Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.02.2011, 09:45:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Cine nu se va lasa în-ger cioplit prin răbdare spre slava Domnului se va lăsa cioplit de păcat spre mândria dracoolhulului, căci necioplit nimeni nu poate să rămână pe gLumea asta.

Contează mult și cine anume spune astfel de citate:
"Doamne, dă-mi robia care eliberează sufletul și ia-mi libertatea care-mi robește sufletul"

Și am impresia că de aia a fost un asemenea ger la moartea părintelui Bartolomeu Anania, căci Dumnezeu și-a amintit de zarca lui Noe.

''Fericit este cel care va răbda până la sfârșit! Pe comuniști, pe legionari, pe democrați, pe liberali, pe țărăniști, și pe toți cei care vă vor prigoni, mințind pentru Mine.''
Își zădărnicește omul propriul nume creștin copleșindu-l cu lingușelile zadarnice ale zădărniciei, crezând el că o astfel de desfrânare deznădăjduitoare și prefăcută poartă numele de pocăință... pe care, iubindu-se pe sine și crezând în mândrie și îngâmfare și-o etalează smolit pe la toate colțurile și răspântiile drumurilor...

Te plâng Doamne că ai de-a face cu astfel de criminali vicleni ca și mine, căci vicleanul după ce a păcătuit vine la Tine cu viclenie și se dă bine pe lângă Tine ca puii vicleni, ispitindu-Te să-l crezi că se va pocăi, dar defapt el îți dă lecții de desăvârșire, etalându-și cunoștințele și capacitățile cu care s-a văruit din cap până în picioare pentru bani... căci bani îți cere mereu că el nu are ioc de credință, și nici nevoie de ea.

''Avară-i vhororopsyt gardul și-n lăuntru leneopardul'' mare artist ce se umple de competența lăudăroșeleniei mofturos deosebitoare între delicatesurile spurcăciunilor... un fel de ceartă contrapentrucontrapentru de sine... ce artă? Artă marțială și joială... adică necurățiile mândriei și parcă e o fatalitate, ăsta chiar crede în mândrie, adică în bani și râde mereu de tine Doamne... Dar ai milă de Tine Doamne ca să te plâng pe Tine și nu pe mine... că mereu mă plâng pe mine doar ca să fiu văzut de oameni mândri... (Dar mai bine tac și-mi înghit plânsul așa cum m-a învățat cineva: Taci și-nghite-ți plânsul!.. Deci mai bine tac și te plâng pe Tine căci eu plâng pentru cele ce nu se cuvin a fi plânse, plâng că mi-am pierdut onoarea nerăbdării aprinsă cu grozăveli în loc să-mi plâng ochiul cel preagol de Credință.)

Nimeni nu scapă de la ciopleală, 2-10, 2-10 probă probă... golochiulhul... goglochiulhul... și e roz. Sunt bau bau și vin să te iau... la moul.

Nu mi-e frică de baubau..: știu că vrei să pleci. Mai bine n-aș știi atâtea. La ciopleli mă refer.

Last edited by vsovivi; 11.02.2011 at 09:54:28.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.02.2011, 22:10:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dar dc respectați sabatul
Întrebarea aceasta pentru mine sună ca și "Dar de ce nu ucideți?" Porunca sabatului e parte integrantă din Decalog, iar Iisus spune că cine Îl iubește, păzește poruncile.


Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Iisus l-a cam desființat, chiar se luau arhiereii de El că nu respectă sabatul. Ulterior și apostolii l-au desființat.
Faptul că Iisus era acuzat că "dezlega" sabatul, nu înseamnă că-l desființa. Ulterior, cei ce au desființat sabatul, nu erau apostoli.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 11:19:05
Cuvântul întrupat (sau despre Sfintele icoane) DanielDG Dogmatica 0 18.12.2012 20:59:27
Sfanta Cruce NiCcoleta Intamplari adevarate 15 09.11.2009 20:37:18
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 14:13:52
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 11:39:26