Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.05.2010, 17:34:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu, chiar imi doresc sa pot face joching in parcul din cartierul meu, dar ma retine faptul ca sunt multi caini pe strada care incep sa fuga dupa tine. O prietena a ras de mine si mi-a spus ; " pai, cu atat mai bine, daca te fugareste vre-un caine tu incepi sa alergi cat de tare poti si astfel dai randament maxim..."
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #52  
Vechi 05.05.2010, 18:24:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu, chiar imi doresc sa pot face joching in parcul din cartierul meu, dar ma retine faptul ca sunt multi caini pe strada care incep sa fuga dupa tine. O prietena a ras de mine si mi-a spus ; " pai, cu atat mai bine, daca te fugareste vre-un caine tu incepi sa alergi cat de tare poti si astfel dai randament maxim..."
:))) Pai tu Ory cum crezi ca etiopienii si alti africani cistiga intr-una maratoanele, daca nu fugariti incontinuu de felinele lor si alte oratanii.
  #53  
Vechi 05.05.2010, 18:30:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Tocmai imi povestea sotul despre o intamplare aflata pe la patronii si politicienii pe care i-a intalnit prin intermediul serviciului ( care nu are de-a face cu acestia ). Cica s-a gasit o asociatie non profit si a sunat asociatiile care se ocupa cu administrarea problemei cainilor vagabonzi din Galati sugerandu-le sa accepte sa le ofere hrana pentru animale pe o perioada de un an sau doi, absolut gratis, insa, totul sa se realizeze in mod oficial si legal.
Societatea respectiva care detinea responsabilitatea pentru intretinerea cainilor a refuzat categoric, desi cainii traiau ca vai de ei . De ce ?
Din motive politice si din motivele tipice la romani ; cum sa mai primeasca astfel fonduri financiare ? de unde sa mai fure aceste fonduri ? Logic !...
Chiar nu inteleg logica enuntata de tine cu "furatul".
Care ar fi fost problema in definitiv?

Chestiunea nu se rezuma doar la mancare, trebuie sa ai spatiu, oameni care sa-i ingrijeasca, astea de la cine urmau sa vina?

Si daca legea iti cere sa-i eutnasiezi in X zile pe cei fara stapan, pe ce baza legala iti permiti sa-i tii 2 ani?

Ca asa vrea cutarescu care are impresia ca daca le da de mancare si traiesc in custi mizerabile inghesuiti 24/24 timp de doi ani dupa care probabil se va plictisi sa arunce banii pe geam si tot la eutanasiere ajung, a facut mare fapta "umanitara".

Fa un calcul..intretinerea a 50 caini (o cifra foarte mica) timp de 2 ani de zile la o suma minimala de cca. 2 mil/luna (mancarea, tratament medical, inclusiv salariile angajatilor, nu vorbim si de investitia in adaposturi, custi) inseamna 240.000RON sau cca 60.000Euro.

Daca ai avea bani astia, ce ai alege sa prelungesti viata a 50 caini cu doi ani sau sa salvezi viata a unu, poate doi, trei oameni care au nevoie de asistenta medicala si nu pot gasi ajutor de la stat de exemplu?

Last edited by AlinB; 05.05.2010 at 18:34:36.
  #54  
Vechi 05.05.2010, 19:34:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Daca ai avea bani astia, ce ai alege sa prelungesti viata a 50 caini cu doi ani sau sa salvezi viata a unu, poate doi, trei oameni care au nevoie de asistenta medicala si nu pot gasi ajutor de la stat de exemplu?
Se vede ca nu ai habar de ce se intimpla.

Fondurile primite de la Brigite Bardot, de ex. si alti ciudati, se pot folosi NUMAI pe ciini. Acestor ciudati vest-europeni in cazul de fata nu le pasa de oameni ci doar de ciini. Ory ti-a explicat ca doar din acele fonduri se poate ciupi, si merge pe burta fara sa fi prins, asa hoteste cum ne-am invatat cu totii in Romania si in Balcani( vezi foarte clar in Grecia unde s-a ajuns cu sacul fara fund)

Nu te credeam asa de naiv, sau poate doar faci pe nestiutorul de dragul contrazicerii
  #55  
Vechi 06.05.2010, 02:41:18
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Eu am salvat acum vreo 10 ani 9 caini de pe strada.Si am castrat femelele.Asa am considerat eu,decat sa-i las sa se inmulteasca si sa le dau drumul pe strada.
Nu e bine nici asa,deoarece nu este alegerea lor sa fie castrati.

Si nu este adevarat ca sunt eutanasiati,sunt injectati in inima cu stricnina,se chinuie in chinuri groaznice pana mor.
Cand am ajuns o data la un ''adapost'' de caini,mi s-a rupt sufletul.Nu stiam pe care sa-l salvez.....daca as fi putut i-as fi salvat pe toti.A trebuit sa aleg.Grea alegere pentru ca toti se uitau de parca stiau ce urmeaza sa li se intample a doua zi.Implorau din ochii plini de lacrimi parca!Si erau toti speriati.

Si intradevar animalele sunt mai bune decat oamenii.Sa nu uitam ca noi suntem singurele fiintele care ne omoram copiii inca din pantece!Niciodata un animal n-o sa faca asta!

O data cand m-am intors acasa seara,m-am speriat de un om care ma urmarea.Dar cum am ajuns in apropierea blocului cainii m-au salvat.Au venit spre mine,si omul acela agresiv s-a speriat si a plecat.

Nu sunt de acord cu ''eutanasierea''.Nu avem dreptul sa ucidem!!!Sunt si ei fiinte lipsite de aparare!Doar ca n-au gura sa vorbeasca.
  #56  
Vechi 06.05.2010, 06:32:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

O singura mentiune mai am de facut pentru a lamuri si aceasta problema:
Sterilizarea nu este nici pe departe o barbarie!Animalul sterilizat nu pateste absolut nimic dpdv al sanatatii,dimpotriva,daca veti discuta cu medici veterinari,veti afla ca la femele,daca sterilizarea se face inainte de prima caldura,riscurile aparitiei unor afectiuni hormonale mai tarziu fiind reduse cu pana la peste 90%!
Oamenii fac astfel de confuzii deoarece nu se informeaza in privinta a cum functioneaza organismul animal si fac asociatie intre om si caine.
Spre deosebire de om,instinctul de reproducere se declanseaza doar in perioada caldurilor la femele,iar la masculi in momentul in care simt femelele in calduri.
Absolut nici un rau nu se poate petrece dpdv al starii de sanatate a organismului si nici psihicul animalului nu este afectat in vreun fel,decat ca potentialul agresiv scade odata cu aceasta interventie,ceea ce este,iarasi,o trasatura pozitiva!
Deasemenea,avand in vedere ca acest animal numit caine este creat de om,el nu se supune selectiei naturale ca la animalele salbatice,deci,aceasta selectie trebuie facuta tot de noi.
Altfel,rezultatele sunt dezastroase,respectiv un numar foarte mare de caini pe strazi,care evident se vor inmulti intr-un ritm alarmant ingrosat de numarul abandonurilor care este in crestere,caini cu tare genetice,metisi pe care prea putine persoane ii doresc. (Romanii care suna pentru adoptii vor caini cat mai "fancy",tot felul de rase rarissime,despre care habar nu au ce sunt,eventual si cu pedigree daca se poate,dar...bineinteles gratis,desi ei poate nu pot sa le ofere decat un lant langa un cotet si niste resturi aruncate.Asta spre deosebire de strainatate,unde nu exista nici o reticenta in a adopta caini metisati,cu handicap si nu este vreo rusine sa plimbi un maidanez in lesa!)
Deci,din punctul meu de vedere,adevarata cruzime este sa nu te informezi si sa reproduci haotic animale,asupra carora nu vei avea pe viitor nici un control unde vor ajunge,ce tare genetice se pot transmite astfel,ce se va petrece cu ele,exceptie facand doar crescatorii reali. (nu traficantii de animale pe care ii gasim in pet shopuri,targuri,amatori sau false canise!)
Mai curand,romanii sufera de o problema legata de mentalitate,asta datorandu-se si faptului ca nu sunt educati in acest sens.
Spuneati ca nu este firesc sa stea inghesuiti caini claie peste gramada intr-un adapost...adevarat,dar primariile fac asta cu varf si indesat,desi exista o legislatie clara in privinta normelor cum trebuie sa functioneze un astfel de adapost.Doar ca acest nume este mult prea pretentios,ecarisajele fiind doar niste lagare de exterminare pentru cei care nu cuvanta.
Nu inteleg de ce se grabesc oamenii sa dea cu bolovani in ong-uri,desi poate au fost si acolo persoane care nu aveau ce cauta,de acord,dar padure fara uscaturi nu exista si asta cred ca vedeti peste tot,chiar si in sfera religioasa,nu-i asa?
De ce sa nu cautam sa vedem cine gestioneaza de ani situatia si primeste fonduri grase pentru asta,fara absolut nici un rezultat decat ca au masacrat atatea animale si si-au umplut buzunarele?Ong-urile care se zbat pentru niste donatii amarate si care mai mult pe banii proprii fac atat cat pot?Nu...primariile!
Spuneti ca ati vazut ce rezultate a dat sterilizarea!Cand,cu ce ocazie,cand doar de doi ani s-a inceput acest proiect,iar autoritatile au pus cat de multe bete in roate au putut,ingreunand pe cat le-a stat in putinta ca acest procedeu sa ia amploare si blocand respectiva lege.
Deasemenea am vazut afirmata teoria conform careia oameni nu avem voie sa ucidem,dar animale da,ne este permis.Oare?Aduceti-va aminte de mari sfinti care iubeau,respectau si vorbeau cu animalele.Nebuni erau aceia?Poate...nebuni de iubire pentru toata creatia Celui care este singurul Stapan a ceea ce vedem si nu putem vedea aici!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 06.05.2010 at 06:36:36.
  #57  
Vechi 06.05.2010, 09:10:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
as fi curios sa stiu in alte tari cum e cu acest fenomen al cainilor vagabonzi ?!
poate or fi si in Ungaria,... la polonezi poate..., or fi o problema si-n Varsovia !
sau la sarbi,ca tot au avut ei razboaie, i-or colpesi cainii prin Belgrad !
italienii, poate au si ei caini,firi meridionale, deschise si iubitoare, sau poate ca i-au adoptat odata cu roamanii !
la rusi, langa zidul Kremlinului, poate alaturi de soldati, defileaza intamplator si cate un caine pribeag...
la londra poate, fostii lupi ai marilor, si stapanitori de imperii traiesc in buna fratietate si intelegere cu aceste patrupede,dealtfel simpatice,asa pe strazi in devalamasie..

nu stiu cum e in toate aceste locuri,pt ca nu am fost la fata locului sa vad, exact !
am intrebat doar, as fi foarte curios sa aflu insa exact situatia de acolo...
asa ca sa ne putem compara si noi cu altii...poate mai la vest, sau mai la est, nu conteaza !

Domnule va rugam sa va postati propaganda anticanina pe un alt site ,nu aici.
Nu aveti o atitudine conform credintei ortodoxe.
Dumnezeu a facut toata creatia si omului ii este ingaduit sa ucida doar pentru a-si procura hrana.
La cate pacate are poporul asta ,ne mai adaugam o osanda.
Nu inteleg de ce sunteti asa de inversunat.
Nu ne comparam noi cu Polonia ,Ungaria si alte tari din jur.
Hotia a atins aici limite de neimaginat.
Si atitudinea generala a acestui popor lipsita de spirit civic lasa de dorit.

Last edited by anita; 06.05.2010 at 09:12:45.
  #58  
Vechi 06.05.2010, 10:03:52
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Cand ursii dau iama pe la periferiile oraselor (vezi Brasov) si prin gospodariile oamenilor, autoritatile impreuna cu un vanator profesionist il cauta si-l impusca. Nu-l sterilizeaza, nu-l baga in cusca, nu-l trimit la circ. De ce il impusca? Pentru ca e un pericol public. De ce vor unii sa fie cainii privilegiati? Faptul ca unii dintre noi ii tin drept animale de companie nu schimba cu nimic faptul ca in Bucuresti, cel putin, cainii maidanezi s-au inmultit excesiv si reprezinta un pericol public. Un pericol cu care primaria trebuie sa se confrunte.

In unele tari din Asia, maimute si maimute antropoide fac ravagii in localitati, atat din cauza distrugerii habitatului lor natural, cat si din cauza adaptarii extrem de usoare a acestora la un mediu urban. Si totusi sunt vanate si omorate de hingheri, pentru ca au ajuns sa scoata localnicii din minti - distrug, fura mancare si orice le cade in mana, sunt violente.

Mie mi se pare ca unii dintre voi considera ca omul nu are dreptul sa ucida animale. Ei bine, are. Atat din punct de vedere crestin - n-a zis Dumnezeu ca omul e stapan peste lighioane? - cat si din punct de vedere moral. Nu le ucidem de placere, ci din nevoie. Asa cum omoram pasari si porci ca sa mancam carne, omoram si alte vietuitoare cand devin un pericol pentru noi.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #59  
Vechi 06.05.2010, 11:36:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Cand ursii dau iama pe la periferiile oraselor (vezi Brasov) si prin gospodariile oamenilor, autoritatile impreuna cu un vanator profesionist il cauta si-l impusca. Nu-l sterilizeaza, nu-l baga in cusca, nu-l trimit la circ. De ce il impusca? Pentru ca e un pericol public. De ce vor unii sa fie cainii privilegiati? Faptul ca unii dintre noi ii tin drept animale de companie nu schimba cu nimic faptul ca in Bucuresti, cel putin, cainii maidanezi s-au inmultit excesiv si reprezinta un pericol public. Un pericol cu care primaria trebuie sa se confrunte.

In unele tari din Asia, maimute si maimute antropoide fac ravagii in localitati, atat din cauza distrugerii habitatului lor natural, cat si din cauza adaptarii extrem de usoare a acestora la un mediu urban. Si totusi sunt vanate si omorate de hingheri, pentru ca au ajuns sa scoata localnicii din minti - distrug, fura mancare si orice le cade in mana, sunt violente.


Mie mi se pare ca unii dintre voi considera ca omul nu are dreptul sa ucida animale. Ei bine, are. Atat din punct de vedere crestin - n-a zis Dumnezeu ca omul e stapan peste lighioane? - cat si din punct de vedere moral. Nu le ucidem de placere, ci din nevoie. Asa cum omoram pasari si porci ca sa mancam carne, omoram si alte vietuitoare cand devin un pericol pentru noi.
Cainii sunt animale domestice si daca s-a ajuns aici este pentru pacatele noastre ,a lipsei de responsabilitate a celor care ii abandoneaza de prin masini in orase ,in loc sa faca ceva sa nu se mai inmulteasca.
Inteleg sa iei masuri cu un animal care ataca ,dar aici ei vor sa omoare toti cainii ,chiar daca majoritatea dintre ei nu au facut nici un rau la nimeni.
  #60  
Vechi 06.05.2010, 12:36:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Se vede ca nu ai habar de ce se intimpla.

Fondurile primite de la Brigite Bardot, de ex. si alti ciudati, se pot folosi NUMAI pe ciini. Acestor ciudati vest-europeni in cazul de fata nu le pasa de oameni ci doar de ciini. Ory ti-a explicat ca doar din acele fonduri se poate ciupi, si merge pe burta fara sa fi prins, asa hoteste cum ne-am invatat cu totii in Romania si in Balcani( vezi foarte clar in Grecia unde s-a ajuns cu sacul fara fund)

Nu te credeam asa de naiv, sau poate doar faci pe nestiutorul de dragul contrazicerii
Despre ce fonduri vorbesti?
Vreau si eu sa stiu niste date concrete, sume sa facem un calcul sa vedem cam cati caini se pot intretine si pentru cat timp.

Se poate fura din orice ca romanul este ingenios, argumentul tau nu tine.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05