Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.01.2014, 21:27:26
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink E clar vorba de traducere,din cauza unor "minti luminate"

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Si care, ma rog, sunt acele canoane.


Sensul cu care spui un lucru este ceva si erezia este altceva. Le cam amesteci!

Sf Lavrentie al Kernigovului vorbeste despre preotii care schimba(au) lucrurile de la sine putere, din lene de cele mai multe ori.
In cazul unei carti editate cu binecuvantarea ierarhului/sf sinod, nu se pune aceasta problema. Sfantul Sinod are cea mai mare autoritate in biserica si poate sa stabileasca diferite nuantari. Daca e sa ne luam dupa ce zici tu, pai nici traduse nu ar fi trebuit sa fie cartile, ci slujbele facute in limba greaca. Eventual greaca veche.
E clar vorba de traducere,din cauza unor "minti luminate" care cand nu vor mai fi vor aparea altele s.a.m.d. Biserica e si ea o institutie si se "roteste" conform conducerii,fiecare cu ideile sale............simplu ca "buna ziua" ! Sincer faza cu schimbatul de la sine putere inca domneste in unele locuri........uneori e nevoie....traim in "spiritul" legii nu in "litera legii ori ma insel ?
Doamne Ajuta si noapte buna !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2014, 21:31:40
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

P.S. - Fratilor in excesul de zel nu mai "aberati" sa purtam convorbiri la subiect si sa nu o luam pe ulei , ce spuneti ! "Excesul de zel dauneaza grav comunicarii" :-D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.01.2014, 21:32:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Lucian, mă gândesc că poți găsi și alt mod de a spune cuiva că-i în eroare.
Corect. Asa este. Mesajul meu nu exprima decat frustrare. Dar frustrarea vine din faptul ca cineva isi permite fara acoperire si argumentare sa minta, sa jigneasca si sa acuze si nu se oboseste nici macar cand i se atrage atentia sa raspunda, sa se corecteze sau sa isi asume greseala.
I s-a explicat pe un alt topic unde a "dat cu parul" in Sf Sinod cum ca ar fi incalcat canoanele si ca ar incerca sa-i "fure" credinta prin recomandarea de a nu savarsi Molitfele Sf Vasile pe 1 ianuarie. Si pe acel topic i-am facut observatie ca IPS Bartolomeu nu a "schimbat" Sf Scriptura, dar el continua cu acelasi diversiuni. Nu a raspuns nimic acolo. Nici acum nu spune care sunt schimbarile. Dar are pretentia de a fi crezut si de a fi un aparator al ortodoxiei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.01.2014, 21:33:57
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Corect. Asa este. Mesajul meu nu exprima decat frustrare. Dar frustrarea vine din faptul ca cineva isi permite fara acoperire si argumentare sa minta, sa jigneasca si sa acuze si nu se oboseste nici macar cand i se atrage atentia sa raspunda, sa se corecteze sau sa isi asume greseala.
I s-a explicat pe un alt topic unde a "dat cu parul" in Sf Sinod cum ca ar fi incalcat canoanele si ca ar incerca sa-i "fure" credinta prin recomandarea de a nu savarsi Molitfele Sf Vasile pe 1 ianuarie. Si pe acel topic i-am facut observatie ca IPS Bartolomeu nu a "schimbat" Sf Scriptura, dar el continua cu acelasi diversiuni. Nu a raspuns nimic acolo. Nici acum nu spune care sunt schimbarile. Dar are pretentia de a fi crezut si de a fi un aparator al ortodoxiei.
Sper ca nu-s eu acela,am incercat sa tin "directia dreapta" si sa dau dovada de respect....exces de zel asta-i baiul ;-) !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2014, 21:48:49
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu1984 Vezi mesajul
Sper ca nu-s eu acela,am incercat sa tin "directia dreapta" si sa dau dovada de respect....exces de zel asta-i baiul ;-) !
Nu. A se vedea pe prima pagina raspunsul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.01.2014, 01:16:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
2. "... cu pace Domnuluji sa ne rugam..." fata de , "...in pace Domnului sa ne rugam" Alte sensuri, alte mesaje !
3. "...inca ne rugam pt. unitatea credintei" fata de , "...pt. unirea credintei" Absolut alte sensuri si alte si diferite cereri una de alta. Pai ortodocsii nu vor unirea cu toti ceilalti oricum ! Atentie !
Recomand în acest sens, pentru o mai bună edificare, cartea ”Liturghia Ortodoxă istorie și actualitate” - Ierom. Petru Pruteanu.

Aș mai aminti de o altă greșeală de traducere: ...”plinătatea Bisericii Tale o păzește” și nu ”plinirea” (așa cum au tradus unii). Este vorba de ”plinătatea” pe care Biserica deja o are, nu de o ”plinire”, pe care Biserica încă nu ar fi atins-o.

Apoi ar mai fi interpolarea troparului Ceasului al III-lea în textul epiclezei, ca fiind una nepotrivită. Nici un mamuscris vechi a Sf. Vasile cel Mare sau a Sf. Ioan Gură de Aur, până în secolul al XVI-lea, nu prevedea citirea acestui tropar. Interpolarea troparului și a stihurilor încalcă orice regulă de gramatică și face textul lipsit de logică și de sens. Toate Anaforalele sunt adresate lui Dumnezeu-Tatăl. Se observă însă că troparul Ceasului al III-lea este adresat lui Dumnezeu-Fiul, ca Cel care a trimis la cincizecime pe Sfântul Duh. Prin urmare, introducerea acestui tropar face să începem rugăciunea către Tatăl, să o continuăm către Fiul și imediat să trecem iarăși la Tatăl - ceea ce e greșit.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Tot aici : una este "Maria fecioara" si cu totul altceva este :Fecioara Maria" Fecioara Maria”
Sau corect ar fi ”Preasfântă Născătoare de Dumnezeu mântuiește-ne pe noi” și nu ”miluiește-ne”.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De asemenea sfintul Lavrentie al Kernigovului atrage atentia cu multa insistenta ca este vai de cei care scurteaza slujbele, indiferent de motiv,
Este nevoie de a rosti Ectenia și Rugăciunea pentru catehumeni atunci când nu avem asemenea persoane în biserică sau nu? Putem elimina Ectenia și Rugăciunea pentru catehumeni atunci când (concret) în biserica respectivă nu este nici un catehumen; sau aceste elemente trebuie rostite indiferent de situație?

În general, Biserica, în rugăciunile ei, nu folosește expresii ce nu corespund realității sau sunt lipsite de sens. Mai ales în Ectenii, Biserica a știut să adapteze textul în conformitate cu realitățile timpului.

Last edited by ovidiu b.; 25.01.2014 at 10:36:46.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.01.2014, 01:48:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Apoi ar mai fi interpolarea troparului Ceasului al III-lea în textul epiclezei, ca fiind una nepotrivită. Nici un mamuscris vechi a Sf. Vasile cel Mare sau a Sf. Ioan Gură de Aur, până în secolul al XVI-lea, nu prevedea citirea acestui tropar. Interpolarea troparului și a stihurilor încalcă orice regulă de gramatică și face textul lipsit de logică și de sens. Toate Anaforalele sunt adresate lui Dumnezeu-Tatăl. Se observă însă că troparul Ceasului al III-lea este adresat lui Dumnezeu-Fiul, ca Cel care a trimis la cincizecime pe Sfântul Duh. Prin urmare, introducerea acestui tropar face să începem rugăciunea către Tatăl, să o continuăm către Fiul și imediat să trecem iarăși la Tatăl - ceea ce e greșit.
Trebuie remarcat faptul că, în momentul introducerii sale, troparul a fost plasat în însuși textul epiclezei, așa cum este și în Slujebnicul rusesc și așa cum era în Liturghierul românesc până nu demult.
Iată forma inițială a textului conținând acest adaos (marcat cu alt font):

Preotul: Încă aducem Ție această slujbă cuvântătoare și fără de sânge, și Te chemăm, Te rugăm și cu umilință la Tine cădem: Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi și peste aceste Daruri, ce sunt puse înainte [...]

Apoi preotul ridicându-și mâinile zice troparul Ceasului al III-lea:
Preotul: Doamne, Cel ce ai trimis pe Preasfântul Tău Duh, în ceasul al treilea, Apostolilor Tăi, pe Acela, Bunule, nu-L lua de la noi, ci ni-L înnoiește nouă, celor ce ne rugăm Ție.
Diaconul: Stih 1: Inimă curată zidește întru mine, Dumnezeule, și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Preotul și diaconul se pleacă din nou și preotul, ridicându-și mâinile, zice:
Preotul: Doamne, Cel ce ai trimis pe Preasfântul Tău Duh, în ceasul al treilea, Apostolilor Tăi, pe Acela, Bunule, nu-L lua de la noi, ci ni-L înnoiește nouă, celor ce ne rugăm Ție.
Diaconul: Stih 2: Nu mă lepăda de la fața Ta și Duhul Tău cel Sfânt nu-L lua de la mine.
Preotul și diaconul se pleacă din nou și preotul, ridicându-și mâinile, zice:
Preotul: Doamne, Cel ce ai trimis pe Preasfântul Tău Duh, în ceasul al treilea, Apostolilor Tăi, pe Acela, Bunule, nu-L lua de la noi, ci ni-L înnoiește nouă, celor ce ne rugăm Ție.
Diaconul: Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

[...] și , adică, pâinea aceasta, Cinstit Trupul Hristosului Tău...iar ceea ce este în potirul acesta, Cinstit Sângele Hristosului Tău.

Forma actuală arată așa:
Apoi preotul ridicându-și mâinile zice troparul Ceasului al III-lea:.....

Preotul: Încă aducem Ție această slujbă duhov nicească și fără de sânge, și Te chemăm, Te rugăm și cu umilință la Tine cădem: Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi și peste aceste Daruri, ce sunt puse înainte.

Preotul: Și fă, adică, pâinea aceasta, Cinstit Trupul Hristosului Tău...iar ceea ce este în potirul acesta, Cinstit Sângele Hristosului Tău.


Așadar, deși schimbările dau sens epiclezei, tot nu scuză introducerea troparului. Neștiutorii (catehumenii) sunt rugați ca înainte de a eticheta pe cineva ca ecumenist, să se cerceteze, ca nu cumva, din neștiință, el însuși să fie un mai mare ecumenist.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.01.2014, 02:15:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu1984 Vezi mesajul
Care sant noile schimbari in cartile de cult ca Liturghierul,Molitfelnicul,Aghiasmatarul,Panihida, etc.la ectenii,rugaciuni si altele,ce sa adaugat,ce s-a scos,inteleg ca e trecerea la "adevarata traducere corecta"
De curiozitate, ceea ce ai trecut în ghilimele are sens ironic?

Last edited by ovidiu b.; 24.01.2014 at 02:21:39.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.01.2014, 06:39:00
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Nu e in sens ironic stimabile !

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De curiozitate, ceea ce ai trecut în ghilimele are sens ironic?
Nu era ironic ci de cate ori vine cineva nou in conducerea Mitropoliilor . Arhiepiscopiscopiilor si special al Patriarhiei "bum" ceva nou apare,ceva vechi se schimba,ceva ce zeci de ani nu era bine brusc e gresit. Asadar deschideti link-ul si cititi http://www.razbointrucuvant.ro/recom...catehumenilor/ Ironic nu am fost dar pe cuvant ca nu inteleg,in seminar eu "conduceam" strana,pasionat fiind de tipic biserice,liturgica, si evident muzica,multe editii ale aceasi carti spre exemplu mineie mi-au trecut prin mana,fiecare avea cev adaugat sau scos si atunci va intreb cu adevarat acum ironic "care-i" faza ?
P.S.- din anii 70',80'90' si pana nu de mult liturghierul a fost ok,acum nu mai e ... a fost schimbata conducere nu ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.01.2014, 10:31:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu1984 Vezi mesajul
Nu era ironic ci de cate ori vine cineva nou in conducerea Mitropoliilor . Arhiepiscopiscopiilor si special al Patriarhiei "bum" ceva nou apare,ceva vechi se schimba,ceva ce zeci de ani nu era bine brusc e gresit. Asadar deschideti link-ul si cititi http://www.razbointrucuvant.ro/recom...catehumenilor/
Dacă citești articolul cu atenție tocmai ți se explică foarte clar.

Citat:
În prealabil postat de radu1984 Vezi mesajul
Ironic nu am fost dar pe cuvant ca nu inteleg,in seminar eu "conduceam" strana,pasionat fiind de tipic biserice,liturgica, si evident muzica,multe editii ale aceasi carti spre exemplu mineie mi-au trecut prin mana,fiecare avea cev adaugat sau scos si atunci va intreb cu adevarat acum ironic "care-i" faza ?
Faza este (ironic vorbind) că habarnismul nu ține loc de miștocăreală și de aminti mereu de ”experiența” pe care o deții. Problemele pe le care ridici dovedesc contrariul. Edifică-te din cărți și nu de pe forumuri, discută cu părinți îmbunătăți în acest sens, face parte din viața ta acest subiect.

Citat:
În prealabil postat de radu1984 Vezi mesajul
P.S.- din anii 70',80'90' si pana nu de mult liturghierul a fost ok,acum nu mai e ... a fost schimbata conducere nu ?
Lipsa de interes nu ține loc de scuză și motiv de a-i judeca pe alții (mai ales ierarhi). Dar așa se întâmplă, neștiutorii dau cu parul, altceva neștiind să facă.

Last edited by ovidiu b.; 24.01.2014 at 11:46:24.
Reply With Quote
Răspunde