Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.03.2011, 02:29:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Cred ca e o stire cel putin denaturata, daca e vorba de 500 mii lei noi imprumut, si sa trebuiasca numai giranti? Imposibil, nimeni nu te crediteaza cu asa o suma numai cu giranti.
Pai mai omule, tu crezi ca girantii sunt asa alesi la misto?..alora le iau astia imediat casa, masina, le zboara afacerile daca respectivul este rau platnic!
Tu glumesti? :)))

Last edited by andreicozia; 05.03.2011 at 03:22:07.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.03.2011, 05:37:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

35. Dacă fratele tău va sărăci și va ajunge la strâmtorare înaintea ta, ajută-l, fie străin, fie băștinaș, ca să trăiască cu tine.
36. Să nu iei de la el dobândă și spor, ci să te temi de Dumnezeul tău, ca să trăiască fratele tău cu tine. Eu sunt Domnul.
37. Argintul tău să nu ți-l dai lui cu camătă și pâinea ta să nu i-o dai ca s-o iei cu spor. Levitic 25
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.03.2011, 10:51:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
35. Dacă fratele tău va sărăci și va ajunge la strâmtorare înaintea ta, ajută-l, fie străin, fie băștinaș, ca să trăiască cu tine.
36. Să nu iei de la el dobândă și spor, ci să te temi de Dumnezeul tău, ca să trăiască fratele tău cu tine. Eu sunt Domnul.
37. Argintul tău să nu ți-l dai lui cu camătă și pâinea ta să nu i-o dai ca s-o iei cu spor. Levitic 25
Hmmm...Nici mie nu mi se pare normal ce face biserica!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Melissooooo, scumpa, daca nu stii, mai bine abtine-te!
Comunistii imprumutau cu 0.5% sau max 1% pentru construirea de locuinte propietate privata, iar termenul era nelimitat, puteai plati pe luna cit de putin doresti....si toata viata, pentru 1-200 000, sa platesti si cite 5 lei/luna, de exemplu.
Raoul desi tinar, stie!..este deosebit de receptiv si are energie pozitiva in el!
Miraculosul meu comunist, eu faceam referire la BISERICA,nu la DOBANDA!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.03.2011, 10:56:15
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
35. Dacă fratele tău va sărăci și va ajunge la strâmtorare înaintea ta, ajută-l, fie străin, fie băștinaș, ca să trăiască cu tine.
36. Să nu iei de la el dobândă și spor, ci să te temi de Dumnezeul tău, ca să trăiască fratele tău cu tine. Eu sunt Domnul.
37. Argintul tău să nu ți-l dai lui cu camătă și pâinea ta să nu i-o dai ca s-o iei cu spor. Levitic 25
Off-topic
Ipocrizie as spune! Ce zici tu frate rau, care crezi ca a arunca cu versete te face mai bun decat altii? Oare Biserica nu are capacitatea de a se corecta, de este nevoie, fara ca tu sa intervii, lovind si fiind prilej de ispitire? As spune sa te calmezi si sa nu consideri ca scopul tau in viata, spre mantuire, este sa aduni pietre cu care sa arunci inspre Biserica Ortodoxa. De data aceasta ai lovit cu piatra chiar in clopotul Bisericii, iar eu am crezut ca incepe slujba, asa ca... "m-am trezit din somn" spre slujire!

Vezi ca Acela care a zis "sa nu dai banii tai cu dobanda" Acelasi a zis si "sa nu judeci", si "sa nu blasfemiezi", si "sa nu minti", si...

On-topic
Problema pusa in discutie este cu adevarat delicata. Este prea devreme sa ne pronuntam daca se incadreaza in starea in care cuvantul "dobanda" reprezinta suma ce acopera cheltuielile de realizare a actului financiar de imprumut, caz in care nu este nimic de comentat, sau este o modalitate de castig, ceea ce nu poate fi decat de condamnat, indiferent de valoarea procentuala a dobanzii in discutie. Consider ca cei care au luat acea hotarare au gandit cumva toate urmarile actului pe care-l fac. Eu as fi acordat credite cu dobanda zero dar cu specificarea ca toate cheltuielile lunare referitoare la desfasurarea contractului cad in sarcina imprumutatului in baza unui comision procentual sau cu valoare fixa. Sunt sigur insa ca activitatea aceasta trebuie sa tina cont de legile in vigoare in acest domeniu si poate de aici apare si necesitatea folosirii unei denumiri sau a alteia. Rostul acestei actiuni a Bisericii nu poate fi decat unul benefic in plan social, asigurand un punct de echilibrare a unei balante dezechilibrate total in acest moment in tara noastra. Eu as prefera ca banii parohiei mele sa-i tin in intr-o astfel de "banca", chiar fara sa obtin nici o dobanda, daca am posibilitatea accesarii la nevoie a unui credit cu astfel de dobanda la rambusare. Spun asta tinand cont de faptul ca pentru parohie este imposibila finantarea din alte surse in acest moment, asa ca sunt blocat la nivelul investitii.

Sa le dea Domnul gandul cel bun! Si noua deasemenea!

Last edited by Pr. Gheorghe; 05.03.2011 at 11:02:04.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2011, 11:01:08
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
35. Dacă fratele tău va sărăci și va ajunge la strâmtorare înaintea ta, ajută-l, fie străin, fie băștinaș, ca să trăiască cu tine.
36. Să nu iei de la el dobândă și spor, ci să te temi de Dumnezeul tău, ca să trăiască fratele tău cu tine. Eu sunt Domnul.
37. Argintul tău să nu ți-l dai lui cu camătă și pâinea ta să nu i-o dai ca s-o iei cu spor. Levitic 25
6% e sub rata inflatiei, nu mi se pare camata, din contra, dai inapoi mai putin.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.03.2011, 11:23:49
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati si sa nu ma Intelegeti gresit azi am vazut la Pro tv ca Biserica sa transformat In casa de ajutor reciproc si va da bani cu o dobInda de 6 la suta pentru cine are nevoie de pIna la 500 mii de lei cu giranti si la cine va dori mai mult numai cu ipoteca.
Ce credeti ca va urma ?
A ajuns Biserica ca In vremea In care IIsus era pe pamInt si a izgonit pe scimbatori
de bani si vInzatori cei din Templul de la Ierusalim car au fost facut din Templul Lui DUMNEZEU o pestera de tIlhari dupa cum spunea MINTUITORU HRISTOS.
Dumnezeul meu multe se fac ascunse care Tu nule lasi sa nu fie descoperite si scoasa la lumina.
Oare SF. Biserica nu este datoare prin Insai fiinta Ei sa ajute si nu sa dea cu dobInda , nevoiasilor Ei ,
Sa stiti ca nu Biserica ca Institutie este sticata ci uni care au uitat menirea lor In biserica si care spurca prin faptele lor Numele Biserici Lui HRISTOS care Dupa a lui cuvInt no va birui nici prtile Iadului nu apucaturile si nemernicia unora care sau pus in slujba deavolului si a lacomiei si au uitat ca HRISTOS a dat veata acestei BISERICI pentru care a platit un tribut greu cu a LUI VEATA si nu a cerut nimc de la nimeni numa sa ne Iubim uni pe alti precum si EL nea iubit pe noi nu nea dat nimic cu pretentia de a dobIndi de la noi camata ce numai fapte bune si de dragoste catre DUMNEZEU si aproapele Nostru.
Ce mare minciuna sa spuna ca sunt In slujba lui Dumnezeu acei care au facut aceasta si care vor sa ia dobInda de la nevoiasi .
Doamne sa nu lasi ca acesti vrajmasi ai Tai sa batjocoreasca numele Tau si SF. BISERICA ORTODOXA pe care ai ridicato prin jertfa curuci TALE si care ai SFINTIT Prin Jertfa ce ai platito pentru Ia pe lemnul cruci ca noi sa fim MINTUITI , amin amin amin
Ce este Biserica, frate Ioane? Credinta, Jertfa si Nadejde; dar nu oricum ci doar din Iubire. Nu te lasa purtat de patima atunci cand vrei sa analizezi ceva in Biserica. Imbraca-te, cand iesi la lupta (daca esti ostas al lui Hristos) cu armele lui Hristos: dragostea, bunatatea, facerea de bine, blandetea, infranarea, rugaciunea, rabdarea, smerenia, credinciosia! Iti este de folos sa vezi si sa intelegi spre a ta calauzire si a celor ce sunt in grija ta, dar nu-ti este de folos sa judeci si sa condamni. Hristos nu l-a condamnat nici pe Iuda Iscarioteanul macar!

Domnul sa te acopere cu mila Sa! Sa fii binecuvantat!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.03.2011, 11:23:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Off-topic
Ipocrizie as spune! Ce zici tu frate rau, care crezi ca a arunca cu versete te face mai bun decat altii? Oare Biserica nu are capacitatea de a se corecta, de este nevoie, fara ca tu sa intervii, lovind si fiind prilej de ispitire? As spune sa te calmezi si sa nu consideri ca scopul tau in viata, spre mantuire, este sa aduni pietre cu care sa arunci inspre Biserica Ortodoxa. De data aceasta ai lovit cu piatra chiar in clopotul Bisericii, iar eu am crezut ca incepe slujba, asa ca... "m-am trezit din somn" spre slujire!

Vezi ca Acela care a zis "sa nu dai banii tai cu dobanda" Acelasi a zis si "sa nu judeci", si "sa nu blasfemiezi", si "sa nu minti", si...
Iar v-ați grăbit să judecați părinte... n-a fost un atac la adresa Bisericii Ortodoxe cum v-ați autosesizat, ci eu subliniam un principiu biblic: acela de a da împrumut fără a pretinde dobândă. Aici nu vorbim despre instituții bancare or chiar Biserică, ci despre ajutorarea fratelui tău în nevoie.

P.S. Ar fi fost ipocrizie dacă arătam cum "împrumută" Biserica Adventistă fraților în nevoie. Și știți prea bine și dumneavoastră cum o face...

Doamne ajută și sabat fericit!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.03.2011, 11:47:44
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iar v-ați grăbit să judecați părinte... n-a fost un atac la adresa Bisericii Ortodoxe cum v-ați autosesizat, ci eu subliniam un principiu biblic: acela de a da împrumut fără a pretinde dobândă. Aici nu vorbim despre instituții bancare or chiar Biserică, ci despre ajutorarea fratelui tău în nevoie.

P.S. Ar fi fost ipocrizie dacă arătam cum "împrumută" Biserica Adventistă fraților în nevoie. Și știți prea bine și dumneavoastră cum o face...

Doamne ajută și sabat fericit!
Nu are rost sa "dezvoltam" un sir de postari in contradictoriu. Tinind cont de locul postarii, de starea fratiei tale (in afara Bisericii in discutie), toata aceasta "subliniere de principii biblice" arata clar (pentru mine) scopul urmarit, directionat spre o manipulare in directia sublinierii unei asa zise greseli. Te-ai facut partas, deci, unui grup care sustine ca Biserica Ortodoxa greseste si vii ulterior si spui ca la adventisti aceste greseli nu exista, ba exista fapte bune contrare pacatelor ortodoxe, despre care chiar si eu as putea da marturie. Prea seamana cu discursul fariseului mandru. Asa ca, te rog, fii vertical macar ca om si opreste-te aici!

Aceasta este ipocrizia la care ma refeream: de ce ai fi subliniat principiul biblic, daca nu ai fi considerat ca el se potriveste pro sau contra parerilor exprimate? Este ipocrizie sa te comporti ca si cand nu intelegi urmarile a ceea ce faci si sa mai si sustii ca nu ai avut nici o intentie!

Pr. Gheorghe
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.03.2011, 11:48:36
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Intr-o alta ordine de idei

Repede ne grabim sa judecam.Oare noi ca si crestini ortodocsi,nu avem puterea de a discerne lucrurile?

Sau ce e mai bine? Sa platim dobanzi de 20-30% MASONILOR,ori prin acest 6% sa consideram ca am dat si noi o parte din zeciuiala cuvenita?

Eu unul prefer BISERICA,caci acest 6% este un avantaj,avand in vedere dobanzile din ROMANIA.

Daca am fi mai putin judecatori,am vedea in acestea un ajutor din partea BISERICII,nicidecum o pricina de sminteala,caci eu unul platesc la ora actuala o dobanda de 29,5% unei banci care nu ma ajuta cu nimic,si dupa cum stim marea majoritate a patronilor acestor banci sunt masoni,asa ca ar fi mai bine sa gandim rational inainte de a judeca BISERICA.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2011, 12:23:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Nu are rost sa "dezvoltam" un sir de postari in contradictoriu. Tinind cont de locul postarii, de starea fratiei tale (in afara Bisericii in discutie)
"locul postării" nu a fost în bisericile (remarcați vă rog sublinierea, căci s-au amintit deja două biserici) în discuție", nici măcar în secțiunea destinată dogmelor ortodoxe, ci pe sub-forumul "Întrebări utilizatori". Acum dacă domnia voastră nu mă consideră (profetic) utilizator, aceasta e o altă problemă...

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Te-ai facut partas, deci, unui grup care sustine ca Biserica Ortodoxa greseste
Încă o dată vă spun că am postat un simplu text biblic privitor la principiul împrumutului fără dobândă, fără niciun comentariu. Comentariul l-ați făcut dumneavoastră, deși e nejustificată mânia cu care urgent ați replicat. Nu am pomenit deloc Biserica Ortodoxă. Consider greșită împrumutarea cu pretenția dobânzii și din partea unui adventist în egală măsură. Cât despre "părtășie" (sună mai degrabă a cârdășie), refuz să cred că instituția Bisericii Ortodoxe ar fi promovat o asemenea acțiune de împrumutare cu dobândă (indiferent cât de mică ar fi ea), probabil e vorba de o știre răuvoitoare. Nu am urmărit la TV.

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Asa ca, te rog, fii vertical macar ca om si opreste-te aici!
OK, mă opresc. Știu că n-am nicio șansă față de dangătul clopotului...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 20:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54