Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.03.2009, 13:28:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Da, e foarte bun, pentru gastrite...

Eu am avut un ulcer in stadiu destul de avansat, si m-am vindecat in felul urmator: pe stomacul gol dimineata o lingura da miere de salcam amestecata cu obligeana (cat luam intre 2 degete). Si in timpul zilei beam in loc de apa ceai de salcam. Important e ca mierea sa fie de salcam, nu de altceva, mierea de altceva decat de salcam provoaca hiperaciditate, si e mai rau. Si trebuie sa fie miere adevarata, nu inmultita cu sirop. E greu sa-ti dau seama la mierea de salcam din prima daca e adevarata sau nu. Mierea trebuie sa se zahariseasca, asta e semnul cel mai clar ca e adevarata. Mierea de salcam insa zahariseste mai greu, deci foarte rar o vom gasi putin zaharisita macar. Cel mai simplu e, atunci, sa o mirosim. Trebuie sa miroasa putin a faguri. Daca miroase a ceva dulce si are un miros pregnant de salcam, fara sa semene cu mirosul de faguri de miere, e mult mai putin probabil sa fie veritabila.
Mierea de salcam este intens "falsificata" in ultima vreme, intrucat salcamii, datorita vremii, nu si-au putut mentine florile deschise suficient timp ca albinele sa recolteze miere suficienta. De aceea aceea acum doar apicultorii cu foarte multi stupi comercializeaza miere de salcam 100% veritabila,si la preturi mult mai ridicate. Restul, adica majoritatea, lungesc cu sirop mierea de salcam ramasa din anul trecut si putinul de miere de salcam slab calitativa rezultata anul asta. (slab calitativa pt ca albinele, neputand colecta suficienta miere de salcam, continua sa completeze cu miere din altfel de flori, altfel mierea isi modifica si proprietatile, si culoarea, si gustul)
Cum se zice la salcam stiintific?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.03.2009, 13:44:10
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Robinia pseudoacacia ... asta am gasit acum pe net.




Albinutele sunt un mare dar de la Dumnezeu, cred eu. Nu doar datorita proprietatilor miraculoase ale stupului (miraculoase la propriu- inca nu s-au descoperit exact substantele din miere/polen/laptisor de matca/pastura/etc,ce cauzeaza vindecari atat de rapide in multe afectiuni) Am vazut la tv recent ca fara albine noi oamenii am disparea de pe pamant in 3 ani.
De mica am avut o oarece fascinatie pt albine. Ele si produsele stupului lor, oreganizarea lor, sunt mentionate in pilde si versete din biblie... Apoi, bunicii mei mereu ma certau cand vroiam sa omor o albina care nimerea in casa din greseala. Ziceau sa o dau afara, ca albina are de lucru, sa stranga polen si miere sa duca la stup.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.03.2009, 13:45:50
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cum se zice la salcam stiintific?
Genul din care face parte salcamul se numeste Acacia. Speciile apartinand acestui gen sunt foarte multe.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.03.2009, 13:47:45
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

salcam=Robinia pseudacacia, in vestul tarii, salcamul se mai numeste si
[SIZE=4]acăț[/SIZE]
nu neaparat apicultorii care au foarte multi stupi au miere de salcam, ci cei care merg cu stupii, prin mai, in zone unde este salcam-Valea lui Mihai, Carei; acolo este numai salcam si mierea e 100% de salcam;
am fost si eu de cateva ori cu tatal meu, e un paradis, padurea zumzaie, copacii asa fragili cum sunt se indoaie sub greutatea florilor, de parca ar fi acoperiti cu zapada; cand se face ziua pasarele isi incep glasuirile, iar florile raspandesc o mireasma nemaipomenita...
Attached Images
File Type: jpg salcam.jpg (92,3 KB, 9 views)
File Type: jpg salc.jpg (61,8 KB, 7 views)
File Type: jpg salca.jpg (72,7 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.03.2009, 14:01:56
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Vai ce imagini frumose... vb ta, ... UN RAI...

Am crescut intr=o zona de deal, si sunt foarte multi salcami peste tot, deoarece terenul este foarte instabil. Bunicii au casa pe varful unui deal, practic. Dupa ce se termina curtea unde stateau animalele, incepe o portiune de pamant destul de intinsa, cu foarte multi salcami-un fel de padure mica de salcami- care se termina brusc cu o rapa, in josul careia sunt deasemenea plantati foarte multi salcami. Toate astea se termina cu un raulet sarat. Cand infloresc salcamii miroase divin. Cand eram mica imi petreceam mult timp printre salcamii aia, infloriti sau nu... Ai mei nu aveau stupi, aveam insa niste vecini care aveau. Ma mai duceam pe la ei dupa ce ieseam de la gradinita sa vad ce se mai intampla cu albinele,"la ele acasa"... mereu mi-a starnit curiozitatea activitatea asta... apicultura.

:P super...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.03.2009, 15:19:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și pentrucă veni din nou vorba de albine și de produsele stupului aș vrea să vă recomand tinctura de propolis.Dacă voi găsi rețeta după care se prepară o voi posta.Are efecte miraculoase în vindecarea herpesului.Efectul nu este imediat dar prin folosirea acesteia atît tamponări în perioada de erupție căt și sub formă de picături puse în ceai timp de cîteva luni această boală se vindecă complet complet.Se găsește și preparată în magazinele naturiste sau la cei care vând produse apicole.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.03.2009, 15:29:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ceaiul de tei este bun pentru insomnii,stari de nervozitate..chiar isi face efectul...Eu de o luna dorm doar 4-5 ore pe noapte..nu mai rezist
Pasiflora (floarea pasiunii) excelent calmant și somnifer este considerată de unele popoare floare sacră.Caută pe internet.Eu am cumpărat acum doi ani din piață de la vânzătorii de flori la ghiveci și am mereu flori uscat pe care le folosesc în acest scop dar și pentru întreținerea tenului.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 25.03.2009, 17:36:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit un topic grozav

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Robinia pseudoacacia ... asta am gasit acum pe net.




Albinutele sunt un mare dar de la Dumnezeu, cred eu. Nu doar datorita proprietatilor miraculoase ale stupului (miraculoase la propriu- inca nu s-au descoperit exact substantele din miere/polen/laptisor de matca/pastura/etc,ce cauzeaza vindecari atat de rapide in multe afectiuni) Am vazut la tv recent ca fara albine noi oamenii am disparea de pe pamant in 3 ani.
De mica am avut o oarece fascinatie pt albine. Ele si produsele stupului lor, oreganizarea lor, sunt mentionate in pilde si versete din biblie... Apoi, bunicii mei mereu ma certau cand vroiam sa omor o albina care nimerea in casa din greseala. Ziceau sa o dau afara, ca albina are de lucru, sa stranga polen si miere sa duca la stup.
Va multumesc tuturor ca discutati aici despre tratamente naturale ceea ce am eu nevoie acum cind ma supara stomacul chiar in post.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #109  
Vechi 25.03.2009, 17:40:34
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit poza

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Robinia pseudoacacia ... asta am gasit acum pe net.




Albinutele sunt un mare dar de la Dumnezeu, cred eu. Nu doar datorita proprietatilor miraculoase ale stupului (miraculoase la propriu- inca nu s-au descoperit exact substantele din miere/polen/laptisor de matca/pastura/etc,ce cauzeaza vindecari atat de rapide in multe afectiuni) Am vazut la tv recent ca fara albine noi oamenii am disparea de pe pamant in 3 ani.
De mica am avut o oarece fascinatie pt albine. Ele si produsele stupului lor, oreganizarea lor, sunt mentionate in pilde si versete din biblie... Apoi, bunicii mei mereu ma certau cand vroiam sa omor o albina care nimerea in casa din greseala. Ziceau sa o dau afara, ca albina are de lucru, sa stranga polen si miere sa duca la stup.
Am uitat sa-ti multumesc de poza imi vine sa maninc din flori asa cum mincam cind eram copil erau asa de dulciiiii
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.03.2009, 17:59:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

La manastire,maicutele faceau prajituri cu flori de salcam.Luau floarea intreaga,cu tot cu tulpina ei,o spalau bine si o uscau.Apoi preparau o compozitie de pandispan si dadeau floarea tinuta de codita prin compozitie,apoi o puneau in tigaie la prajit cu putin ulei.Sunt foarte gustoase.Cred ca se pot face si la cuptor,prajite fiind putin uleioase.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29