Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1671  
Vechi 04.04.2017, 19:35:32
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Demetrous, ia zi repede ce se fumează în lojile/templele gnostice?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1672  
Vechi 04.04.2017, 22:34:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E pe net o inregistrare de la sinaxa ( thanks to saccsiv :D ) si aia au la "tribuna" steagul Greciei. Ellada uber alles! :)
Ca tot ziceam eu ca e o smecherie greceasca, acum dintr-o data, steagul Greciei a ajuns simbol ortodox. Gurile rele spun ca filetismul asta ar fi erezie, dar doar nu o sa-i credem pe aia. Daca era erezie ne spunea Sava Lavriotul. :)
Reply With Quote
  #1673  
Vechi 04.04.2017, 22:57:14
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit A inceput sinaxa debaralei si mansardei!

Cititti cu atentie fragmentul din discursul unuia din romanii de acolo: "Acum avem următoarea problemă: primul cleric român care a întrerupt pomenirea a ajuns să dea Sfânta Împărtășanie în cutiuțe credincioșilor mireni, pentru ca aceștia să se împărtășească singuri acasă, în fiecare zi. Credincioșii dau un bip pe telefonul mobil al părintelui, aceasta înseamnă că își cer iertare pentru păcatele lor, după ce le-au ”spovedit” în fața icoanei Mântuitorului, în taină, acasă la ei, iar părintele le dă dezlegare tot printr-un bip. Credem că această practică este o batjocorire a Tainei Spovedaniei, a Tainei Împărtășaniei și a Tainei Preoției și vă rugăm să ne dați un răspuns patristic la acest subiect, ca să putem să îi ferim pe oameni de așa ceva".

Intr-adevar! Este...cum sa zic, "socant" e, vorba aia din limba ocupantului imperialist, " a rough understatement". Zelotistii (nu ma refer la cei de la sinaxa anume, ca personae, ci la tendinta extremist-ortodoxista, subliniez aceasta), sunt cei care scriau peste tot ca, vezi Doamne, practica unor parohii catolice postconciliare de a da Sfantul Sacrament in mana e ilegitima (e intr-adevar de interzis, a spus-o si Sfantul Parinte Emeritus Benedict al XVI-lea, dar este doar treaba catolicilor; noi, non-catolicii, nu avem nici un drept sa condamnam ceva ce este strict o problema de disciplina liturgica catolica, cu alte cuvinte, interna a scaunul apostolic al Romei). Acum...cum sa zic...mie, scepticul si sarcasticul, in chestiuni de evlavie, al forumului, imi este groaza de ideea in sine a ce face preotul acela. Imi vine, mie care sint certamente mai pacatos (lumeste vorbind, totusi eu nu sunt preot caterisit si staruind in cadere) decat el, sa ma rog pentru el, pentru ca e mare cadere ca face. Banuiesc ca doar satanistii din Apus care calcau sf. ostie in picioare sunt mai jos. Macar ei s-au jurat stapanului lor de Jos, deci nu ai ce le cere. Aici avem un preot, (presupus) al lui Hristos, care, dupa caterisire, face lucruri ce sperie, sunt convins, nu doar caldicei ca mine, ci si atei cu bun-simt, care cunosc bine ritualul crestin (chiar, unde o fi Dumitru73? il stimez mult).
Sunt curios indeosebi ce zic Alin si Iuliu pe chestia asta.
Aline, nu sunt stilisti in spatele miscarii, te inseli. Follow the money: ei nu au atatia bani sa finanteze asta. Ca nu o sa imi spui ca un monah fugar ca Sava ala avea de la el mangoti de inchiriat sali de conferinta. Tu poti sa iti permiti sa inchiriezi o sala de conferinte? Eu unul nu cred ca pot. Sava e cica monah: legamantul saraciei, coada calului in varful dealului, etc, usw.
Eu banuiesc ca tipii gen Tselengidis sau Staicu sau altii sunt cinstiti, dar incapatanati, cu spirit mandru dar sincer, cam ca primii stilisti, dar habar nu au ca mana cu gheare a unor servicii se foloseste "in orb" de ei. Iuliu e de parere ca unor clerici si teologi greci li s-a facut dor de epoca fanariota, cand mulgeau manastirile si schiturile romanesti si moldovenesti la greu. Plauzibil, dar insuficient: e prea mare miza ca sa fie doar factorul "neo-cataonic" papusarul. Nu grecii nu sunt vioara intai in rahatul asta, chiar daca sau tocmai pentru ca ei si romanii si slavii de la Radeni si Banceni sunt sub reflectoare. Nu, "vioara intai" sau chiar "dirijorul" ramane in umbra, cum sta bine unor gunoaie straine cu epoleti. Nu romani, nu greci. Nu sacerdoti romani sau greci, nu securisti romani sau greci. Securisti straini...din natiuni puternice. Astia din prim-plan sunt zelotisti, sunt razvratiti eclesial, dar sunt sinceri si folositi (cei mai multi si anume cei care sunt genul "carturar" sau "preot/ieromonah cu ravna"), repet, fara sa stie ca sunt folositi.
Nu ma intelegeti gresit: asta NU este o scuza, din punct de vedere bisericesc. Adica ei trebuiau sa raman antiecumenisti, dar la modul decent, echilibrat si lucid: nu pro-Creta sau pro-ierarhie la modul orb si fanatic, nici anti- la modul orb si fanatic. Mai ales, nu trebuiau sa recurga la nepomenire. Asta a fost marea lor greseala. Eu ma refeream doar ca tot kktul asta are si o valenta informativa si de siguranta nationala: ceva (organizatie) ataca Biserica prin interpusi nestiutori.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1674  
Vechi 04.04.2017, 23:00:44
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E pe net o inregistrare de la sinaxa ( thanks to saccsiv :D ) si aia au la "tribuna" steagul Greciei. Ellada uber alles! :)
Ca tot ziceam eu ca e o smecherie greceasca, acum dintr-o data, steagul Greciei a ajuns simbol ortodox. Gurile rele spun ca filetismul asta ar fi erezie, dar doar nu o sa-i credem pe aia. Daca era erezie ne spunea Sava Lavriotul. :)
Erata: nu te citisem cand am scris postarea. Dintr-o data, devine clar. Kernelu ei de Ellada! Pai da, filetismul e erezie cand e vorba de "denisovani" ca noi sau altii, dar nu de "neamul zeilor", grecii.
Traiasca Turcia! Succes noului Suleyman, Erdogan cel Mare! Traiasca pashalykul Atenei si intregii Ellade! Allah sa apere si sa extinda Turcia!
:))))))))))))))
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1675  
Vechi 04.04.2017, 23:10:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ma uit la sinaxa pe sarite. Mama, ce melca de cotoroanta are traducatoarea aia, care traduce ce zice babeta aia care citeste.
Oy vey, a tunat si i-a adunat.
Mai bine intru pe forumurile de la Bioware, sa vad cand e viitorul xpac dupa kotet. Vreau sa vad ce face Outlanderul dupa ce l-a anatemizat pe Valkorion. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1676  
Vechi 04.04.2017, 23:12:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Pe Korriban! sunt chiar multi...si pariez ca majoritatea greci si slavi. Priceless: se vad niste preacucernici filmand cu telefonul. Sf. voastre, daca nu va faceti si selfie, ca pustoaicele de 12 ani, nu aveti ambitie.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1677  
Vechi 04.04.2017, 23:38:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu nu m-am uitat - daca pui mouse-ul pe bara de scroll poti vedea un preview de la orice moment si asa am procedat. Am vazut ca e acolo Ciprian Stanciu ala, Sava cu tot cu colanti, dar am citit undeva ca lipseste parintele Zisis. Nu stiu ce s-o fi intamplat, probabil s-au certat intre ei cum e firesc cand apar asemenea miscari.
Reply With Quote
  #1678  
Vechi 05.04.2017, 00:14:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu nu m-am uitat - daca pui mouse-ul pe bara de scroll poti vedea un preview de la orice moment si asa am procedat. Am vazut ca e acolo Ciprian Stanciu ala, Sava cu tot cu colanti, dar am citit undeva ca lipseste parintele Zisis. Nu stiu ce s-o fi intamplat, probabil s-au certat intre ei cum e firesc cand apar asemenea miscari.
Tot ce avem de facut este sa asteptam: miscarea se va autoanihila prin schisma interna indefinita si infinta.
Halelujah!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1679  
Vechi 05.04.2017, 00:28:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai bine ne-am ruga sa le vina mintea la cap decat sa-i lasam sa se rupa intre ei.
Desi se pare ca trebuie o minune cum nu a fost de pe timpul sfintilor din pustia egipteana. :D
Reply With Quote
  #1680  
Vechi 05.04.2017, 19:04:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Îmi place" tonul ,,neutru" al comentariilor!!! ,,Admir" preocuparea unora pentru adevăr!!!

Părintele Zisis a lipsit, dîn frica de neprevăzut. Asa a simtit ca e bine si asa a facut. A explicat motivele neparticiparii, deci prin fapta și cuvânt a transmis un mesaj constructiv.

Au fost peste 1000 de persoane, iar absenta sa a fost o lectie ziditoare, deoarece i-a determinat pe participanți sa aibă o atitudine ponderata. Ceea ce s-a și întâmplat.
Este important sa observe cât mai mulți oameni diferențele dintre ecumenism și ortodoxie. Acest lucru necesita răbdare și dorința de a afla adevarul. Mântuirea nu e obligatorie. Nu omul este cel care stabilește regulile mântuirii, ci Hristos. Așa ca aceia care doresc mântuirea trebuie sa aibă grija pe cine asculta.

Într-o biserica din București, preotul ecumenist spunea ca nu contează dacă ne facem cruce de la dreapta la stânga sau invers! N-am putut sa ascult continuarea... Vai de bieții creștini care casca gura la așa ceva și înghit asemenea baliverne ecumeniste!

Părintele Ciprian Staicu a subliniat și exagerările apărute la unii preoți nepomenitori. Un lucru onest care merita apreciat. Pe blogul părintelui Ciprian Staicu, se pot citi informații despre aceasta sinaxa.

Dacă suntem corecți, trebuie sa vorbim si despre exagerările ecumenistilor și despre cele ale unor nepomenitori.
Reply With Quote
Răspunde