Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Este legea veche abrogata?
Da 15 35,71%
Nu 22 52,38%
Nu stiu 5 11,90%
Votători: 42. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.01.2011, 20:46:29
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Fiecare cum considera. Eu insa refuz sa ma cred mai intelept si mai cunoscator al Scripturii decat Sf. Apostol Petru.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.01.2011, 21:02:35
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Iertare, nu am înțeles bine, m-am grăbit. Da, Legea cea Nouă a lui Hristos este cea pe care o urmăm, cea care a împlinit Legea cea Veche : „Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.” (Matei 5:17)

Dar asta nu înseamnă că trebuie să aruncăm cu totul Vechiul Testament (cum fac mulți sectanți), căci conține mult prea multe informații și învățături fără de care nu am înțelege rânduiala lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.01.2011, 21:54:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Vechiul Testament este in proportie de 90% istoria poporului evreu. Nu trebuie aruncat,dar nu e nici indispensabil.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.01.2011, 22:04:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Ursii si Legea Veche

Un preot catolic, un pastor reformat și un rabin vor să afle care e cel mai bun în meseria sa. Se duc în pădure, își aleg câte un urs și încearcă să-l convertească. Ulterior, catolicul povestește:

- Am găsit un urs, i-am citit Catehismul și l-am stropit cu agheasmă. Săptămâna viitoare îl aștept la împărtășanie.

- Am găsit un urs și i-am ținut o predică din învățăturile Domnului. M-a lăsat să-l botez, zice și păstorul.

Cei doi privesc apoi spre rabin, care zăcea pe o targă, înfășurat în bandaje.

- Poate că nu ar fi trebuit să încep cu circumcizia, zice acesta.

Morala:
Cam asa stau lucrurile cind comparam cele doua Legi!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.01.2011, 22:18:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

legea noua a fost umbrita in cea veche... legea noua nu o revizuieste pe cea veche ci o implineste complectand-o... Iisus a implinit legea veche si apoi a sfarsit-o...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.01.2011, 22:22:50
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Iertare, nu am înțeles bine, m-am grăbit. Da, Legea cea Nouă a lui Hristos este cea pe care o urmăm, cea care a împlinit Legea cea Veche : „Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.” (Matei 5:17)

Dar asta nu înseamnă că trebuie să aruncăm cu totul Vechiul Testament (cum fac mulți sectanți), căci conține mult prea multe informații și învățături fără de care nu am înțelege rânduiala lui Dumnezeu.
Subscriu la cele spuse de Colaps.A nu se intelege ca implinirea de catre Hristos implica ideea ca Vechiul Testament sa fie ignorat sau desconsiderat.Ar fi o uriasa si fatala eroare in procesul de intelegere al Noului Testament,care va fi practic rupt de sursa explicativa a multor termeni/notiuni ce se regasesc in el.Cum spunea un cercetator: ,,contextul biblic este intreaga Biblie",ea fiind,de la prima si pina la ultima litera,un tot unitar indestructibil.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.01.2011, 22:24:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Implinirea Legii (vechi) era tocmai Hristos El a facut un nou legamant,a lasat un nou Testament,o noua Lege... Nu toti pot intelege "Nu am venit sa stric Legea,ci s-o plinesc". Adica nu a umblat la ea,nu a incercat sa o modifice,sa o "strice"... ci i-a pus punct! A indepartat ceva provizoriu in favoarea unui lucru definitiv!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.01.2011, 22:40:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Exact dupa ce a implinit tot ce era scris in legea veche despre El , El i-a pus capat... Legea si proorocii a fost pana la Ioan (Luca 16:16) ... Legea este desfiintata in Trupul lui Hristos(Efeseni 2:15).. Sfarsitul Legii este Hristos(Romani 10:4).. Legea a fost umbra a lucrurilor viitoare(Evrei 10:1)... Legea a fost calauza spre Hristos... Nu mai suntem sub calauza (Galateni 3:24-25).. s.a.m.d.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.01.2011, 22:41:01
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Un preot catolic, un pastor reformat și un rabin vor să afle care e cel mai bun în meseria sa. Se duc în pădure, își aleg câte un urs și încearcă să-l convertească. Ulterior, catolicul povestește:

- Am găsit un urs, i-am citit Catehismul și l-am stropit cu agheasmă. Săptămâna viitoare îl aștept la împărtășanie.

- Am găsit un urs și i-am ținut o predică din învățăturile Domnului. M-a lăsat să-l botez, zice și păstorul.

Cei doi privesc apoi spre rabin, care zăcea pe o targă, înfășurat în bandaje.

- Poate că nu ar fi trebuit să încep cu circumcizia, zice acesta.

Morala:
Cam asa stau lucrurile cind comparam cele doua Legi!


Scuze de offtopic. Nu vreau sa arunc discutia in derizoriu, dar mi-am amintit ca mai era o "gluma" cu un ateu si un urs.

"Un ateu se plimba prin padure minunandu-se de frumusetile naturii: Ce copaci impresionanti! Ce rauri cristaline! Ce animale frumoase!
La un moment dat, in timp ce se relaxa, omul aude in spatele lui zgomote ciudate. Cand se intoarce vede un urs ca-n povesti: mare, frumos, sanatos si cu pofta de mancare.
Ingrozit, ateul o ia la fuga, insa ursul avea conditie fizica asa ca il urmeaza constiincios. Tipul era atat de ingrozit incat la un moment dat se impiedica si cade.
Ursul il apucase deja de un picior asa ca omul, paralizat de frica, racneste: Doamneeee!!!
In secunda urmatoare, timpul se opri, ursul ingheta in pozitia in care se afla, padurea ramase neclintita si o lumina se revarsa din cer. Tipul, socat, auzi o voce:
- Mi-ai negat existenta toata viata, le-ai explicat si altora ca sunt un mit, ai pus toata creatia Mea pe seama intamplarii cosmice... vrei acum sa te salvez? Pot eu sa te consider credincios cu adevarat?
Ateul se uita fix in lumina si raspunse:
- As fi ipocrit sa Iti cer brusc sa ma consideri credincios, dar poate ai reusi intr-un fel sa devina ursul crestin?
- Foarte bine, raspunse vocea.
Lumina disparu, zgomotul padurii reveni. Ursul il elibera din ghearele sale, isi impreuna labele din fata si spuse:
- Doamne, binecuvinteaza aceste bucate. Amin.
Probabil era unul din cei 3 ursi din povestea lui andreicozia.


scuze de offtopic
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.01.2011, 23:00:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cum se interpreteaza versetele astea?

Matei 5:17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. 18. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate. 19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor; iar cel ce va face și va învăța, acesta mare se va chema în împărăția cerurilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iudeii si legea veche lore86 Iudaismul 5 19.05.2016 17:33:43
Icoana foarte veche. heyladies Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 16.10.2010 22:35:02
icoana veche catalinabalhui Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 15.06.2009 08:57:02
O rugaciune foarte veche ARHANGHELUL Rugaciuni 17 07.01.2007 17:28:33
Legea atractiei CM Generalitati 9 25.11.2006 15:59:58