Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.07.2013, 01:36:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai mult, a fost evreu.
Stii tu, clasa aia ticaloasa pe care legionarii o vedeau vinovata de toate problemele romanului.



Foarte probabil.
Ei, nu chiar de toate... de unele. Acum nu trebuie sa exagerezi.
Cum se face ca intelegi mai bine durerea evreilor, decat pe cea a romanilor?!? Practic ar trebui sa aratam impartialitate in fata durerii, daca suntem oameni, bineinteles.
Eu il plang si pe evreul care a avut de suferit sau a murit; dar si pe intemnitatul supus unor torturi groaznice si care si-a pierdut viata in chinuri inimaginabile sau si-a petrecut tineretea in detentie si in conditii total inumane.

Teoretic poate oricine sa invete despre ortodoxie si sa dea raspunsuri frumoase, fara a fi ortodox. Dar practic, intr-o situatie data, se dovedeste care e ortodox, care e evreu si care e musulman, ateu sau comunist, prin atitudinea pe care o ia. Daca acuza, daca cere rasplata, daca cere razbunare, nu e ortodox. Dumnezeu stie ce e atunci, dar ortodox nu este!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.07.2013, 11:52:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ati auzit care au fost ultimele cuvinte profetice ale Pr. Justin Parvu? Aceste cuvinte au fost:
"Mai sunt 12 luni de libertate si vine urgia".

Pe mine aceste cuvinte m-au speriat.
Gandul la Sfintii Inchisorilor sa ne umple sufletele de nadejde. ,,Ori de murim, ori de traim, ai Domnului sa fim!" - spuneau ei, conform relatarii parintelui Justin Parvu.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.07.2013, 17:14:09
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ati auzit care au fost ultimele cuvinte profetice ale Pr. Justin Parvu? Aceste cuvinte au fost:
"Mai sunt 12 luni de libertate si vine urgia".

Pe mine aceste cuvinte m-au speriat.
Din cate am inteles, maica Fotini este cea care spune ca pr. Iustin ar fi facut o asemenea profetie. Tinand cont de deviatiile maici Fotini, ale parintelui Filoteu & co, este bine sa fim sceptici.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.07.2013, 17:22:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ei, nu chiar de toate... de unele. Acum nu trebuie sa exagerezi.
Ei au exagerat, nu eu.
Ar trebui sa citesti mai mult in domeniu.

Citat:
Cum se face ca intelegi mai bine durerea evreilor, decat pe cea a romanilor?!?
Ca de obicei, n-ai inteles decat ce ai vrut sa intelegi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.07.2013 at 17:24:49.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.07.2013, 17:57:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ati auzit care au fost ultimele cuvinte profetice ale Pr. Justin Parvu? Aceste cuvinte au fost:
"Mai sunt 12 luni de libertate si vine urgia".

Pe mine aceste cuvinte m-au speriat.
De ce să te sperii? De cine? De cine ți-e frică când Îl ai pe Hristos cu tine, în tine? Oare ne va lasa Dumnezeu? Să nu uităm de făgăduința Lui de a fi cu noi până la sfârșitul veacului: "...iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin." Dar cu cine va fi? Cu cei păzesc și împlinesc poruncile Domnului. Deci frică să avem de Dumnezeu, de săvârșirea păcatului, de judecată și nu de altceva.

Pacea de frică e o reală pierdere a păcii. Iisus aduce omului pacea care vine de la Dumnezeu, pace care pe noi creștinii ne-a facut liberi.

Last edited by ovidiu b.; 10.07.2013 at 18:02:26.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 10.07.2013, 18:11:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Din cate am inteles, maica Fotini este cea care spune ca pr. Iustin ar fi facut o asemenea profetie. Tinand cont de deviatiile maici Fotini, ale parintelui Filoteu & co, este bine sa fim sceptici.
Despre ce deviatii e vorba? Poti fi mai explicit? Parintele Filoteu stiu ca are tot felul de discursuri discutabile dar de maica Fotini nu am auzit nimic pana acum...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 10.07.2013, 18:16:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Despre ce deviatii e vorba? Poti fi mai explicit? Parintele Filoteu stiu ca are tot felul de discursuri discutabile dar de maica Fotini nu am auzit nimic pana acum...
O fost implicata din umbra.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.07.2013, 01:48:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce să te sperii? De cine? De cine ți-e frică când Îl ai pe Hristos cu tine, în tine? Oare ne va lasa Dumnezeu? Să nu uităm de făgăduința Lui de a fi cu noi până la sfârșitul veacului: "...iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin." Dar cu cine va fi? Cu cei păzesc și împlinesc poruncile Domnului. Deci frică să avem de Dumnezeu, de săvârșirea păcatului, de judecată și nu de altceva.

Pacea de frică e o reală pierdere a păcii. Iisus aduce omului pacea care vine de la Dumnezeu, pace care pe noi creștinii ne-a facut liberi.
Ma sperii de scurtimea timpului: trece repede si nu am facut nimic ca sa mantuiesc. Ma gandesc ca voi da ochii cu Domnul si ma intreb ce raspuns voi da.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.07.2013, 01:49:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Despre ce deviatii e vorba? Poti fi mai explicit? Parintele Filoteu stiu ca are tot felul de discursuri discutabile dar de maica Fotini nu am auzit nimic pana acum...
Cel rau presara dubii, ca sa nu mai credem nimic.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.07.2013, 01:55:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Din cate am inteles, maica Fotini este cea care spune ca pr. Iustin ar fi facut o asemenea profetie. Tinand cont de deviatiile maici Fotini, ale parintelui Filoteu & co, este bine sa fim sceptici.
Sa incercam sa nu umbrim memoria Pr. Justin Parvu. Scepticismul, pe care il propui, asta face. Mai bine fii in expectativa, caci nu mai e mult si vom vedea cu ochii nostri daca e sau nu adevarata profetia. Dumnezeu oricum nu ne lasa!
Reply With Quote
Răspunde