Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 20.02.2017, 13:19:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dumitru staniloaie a fost un om si un preot exceptional, foarte inteligent, l-am vazut de cateva ori la tv si i-am citit si o carte, extraordinar om si foarte inteligent. era genul de om care a spus, fara indoiala, "nu stiu" la ceea ce discutam noi aici.

sa-l pui alaturi de schizofrenicul arsenie boca mi se pare o impietate.
o parere total nefondata,te contrazic o multime de oameni care l-au cunoscut direct si au fost ajutati ,si vindecati de inclusiv cancer in timpum vietii .Va recomand sa mai citit si cartile care apar ale marturiilor ,inclusiv cartea Parintele Arsenie Boca -o viatza inchinata schimbarii vietii noastreEl a colaborat cu par.D.Staniloaie la traducerea filocaliei in limba romana ,parintele fiind cel care a adus din Grecia exemplarele.
__________________
Reply With Quote
  #812  
Vechi 20.02.2017, 13:21:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei, nu'ș dacă-i chiar așa. Mai frică ar trebui să le fie de chestia asta episcopilor și pochilor, decât mie. Eu o să dau socoteală ÎN PRIMUL RÂND pentru copiii, părinții și prietenii mei. Se aude, stelaru-le?
De ce ? Crezi ca o sa ai circumstante atenuante pentru ca nu ai fost calificat ? Te-a oprit cineva sa te califici daca ai inteles ca una din indatoririle fiecarui crestin ar fi si sa duca "Vestea buna" celor care nu au auzit de ea ?
Reply With Quote
  #813  
Vechi 20.02.2017, 13:25:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi o duc frate, o duc. Atât cât pot însă, cât îmi permit celelalte obligații pe care le am: familie, copii etc.

Sunt 100% de acord că tre' să propovăduim și noi, măcar prin fapte dacă nu prin vorbe.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #814  
Vechi 20.02.2017, 13:25:46
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit parintele arsenie boca despre ecumenism

“[b]ecumenismul este erezia tuturor ereziilor ,caderea bisericii prin slujitorii ei ,cozile de topor ale apusului ;numai putregaiul cade din biserica fie ei arhierei ,preoti de mir ,calugari sau mireni.Inapoi la sfinta Traditie ,la dogmele si canoanele sfintilor parinti a celor sapte soboare ecumenice,altfel la iad,cu arhierei cu tot!FEREASCA DUMNEZEU!”[/Btot parintele a prezis si prigoana din biserica de acuma,de dupa sinodul cretan.Si a zis ca daca vor fi multi marturisitori Romania va renaste incit va iumi lumea.Pesrsonal pina acuma nu vad sa fie prea multi ,crestiniii suntem calduti asa ca Domnul o sa ne verse din gura lui ,asa cum ne spune in apocalipsa.
__________________
Reply With Quote
  #815  
Vechi 20.02.2017, 13:26:13
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Dragos, stai sa deschid holocomm-ul. Mno, vazui, dar nu cumva orice crestin e dator sa Il marturiseasca pe Dumnezeu? Adica, sa presupunem ca naufragiezi pe o insula cu animisti. Si te intreaba aia prin semne sau o engleza limnicola: "in ce Zeu crezi tu?". Normal ca le vei propovadui, nu? Doar nu o sa le spui: "Nu am vreun preot al nostru pe aici, deci nu pot face misiune". Catehizat esti, deci...
Ca poate vine un alt naufragiu pe insula intre timp, si te trezesti ca preotul naufragiat este...Hamsterul Agitator din Pireu, care le explica animistilor, ca de fapt preotul e delegatul poporului, nu al episcopului, si ca antimisul nu e mare lucru, de le cad alora virfurile de silex din lanci pe jos, de uimire. "Pai noi ne ascultam samanii cu sfintenie, chiar si sefii razboinici nu ies din cuvintul lor. Ce preot crestin e asta, Dragos?".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #816  
Vechi 20.02.2017, 13:27:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă, eu credeam că vorbim de oameni normali.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #817  
Vechi 20.02.2017, 13:29:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

De acord cu Dragoș. Am scăpat oarecum de angoasele de genul celor ale lui Iuliu când am înțeles că nu sunt trimis la misiune de mărturisire în sensul în care au fost apostolii, ci la una mai limitată, respectiv către familie, prieteni, vecini, colegi – oameni cu care intru în contact datorită circumstanțelor în care trăiesc.

În plus, celei dintâi i-a luat locul o altă angoasă, aceea că n-aș putea vorbi credibil despre Hristos, că oamenii ar putea identifica în mine un fake, și atunci aș face rău în loc de bine, întărindu-le necredința în locul credinței.

Așa am înțeles că mai am mult de lucru la luminarea mea înainte de a dori să-i luminez pe alții. Iar după aceea, mărturisirea s-ar petrece aproape de la sine.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #818  
Vechi 20.02.2017, 13:32:37
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
O sa sefaca ca ploua, dind-o la intors. Tipic pentru sectarismul pseudo-ortodox.
Ortodocsi sint cei care care poartea dialog cu voi, fratii nostri de dincolo de Tibru, side, pilda, au dat, in dialog onest si fara caraieli isterice si blesteme de cocalar, marturia buna a credintei noastre la Chieti, anul trecut.
Atunci, dialogul privind primatul scaunului Episcopului Romei a produs o concluzie care exprima poztia noastra. Fara isterii, incitari si valuri de dispret.
Deci, se poate. Dar probabil d-na Iuga si toti zelotistii, mai mult sau mai putin agramati, dar toti nepomenitori, nu stiu asta.
Sau nu vor sa stie.
SF.IUSTIN POPOVICI AZIS;in istoria biserici au fost 3 caderi a lui ADAM ,a lui IUDA si a papeiÇU ASTIA VREI UNIRE???SUNT ERETICI AU SPUS-O SI MARII NOSTRII DUHOVNICI,mai ales Arsenie papacioc ,daca nici in ei nu credem si in ceea ce spun apostolii si sfintii ca v-am pus aice numai sa citit atunci in cine sa credem ,in antihrist?

Răzvrătiții ortodocși

de Dinu Râmniceanu

Aproape Ierarhii toți
De Hristos zic ca-i „zelot”
Și de toți Sfinții Părinți
C-au fost niște „răzvrătiți”.


Ne consideră „zeloți”,
Pe cei ce cu acrivie
Stăm tari în Ortodoxie.

Cei de azi ecumeniști
Ne spun că suntem „stiliști”,
Că nu ne supunem lor.
Tâlhărescului Sobor.

Ierarhii cei „azimiți”
Ne-acuză de „răzvrătiți”,
Că nu facem „ascultare”
De un așa „Sinod Mare”.

Dar aceștia fac complot,
De Hristos zic ca-i „zelot”
Și de toți Sfinții Părinți
C-au fost niște „răzvrătiți”.

Spun că Sfinții au greșit,
Căci eretici n-au iubit.
Dar prin al lor iubirism
Au căzut în sincretism.


Dar îl va ierta Hristos
Pe tot omul păcătos,
Iar pe toți ce-L vor huli
Sigur îi va pedepsi.
__________________
Reply With Quote
  #819  
Vechi 20.02.2017, 13:33:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Pai si la animisti sau atei trebuie sa le dai marturia cea buna. Cea buna, deci sa el arati (practic mai mult ca esti mirean si nu dogmatisesti ca un episcop) adevarul. Vorbind serios, gindeste-te citi falsi ortodocsi exista: de la Hamsterul vulcan-noroios si profu' Zisis, pina la ceaallta extrema, Zizioulas, care face curte sincretismului in cartile sale.
De asta i-am mentionat pe astia, pentru lupta dintre mesajul corect si cele impure este acesrba. Iar mirenii nu sint deloc exceptati de la munca de propovaduire. Noi, mirenii, sintem in prima linie. De asta am dat exemplul cu aparitia maestrului nepomenitor, care poate disemina aiurelile lui pe post de ortodoxie. De aia mentionai hamsterul caraitor al lui Serafim de Pireu.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #820  
Vechi 20.02.2017, 13:35:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ce poezie simpatica, d-na Iuga!
Ati luat cumva premiul la grupa mica cu ea, sau de ce o evocati aicea?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare