Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.10.2010, 16:29:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vorbeste de ingeri, nu de fiinte fizice venite de pe alte planete.
Ingerii ii vor aduna pe ingeri? Inca o data, pe cine vor aduna ingerii de la marginile cerurilor pana la celelalte margini?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.10.2010, 16:51:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ingerii ii vor aduna pe ingeri? Inca o data, pe cine vor aduna ingerii de la marginile cerurilor pana la celelalte margini?
Pe cine?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.10.2010, 16:54:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Pe cine?
Nu stiu. Morala e ca oamenii nu traiesc in ceruri. Deci, pe cine? Pe cei de pe statia orbitala sau care sunt in misiune in spatiu? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.10.2010, 16:59:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu stiu. Morala e ca oamenii nu traiesc in ceruri. Deci, pe cine? Pe cei de pe statia orbitala sau care sunt in misiune in spatiu? :)
Facem filozofii?
Eu spuneam ca se va gasi cineva care sa spuna ca Biblia nu infirma existenta extraterestrilor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.10.2010, 17:34:09
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Eu cred ca exista alte forme de viata, nu diavolii sau ingerii sau omuleti verzi care vin sa ne cucereasca lumea sau sa ne "salveze".

Cica au gasit bacterii si aminoacizi pe niste meteoriti, deci este o dovada suficienta ca viata se poate dezvolta si in afara planetei neoastre.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.10.2010, 19:19:58
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

iata --UN CLIP VIDEO ---cine sunt "extraterestrii" ..din experienta Parintelui Cleopa caruia i-au facut o vizita cand locuia in pustie.. aceste duhuri inselatoare nu cunosc limite in infatisarile mincinoase!
http://www.youtube.com/watch?v=JRyRL6WrTIo
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.10.2010, 21:01:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
iata --UN CLIP VIDEO ---cine sunt "extraterestrii" ..din experienta Parintelui Cleopa caruia i-au facut o vizita cand locuia in pustie.. aceste duhuri inselatoare nu cunosc limite in infatisarile mincinoase!
http://www.youtube.com/watch?v=JRyRL6WrTIo
Pe Parintele Cleopa voiam sa-l citez si eu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.10.2010, 22:01:33
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bast-et

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Eu cred ca exista alte forme de viata, nu diavolii sau ingerii sau omuleti verzi care vin sa ne cucereasca lumea sau sa ne "salveze".

Cica au gasit bacterii si aminoacizi pe niste meteoriti, deci este o dovada suficienta ca viata se poate dezvolta si in afara planetei neoastre.
si daca se poate dezvolta viata si in afara planetei terra de ce nu pana acum,evolutionismul nu a functionat acolo?
ce fel de forme de viata exista,poti sa descrii?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.10.2010, 22:51:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
În prealabil postat de Florin-Ionut
Ingerii ii vor aduna pe ingeri? Inca o data, pe cine vor aduna ingerii de la marginile cerurilor pana la celelalte margini?

În prealabil postat de Dumitru73
Pe cine?

În prealabil postat de Florin-Ionut
Nu stiu. Morala e ca oamenii nu traiesc in ceruri. Deci, pe cine? Pe cei de pe statia orbitala sau care sunt in misiune in spatiu? :)
Cel mai caraghios schimb de replici pe care l-am citit pe acest forum :)))
("Pe cine?
Nu spui tzine.. persoana insemnata". Spiritul lui Caragiale este viu.)


Revenind on topic, am gasit cartea lui Jacques Vallee despre care am spus in alta postare.
Jaques Vallee este un ufolog care a cercetat problema cu toata seriozitatea. Este de profesie astrofizician, are doctorat in computer science, a lucrat in domerniujl inteligentei artificiale si este considerat unul dintre cei mai mari experti in ufologie.

Ce vreau eu sa subliniez este ca fiind un om onest, concluziile la care a ajuns sunt cam cum urmeaza:
"[An] impressive parallel [can] be made between UFO occupants and the popular conceptions of demons." "[UFOs can] project images or fabricated scenes designed to change our belief systems." "...human belief... is being controlled and conditioned," "man's concepts are being rearranged," and we may be headed toward "a massive change of human attitudes toward paranormal abilities and extraterrestrial life."

O paralela impresionanta poate fi facuta intre ocupantii ozn-urilor si conceptia populara despre demoni.
ozn-urile pot proiecta imagini sau scene fabricate cu scopul de a schimba sistemul nostru de convingeri.. etc..
(iertare, nu prea am timp de traducere, deja am pierdut mult timp cautand materialele lui Vallee)
... apropo.. J. Vallee sustine ca fenomenele de la Fatima si Lourds seamana/ sunt de provenienta ozn-istica in esenta. (adica draceasca, spunem noi, ca el nu este crestin si are alt limbaj).

"The 'medical examination' to which abductees are said to be subjected, often accompanied by sadistic sexual manipulation, is reminiscent of the medieval tales of encounters with demons. It makes no sense in a sophisticated or technical or biological framework: any intelligent being equipped with the scientific marvels that UFOs possess would be in a position to achieve any of these alleged scientific objectives in a shorter time and with fewer risks."

Examinarea medicala la care au fost supusi cei rapiti, adesea insotita de manipulare sexuala sadica, evoca povestile medievale ale intalnirilor cu demoni. Nu este logica intr-un cadru tehnic/biologic sofisticat: orice fiinta inteligenta echipata cu minunatiile stiintifice pe care le poseda ozn-ul ar putea sa atinga aceste presupuse obiective stiintifice in timp mai scurt si cu mai putine riscuri.

"...the symbolic display seen by the abductees is identical to the type of initiations ritual or astral voyage that is imbedded in the [occult] traditions of every culture."65 Thus, "the structure of abduction stories is identical to that of occult initiation rituals."

etc...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.10.2010, 22:53:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cartea in care J. Vallee critica experientele oznistice (este f scurta, usor de citit... de fapt eu cred ca este doar rezumatul ei, nu cartea intreaga):
http://www.jacquesvallee.net/bookdocs/arguments.pdf
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine sau ce sunt carismaticii? magnolia Generalitati 36 07.07.2011 10:00:46
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Ucrainieni au realizat cine sunt andreicozia Generalitati 3 04.06.2010 10:24:07
Cine sunt cu adevarat? Generalitati 12 10.08.2009 21:52:09