Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.10.2010, 21:18:39
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Aberezi la greu, Darwin începuse să aibă convingeri atee înainte să se căsătorească, tot ce spui e doar imaginația ta. Înainte de căsătorie, Emma, viitoarea lui soție, se temea că acele convingeri atee ale lui îi vor separa în viața viitoare:
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles...eligious_views

Și teoria evoluționistă nu a compus-o datorită morții fiicei sale, ea s-a coagulat treptat, vreme de decenii în mintea lui, începând cu mult înainte de căsătorie.

Nu e de mirare că cineva atât de înclinat spre fabulații dă credit și poveștilor cu extratereștrii. Nu ai nici cea mai vagă informare teologică, probabil nici în Dumnezeu nu crezi, cel puțin nu în sensul ortodox, de Ființă personală, prezentă, proniatoare.



Nu aberez si nici nu inventez, asa am citit...tu de unde stii ce era in mintea lui?

Dar este de mirare ca cineva care crede in Dumnezeu asa ca tine,si cunoaste asa bine pe Dumnezeu, gandeste si scrie cu atata rautate...ba mai este si arogant si plin de el...Eu IL simt pe Dumnezeu, asa cum vrea EL sa-L simt si faptul ca tu nu simti la fel ca mine , nu-mi da dreptul sa te fac necredicios sau sa te consider inferior!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.10.2010, 21:55:29
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

eu apropiindu-ma de Dumnezeu m-am luminat daca imi dati voie sa spun asa si toate ideile astea, legate de horoscoape zodiace, extraterestrii, influenta cosmusului asupra papucilor de portelan si altele si altele mi-au aparut in aceasta noua lumina drept cumplite nelinisti, pe fata inseminate in mintea omului ,de diavol.. am vazut si cum si de unde si de ce si pana unde poate merge si de ce are succes, toate le-am inteles apropiindu-ma de Dumnezeu si privind la El si nu la altceva sau altcineva.. tot ce trebuie omul sa cunoasca i se va adauga lui de va cauta imparatia din inima care este inaluntrul nostru, iar acea cunoastere va rusina de-a dreptul idea de cunoastere pe care o avem inainte de a face acest lucru.. arunca lopetica si galetusa si nu mai scormoni .. a avea intrebari, este imposibil de stopat acum! se va inchide robinetul de la sine si cel adevarat se va deschide si va curge si cu raspunsuri adevarate de data asta nu inchipuite.. nu numai eu marturisesc asta ci Biserica de doua mii de ani prin atatea si atatea guri o face.. in inima sora Calyope, in inima este comoara care le cuprinde pe toate.. o de ti-as putea da o arvuna , ca sa te induri sa renunti la placerea de a rezona cu inchipuirea in acest iad.. orice intrebare pe care o vei intretine cu focul exterior, nu este altceva decat un drac care ne batjocoreste si ne plazmuieste tot soiul de nelinisti, ne tine ocupati cu "curiozitatile" ..ascundeti fata in palme cand te va mai intreba gandul cel rau acestea si coboara incet incet in inima cu rugaciunea..restul ,repet, nu eu, ci Dumnezeu ne-o spune, restul se va adauga voua..acum tu decizi..

Last edited by GheronIosifIsihastul; 07.10.2010 at 21:57:54.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.10.2010, 08:50:25
Roland Roland is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 1
Implicit

Draga Callyope, extraterestrii sunt inventii ale slugilor Diavolului , anume satanistii si vrajitorii adunati in diferite organizatii care conduc lumea. Ei "exista" pentru a ne reduce/distruge credinta si pentru a ne spala creierul , din interior , caci doar ideea de existenta a lor va duce mintea pe meleaguri distante...
NU EXISTA interventii BUNE in afara lui Dumnezeu(si a mijlocitorilor sai) si nu exista interventii RELE in afara diavolului. Acestea sunt singurele forte "extraterestre" din acest univers.
Interventiile rele pot parea bune , cum a fost cu darwin , cum este cu 99% la din artistii din ziua de azi , cum este cu MULTE din cele placute omului(lumesc). Progresul mult laudat , cred eu , il face pe diavol sa danseze , vazand cum a reusit prin el sa indeparteze majoritatea de Dumnezeu. Aparentele insala callyope.

EX : Eu sunt un mare fan al tehnologiei si o savurez insa cred ca ar fi fost MULT mai bine pentru OAMENI ca aceasta sa nu "apara" , pentru ca in ESENTA este o diversiune ce te poate tine departe de rugaciune, pocainta , lucru spiritual si mai ales de lucrul premergator , anume dialogul cu constiinta.

Ti-l recomand si eu pe Par. Seraphim Rose iar la asta mai adaug "Demonii si lucrarile lor" - editura Egumenita. Insa in mod special pe Seraphim Rose ca sa incepi sa te lamuresti pe subiectul existentei Cerului si al Pamantului si rolului lor. De asemenea, daca esti cu adevarat interesata si nu pui intrebarile doar ca sa crosetezi tu cu mintea, scrie-mi pe PM si iti mai pot recomanda o serie de carti deschizatoare de conserve.


Noi nu trebuie sa ne uitam cu semnul intrebarii la existenta omuletilor verzi ci trebuie sa ne uitam cu semnul intrebarii la TOT ce ne arunca baietii astia, de la poze cu gauri negre si pana la asa zisele descoperiri de bacterii de pe planeta X. Toate sunt niste mascareli si nimic nu e adevarat. Eu sunt deja cert de aceste lucruri , sper sa ajungi si tu.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.10.2010, 08:57:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Daca tu ai ajuns la adevarul sublim desi ma indoiesc , esti plin de rautate si lipsit de intelegere, asta nu inseamna ca eu trebuie sa te cred pe cuvant, e in natura omului sa isi puna intrebari si sa caute cai verzi pe pereti, nici macar nu te-ai gandit ca poate unii au un motiv sa intrebe...e simplu de spus " cauta pe Dumnezeu" dar ai uitat sa spui partea cea mai grea "CUM?"...nu te obosi sa-mi raspunzi...cunosc raspunsul, iar de rautati sunt satula!
daca crezi ca ti-am gresit cu ceva te rog iartama.e foarte greu a privi soarele in fata.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.10.2010, 20:22:14
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Am pierdut o gramada de timp si am vazut pe youtube documentarul despre extraterestriii la care mi-ati facut referire, si nu am ajuns la o concluzie...da unele "chestii" sunt de la diavol...in fine..la sfarsitul documentarului un pastor dadea niste citate din Biblie, le-am cautat si eu in Biblia Ortodoxa si am gasit :

2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit. 3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!" 4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime.
Cine erau fiii lui Dumnezeu?

‘' Toate zilele lui Enoh au fost 365 de ani . Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s-a mai vazut , pentru ca l-a luat Dumnezeu ‘'

Si mai am o intrebare de ce a fost asa placut lui Dumnezeu Enoh incat Dumnezeu l-a luat la el?


Eu defapt despre "extraterestrii"( i-am numit extraterestrii pentru ca nu sunt oameni ) astia intrebam:

Enoh , capitol 6 : Venise o vreme cind copiii oamenilor se inmultisera si in acele zile li se nascusera fiice frumoase si pline de gratie. Si ingerii (veghetorii), copiii cerului ,le-au vazut si au poftit dupa ele, si si-au spus intre ei:'' Veniti, sa ne alegem femei dintre oameni si sa avem copii cu ele''
Ce s-a intamplat cu ei?

Last edited by Callyope; 10.10.2010 at 20:31:08.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.10.2010, 20:37:24
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Am gasit erau ingerii cazuti, cazuti pentru ca au poftit la fetele oamenilor....

Last edited by Callyope; 10.10.2010 at 20:46:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine sau ce sunt carismaticii? magnolia Generalitati 36 07.07.2011 10:00:46
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Ucrainieni au realizat cine sunt andreicozia Generalitati 3 04.06.2010 10:24:07
Cine sunt cu adevarat? Generalitati 12 10.08.2009 21:52:09