Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.03.2010, 15:49:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Gjjj... ce intrebari mai pui si tu. In credinta!
Stiai ca creierul are zone specializate pentru diferite activitati?
De exemplu, partea dreapta a cortexului prefrontal ventromedial se ocupa de regularizarea interactiunii intre ratiune si emotie in generarea unui raspuns empatic? Si ca daca aceasta zona e compromisa, oricit de destepti am fi si oricit ne-am dori, nu am putea urma mesajul lui Hristos?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.03.2010, 15:57:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Frate costel, iti multumesc pentru sfat.
Dar crede-ma pe cuvant.
Nu poti convinge un necredincios prin indemnuri de genul "rugaciunea e calea".
Dar nici nu poti da si primi iubire de la o persoana citind carti, ci intalnindu-te cu ea, vorbindu-i... Rugaciunea nu este absenta, nu e vorbire de unul singur, e intalnire. Asta trebuie sa inteleaga necredinciosul.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.03.2010, 16:07:01
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stiai ca creierul are zone specializate pentru diferite activitati?
De exemplu, partea dreapta a cortexului prefrontal ventromedial se ocupa de regularizarea interactiunii intre ratiune si emotie in generarea unui raspuns empatic? Si ca daca aceasta zona e compromisa, oricit de destepti am fi si oricit ne-am dori, nu am putea urma mesajul lui Hristos?
Cei sanatosi pot avea credinta si il pot vindeca pe cel bolnav. Toti oamenii sunt in stransa legatura cu ceilalti, iar pentru raul cuiva intotdeauna e cineva vinovat. Mai degraba faptul ca tu nu ai credinta desi ai putea sa o dobandesti si l-ai putea vindeca si pe aproapele tau, te pune intr-o situatie compromitatoare. Fiind sanatos si neglijandu-ti potentialul, esti mai bolnav decat cel bolnav.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.03.2010, 17:12:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Cei sanatosi pot avea credinta si il pot vindeca pe cel bolnav. Toti oamenii sunt in stransa legatura cu ceilalti, iar pentru raul cuiva intotdeauna e cineva vinovat. Mai degraba faptul ca tu nu ai credinta desi ai putea sa o dobandesti si l-ai putea vindeca si pe aproapele tau, te pune intr-o situatie compromitatoare. Fiind sanatos si neglijandu-ti potentialul, esti mai bolnav decat cel bolnav.
Ce anume as putea face in plus fata de ceea ce fac acum daca as avea credinta? Oricum, eu vorbeam de cei care au o defectiune fizica la creier si astfel sint impiedicati sa functioneze dupa morala majoritatii.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.03.2010, 17:14:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu se subintelege nimic.
Cum sa crezi daca nu L-ai gasit.
De ce nu se lasa descoperit?
Oare, acesti oameni care au ajuns in situatia aceasta, printre care ma numar si eu, nu mai meritam sa ne mantuim? Chiar daca avem o viata onorabila si cautam sa nu gresim nimanui?
Problema este ca multi vad in Dumnezeu o forta impersonala care guverneaza Universul, o energie care da consistenta lumii nevazute si celei vazute etc. Pe acest dumnezeu nu il vor putea afla nici pe calea stiintei si nici pe cea a credintei.

Dumnezeul Bisericii, Cel care ni s-a descoperit ca Tata, Fiu si Duh Sfant, ne-a facut cunoscute voia Sa si planul Sau cu privire lume. Cine le primeste, crede in ele si le urmeaza poate spune ca Il cunoaste pe Dumnezeu.

Nu trebuie sa incerci sa descoperi de unul singur calea catre El, atat timp cat ea este propovaduita si urmata in Biserica, de doua milenii. Nu face abstractie de experienta Bisericii. (Este ca si cum eu, cu metode empirice, as incerca sa descopar atomul, ignorand toate cunostintele stiintifice pe aceasta tema, acumulate pana in prezent.)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.03.2010, 20:12:19
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce anume as putea face in plus fata de ceea ce fac acum daca as avea credinta? Oricum, eu vorbeam de cei care au o defectiune fizica la creier si astfel sint impiedicati sa functioneze dupa morala majoritatii.
Ai putea face aproape orice... ai putea muta si muntii din loc. Numai sa o ai macar cat un graunte de mustar!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.03.2010, 22:20:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Ai putea face aproape orice... ai putea muta si muntii din loc. Numai sa o ai macar cat un graunte de mustar!
Sa inteleg ca tu muti muntii din loc.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.03.2010, 22:24:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu muti muntii din loc.
E, poftim! Variatiuni pe aceeasi tema! Vechile tale obsesii, Topcat! E clar ca ti-ai epuizat repertoriul!
P.S. ma bucur ca am gasit ocazia sa te contrez din nou!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.03.2010, 22:27:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stiai ca creierul are zone specializate pentru diferite activitati?
De exemplu, partea dreapta a cortexului prefrontal ventromedial se ocupa de regularizarea interactiunii intre ratiune si emotie in generarea unui raspuns empatic? Si ca daca aceasta zona e compromisa, oricit de destepti am fi si oricit ne-am dori, nu am putea urma mesajul lui Hristos?
Vezi ca stii, Topcat! Noi de unii singuri, oricat de destepti si de doritori am fi, nu putem urma mesajul lui Hristos! Inseamna ca ne trebuie ceva.... care vine din exterior si oarecum independent de noi... ghici cumva ce e ?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.03.2010, 22:41:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vezi ca stii, Topcat! Noi de unii singuri, oricat de destepti si de doritori am fi, nu putem urma mesajul lui Hristos! Inseamna ca ne trebuie ceva.... care vine din exterior si oarecum independent de noi... ghici cumva ce e ?
Inteleg ca vrei neaparat sa ne contram, dar citeste din nou mesajul meu (care e ceva nou ), spuneam ca ceea ce ne ajuta sa urmam mesajul lui Hristos e creierul, care e inauntru :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 10:27:10
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Cine poate trai fara dumnezeu???? geo.nektarios Secte si culte 52 20.11.2009 00:32:53
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17