu m-am rugat la Sfantul Nectarie si ne-a ajutat:o data se imbatase foarte tare si planuia cu "prietenii" sa plece a2a zi la baut, dar Sfantul Nectarie a avut grija sa intervina niste treburi, si nu a mai plecat. Si prietenul meu il iubeste pe Sfantul Nectarie fiindca l-a ajutat mult, de cate ori a avut nevoie. Sfantul Ioan Rusul ne-a ajutat mult si Sfantul Pantelimon si desigur Maica Domnului.
Vasilik, "cere si ti se va da", ca nici eu nu am credinta mare si nici iubire si toate imi lipsesc, dar Sfintii nu daruiesc dupa credinta, fiindca ei au destula si pt noi, si mai ales au multa iubire.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.06.2010, 20:33:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai,intru Sf.Nectarie.
Ma bucur mult ca prin Sf.Nectarie si alti mari Sfinti sunt facute cunoscute puterile si iubirea lui Dumnezeu pentru noi,este facuta cunoscuta ascultarea lui Dumnezeu catre noi si credinta adevarata.

Eu ma rog,ma rog in fiecare zi Sf.Nectarie.Trebuie sa ne rugam nu numai la necaz,ci mereu si la bine si la rau.Trebuie ca Sf.Nectarie ''sa fie un prieten'' pentru noi si cu ajutorul lui sa Il bucuram pe Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.06.2010, 15:03:56
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

In fiecare zi trec pe langa Biserica cu acest hram si cer binecuvantare de la Sfantul Nectarie. Sper ca Sfantul sa-i ocroteasca pe toti cei dragi mie!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.06.2010, 15:15:31
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Fara credinta nu faci nimic.Sf.Nectarie nu ne cere nimic decat credinta si smerenie,lucruri grele?Nu cred.Sf.Nectarie abia asteapta sa mai ajute un nevrednic care are credinta iar multi dintre noi ii intoarcel spatele necrezand in minunile lui.Slava lui Sf.Nectarie.Domnul sa te ajute !
Chiar nu stiu ca sa spun ca-i daruim lui Dumnezeu . Si nu stiu daca sintem vrednici sa-i daruim ceva care sa fie pur si curat si neintinat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
Multumesc Sfinte Ierarhe Nectarie andreidiniasi Intamplari adevarate 17 03.12.2009 20:53:58
Multumesc Sfinte IERARHE NECTARIE 2 andreidiniasi Intamplari adevarate 1 24.11.2009 15:02:24
MULTUMESC! jenica Rugaciuni 7 16.09.2007 22:34:21
multumesc dram Din Vechiul Testament 0 08.03.2007 11:41:52