Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.12.2010, 23:08:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit schimbare de stil

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
Din pacate in zilele noastre , sarbatoarea Nasterii Domnului asta inseamna , mancare , bautura , discoteca , petrecere , mos craciun , etc. Dar noi ca si oameni, sau parintii cand daruiesc ceva copiilor si zic ca este de la Mos Craciun , invata oare copii sa dea si la altul , macar o portocala , cat de putin ceva , la cineva care nu are ce sa puna pe masa? In mare parte nu prea. Iubiti credinciosi , va rog , fiti buni si daruiti si la altii! Daca daruiti o sa primiti inzecit de la Dumnezeu! Sa incercam sa fim mai buni!
Doamne ajuta!
Nu credeti ca si comunismul a avut un factor hotarator in aceasta depreciere si profanare a sfintelor sarbatori,si in general al oricarui caracter religios,spiritual?
Bineinteles ca da,insa nu invinuiesc comunismul pentru absolut tot,imi amintesc caracterul si prioritatile oamenilor din perioada interbelica,din povestiri bineinteles-caci strabunicii mei au ajuns suta!Si acum o suta de ani,oamenii se distrau,si aveau aceasi latura hedonista ca si acum,petreceri cu vin,tuica,valuri de mancare,lautari,restaurante la sosea,aventuri...ce anume s-a schimbat?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.12.2010, 11:50:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
nu dau plasticului nici o sansa,nu este benefic sanatatii sa te inconjori in plastic!
iar ca solutie la brad,anul trecut am cumparat unul in ghiveci,o frumusete,de care ma bucur mereu-adica ma bucur ca inca este viu si creste!!
Eu am un brăduț mititel din plastic, nu cred că face rău.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.12.2010, 16:15:36
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Implicit

ce ar fi fist craciunul daca bunicii nu ne povesteau despre nasterea Mantuitorului la lumina bradului..in atmosfera aceea de neuitat..intr-adevar de multi ani fac brad artificial pentru ca imi parea forte rau dupa cel natural..iar in ceea ce priveste ideea de Mos Craciun...copii mei vor sti ca Mos Craciun este ,,Creatorul tuturor celor vazute si nevazute,, care in acea noapte ii va rasplati pentru faptele facute in decursul anului..(la fel cum pe 6 decembrie vine Sfantul Nicolae)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.01.2011, 14:08:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am cumparat doua crengi de brad. Am rupt o parte din crengute si le-am pus in trei vaze cu apa (ca orice floare), le-am impodobit si am pus cate o astfel de vaza in fiecare camera. Crengutele ramase le-am rupt si le-am folosit pentru decor.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 15.11.2011, 23:15:35
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

continuand discutia inceputa de voi, ce parere aveti despre dilema acestor mamici ortodoxe care se intreaba daca ar trebui sa-si lase copiii sa creada in Mos Craciun sau nu?

http://viatalatara.wordpress.com/200...ie-de-craciun/ (p.s. cititi comentariile la articolul din acest blog)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #86  
Vechi 16.11.2011, 00:04:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ca si altele,obiceiul Craciunului s-a pervertit.
Sa spunem ca inainte in vremuri indepartate,cadourile erau simbolice si constau in fructe de sezon:mere,pere si nuci.Acum se dau diamante...

Nu cred ca este nimic extravagant ca de ziua Domnului sa daruiesti mici cadouri familiei sau sarmanilor,rau este sa fi obsedat de aceasta,sa bati magazinele zile in sir pt a alege cele mai scumpe obiecte si cele mai deosebite,astfel incat sa nu treci neobservat de nimeni!Rau este sa cultivi mandria copiiilor cumparandu-le lucruri nefolositoare,incompatibile cu inocenta lor specifica.Observ cum generatia mea de parinti creeaza monstri.Totul este explicat prin prisma unei dragoste nesanatoase:"imi iubesc copilul si vreau tot ce-i mai bun pt el!"Oare?

Cred ca ar putea coexista atat Nasterea Domnului cat si obiceiul de a imparti cadouri(pe care le aduce un Mos).Important este sa pastram proportiile!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 16.11.2011, 00:31:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Observ cum generatia mea de parinti creeaza monstri.Totul este explicat prin prisma unei dragoste nesanatoase:"imi iubesc copilul si vreau tot ce-i mai bun pt el!"Oare?
Asta e foarte bine, să-ți dorești ce este mai bun pentru copilul tău. Acuma, dapinde și ce anume înțelegi exact prin "ce este mai bun". Daruri spirituale, precum blândețea, curajul, moderația, înțelepciunea, buna înțelegere în casă, etc ? Sau daruri materiale, precum ursuleți de pluș care fac "mor-mor", mașini de ambulanță și de atac, pești de plastic care cântă muzică de jazz când le strângi coada (văzut de mine) etc ? Comori care nu ruginesc, ori hanțe pe care moliile le mănâncă ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #88  
Vechi 16.11.2011, 00:35:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
continuand discutia inceputa de voi, ce parere aveti despre dilema acestor mamici ortodoxe care se intreaba daca ar trebui sa-si lase copiii sa creada in Mos Craciun sau nu?

http://viatalatara.wordpress.com/200...ie-de-craciun/ (p.s. cititi comentariile la articolul din acest blog)
Asta m-am întrebat și eu (dealtfel subiectul a mai fost tratat pe undeva pe forum). Ajunsesem la concluzia că, încurajându-i pe copii să creadă în Moș Crăciun, am făcut un păcat în contra poruncii 1. Dar preotul mi-a spus că acesta nu este păcat: ei sunt înclinați să creadă într-o lume ireală, iar a le spune de Moș Crăciun nu este diferit de a le spune povești. Am răsuflat ușurat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #89  
Vechi 16.11.2011, 00:39:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta e foarte bine, să-ți dorești ce este mai bun pentru copilul tău. Acuma, dapinde și ce anume înțelegi exact prin "ce este mai bun". Daruri spirituale, precum blândețea, curajul, moderația, înțelepciunea, buna înțelegere în casă, etc ? Sau daruri materiale, precum ursuleți de pluș care fac "mor-mor", mașini de ambulanță și de atac, pești de plastic care cântă muzică de jazz când le strângi coada (văzut de mine) etc ? Comori care nu ruginesc, ori hanțe pe care moliile le mănâncă ?
Parintii inteleg prin ce este mai bun=valori materiale.
Recompense materiale,pt a demonstra dragostea lor parinteasca si a hrani si orgoliul copilului ca 'nu este copilul oricui'.

Si totusi,Parintele nostru ne asigura ca smerenia,umilirea este atitudinea celor care ravnesc viata vesnica.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.11.2011 at 00:53:12.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 16.11.2011, 11:37:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu cred ca este o greseala sa i se spune unui copil de Mos Craciun, din ce imi amintesc din unele surse ortodoxe cred ca se recomanda sa se spune de Sfantul Nicolae, care facea daruri.
Spun asta pentru ca am intalnit cazuri, de exemplu era un catolic care spune ca a devenit ateu cand era mic, atunci cand a aflat ca nu exista Mos Craciun. Practic parintele isi minte copilul, iar acesta afla de obicei de la alti copii ca nu exista Mos Craciun. Unii copii pot fi afectati si isi pierd chiar increderea in parinti, care l-au mintit. Ca sa nu mai spun ca unora li se zdruncina increderea in existenta unui lumi care nu e doar materiala, ca in cazul descris de mine.
Eu nu prea inteleg de ce trebuie sa se spuna o povestire fantastica, doar pentru faptul ca este la moda. Se pot da cadouri si fara asta, sau se se aminteasca de sf. Nicolae. Probabil ca astfel de povestire a venit ca o nevoie in lumea secularizata, unde nu mai exista lumea spirituala si a fost inlocuita cu o povestire fantastica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 00:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 11:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 02.05.2008 23:48:47