Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.04.2010, 16:05:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mda, sunt si eu curios ce acord iti vei da daca acelasi "Lucifer"(stiinta) cu cravata ar dori sa-ti faca un test genetic pentru a vedea daca faci un copil din acela cu ochii bulbucati (Basedow sau pe americaneste Down), autist, sau alte nenorociri. Oare vei refuza avortul in cazul unui diagnostic pozitiv pentru "a-ti cara crucea pe care tocmai ti-o pregateste Dumnezeu " sau accepti avortul sugerat de stiinta pentru a incerca cu alti viitori fetusi sanatosi ?
Macar daca ai sti cate ceva despre testele alea..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.04.2010, 16:07:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mda, sunt si eu curios ce acord iti vei da daca acelasi "Lucifer"(stiinta) cu cravata ar dori sa-ti faca un test genetic pentru a vedea daca faci un copil din acela cu ochii bulbucati (Basedow sau pe americaneste Down), autist, sau alte nenorociri. Oare vei refuza avortul in cazul unui diagnostic pozitiv pentru "a-ti cara crucea pe care tocmai ti-o pregateste Dumnezeu " sau accepti avortul sugerat de stiinta pentru a incerca cu alti viitori fetusi sanatosi ?
Uite, fereasca Dumnezeu. Cred ca n-o sa fac nici un test tocmai ca sa nu prea am tangente suplimentare cu Lucifer si cu bunele lui intentii si probabilitatile lui statisticei. Ce vrea Dumnezeu, asta e.
Iar eu nu am spus ca toata stiinta = lucifer.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.04.2010, 16:23:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Cunosc persoane DIN Romania, care au adoptat copii in Romania.
Au trebuit sa asteapte o perioada si e normal sa fie asa, dar au reusit.

[/b]..

Si ce anume au reusit?
Poate ca sa-si dea seama ca in Romania ca si peste tot, orfelinatele vor sa scape cit mai repede de copiii cu probleme psihice si genetice si cei care doresc sa-si ia crucea in spinare sunt priviti ca niste fazani.

Eu unul, cunosc trei familii cu copii adoptati si toti trei au probleme. Unul dintre ei a ajuns la 27 de ani, l-a bagat pe taica-su in mormint udpa lungi suferinte iar pe maica-sa o bate regulat si da cu mobila de pamint. Liceul l-a terminat cu mult chiu si cu vai iar acum sta degeaba( doar vara il mai trimiteau la tara sa pazeasca livada si gradina de hotii din sat), este neangajabil, si ocazional ii ajuta pe vecini la reparatii auto in fata blocului sau se joaca cu pustanii din cartier

Last edited by andreicozia; 28.04.2010 at 16:31:49.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.04.2010, 16:32:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pe mine m-a surprins / socat / pus pe ganduri, cazul unei femei care a ales sa adopte un copil handicapat fizic si psihic cu care umbla pe la medici si kinetoterapeuti desi stie ca nu are sanse sa il vindece vreodata si ca starea lui se va inrautati progresiv, constituind o suferinta pentru el insusi si pentru parintii adoptivi care il iubesc si ingrijesc.

N-am cuvinte. Sefa mea, care ii cunoastea inca de acum cativa ani, cand copilul a fost adoptat (fiind clare de pe atunci problemele si ea fiind cea care a urmarit cazul pe parcursul timpului), a spus ca aici e vorba de o mare poveste de dragoste. Atat. Parintii aceia-si aduna cununi in cer.

Ce parere mai am eu sau altul despre testele genetice si cat de bine sau rau e, nu mai are nici o importanta, dupa faza asta care mi se pare the golden standard ca atitudine fata de fiinta umana.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.04.2010, 16:34:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Macar daca ai sti cate ceva despre testele alea..
ce anume sa stiu? eu zic ca stiu destul, nu am nevoie de detalii. Important este sa le faci daca stii ca ai antecedente in familie sau in familia partenerului
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.04.2010, 16:36:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si ce anume au reusit?
Poate ca sa-si dea seama ca in Romania ca si peste tot, orfelinatele vor sa scape cit mai repede de copiii cu probleme psihice si genetice si cei care doresc sa-si ia crucea in spinare sunt priviti ca niste fazani.
Au reusit sa aiba doua fetite minunate (gemene).
Am inteles ca mama lor biologica a fost prezenta la ziua lor de nastere.

Nu cred ca te obliga nimeni sa infiezi un copil cu probleme evidente.
Nu cred te impiedica nimeni sa alegi sau sa te interesezi care ii sunt parintii si ce e cu ei.

Citat:
Eu unul, cunosc trei familii cu copii adoptati si toti trei au probleme. Unul dintre ei a ajuns la 27 de ani, l-a bagat pe taica-su in mormint udpa lungi suferinte iar pe maica-sa o bate regulat si da cu mobila de pamint. Liceul l-a terminat cu mult chiu si cu vai iar acum sta degeaba, este neangajabil, si ocazional ii ajuta pe vecini la reparatii auto in fata blocului sau se joaca cu pustanii din cartier
Ce interesant, daca n-ai fi mentionat ca sunt infiati cred ca ar fi parut o situatie tipica de familie, deloc rar intalnita cel putin la noi..

Eu nu cred ca din cauza ca au fost adoptati fac ceea ce fac.
Depinde si la ce varsta au fost adoptati, dar cred ca cea mai importanta este educatia de dupa.

Ce sa-i faci, nu se descurca unii cu proprii copii biologici, dar ce sa mai zici cu cei care au deja un anumit handicapat moral/spiritual mostenit din familia lor biologica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.04.2010, 16:40:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
ce anume sa stiu? eu zic ca stiu destul, nu am nevoie de detalii. Important este sa le faci daca stii ca ai antecedente in familie sau in familia partenerului
Intereseaza-te mai intai despre ce e vorba.

De translucenta nucala ai auzit?
Dublu test?
Triplu test?
Amniocenteza?

Intra pe cateva topicuri despre subiectele astea pe topicurile cu mamici si vezi acolo povesti de groaza si cat de "stiintifica" este treaba pana la urma.

Si sa stii ca nu sunt recomandate doar in cazurile de antecedente sau in functie de varsta, am obs. se pare ca se recomanda la toata lumea.
Ca deh, laboratoarele trebuie sa faca si ele niste bani, putin conteaza prin ce trec parintii.

Si poate mai renunti putin la certitudinile astea izvorate din ignoranta.

Last edited by AlinB; 28.04.2010 at 16:42:16.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.04.2010, 16:49:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu ma intereseaza povestile a citorva femei care se vintura pe internet ca frunza-n vint. Gindeste-te citeva femei care au avut complicatii comparativ cu milioane care au beneficiat...asemanator vaccinurilor...

Din nou, eu personal cunosc o tipa la 41 de ani care a facut amniocenteza si a fost foarte bine, astfel s-a linistit ca facind un copil la o virsta periculoasa ar putea avea probleme( virsta la care se nasc multi copii cu deficiente, si deasemenea multi gay( nu ca asta ar putea fi diagnosticata INCA))
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.04.2010, 16:51:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@AlinB -
1. Esti barbat, oi fi si singur, n-ai habar de tratamente pentru copii si te amesteci intr-o discutie aiurea asa. Si dai lectii altora care...in fine,asta este boala omului.
Si mie imi pare rau ca m-am bagat in discutie.
2. Ai facut un ghiveci in tot mesajul tau si l-ai mai bagat si pe Dumnezeu si credinta in el. Este pacat ce faci/faceti (toti).
Am sa-ti raspund pe scurt numai la 2-3 lucruri:
a. e vorba de orice copil. As ingriji si un copil strain, as purta in pantece si embrioni de la alt cuplu. Si ca mine sunt atatea alte femei.
b. iar nu stii si vorbesti: de obicei raman f.putin embrioni pentru congelat. Ori nu se fecundeaza toate celulele, ori nu se dezvolta dupa aceea.
Din cei care se congeleaza cuplul poate sa mai faca si alti copii, sa-i doneze la alte cupluri care nu pot avea, sau pot sa-i doneze pentru cercetari medicale, in slujba omenirii. Dar pentru voi si asta este rau.
c. nimeni nu omoara la IVF nimic. Sunt toti manipulati cu grija, Este legea selectiei care intervine, la fel ca si in natura. Ma mir ca nu condamni toate femeile pentru ca omoara embrioni la fiecare ciclu, fara sa stie.
d. nimeni nu manipuleaza (la modul negativ cum spui tu).
Celulele sunt prelevate si puse in cultura pentru fecundare. Acolo raman singure. La asta m-am referit. Acolo intervine voia Domnului care da sau nu viata, la unul sau mai multi embrioni (la fel se intampla si pe cale naturala). Medicul nu face decat sa-i aduca impreuna, am mai explicat de ce. Sunt situatii in care in organsim nu se poate realiza asta.
e.eu nu cred ca a face viata, copii, este ne-crestin. Dumnezeu n-ar lasa sa se intample daca ar fi asa. Fara El si voia Sa nu se intampla nimic.

f. ce inseamna la tine "conceptie"? Actul de impreunare, sau fecundarea, sau nidarea?
Si te rog sa-mi dai o sursa (ca lumea) unde scrie ca este ne-crestin sa faci copii cu ajutorul medicului.
Problema este ca asa ceva nu putea fi scris in scripturi, sau de la sfinti, pentru ca pe atunci nu se cunosteau aceste lucruri.
Asa s-a spus si despre transplant c-o fi, c-o pati, ca nu e bine. Acum este bine, se accepta. Sunt secte ne-ortodoxe care nu accepta nici un tratament medical, nici transfuzii, nici operatii nimic. E mai bine asa? Murim cu zile? Asa vrea Domnul, de asta a lasat medicina.
Sa nu uitam de Sfintii medici fara de arginti. Ei au existat si au tratat oameni.
Si medicina a fost si pe vremea lui Iisus, era vraci, erau medici asa cum puteau ei. Intre timp au mai evoluat.
g. nu omoram pe nimeni, nici pe batrani.
h.IVF si metode similare sunt un tratament ca oricare altul. Nu se face nimic neobisnuit acolo. Medicul nu intervine si face viata prin "abracadabra".
.Si nu distruge vieti ca sa creeze altele.


i. Adoptia este plina de risc, mai plina decat copilul tau natural.
Afla ca m-am ocupat si cu aceasta problema.
Mai intai ca nu ai voie sa alegi un copil. Ti se da unul, pe principiul ca se aleg parintii pentru copil si nu invers.
Legile de adoptie din tara nu ti le spun aici. Esti in tara informeaza-te singur care sunt conditiile.
Oameni din Romania pot sa adopte, dar tot in anumite conditii. Altii nu mai au voie de cativa ani. Cunosc si lume din tara care nu a putut sa adopte.
Nu sunt dati copii spre adoptie, birocratie, vin parintii naturali care nu ii iau acasa, dar nici nu le dau semnatura pentru adoptie (mai nou si asta este obligatoriu si stau ani de zile sa caute parinti si sa-i convinga, timp in care copiii sunt traumatizati in camine).

Si inca ceva: daca se intampla sa ai copilul tau natural bolnav, sau cu un handicap stii macar de ce, e al tau si lupti sa faci ceva pentru el. Si ai si posibilitati sa afli inainte de a face copii, ce riscuri ai si sa eviti.
Daca insa nu este copilul tau si este bolnav si handicapat, nici nu stii de unde vin, ce gene are, din ce cauza este bolnav, ce au facut parintii (alcool, droguri, HIV, etc.). Suferinta si raspunderea este mai mare, caci ti s-a dat asa (in mod normal ar trebui sa-ti arate fisa medicala a copilului) si nu ai fost macar intrebat daca poti sa cresti asa un copil. Pentru acel copil strain tu raspunzi in fata statului si esti controlat mereu. De al tau natural nu-i pasa nimanui.
Si cand faci formele de adoptie esti intrebat si verificat pe toate partile daca poti sa te ocupi de un copil sau mai multi (unii adopta frati), sau daca poti sa cresti si un copil bolnav, sau handicapat.
Si un copil natural, daca este prea bolnav/handicapat si nu faci fata, il dai la un centru special si nu te condamna nimeni.

Da, totul este f.costisitor, inclusiv adoptia. Cel mai ieftin este avortul din pacate si sa faci copii cu nemiluita (pe cale naturala) ca sa-i arunci apoi sau sai chinui.

Si daca esti asa atot-stiutor in credinta si nu numai, te rog sa-mi raspunzi la cateva intrebari:
1. de ce da Dumnezeu copii pe banda unora (care nici nu merita de multe ori) si altora nici unul?
2. ce ai face tu daca ai descoperi ca nu poti face copii (tu sau sotia ta) si v-ati dori? Te-ai bucura? Ti-ar fi bine? Nu te-ai duce la medic? Ai adopta?
Daca sotia ta ar vrea sa faca tratament, ai divorta? Ai intelege suferinta ei?
Ca ea sufera si la tratament si sufleteste (ca n-are copil). Tu nu ai nimic de facut in afara de a dona celule intr-un borcan.

Tare as vrera sa stiu ce ai face in asa o situatie...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.04.2010, 16:52:21
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei Cozia
Din nou, eu personal cunosc o tipa la 41 de ani care a facut amniocenteza si a fost foarte bine, astfel s-a linistit ca facind un copil la o virsta periculoasa ar putea avea probleme( virsta la care se nasc multi copii cu deficiente, si deasemenea multi gay( nu ca asta ar putea fi diagnosticata INCA))
Legat de ce am bolduit:

Citat:
As the range of genetic illnesses it is possible to test for at this stage increases, and as it becomes potentially possible to test for 'conditions' where the strength of the genetic link becomes a week predisposition, would society sanction the abortion of foetuses predisposed to violence? criminality? anti-social behaviour? low IQ? homosexuality? The possibilities are theoretically endless, and the right to self-determination implicit in nearly all Western societies means that the sanction of society in such matters would almost be an irrelevance. The only thing that could stand between the parents and their right to an abortion in these cases would be legislation, and how many of us would willingly consent to such a level of interference by the State in our health, and the decisions that we make regarding it and that of our families?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde