Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.01.2014, 11:03:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citesc, citesc, citesc si conchid: "Adevarul este ca... asta-i adevarul, domnule!" Si cand ma gandesc ca amandoi sunteti doi banateni de isprava, care stiti bine ce inseamna, "Doamne, miluieste!"!...
Pana la urma asta era "faza"!... Nici cu pace, nici in pace, ci "care pe care"!...
Sau poate ca asta e noua "pravila zilnica"...
Eu cred ca, certandu-va, ajungeti sa lasati cu totul altceva sa se inteleaga!... Voi ce parere aveti?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2014, 11:34:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si cand ma gandesc ca amandoi sunteti doi banateni de isprava,
De unde ai ajuns tu la concluzia asta?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu cred ca, certandu-va, ajungeti sa lasati cu totul altceva sa se inteleaga!... Voi ce parere aveti?
Doar mi-am clarificat o bănuială pe care am sesizat-o într-un mod mai agresiv. Și da, ai dreptate că nu am mai multă înțelegere și îngăduință, dar indiferența celui care semnalizează cu un asemenea CV, greu mă lasă să o trec cu vederea. În rest, mulțumesc de gândul bun.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.01.2014, 12:12:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Si care, ma rog, sunt acele canoane.


Sensul cu care spui un lucru este ceva si erezia este altceva. Le cam amesteci!

Sf Lavrentie al Kernigovului vorbeste despre preotii care schimba(au) lucrurile de la sine putere, din lene de cele mai multe ori.
In cazul unei carti editate cu binecuvantarea ierarhului/sf sinod, nu se pune aceasta problema. Sfantul Sinod are cea mai mare autoritate in biserica si poate sa stabileasca diferite nuantari. Daca e sa ne luam dupa ce zici tu, pai nici traduse nu ar fi trebuit sa fie cartile, ci slujbele facute in limba greaca. Eventual greaca veche.
Iertare frate !
Eu sunt un ticalos si un pacatos de pica cerul pe mine ! Un vanitos si un cverulent de nu cred ca ai mai vazut inca 2 asemenea mie pina acum.Si nu stiu nici greaca veche, nici slavona comatoasa, nici chilirica moarta... abia de stiu bine cite ceva de prin limba mamei mele !
Un ingimfat si un incurcat in multe feluri de pacate, un venetic care crede ca stie mai toate lucrurile de pe pamint(fara ca macar sa fi avut curiozitatea sa se aplece spre toate acestea cu sirg !)si care duhneste de neostoire, imbrincit pururea de aroganta de a-i invata pe altii fara nici macar o retinere ori frica de Adevar .
Iertare frate... iertare !
Probabil ca pt. asta nici nu vad drumul drept in legatura cu subiectul propus si cu atentionarea pe care o speram eu.

Insa imi place postul tau . Si vad forta care transpare din el, suflul bun care ii sta in spate . Este un privilegiu o asemenea ocazie !
Pt. aceasta te rog sa imi ingadui sa iti pun citeva intrebari . Ca le pun din toata inima. Poate, poate ma mai indrept si eu !

Uite , sa luam zicerea asta si sa mi-o talmacesti putin :

" Sensul cu care spui un lucru este ceva si erezia este altceva. Le cam amesteci!"

Eu ma gindeam ca sensurile in care poti spune un lucru sunt nelimitate . Mai ales sensurile figurative, alegorice, dar prin care totusi poti spune f. bine orice realitate sau filosofie. Adica, sensul este ceva, da, dar in acelasi timp trebuie sa ai mare grija sa nu mai fie si altceva deoarece lucrurile nu stau chiar asa usor: ca una este una si alta-i alta !
Ca urmare, cel putin un sens daca nu mai multe pot fi f. bine si erezii cu orice lucru si la orice moment. Ca de aceea trebuie avut mare, mare grija la ce scoatem pe gurita. Sau cum spunea apostolul Pavel si mai nou si Sf. Serafim Rose : ca pt. fiecare (inca o data , atentie !) dar pt. fiecare cuvint rostit vom da mare socoteala !
Lucrurile pot fi separate (sensul de erezie) dar la fel de bine pot fi si legate de te si miri cind iti arata altul ca esti in erezie incit te crucesti (ca tu deobicei nu vezi . Nici un eretic, mai mare sau mai mic, nu a trait niciodata convingerea ca el este eretic, adica nu a vazut asta, ci din contra, ca este un profund cugetatator, un luminat , un corect, deoarece respecta lucruri scrise de nu stiu cine, desi Hristos ne atentioneaza atit de frumos ca putem cadea pe nebanuite in situatia: ca vedem si nu pricepem si ca auzim si defapt nici nu intelegem ce auzim... mai ales cind nici nu ne intereseaza... Sti cum suntem? ca in zicala cu mincatul usturoiului! Dar de bagat ne bagam ... ca ce ne costa ?!)

Deci, eu fiind asa cum am scris mai la inceput,adica neavind puterea de a intelege singur, tu defapt ce vrei sa spui cu afirmatia asta a ta asa de incilcita?



In alta ordine de idei si pt. alti useri :
chiar nu este nimeni care sa faca deosebirea dintre "sa binecuvinteze" si "sa binecuvinteze" cineva ? Cu scrierea corespunzatoare a cuvintelor la care m-am referit eu ?
Eu cred ca fiecare adult stie ce insemneaza sa cuvintezi bine, sa vorbesti bine , adica corect, drept, la obiect,sincer, pe fata, folosind sensul direct al exprimarii, corect si gramatical, ca oamenii scoliti, instruiti... asa, cam cum am fi noi, s.a.m.d.
Cum dealtfel cred ca si fiecare crestin cunoaste ce este o binecuvintare, adica ceva mult mai mult decit o vorbire corecta, dreapta, la obiect. Fiecare cunoaste ce insemneaza sa nu ai binecuvintarea(exprimat in mod cu totul simplist ca " ingaduinta" sau chiar mai mult, ca : "ingaduinta plina de dragoste si bucurie, de sustinere si acceptare" a lui Dumnezeu fata de noi fiecare) sau sa o ai pt. tot ceea ce gindesti si implinesti zi cu zi, din partea unui Dumnezeu care mai ales nu cuvinteaza, nu vorbeste asemenea oamenilor, nu binecuvinteaza.
Cu adevarat, semnificatia, sensurile, bogatia de sensuri, profunzimea notiunii de binecuvintare este mult de tot departata de cea de a vorbi bine, adica, a binecuvinta (scrisa cu "i" cu punct deasupra).
Ba mai mult, in plan faptic, depasind modul de exprimare verbal, adica folosul, rezultatul practic al celor doua actiuni diferite in sens si fapta, diferenta este si mai semnificativa !
Ce este asa de greu de priceput si de ce, deobicei, stirneste atita revolta un asemnea subiect ?
Sau mergind si mai departe pe idee, pe sensuri : de ce editiile moderne, astea girate de Sf. Sinod,acesta atit de invocat ca si o pavaza impotriva cinestiecui, au inclocuit multe sensuri, nu cuvinte (bine ! si cuvinte, dar sensurile sunt cele mai importante, ca despre asta vorbesc !) ci sensuri, din cartile mai vechi de cult ? Rele si gresite au fost acelea si bune s-au facut acum toate si noroc cum ca s-au indreptata acum ca altminteri cine stie de cind zaceam in "inselare". Tot timpul omul contemporan a suferit de o forma grava de cancer spiritual intretinuta de ispititorul, prin care el se crede mult mai destept si mai frumos decit cei din trecut, care vai de ei amaritii, erau atit de prosti... dar atit de prosti si de neputinciosi ca nu aveau computere si navete cosmice, incit ne si miram cum de le mai bateau inima !
Numai ca in realitate lucrurile nu stau chiar asa !
Iau un exemplu cu totul la intimplare de pocire intentionata a traducerilor Septuagintei in romana si ma gindesc la editia facuta de "marele" dascal Gala Galaction si pretenarul sau .... nomina audiosa, despre care se stie in prezent(despre traducere, desigur !) ca este tare mult defectuoasa dar ca bine inteles ca a fost aprobata de marele si infailibilul sinod, ca toate cartile deopotriva, bune sau nebune.
Si exemplele pot continua cu traduceri, corectari si recorectari defectuoase in esenta si mai ales intentionate din alte si alte carti de cult.

Dar intrebarea adevarata este : de ce se face asa ceva din timpuri trecute si mai ales cui slujesc astfel de lucruri ?

Stiu in mod clar doar cei care pun la cale asa ceva (ca intimplator nu este nimic, ci din contra, "binerinduit") iar ignoranta crasa si inradacinata a poporului "dreptmaritor" este garantia reusitei lor !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.01.2014 at 13:29:04.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2014, 15:18:09
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

Tocmai ca am stat de vorba cu parinti de rang inalt in Mitropolia Banatului,stiu ce vorbesc,edificare din carti care azi "sant verzi" iar "maine coapte" nu e edificator, haideti sa luam cartile de Liturgica speciala,generala,practica,Tipicul Sf.Sava (Tipicul Cel mare),haideti sa luam carti ca "Drept Canonic Ortodox,legislatie si administratie bisericeasa vol 1 si 2" , sa luam canoanele si atunci sa edificam.Probabil ca sant facut habarnist dat fiind faptu "ca mis babatan in toalele mele...!!!" vesnic banatul a fost "tarat prin noroi" ca am dat de mancare tarii in vremuri de restriste,sa fim seriosi unii santeti nu crestini adevarati ci mari filozofi-teologigi care nu dat "2 bani" pe teologie dar deh va dati mari,eu ascult de conducatorii Mitropoliei Banatului,Arhiepiscopiei Timisoarei,precum si a episcopilor de Arad,Caransebes etc.Nu de Daniel care e de alta parte a tarii si vrea sa isi impuna dorintele "Lturgico-tipiconalo-canonice" si ne baga Banatenilor cantarea Psaltica cand in banat si caras se canta varianta noastra de sute de ani.Dar port "stigmata de a fi banatean". Macar Teoctist a mai lasat de la el asa ca falsii teologi si mafia bisericii ortodoxe romane vor lua sfrsit cand ecscrocii de ierarhi si "catei" de langa ei vor fi disparuti. Cineva va face "curatenie" asa ca terminati (Unii) cu excesul de zel si nu uitati "Feriti-va capul de 2 lucruri de frig si de prostie"discutiile astea nu mai au legatura cu Dumnezeu !

Last edited by radu1984; 24.01.2014 at 15:21:51.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2014, 15:30:40
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry

Ne tinem tari si mari...."dam cu parul in ierarhi ce conduc jeep-uri si masini scumpe cu geamuri fumurii " Da sa "dati",Nu cel mai mare dintr-e voi sa fie cel mai mic" ? Sa mai spun de nepotisme,simonie si altele , hai ca m-ati enervat deja sincer (Sunt carne , sunt pamant deci ma pot enerva) Ascundem adevarul sub o masca de sfintenie si acuzam catolicii (Care au ereziile lor cu "carul") De ce se intampla in B.O.R. atatea ????
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2014, 15:49:39
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Imi pare rau ca mi-am facut nervi sperand sa gasesc o "COMUNITATE ORTODOXA" si nu o cearta si sfada ! "FRATILOR TEOLOGIA NU SE FACE DOAR CU GURA CI MAI MULT CU FAPTA" Dar asa e la romani cu pacatul ce-l voi face trebuie sa spun ca B.O.R. a ajuns o "afacere,o sursa de venituri substantiale,de locuri sus puse ca "popa" nu "preot" , Profesori Doctori Preoti"cu cruci la gat ! Si acum sa va spun ce zicea un parinte cu rang in Mitropolia noastra "In trecut oamenii erau spanzurati pe cruci , acum crucile sun spanzurate pe oameni " cruci mari,grele, "sa se faleasca" iconomi-stavrofori si a.m.d. Rog inchiderea acestui topic si cred ca voi parasi forumul,ma dezgusta ! Biserica nu e ce vedeti unii dintr-e voi !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.01.2014, 16:34:14
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

DE AM GRESIT VOUA FRATILOR VA ROG SA MA IERTATI,AM JUDECAT POATE PE NEDREPT,AM UITAT DE "NU JUDECA CA SA NU FII JUDECAT" . Sunt intr-adevar mai "nervos" in ultima vreme de cand sotia a plecat si urmeaza judecata la tribunal (divortul) dupa 6 ani s-a terminat in 2 ore si in plus un baietel ce in 18 Martie face 5 ani ! AM GRESIT CAU UN OM,"CACI NU E OM CARE SA FIE VIU SI SA NUGRESEASCA" uneori cad in denznadajduire asa ca IMI PARE RAU ! Sant in pensie de boala de ceva timp si am batut spitalele , pentru o depresie zic ei medicii,i-au pastile cu pumnul,imi pare rau ca am gresit !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.01.2014, 16:45:13
ghroset's Avatar
ghroset ghroset is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Locație: Com.Răcăciuni-Bacău
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Question Întrebare

Aș dori să lansez un subiect,dar nu știu cum să procedez!
__________________
,,Cu noi este Dumneze, înțelegeți neamuri și vă plecați!”
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.01.2014, 17:02:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu1984 Vezi mesajul
DE AM GRESIT VOUA FRATILOR VA ROG SA MA IERTATI,AM JUDECAT POATE PE NEDREPT,AM UITAT DE "NU JUDECA CA SA NU FII JUDECAT" . Sunt intr-adevar mai "nervos" in ultima vreme de cand sotia a plecat si urmeaza judecata la tribunal (divortul) dupa 6 ani s-a terminat in 2 ore si in plus un baietel ce in 18 Martie face 5 ani ! AM GRESIT CAU UN OM,"CACI NU E OM CARE SA FIE VIU SI SA NUGRESEASCA" uneori cad in denznadajduire asa ca IMI PARE RAU ! Sant in pensie de boala de ceva timp si am batut spitalele , pentru o depresie zic ei medicii,i-au pastile cu pumnul,imi pare rau ca am gresit !
Radule, in primul moment am fost tentat sa te intreb de... sanatate, dar mai apoi am inteles cum stau lucrurile. Nu te mai necaji. In primul rand, ia lucrurile asa cum sunt, nu din varful piramidei, ci de jos in sus. Nu Patriarhul Daniel trebuie sa faca ascultare de episcopi, ci invers. Nu mi-o lua in nume de rau. Am fost undeva, intre Sf Gheorghe si Brasov, la o slujba de inmormantare, unde erau preoti de la mai multe parohii. Cantarile pe care le-am auzit, m-au pus mult pe ganduri ca nu semanau cu nimic din ce stiam eu... Si am participat la cateva slujbe ortodoxe in toata viata mea, in multe zone din tara sau din afara. Nu putem sa spunem ca "facem astfel fiindca suntem mai cu mot, si ca noi v-am dat sa mancati, calicilor!" Cunoastem ce-au patit egiptenii, cand au incercat sa-i trateze cu ostilitate pe cei carora le daduse hrana la nevoie. Acea hrana, nu era de la voi, ci de la Dumnezeu... Sa nu uiti asta, ca cine stie ce vei mai pierde, pe langa sotia care te-a parasit. Nu mai fi nedrept cu ceilalti, fiindca nu vei primi decat nedreptate. Sa nu intelegi ca te cert! Si-asa esti intr-o situatie pe care n-o poate nimeni invidia... Dar nu-ti impovara si mai mult sufletul. Banatean, oltean, moldovean, tot romani suntem, iar certandu-ne intre noi, dam apa la moara celor pe care noi ii consideram rataciti si rupti de ortodoxie. Nu stii tu cine e cu adevarat Patriarhul tarii, ca daca ai sti, n-ai mai vorbi asa... Sa luam seama la noi insine si atat. Restul, are Dumnezeu grija!
Mantuire sa dea Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.01.2014, 17:39:23
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Mare dreptate aveti !

Citat:
În prealabil postat de mosh-neagu Vezi mesajul
radule, in primul moment am fost tentat sa te intreb de... Sanatate, dar mai apoi am inteles cum stau lucrurile. Nu te mai necaji. In primul rand, ia lucrurile asa cum sunt, nu din varful piramidei, ci de jos in sus. Nu patriarhul daniel trebuie sa faca ascultare de episcopi, ci invers. Nu mi-o lua in nume de rau. Am fost undeva, intre sf gheorghe si brasov, la o slujba de inmormantare, unde erau preoti de la mai multe parohii. Cantarile pe care le-am auzit, m-au pus mult pe ganduri ca nu semanau cu nimic din ce stiam eu... Si am participat la cateva slujbe ortodoxe in toata viata mea, in multe zone din tara sau din afara. Nu putem sa spunem ca "facem astfel fiindca suntem mai cu mot, si ca noi v-am dat sa mancati, calicilor!" cunoastem ce-au patit egiptenii, cand au incercat sa-i trateze cu ostilitate pe cei carora le daduse hrana la nevoie. Acea hrana, nu era de la voi, ci de la dumnezeu... Sa nu uiti asta, ca cine stie ce vei mai pierde, pe langa sotia care te-a parasit. Nu mai fi nedrept cu ceilalti, fiindca nu vei primi decat nedreptate. Sa nu intelegi ca te cert! Si-asa esti intr-o situatie pe care n-o poate nimeni invidia... Dar nu-ti impovara si mai mult sufletul. Banatean, oltean, moldovean, tot romani suntem, iar certandu-ne intre noi, dam apa la moara celor pe care noi ii consideram rataciti si rupti de ortodoxie. Nu stii tu cine e cu adevarat patriarhul tarii, ca daca ai sti, n-ai mai vorbi asa... Sa luam seama la noi insine si atat. Restul, are dumnezeu grija!
Mantuire sa dea dumnezeu!
mare dreptate aveti !
Reply With Quote
Răspunde