Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.08.2011, 00:55:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul


E complicat. :) E totul foarte complicat...
Deci ne raman iubirea, increderea si adevarul ca garantii intr-o relatie.
Daca un tanar doreste sa ramana feciorelnic/a, ar trebui sa o faca pentru Dumnezeu si nu pentru partenerul de viata, pentru a fi socotit cuminte, cinstit /a sau mai stiu eu ce.
Nu poti avea niciodata o garantie solida intr-o relatie, parerea mea...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 29.08.2011, 02:12:47
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Cred ca nu m-am exprimat destul de crestineste cand am folosit cuvantul "moda" , le dau dreptate celor care m-au corectat mai sus. Intr-adevar, in " societatea Lui Dumnezeu " nu exista " moda", au existat si vor exista pana la sfarsitul veacurilor cele 10 porunci, care fac mai mult ca toata moda.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #93  
Vechi 29.08.2011, 02:33:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cineva spunea ca nu exista virgine care sa se dedea la alte activitati care suplinesc actul sexual,ca sunt simple barfe...
Intamplarea a facut ca sa cunosc in cercul meu doua dintre astfel de virgine,care discutau deschis despre statusul sexualitatii lor aparent inexistente;la originea acestei devieri se afla o rigoare impusa prin teroare de catre familie de a ramane virgine,chiar cu deprinderea examenelor ginecologice regulate,si cu toate acestea fetele erau active sexual...!!
Nu sunt barfe,sunt realitati ale acestei lumi pline de minciuna si de amagiri.
Proverbele populare romanesti sunt f graitoare in acest sens...

Fecioria este uneori inteleasa in mod tehnic,fara a presupune si o traire autentic feciorelnica,naiva,inocenta(am vazut fetite de 7,8 ani care dansau cu aceasi provocare ca si a unor femei mature,deprinse cu sexualitatea).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 29.08.2011, 03:29:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu poate fi vb despre o moda caci"a fi fata cuminte"este mai intai de toate o porunca,sau deriva din porunca de a nu fii desfranat!
Ar trebui sa fie o moda sau un model social dar nu este deoarece oamenii au tendinta spre lucruri usoare,fara complicatii,lupta asiduua si sacrificii.
Asa cum am asimilat hrana fast-food,am asimilat si conceptiile fast-sex;relatii fara acoperire,fara promisiuni,fara eforturi si viitor,importanta este satisfacerea nevoilor biologice care stau la parter pt a putea trece la alt nivel-spune binecunoscuta teorie a piramidei lui Maslow.

Suntem asaltati cu tone de teorii,descoperiri"stiintifice",teze si tot soiul de tratate care vor sa imprime societatii un caracter viciat,care nu se supune nici unei reguli sau conduite iar permisiunile sunt deschise cat ii cerul de larg!Apoi vin din urma idolii societatii:actori,cantareti,dansatori,politicieni= persoane care de regula sunt"deosebite","complicate",bla-bla-bla...

Imi amintesc cu groaza adolescenta mea...as fi fost bucuroasa sa-mi moara parintii caci as fi putut sa fac ce-mi doream fara sa dau ascultare cuiva!Neputinta de a face ce vreau a crescut dramatic incat mi-am pus problema de multe ori de a-mi lua viata care pt mine nu avea nici un sens cu privatiuni,infranari si mana de fier a grijii parintesti!

Lucrez de mult timp cu mine,cu pasi marunti,ca sa devin un anti-model al societatii actuale,dar este greu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.08.2011, 11:58:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Himenul este destul de fragil si se poate rupe usor mergand pe bicicleta, calarind, sau pur si simplu daca se spala cu miscari mai bruste acolo...sunt o gramada de situatii in care se aplica acolo presiune suficienta cat sa se rupa himenul, fara ca vreo penetrare sa aiba loc.
Sa ridicam si problema cu himenul elastic sau cu cat sange curge sau nu curge?

Oh, sau cat de usor se poate "reface" himenul... e o operatie estetica numita himenoplastie. Sau cat de usor poate o fata sa pacaleasca un tip ca e virgina... citeam de chestiile astea pe un forum... fete de 15-19 ani vorbeau de asta, e trist rau.


E complicat. :) E totul foarte complicat...
Deci ne raman iubirea, increderea si adevarul ca garantii intr-o relatie.
Mi-am permis sa intervin peste aceasta parere deoarece cunosc foarte bine multe lucrui legate de virginitate si aparatele genitale masculin si feminin, despre reproducere, desfriu, avort , castitate si despre existenta f. fercventa in mod disociat a virginitatii fizice de cea psihoemotionala ... datorita profesiei pe care o am si mai ales datorita experientei in aceasta profesie acumulata intr-un sfert de veac.
De departe spun cu certitudine ca medicii si duhovnicii (dar dintre acestia medicii cunosc cele mai multe amanunte , detalii si circumstante legate de sex , decit dunovnicii) sunt cei care cunosc cu adevarat mult despre sex, multe informatii si nu multa experienta !
Asa ca am sa fac citeva adaugiri parerilor de mai sus :
- himenul este un inel fibroelastic (contine in el fibre elastice de elastina dar si fibre neelastice de colagen) care gardeaza intrarea in vagin . Brunetele au o densitate mai mare in fibre colagene neelastice (fata de cele elastice) in structura himenului decit blondele si de aceea deflorarea acestora poate fi mai laborioasa si un pic mai dureroasa decit a blondelor.
Dar indiferent daca fata este blonda sau bruneta himenul este atit de consistent si bine facut incit nu se poate rupe spontan in activitati precum mersul pe bicileta, calaria si cu ait mai putin spalatul mai energic . Acesta este folclor pt. pacalit fraierii cei mai fraieri, altminteri nu au avut rost scornirea unor asemenea povesti .
- exista si himenuri care au o densitate f. crescuta de fibre elastice , ceea ce da un himen superelastic , si care se rupe aproape constant numai in timpul primei nasteri permitind pina atunci raporturi intime dupa voie . Sunt asazisele ,,himenuri mincinoase" deoarece numai un medic legist experimentat in problema sau un ginecolog care examineaza cu multa atentie poate pune diagnosticul de ,,himen mincinos". Altminteri multi barbati absolut profani (in asocierre cu jocul de scena si de situatie a partenerei in momentul intim)pot fi pacaliti lesne .
- gradul de singerare/cantitatea de singe in momentul deflorarii nu este dependent de tipul himenului ci de vascularizatia acestuia care depinde doar de fiecare persoana in sine . Dar gradul de singerare ca si durerea asociata mai depinde de tehnica de deflorare , prin buna intelegere a partenerilor, adica daca ea se face treptat , prin acte sexuale incomplete (penetrare incompleta) si repetate sau daca deflorarea se produce brusc , sa zicem, in citeva secunde . Penetrarea brusca produce rupturi categorice, semnificative si posibil multiple pe coroana himenului .
Dar in toata tehnica deflorarii conteaza f. mult preludiul . Daca acesta este sufient de lung si de intens deflorarea este mult mai facila chiar daca este vorba de o bruneta pana-de-corb. Exista aproape unanima dorinta feminina pt. preludii deosebite si care prin calitatile sale contribuie cel putin cu 50% din satisfactia atinsa in intreg actul sexual.
- oreratia de coasere, de refacere a himenului se cheama HIMENORAFIE (plastia este atunci cind il faci din nimic), este un act medicolegal , cu implicatii legale in cadrul contractelor prenuptiale si nu numai, dar care in ultima vreme se face tot atit de lesne (dar pe bani multisori) ca si operatia de scoatere a amigdalelor sau a polipilor nazali. Dar stinta medicala spune ca nu se pot face mai mult de 2 himenorafii dupa care , in caz de nevoie mare , se monteaza un fermoar care va fi folosit in funcie de cit de novici sunt partenerii : cind se inchide si este totul OK , cind se deschide , si este si mai OK.

Sa nu credeti ca barbatii pot fi pacaliti atit de usor , decit daca sunt ignoranti sadea . In toata atitudinea de pacalire legat de acest inel conteaza mai ales contextul in care se produce pacalirea si stare psihoemotionala a partenerei : ce spune , ce vorbeste si cum se manifesta inainte , in timpul si dupa relatia intima , ce parere are despre subiectul virginitate ca si alte dedesupturi ale mentalitatii privind relatiile intime dintre oameni , pe de-o parte , si acestea toate fata de Dumnezeu , pe de-alta parte , si educatia moral duhovniceasca a persoanei .
Dar totusi sunt si care se pacalesc . Insa vai celei care face asemenea lucrui deoarece ii va sta impotriva minciunii Dumnezeu care ne-a spus tuturor prin Psaltirea lui David ca nu este adevar pe pamint care sa nu ajunga sa fie cunoscut pina la urma . Si atunci , deobicei, se trag ponoasele !

Iata citeva informatii despre ce este si ce vrea sa fie virginitatea fizica .

NB: da, ne ramine ca baza a relatiei dintre doi parteneri dreapta marturisire , adevarul, iubirea si rabdarea aproapelui !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.08.2011 at 12:07:13.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.08.2011, 13:32:01
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Zaharia,
Postarea de mai sus este foarte valoroasa si bine intentionata. mai ales ca nu vorbiti dupa ureche ci cu discernamant si profesionalism. Spun asta pentru ca citesc TOT ce scrieti. O fac din doua motive:
1. Am invatat mule de la dumneavoastra si vreau sa mai invat.
2. ... nu vi-l spun. O sa-l spun duhovnicului neaparat.

Ma asteptam, totusi, ca astazi sa fiti pe un fir de discutie legat de Sf Ioan Inaintemergatorul Domnului... Sunt atatea de spus!
Am inttrat sa va caut postarile despre acest subiect pentru ca imi place cum scrieti. Si ce gasesc? ... Nici n-am putut sa citesc tot, nu pentru ca e ceva rusinos ci pentru ca AZI nu-i momentul... sa vorbim de asta. ci numai de Marele Sfantul Ioan Botezatorul.
Ierati-ma!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.08.2011, 14:18:22
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Domnule Zaharia,
Postarea de mai sus este foarte valoroasa si bine intentionata. mai ales ca nu vorbiti dupa ureche ci cu discernamant si profesionalism. Spun asta pentru ca citesc TOT ce scrieti. O fac din doua motive:
1. Am invatat mule de la dumneavoastra si vreau sa mai invat.
2. ... nu vi-l spun. O sa-l spun duhovnicului neaparat.

Ma asteptam, totusi, ca astazi sa fiti pe un fir de discutie legat de Sf Ioan Inaintemergatorul Domnului... Sunt atatea de spus!
Am inttrat sa va caut postarile despre acest subiect pentru ca imi place cum scrieti. Si ce gasesc? ... Nici n-am putut sa citesc tot, nu pentru ca e ceva rusinos ci pentru ca AZI nu-i momentul... sa vorbim de asta. ci numai de Marele Sfantul Ioan Botezatorul.
Ierati-ma!
Cat de frumos stimata doamna Vintage! Mi-a placut chiar si doza de umor vizavi de mersul la duhovnic! Din cate am lecturat si eu din scrierile dansului este un om deosebit de elevat , singur si binevoitor! La cat mai multe postari si numai bine va doresc!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 29.08.2011, 15:18:38
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Cat de frumos stimata doamna Vintage! Mi-a placut chiar si doza de umor vizavi de mersul la duhovnic! Din cate am lecturat si eu din scrierile dansului este un om deosebit de elevat , singur si binevoitor! La cat mai multe postari si numai bine va doresc!
Sunteri amabil, va multumesc!
Cand am spus ca merg la duhovnic am pus o doza de... regret... pt ca persist intr-un pacat nesuferit... si singura vinovata sunt eu...

Domnul Zaharia NU este singur! Binevoitor, DA.

Va salut cu drag!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 29.08.2011, 17:12:28
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
...

cate chestii noi pt mine. Cat de complexa e toata treaba cu virginitatea si himenul, daca as mai fi virgina mi-ar fi frica sa incerc.
Am vazut odata intr-o telenovela o fata care se maritase virgina si-a amanat cateva zile momentul pt ca ii era frica, si mi se parea amuzanta. Cred acum ca era de fapt doar foarte informata in legatura cu ce se intampla de fapt. Brrr !
Reply With Quote
  #100  
Vechi 29.08.2011, 17:23:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Domnule Zaharia,
Postarea de mai sus este foarte valoroasa si bine intentionata. mai ales ca nu vorbiti dupa ureche ci cu discernamant si profesionalism. Spun asta pentru ca citesc TOT ce scrieti. O fac din doua motive:
1. Am invatat mule de la dumneavoastra si vreau sa mai invat.
2. ... nu vi-l spun. O sa-l spun duhovnicului neaparat.

Ma asteptam, totusi, ca astazi sa fiti pe un fir de discutie legat de Sf Ioan Inaintemergatorul Domnului... Sunt atatea de spus!
Am inttrat sa va caut postarile despre acest subiect pentru ca imi place cum scrieti. Si ce gasesc? ... Nici n-am putut sa citesc tot, nu pentru ca e ceva rusinos ci pentru ca AZI nu-i momentul... sa vorbim de asta. ci numai de Marele Sfantul Ioan Botezatorul.
Ierati-ma!
Imi pare rau, mult rau , ca nu pot fi la inaltimea sau la asteptarile dvs. fata de mine . Asta arata cu certitudine ca sunt un incurcat in multe feluri de pacate si ca nu lupt asa cum trebuie cu ele pt. a face si eu parte din rindul crestinilor cu viata in duh si adevar.
Va rog insa sa faceti dragoste frateasca cu mine si sa ma rabdati asa cum sunt si pt. aceasta veti primi rasplata cea adevarata de la Hristos . Cei ce mult rabda si iarta , mult vor fi iertati si ei !

M-am gindit insa ca privitor la un titan al credintei nu prea mai avem ce vorbi ci mai mult a face (a ne ruga, a posti, a ierta, a face dragoste frateasca , a face milostenie) pe cita vreme , despre virginitate si castitate , cea din timpurile prezente, nu prea mai avem ce face ci mai mult a vorbi . Si in felul acesta am gresit incercind sa fiu in duhul/rindul lumii cu discutiile.
Pt. toate acestea va cer iertare si va rog , ingaduiti-ma asa cum sunt ! Ar mai fi fost si incercarea de a va ruga sa ma pomeniti si pe mine in rugaciunile dvs. dar aceasta inca nu indrasnesc !

Sa fiti binecuvintata cu pace si bucurie !


NB : apropos, spuneti-mi un nume de thread in legatura cu Sf. Ioan Botezatorul si care a fost rulat astazi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.08.2011 at 18:38:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19