Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2014, 14:34:37
viorica23 viorica23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2014
Mesaje: 1
Implicit Despre perioada de doliu

Doamne ajuta, si bine v-am gasit!
am intrat pe acest forum cautat cateva idei care sa ma lamureasca , caci nu pot gasi pe cineva cu care sa discut deschis si cinstit......cu 3 saptamani in urma l-am pierdut pe tata in urm aunei boli incurabile, dupa o lupta in care am avut timp sa ne obisnuim oarecum si noi si el cu deznodamantul.......nici el nu a plecat furios si nici pe noi nu ne-a lasat asa, doar tristetea ca ar fi putut fi altfel..........
dupa priveghi(care s-a transformat treptat intr-un fel de adunare unde familia serveste ca la restaurat iar satul mai discuta una -alta) , a fost inmormantarea iar acum tinem si noi randuielile din zona cu pomeniri,rugaciuni si pomeni...
intrebarile mele se invart in jurul "zicalelor" despre care nu gasesc nimic in carti,si e greu sa nu respecti , pt ca se uita lumea chioras dupa tine, mai ales la sat.......sotul meu a purtat barba di inca o poarta insa a tuns-o din motive de igiena , aspect etc, noi imbracam culoarea negru, evident,la noi in zona se aseaza o cana cu apa si un covrig deaspra usii de la intrare, caci sufletul mortului s-ar adapa de acolo,mi s-a spus , cu toata jena, ca in doliu (6 sapt) nu avem voie sa avem relatii sexuale....
Nadajduiesc sa gasesc un preot sau o persoana mai inteleapta aici care sa ma indrume...
Reply With Quote