Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.08.2011, 14:44:52
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce mai faceti?

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Din pacate,astazi , lumea ,,miroase" atit de urit (este vorba de lumea crestina) din cauza formalismului si a fariseismului incit marturisirile de credinta nu mai au parfumul duhovnicesc al Adevarului .
Rar iti este dat in ziua de astazi sa mai vezi o marturisire de credinta curata, fara ochi dati pe spate , dragoste cosmopolita ,si grija umanista a aproapelui .

Scaparea din acesta capcana este posibil sa vina (este doar o formulare de stil) numai din trairea Evangheliei in fiecare zi . Restul este un noian de considerente umane , stintifice sau nu ,care cica asigura omului evolutia spre nicaieri pentru nicicind.
Nu exista nici alta cale , nu se descopera nici alt adevar si nici la alta viata nu se ajunge traind altfel decit in Evanghelie .
Iisus a spus clar ca este Calea , si nu caile... la fel a spus ca El este Adevarul , si nu adevarurile... s.a.m.d. Ca atare , nu exista si alte cai infara Evangheliei pt. a atinge desavirsirea, nu exista plural .
Dar , adevarul este ca astazi f. multi crestini doresc surogatele, mintindu-se prin rastalmacirea cuvintului Mintuitorului cum ca ar trai in duh si adevar practicind fariseismul intr-un sens sau altul dar mai ales preferind de departe formalismul .
Este mult mai usor sa fi formalist decit sa duci viata de jertfa . Jertfa nu are sinonim dar in formalism gasesti variante cite voiesti . Jertfa este grea, formalismul este la indemina. Jerfa omoara trupul si elibereaza sufletul, formalismul ,,binecuvinteaza" rubensian trupul si ascunde sufletul de ,,ochiul atoatevazator". Jerfa are parfumul mirului , formalismul are duhoarea trupului imbicsit de pacate . Roada jertfei este mintuirea , a formalismului doar intepenirea in bratele ispititorului .

Raspunsul este unic si simplu : scapam de f... si f... doar traind Evanghelia in orice moment ! Dar cine ne invata sa traim Evanghelia deoarece la aceasta nu ne pricem cei mai multi ? Ne invata sfintii parinti cu sfinta traditie si cu insuflatele de Dumnezeu canoane .
Restul , orice alt rest, este de obicei doar pareri personale care nu duc nicaieri !

NB: Si ce pericopa evanghelica are ziua de astazi, 23.august ! Merita citita cu multa atentie !
Parerea mea:

De dreapta mea credinta cand vorbesc,
Din gura-mi ies cuvinte ce duhnesc.
Si putreda este a mea dreptate.
Privind la Cer ( asa este!) am ochii dati pe spate
De dragostea pestrita ce-o nutresc
Aproapelui, cu iz duhovnicesc.

Dar ce ar trebui sa am, sa fac, acum,
Sa raspandesc duhovnicesc parfum?
Sa pot marturisi in Duh si Adevar
Si sa nu musc din otravitul mar?

E de ajuns Crestin sa ma numesc?
In Psalmi, sau pilde din Sfinte Scrieri sa vorbesc?
Sa stiu pe dinafara dumnezeescul Crez?
Destul imi e un Ortodox Botez?
Acestea toate imi sunt de ajuns
Sa nu fiu fariseu ascuns?...
...Mi-ar fi de-ajuns?...

Dar daca:
As avea o boaba de credinta,
Nadejde si-o vrednica vointa,
La gand si vorba un frau de rugaciune,
Miscarea de mi-ar fi spre fapte bune
Si de as putea primii fara cartire
Dojenile, ocara, si-a lumii umilire...
De n-as purta vesmintele mandriei
Si nu as arunca sagetile maniei,
Smerita sincer de mi-ar fi blandetea
Si nu mi-ar fi spoita frumusetea,
O lacrima de mila de-as avea
Iar mainile-as intinde spre a da
Celui flamand si gol un dar ascuns...
... Si inca nu ar fi de-ajuns
De n-as iubi pe pe Dumnezeul meu,
De nu m-as inchina la Fiul Sau,
De nu as inseta de Duhul Sfant!...
...Si toate cat as face pe pamant,
SLAVIND pe Domnul sa le fac,
Ori de ma rog, ori de muncesc, ori de vorbesc sau TAC...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.08.2011, 22:24:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Bine ar fi ca fiecare cuvant bun sa produca in noi dorinta de faptuire a binelui. Nu spun ca nu sunt astfel de persoane, numai ca de cele mai multe ori, noi asezam cuvintele in minte si nu in inima. Rationalizam taina lui Dumnezeu, nu-L traim. Ceea ce am dorit sa spun e ca in loc sa alergam dupa citate, ar fi bine sa alergam dupa rugaciune, dupa vorbirea cu El.
Nici cunoastere fara rugaciune; si nici rugaciune fara cunoastere, caci fara cunoastere nu putem deveni desavarsiti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.08.2011, 22:47:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata cum citeste omul si Evanghelia zilei, rasfoind forumul:

Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen, dar ati lasat partile mai grele ale Legii: judecata, mila si credinta; pe acestea trebuia sa le faceti si pe acelea sa nu le lasati
Calauze oarbe care strecurati tantarul si inghititi camila!
Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca voi curatiti partea din afara a paharului si a blidului, iar inauntru sunt pline de rapire si de lacomie.
Fariseule orb! Curata intai partea dinauntru a paharului si a blidului, ca sa fie curata si cea din afara.
Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca semanati cu mormintele cele varuite, care pe din afara se arata frumoase, inauntru insa sunt pline de oase de morti si de toata necuratia.
Asa si voi, pe din afara va aratati drepti oamenilor, inauntru insa sunteti plini de fatarnicie si de faradelege.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.08.2011, 23:36:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
pe acestea trebuia sa le faceti si pe acelea sa nu le lasati
Din acest citat, înțelegem că Isus ne îndeamnă să respectăm atât fondul legii cât și forma ei, aspectele ritualice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.08.2011, 00:09:40
Ademus Ademus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Prin credinta nu trebuie sa renunti la cunoastere. Credinta oarba vei avea atata timp cat nu ai cunoastere. Cand vei cunoaste si vei intelege tainele, credinta va fi inlocuita de iubire. Caci credinta oarba va deveni incredere, iar iubirea se va raspandi atunci cand increderea va stapani credinta oarba si formalista.

Last edited by Ademus; 24.08.2011 at 00:12:30.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.08.2011, 02:22:54
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Catalin, multumesc de "indreptare"...nu-s intodeauna atenta la exprimare...si mai stiu ca unele cuvinte pot avea semnificatii diferite pentru doua persoane..

De ex, in acceptiunea mea de acum,(si de gresesc ma incred sa ma lumineze Dumnezeu) fariseismul il inteleg drept cel mai mare obstacol in apropierea(reala) unui om de Hristos, si aducatorul de cea mai mare osanda, pentru ca daca eu is un "fariseu"..nu doar ca ma tai singur de la mantuire...dar pot fi piatra de poticnire pentru altii, care in drumul lor catre Mantuitor...se lovesc de mine...si in cercul meu de influenta, familie, prieteni, cunoscuti, colegi,oameni,etc...pot sa-I prezint o imagine falsa...in care totul la mine sa fie citate din Scripturi, sau Parinti, si sa merg toata ziua la biserica, si sa ma imbrac ultraconservator, si sa stau ore si ore cu carti in fata...sau rugaciune...si ma dau mare la toti cat is eu de "sfant"..si ii acuz pe ei ca is "pacatosi"..rataciti...si ii dispretuiesc...dar cand e vorba sa intind mana sa ajut efectiv, sau sa spun o vorba buna, sau sa ma las pe mine ca sa-i fiu de folos altuia...cand ar fi cazul ca efectiv sa traiesc ceea ce predic...zero...silence... asa ca omului sa i se strepezeasca dintii...de mine...si religia mea...si sa zica...no, eu aici...pe drumul asta...ba!

Ai observat in Evanghelii...Hristos iarta vamesi(camatari)...desfranate...indoielnici...trad are, lepadare....putin credinciosi..de tot necredinciosi...leprosi, purulenti...etc...dar unei singure categorii de oameni le zice "vai de voi"...si doar la acestia ia biciul...Lor le zice..."nici voi nu intrati...si pe altii impiedicati sa intre..in Imparatia Cerurilor...

Si ne spune...sa ne iertam fratele...de muuulte ori, cand ne greseste...si sa nu judecam...si sa fim sinceri...sa avem mila, bunatate, intelegere..unii cu altii...sa nu ne dam mari...sa nu ne socotim singur intelepti...si sa avem incredere in El...si in Tatal...or un fariseu esueaza exact in aceste aspecte...

Fariseul e "cazut din har"..dupa cum ne descrie sf.Pavel, pentru ca el se bizuie pe propria sa putere,stiinta, elavie, iscusinta,determinare.. pentru a implini Legea...(ep. Galateni), si e "cazut din credinta"..pentru ca se increde in el insusi..si din ritualuri in sine poate sa faca..o capishte idoleasca...si nu se bizuie pe Hristos...Cel VIU..

Un om care crede(in Hristos)...stie ca..."fara Duhul Sfant, omul nu e decat tarana(lut)pacatoasa"(sf. Siluan), si ce amar viata lui ar putea sa faca el singur de capul lui, fara harul lui Dumnezeu?(in cele ce tin de Dumnezeu...ca la rau...se descurca el singur)...si aceasta "stiinta"...ca "nimic bun nu locuieste in mine"...il face pe credincios candidat la miluirea cu harul Duhului Sfant...care se stie ca e cu cei smeriti...si celor mandri...le sta impotriva...Pentru acest om...nadejdea lui este Tatal...caci acolo vrea sa ajunga...cu orice chip...in starea din care am cazut, ca umanitate...scaparea lui este Fiul(pentru ca e o cale ingusta, a pocaintei... si cade, si o da in bara, si iar cade...dar mana lui Hristos il ridica...din nou...si din nou...si-i da curaj...si indraznire.."Satan v-a cerut sa va cearna ca pe grau...dar M-am rugat pentru tine...sa nu se piarda credinta ta..)..si acoperamantul lui este Duhul Sfant(ca fara harul Dumnezeiesc...care-i da lumina, si pricepere...si-l calauzeste..o da din gard in zid..si iar in gard...)

Hristos ne-a spus cum sa traim..sa fim fericiti...cum sa ne raportam unii la altii..cum sa iertam...cum sa ajungem la Tatal...ne-a spus totul...si ne-a dat totul...cand ni S-a dat pe Sine...si sunt in Evanghelii doar doua lucruri despre care El Insusi ne spune..sa ne ferim....sa ne pazim...sa fugim de...sa nu luam parte la...sa nu avem de-a face cu:

-prorocii mincinosi
-aluatul fariseilor
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.08.2011, 11:02:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citind postarile din acest fir se poate sesiza de departe una din greselile nebanuite ale celor ce par a dezavua fariseismul si a iubi sincer pe Hristos.
Foarte multi sunt impotriva citatelor din Sfinta Scriptura si din sfintii parinti (ca forma sigura de fariseism !!) , multi sunt impotriva darii de exemple referitoare la aceste surse ori la Sfintele Canoane ori la Sfinta Traditie .
Trebuie stiut ca cei care folosesc aceste citate si referiri la marea baza patristica a ortodoxiei NU SUNT cu siguranta toti farisei cum de altfel nici cei care NU FOLOSESC citate si referiri la aceste isvoare nu sunt cu siguranta crestini cu viata adevarata , deoarece straini fiind de isvorul filocalic al ortodoxiei nu este sigur ca mai vietuiesti in dreptate si adevar , nu este sigur ca traind doar dupa ce iti da tie prin cap reusesti sa te ti in duhul adevarului.
Si pe deasupra cum se face ca din tot ce lecturezi tu crestine, cu infocare si sirguinta, nu s-a intimplat sa iti ramina nici un citat din parinti ??? Nici din cele foarte frumoase si adevarate care ti-au inmuiat inima asa de mult citindu-le incit te-au adus pina la lacrimi si nici din cele prin care gasind raspuns la intrebarile tale nu te-ai invrednicit sa le ti minte ca atunci cind vei intilni pe unul la fel ca tine de nestiutor in aceiasi problema sa sti si mai ales sa ai cu ce sa il convingi despre credinta dreapta si sa il poti calauzi la calea Adevarului ?

De asemenea observ ca nimeni din cei ce au postat nu au inteles pina acum sau macar nu au observat ca un traitor in duh si adevar atunci cind vorbeste despre dreapta credinta nu mai poate vorbi cu cuvintele sale ci folosind pilde, cuvinte , citate si invataturi din acel isvor patristic de care deja am pomenit . De exemplu batrinul Cleopa, si ca el foarte multi asemenea , vorbea aproape numai prin citate si facea referire aproape continuu la invataturile sfintilor tocmai pt. a intelege ca ceea ce spunea si invata el nu erau cuvinte si pareri de la el ci reactualiza si propaga in enoriasi invataturile sfintilor .
Defapt, daca stam si ne gindim bine , si mai preus iubim isvorul filocalic al credintei , nu avem cum sa nu ne aducem aminte sau sa uitam cuvintele Sf. Vasile cel Mare care ne spunea despre invatatura sa cum ca : ,,... nu indresnim sa va invatam si sa propagam invataturi de ale noastre , ca sa nu ne fie noua sminteala, ci invatam numai ceea ce ne-au lasat noua parintii si sfintii nosrtrii inaintemergatori tocmai pt. a ne fi spre mintuire "

Asadar , nu fiti cu totul impotriva celor care folosesc citate , pilde si invataturi din parinti si Evanghelie , atita vreme cit nu le cunoasteti f. bine modul de vietuire (si aici pe forum este tare greu sa poti cunoaste cu adevarat viata unui user !) tocmai pt. ca aceasta sa nu ne fie noua ca un semn de slabiciune sau de nesocotinta(adica de prostie !) .
De asemnea , invatati pe toti cei apropiati sa tina minte cit mai multe citate, cuvinte, pareri si invataturi din lecturile lor tocmai pt a fi feriti atunci cind vor vorbi cu altii despre credinta adevarata si vor fi intrebati de aceia : ,, de unde sti tu asta, ce baza a adevarului ai ???" . Deci, tocmai pt. a avea o baza scripturistica puternica in primul rind a vietii noastre (adica sa stim bine in ce credem !!) si apoi si pt. discutiile purtate !

Cit despre legatura directa sau inversa dintre cunoasterea ,,citatelor" precum si de necunoasterea acestora si viata duhovniceasca a unui frate ... este cu mult imposibil de a ne lamuri noi aici pe forum si acum , cind dorim noi sa epatam. Bine este noua sa o lasam pe aceasta in seama lui Dumnezeu care le stie si pe cele vazute (de exemplu aici pe forum) dar si pe cele nevazute (din viata fiecaruia ).

Dar ca si concluzie ,remarc totusi ca atit de frumoasa este ortodoxia si atit de profunde sunt invataturile sfintilor parinti pt. viata noastra a fiecaruia incit nu este cu putinta a citi ceva din filocalia neamului ortodox si tu la sfirsit sa nu fi in stare sa reproduci nici un citat sau sa fi atit de hain la inima incit atunci cind vorbesti cu un frate al tau incepator in credinta sa nu fi in stare sa ii dai o baza certa , clara, imbatabila, la invataturile sau parerile pe care i le spui !!! Nu preferati saracia ,,necitatelor" ci din contra frumusetea si hrana lor , in tot ceasul !!

NB : am raspuns astfel si sorei care m-a intrebat ,,in versuri" , ce mai fac ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.08.2011 at 11:46:30.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.08.2011, 12:26:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din acest citat, înțelegem că Isus ne îndeamnă să respectăm atât fondul legii cât și forma ei, aspectele ritualice.
Asa este. Dumnezeu le vrea pe toate:).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.08.2011, 12:27:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
De ex, in acceptiunea mea de acum,(si de gresesc ma incred sa ma lumineze Dumnezeu) fariseismul il inteleg drept cel mai mare obstacol in apropierea(reala) unui om de Hristos, si aducatorul de cea mai mare osanda, pentru ca daca eu is un "fariseu"..nu doar ca ma tai singur de la mantuire...dar pot fi piatra de poticnire pentru altii, care in drumul lor catre Mantuitor...se lovesc de mine...si in cercul meu de influenta, familie, prieteni, cunoscuti, colegi,oameni,etc...pot sa-I prezint o imagine falsa...in care totul la mine sa fie citate din Scripturi, sau Parinti, si sa merg toata ziua la biserica, si sa ma imbrac ultraconservator, si sa stau ore si ore cu carti in fata...sau rugaciune...si ma dau mare la toti cat is eu de "sfant"..si ii acuz pe ei ca is "pacatosi"..rataciti...si ii dispretuiesc...dar cand e vorba sa intind mana sa ajut efectiv, sau sa spun o vorba buna, sau sa ma las pe mine ca sa-i fiu de folos altuia...cand ar fi cazul ca efectiv sa traiesc ceea ce predic...zero...silence... asa ca omului sa i se strepezeasca dintii...de mine...si religia mea...si sa zica...no, eu aici...pe drumul asta...ba!
Draga Sara, ai dreptate in ceea ce spui aici, in acest sens e adevarat. Dar de cele mai multe ori am observat ca acest cuvant "fariseu" e folosit in mod total eronat de unii care au conceptii ecumeniste si ii caracterizeaza pe cei ce scriu despre dreapta credinta ca farisei. Fara sa-si dea seama sau sa observe ca si sfintii sau Biserica are aceleasi invataturi si conceptii. Ei avand alte conceptii despre credinta spun ca e lipsa de dragoste sa scrii impotriva invataturilor gresite, pentru ca acestea nu au importanta si Iisus de asta i-ar fi criticat pe farisei pentru ca tineau si deci nu conteaza invatatura si dogmele, sunt ceva ce tine de fanatism.

Asadar daca te referi la fariseu ca cel ce tine ritualurile si invataturile si nu are si o viata conforma cu acestea, ci doar pe dinafara e corect si esti si in asentimentul meu. Dar daca te referi la partea a doua cu invataturile de credinta e complet gresit.
Dar si la prima parte, nu cadem noi de fapt in judecarea aproapelui, un pacat mult mai mare, cand ne uitam ala ce pacate are si ce face? Si de unde stim ce e in inima lui si ce relatie are cu Dumnezeu, unii chiar foarte pacatosi s-au indrepatat api devenind chiar sfinti? Nu inseamna de fapt asta fariseism, sa credem ca acela are mai multe pacate decat noi si noi avem mai multa dragoste si el nu are? Bineinteles ca toti judecam pentru ca nu suntem sfinti. Iar pacatul care a spus chiar Iisus ca nu se iarta e cel impotriva Duhului Sfant, impotriva vietii si adevarului, in care intra si negarea a ceea ce a spus Duhul sfant (cum au alte culte greseli dogmatice). In schimb orice alt pacat se poate ierta, inclusiv fariseismul, iar cel ce face asta oricand isi poate reveni din fariseism.

Cel mai bine ar fi sa citim chiar noi pe sfinti, ca sa nu spunem ca dau altii citate, chiar trebuie sa ii citim, e o obligatie.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.08.2011, 14:09:30
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Citind postarile din acest fir se poate sesiza de departe una din greselile nebanuite ale celor ce par a dezavua fariseismul si a iubi sincer pe Hristos.
Foarte multi sunt impotriva citatelor din Sfinta Scriptura si din sfintii parinti (ca forma sigura de fariseism !!) , multi sunt impotriva darii de exemple referitoare la aceste surse ori la Sfintele Canoane ori la Sfinta Traditie .
Trebuie stiut ca cei care folosesc aceste citate si referiri la marea baza patristica a ortodoxiei NU SUNT cu siguranta toti farisei cum de altfel nici cei care NU FOLOSESC citate si referiri la aceste isvoare nu sunt cu siguranta crestini cu viata adevarata , deoarece straini fiind de isvorul filocalic al ortodoxiei nu este sigur ca mai vietuiesti in dreptate si adevar , nu este sigur ca traind doar dupa ce iti da tie prin cap reusesti sa te ti in duhul adevarului.
Si pe deasupra cum se face ca din tot ce lecturezi tu crestine, cu infocare si sirguinta, nu s-a intimplat sa iti ramina nici un citat din parinti ??? Nici din cele foarte frumoase si adevarate care ti-au inmuiat inima asa de mult citindu-le incit te-au adus pina la lacrimi si nici din cele prin care gasind raspuns la intrebarile tale nu te-ai invrednicit sa le ti minte ca atunci cind vei intilni pe unul la fel ca tine de nestiutor in aceiasi problema sa sti si mai ales sa ai cu ce sa il convingi despre credinta dreapta si sa il poti calauzi la calea Adevarului ?

De asemenea observ ca nimeni din cei ce au postat nu au inteles pina acum sau macar nu au observat ca un traitor in duh si adevar atunci cind vorbeste despre dreapta credinta nu mai poate vorbi cu cuvintele sale ci folosind pilde, cuvinte , citate si invataturi din acel isvor patristic de care deja am pomenit . De exemplu batrinul Cleopa, si ca el foarte multi asemenea , vorbea aproape numai prin citate si facea referire aproape continuu la invataturile sfintilor tocmai pt. a intelege ca ceea ce spunea si invata el nu erau cuvinte si pareri de la el ci reactualiza si propaga in enoriasi invataturile sfintilor .
Defapt, daca stam si ne gindim bine , si mai preus iubim isvorul filocalic al credintei , nu avem cum sa nu ne aducem aminte sau sa uitam cuvintele Sf. Vasile cel Mare care ne spunea despre invatatura sa cum ca : ,,... nu indresnim sa va invatam si sa propagam invataturi de ale noastre , ca sa nu ne fie noua sminteala, ci invatam numai ceea ce ne-au lasat noua parintii si sfintii nosrtrii inaintemergatori tocmai pt. a ne fi spre mintuire "

Asadar , nu fiti cu totul impotriva celor care folosesc citate , pilde si invataturi din parinti si Evanghelie , atita vreme cit nu le cunoasteti f. bine modul de vietuire (si aici pe forum este tare greu sa poti cunoaste cu adevarat viata unui user !) tocmai pt. ca aceasta sa nu ne fie noua ca un semn de slabiciune sau de nesocotinta(adica de prostie !) .
De asemnea , invatati pe toti cei apropiati sa tina minte cit mai multe citate, cuvinte, pareri si invataturi din lecturile lor tocmai pt a fi feriti atunci cind vor vorbi cu altii despre credinta adevarata si vor fi intrebati de aceia : ,, de unde sti tu asta, ce baza a adevarului ai ???" . Deci, tocmai pt. a avea o baza scripturistica puternica in primul rind a vietii noastre (adica sa stim bine in ce credem !!) si apoi si pt. discutiile purtate !

Cit despre legatura directa sau inversa dintre cunoasterea ,,citatelor" precum si de necunoasterea acestora si viata duhovniceasca a unui frate ... este cu mult imposibil de a ne lamuri noi aici pe forum si acum , cind dorim noi sa epatam. Bine este noua sa o lasam pe aceasta in seama lui Dumnezeu care le stie si pe cele vazute (de exemplu aici pe forum) dar si pe cele nevazute (din viata fiecaruia ).

Dar ca si concluzie ,remarc totusi ca atit de frumoasa este ortodoxia si atit de profunde sunt invataturile sfintilor parinti pt. viata noastra a fiecaruia incit nu este cu putinta a citi ceva din filocalia neamului ortodox si tu la sfirsit sa nu fi in stare sa reproduci nici un citat sau sa fi atit de hain la inima incit atunci cind vorbesti cu un frate al tau incepator in credinta sa nu fi in stare sa ii dai o baza certa , clara, imbatabila, la invataturile sau parerile pe care i le spui !!! Nu preferati saracia ,,necitatelor" ci din contra frumusetea si hrana lor , in tot ceasul !!

NB : am raspuns astfel si sorei care m-a intrebat ,,in versuri" , ce mai fac ?
:))
Da! Si multumesc pt raspuns!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Formalism in Biserica Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 60 08.11.2012 19:21:38
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23