Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 16.07.2010, 00:07:10
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Eu vorbeam de a merge la preotul de care apartii, nu de a umbla pe la unul mai cu har.
Preotul meu mi-a spus clar ca preotii nu stiu si nu pot sa ajute in orice problema.
Un medic stie mai mult decat un preot. Preotul poate numai in cele duhovnicesti, de religie. El nu poate sa te ajute in necazurile care te aduc la disperare si depresie: sa-ti dea bani, serviciu, copil, sot, sanatate. Se poate doar ruga si atat. Mi s-a spus clar.
Sunt f.credincioasa sa stii.

2. De unde o stii tu asa de bine pe Madalina Manole frate? Ai trait cu ea in casa? De unde stii tu ce insemna Hristos pentru ea si ce avea in suflet?
Nu stiu despre ce cantec vorbesti, dar imi imaginez ca vorbea despre iubire. Probabil metaforic numita si zeu. Ea credea in iubire. Ce este asa rau.
Si Dumnezeu tot iubire inseamna, si oamenii trebuie sa se iubeasca.
Ea nu canta muzica bisericeasca! Ce naiba! Canta muzica usoara, cantece despre oameni si iubire.
"Sunt f.credincioasa sa stii." și "Ce naiba!" nu prea merg împreună, soră sophia (un nume frumos, adică, înțelepciune).

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 16.07.2010, 00:14:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit cuvinte

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt f.credincioasa sa stii.

Ea nu canta muzica bisericeasca! Ce naiba!
Cf. Dex "naiba" = denumire populara a dracului.
(nu mai dau expresii ca sa-mi sustin pdv ca toate expresiile cu naiba sunt cu referire la "drac". Conform credintei populare a spune numele inseamna a invoca, de aceea se folosesc expresii eufemistice.. dar care tot aia inseamna)

edit: scuze, calm down.. nu te-am vazut (cautam in dex :)))
Reply With Quote
  #133  
Vechi 16.07.2010, 00:18:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cf. Dex "naiba" = denumire populara a dracului.
(nu mai dau expresii ca sa-mi sustin pdv ca toate expresiile cu naiba sunt cu referire la "drac". Conform credintei populare a spune numele inseamna a invoca, de aceea se folosesc expresii eufemistice.. dar care tot aia inseamna)

edit: scuze, calm down.. nu te-am vazut (cautam in dex :)))
Acum ma intreb ce o sa faceti. O sa indreptati o Oltenie intreaga unde la fiecare doua cuvinte se trimite la dracu( fara intermediul eufemismelor gen naiba)?..Uau, ce supemani(woman) sunteti voi! ! !
:)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 16.07.2010, 00:24:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciuni

Fratilor, va rog sa rezervati acest topic Madalinei Manole. Deci fara discutii in contradictoriu. Exista alt loc rezervat discutiilor despre sinucideri.
Aici sa punem mai bine cate o rugaciune.

Încă ne rugăm pentru odihna sufletelor adormiților robilor lui Dumnezeu și pentru ca să se ierte lor toată greșeala cea de voie și cea fără de voie.

Ca Domnul Dumnezeu să așeze sufletele lor unde drepții se odihnesc. Mila lui Dumnezeu, Împărăția Cerului și iertarea păcatelor lor, de la Hristos, Împăratul Cel fără de moarte și Dumnezeul nostru, să cerem.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 16.07.2010, 02:12:13
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit anumite aspecte ale mortii ei

anumite aspecte ale mortii ei mi s-au parut ca nu se leaga; asta din ce am citit si eu. Cine ar fi putut sa o omoare si pentru ce motiv?
Citat:
În prealabil postat de friosia Vezi mesajul
exact! basca!

o mama cu copil de un an nu se sinucide.

dar e mai usor pentru a acoperi crima sa zici ca s-a sinucis.

toate mortile incomode in romania sunt sinucireri.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #136  
Vechi 16.07.2010, 02:48:15
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Depresiile ți le faci, nu le ai! Ca să vorbim corect: "Mi-am făcut o depresie", nu ''Am avut o depresie."
Fie-mi permis: depresia e un soi de sinucidere, dar la scară mai mică (Scuzați că fac pe filosoful, nu aceasta e intenția mea). Supărările, frustrările și necazurile le ținem sub control cu rugăciune, nu cu psihologi, pentru că, odată ajunși la aceștia, în mod cert, vom ajunge la depresii. În treacăt fie spus, un psiholog competent va fi tot timpul la dispoziția ta (evident, contra unei taxe) să-ți spună ce să faci și eventual, să-ți mai întrețină vreo depresie (totuși, el e plătit la numărul de ședințe). Și oricum, terapia oferită de ei, chiar dacă are efect, este unul momentan, de scurtă durată, pentru că, dacă ar fi pe viață, din ce ar mai trăi stimabilii?

Dumnezeu să o ierte!
DEPRESIA E REZULTATUL PACATELOR STIU ASTA, DACA NU AI AVUT SI NU STII CE INSEAMNA SA TREMURI, SA VOMITI, SA AI AMETELI, ANXIETATE, EPRESIE INTR-UN CUVANT NEVROZA .taci.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 16.07.2010, 04:54:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fratilor, va rog sa rezervati acest topic Madalinei Manole. Deci fara discutii in contradictoriu. Exista alt loc rezervat discutiilor despre sinucideri.
Aici sa punem mai bine cate o rugaciune.

Încă ne rugăm pentru odihna sufletelor adormiților robilor lui Dumnezeu și pentru ca să se ierte lor toată greșeala cea de voie și cea fără de voie.

Ca Domnul Dumnezeu să așeze sufletele lor unde drepții se odihnesc. Mila lui Dumnezeu, Împărăția Cerului și iertarea păcatelor lor, de la Hristos, Împăratul Cel fără de moarte și Dumnezeul nostru, să cerem.
Multumim Anca!
Amin!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 16.07.2010, 09:40:34
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Vă mulțumesc, dar să nu ne smintim, vă rog din suflet. Și în nici un caz, nu sunt de toată admirația (câte păcate pot avea și eu, nevrednic fiind!), sunt pe calea lui Hristos și mi-e dragă calea Sa, atâta tot.

Doamne ajută!
Ma iertati! (m-a cam luat valul...)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 16.07.2010, 09:41:11
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
DEPRESIA E REZULTATUL PACATELOR STIU ASTA, DACA NU AI AVUT SI NU STII CE INSEAMNA SA TREMURI, SA VOMITI, SA AI AMETELI, ANXIETATE, EPRESIE INTR-UN CUVANT NEVROZA .taci.
Un creștin nu are nevroze, dragă doamnă. Mesajul lui Iisus Hristos nu m-a învățat cum să tremur, să vomit, să am amețeli, anxietate, depresie, într-un cuvânt nevroză.

Mesajul lui Iisus Hristos m-a învățat:
* cum să-mi păstrez stabilitatea sufletească (ca să nu tremur);
* cum să mănânc - post (ca să nu vomit);
* cum să stau drept (ca să nu am amețeli);
* cum să mă bucur de fiecare moment al vieții, de fiecare dimineață că încă, trezindu-mă din somn, mă mai pot bucura de dragostea lui Dumnezeu și a Maicii Domnului pentru mine (ca să nu am anxietăți);
* cum să nădăjduiesc și să am credință (ca să nu-mi fac depresii);
* și într-un cuvânt, IUBIRE.

Cât despre "taci", eu vă rog să vorbiți, doamnă, cât de mult, pentru că nu mai așa ne putem DEFULA complicațiile sufletești și "intelectualiste" și "să nu ne mai facem vreo două depresii", Doamne iartă-mă!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 16.07.2010 at 09:44:16.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 16.07.2010, 09:52:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Depresiile ți le faci, nu le ai! Ca să vorbim corect: "Mi-am făcut o depresie", nu ''Am avut o depresie."
...
Daca ar fi atat de simplu nu ar mai ajunge atatia pana la sinucidere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17