Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.03.2010, 15:45:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am citit, bre Topcat, si ma pregateam sa te contrez pe masura, dar tocmai am aflat ca este foarte posibil sa i se fi intamplat ceva neplacut unei persoane dragi! Aici creierasul ala performant nu ajuta cu nimic! Trebuie rugaciune!
S-a rezolvat, cu ajutorul lui Dumnezeu! In timp ce creierasul pofticios lucra de zor la elucubratii, Dumnezeu lucra si el. Slava Lui!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.03.2010, 15:53:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu stiu ce a facut bubulyna, dar eu L-am intrebat, direct.
Si inca mai intreb. Si mai astept.
Din pacate ... nu primesc nici un raspuns.
Probabil n-ai pus intrebarea corecta.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.03.2010, 15:57:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un sistem de valori, un reper moral absolut, nu relativ.
Are legatura cu ce am spus eu mai inainte?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.03.2010, 15:59:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
S-a rezolvat, cu ajutorul lui Dumnezeu! In timp ce creierasul pofticios lucra de zor la elucubratii, Dumnezeu lucra si el. Slava Lui!
Ma bucur tare mult
Ce elucubratii? :)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.03.2010, 16:06:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil n-ai pus intrebarea corecta.
Intotdeauna exista o explicatie :-)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.03.2010, 16:09:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stiai ca creierul are zone specializate pentru diferite activitati?
De exemplu, partea dreapta a cortexului prefrontal ventromedial se ocupa de regularizarea interactiunii intre ratiune si emotie in generarea unui raspuns empatic? Si ca daca aceasta zona e compromisa, oricit de destepti am fi si oricit ne-am dori, nu am putea urma mesajul lui Hristos?
Topcat, eu te contrazic pentru ca tu singur ai spus "oricat ne-am dori".
In momentul in care crezi in Hristos si doresti sa-i urmezi mesajul, deja ai cam facut tot ce tinea de tine, singur nu poti face mai mult de atat. Mai departe se ocupa El, cum am scris si pentru prima data, pentru ca am convingerea ca Dumnezeu vindeca si schimba oamenii care isi doresc sa fie vindecati si care se lasa schimbati, cu sau fara defectul ala organic.
Si daca totusi, for whatever reason, nu o face in mod vizibil, la sfarsit va fi contat enorm faptul ca atat cat a tinut de om, omul a facut: omul a crezut si omul a vrut, si va fi mantuit chiar daca nu l-a tinut hardware-ul, ca sa nu mai spun si ca orice defect, orice boala, orice tara, e o forma de mucenicie si orice suferinta asumata poate avea un rol mantuitor.
Dumnezeu stie fiecaruia ce talanti ne-a dat, dar si ce defecte, si in functie de acelea ne va judeca.

Am detaliat asa pentru ca, in situatia ta imaginata de tine, omul crede si isi doreste dar nu poate pentru ca n-are cu ce :)

Si cred ca lucrurile astea sunt valabile si in cazul indivizilor cu retard mental sever. De cand lucrez in domeniul asta am mai auzit opinii cum ca "nu au suflet" (intrebarea mea a fost, ok, de la ce IQ in sus consideri ca incepe sufletul? Tu la peste 100 ai suflet. Un om cu iq 50 are suflet? Dar unul cu 40? Punem pragul la 30 si deja tot ce e sub 29 inclusiv, nu mai are suflet?) sau ca "nu sunt fiinte umane". Cred ca in situatii de genul acesta, individul nu poate face nimic singur pentru a-i urma lui Hristos, si dupa "mucenicia" unei asemenea conditii, cu care se naste si traieste cateva zeci de ani, e oarecum mantuit din oficiu. Am citit undeva ca acestor oameni "Dumnezeu le este dator". Dar pana acolo, omul asta are contact cu alti oameni care nu sufera acelasi handicap, si cred ca prin felul in care ne comportam noi cu acesti indivizi, ne dam masura propriei "omenii" si aratam cat de mult ne asemanam noi cu Hristos. Ca e mare lucru sa te atasezi de ei, sa ii ingrijesti, sa ii iubesti chiar si sa nu te scarbesti de ei, mai ales la varsta adulta.

Eu nu am avut contact cu ei decat pentru putin timp si doar in treacat, si-n clipele alea nu doream decat s-o tai mai repede de-acolo. Dar si ultima infirmiera, care le ridica lenjeria dupa ce mergeau la toaleta, si le stergea nasul, era mai om decat mine.

Existenta nu ar avea nici un sens fara Dumnezeu, fara mila si fara dreptatea Sa. Lumea asta nu ar fi avut nici un sens fara Fericiri. E multa revolta, multa neputinta si multa zbatere in zadar, dar Fericirile dau un sens tuturor lucrurilor.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.03.2010, 16:11:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ma bucur tare mult
Ce elucubratii? :)
Stiu ca te bucuri ca Dumnezeu lucreaza. Elucubratiile mele si a persoanelor care isi faceau griji pentru persoana respectiva, ne imaginam tot felul de scenarii, despicam firul in patru... daca aveam mai multa credinta, nu reactionam asa. Dar se cuvine sa ii dam slava lui Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.03.2010, 16:18:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiu ca te bucuri ca Dumnezeu lucreaza. Elucubratiile mele si a persoanelor care isi faceau griji pentru persoana respectiva, ne imaginam tot felul de scenarii, despicam firul in patru... daca aveam mai multa credinta, nu reactionam asa. Dar se cuvine sa ii dam slava lui Dumnezeu!
Imi place ca orice as zice tu tot ce vrei tu (vrei sa) intelegi
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.03.2010, 16:25:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Imi place ca orice as zice tu tot ce vrei tu (vrei sa) intelegi
Si mie imi place ca nu te impotrivesti prea tare fata de ceea ce imi place mie sa cred.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.03.2010, 16:28:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Topcat, eu te contrazic pentru ca tu singur ai spus "oricat ne-am dori".
In momentul in care crezi in Hristos si doresti sa-i urmezi mesajul, deja ai cam facut tot ce tinea de tine, singur nu poti face mai mult de atat. Mai departe se ocupa El, cum am scris si pentru prima data, pentru ca am convingerea ca Dumnezeu vindeca si schimba oamenii care isi doresc sa fie vindecati si care se lasa schimbati, cu sau fara defectul ala organic.
Si daca totusi, for whatever reason, nu o face in mod vizibil, la sfarsit va fi contat enorm faptul ca atat cat a tinut de om, omul a facut: omul a crezut si omul a vrut, si va fi mantuit chiar daca nu l-a tinut hardware-ul, ca sa nu mai spun si ca orice defect, orice boala, orice tara, e o forma de mucenicie si orice suferinta asumata poate avea un rol mantuitor.
Dumnezeu stie fiecaruia ce talanti ne-a dat, dar si ce defecte, si in functie de acelea ne va judeca.

Am detaliat asa pentru ca, in situatia ta imaginata de tine, omul crede si isi doreste dar nu poate pentru ca n-are cu ce :)

Si cred ca lucrurile astea sunt valabile si in cazul indivizilor cu retard mental sever. De cand lucrez in domeniul asta am mai auzit opinii cum ca "nu au suflet" (intrebarea mea a fost, ok, de la ce IQ in sus consideri ca incepe sufletul? Tu la peste 100 ai suflet. Un om cu iq 50 are suflet? Dar unul cu 40? Punem pragul la 30 si deja tot ce e sub 29 inclusiv, nu mai are suflet?) sau ca "nu sunt fiinte umane". Cred ca in situatii de genul acesta, individul nu poate face nimic singur pentru a-i urma lui Hristos, si dupa "mucenicia" unei asemenea conditii, cu care se naste si traieste cateva zeci de ani, e oarecum mantuit din oficiu. Am citit undeva ca acestor oameni "Dumnezeu le este dator". Dar pana acolo, omul asta are contact cu alti oameni care nu sufera acelasi handicap, si cred ca prin felul in care ne comportam noi cu acesti indivizi, ne dam masura propriei "omenii" si aratam cat de mult ne asemanam noi cu Hristos. Ca e mare lucru sa te atasezi de ei, sa ii ingrijesti, sa ii iubesti chiar si sa nu te scarbesti de ei, mai ales la varsta adulta.

Eu nu am avut contact cu ei decat pentru putin timp si doar in treacat, si-n clipele alea nu doream decat s-o tai mai repede de-acolo. Dar si ultima infirmiera, care le ridica lenjeria dupa ce mergeau la toaleta, si le stergea nasul, era mai om decat mine.

Existenta nu ar avea nici un sens fara Dumnezeu, fara mila si fara dreptatea Sa. Lumea asta nu ar fi avut nici un sens fara Fericiri. E multa revolta, multa neputinta si multa zbatere in zadar, dar Fericirile dau un sens tuturor lucrurilor.
Eu vorbeam in exemplul meu de un om inteligent, care si-ar dori sa fie moral dar are defecta portiunea care il determina sa fie asa. Care, sa spunem, ucide pe cineva. Din cite deduc din ce ai spus, esti de acord ca nu e moral sa i se ceara sa faca ceva ce nu depinde de el.
Ca sa nu mai lungesc, vreau sa subliniez numai ca simtul moral depinde de structura creierului si de cele acumulate de-a lungul vietii; ca el tine mai degraba de subconstient decit de constient. Si deci nu e moral a pedepsi vesnic pentru ceva ce nu poti controla.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 10:27:10
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Cine poate trai fara dumnezeu???? geo.nektarios Secte si culte 52 20.11.2009 00:32:53
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17