Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2014, 00:12:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unpacatosintors Vezi mesajul
Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare la care, fara suparare, as dori un raspuns concret si nu lectii de morala: ar putea un fost satanist, un om care a facut un pact cu diavolul si care acum si-a dat seama de pacatul facut si regreta, sa isi salveze sufletul si sa fie primit iar in bratele Mantuitorului, si daca da, ce ar trebui sa faca? care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmeze? Va multumesc.
Mai intai, o spovedanie generala e absolut necesara. Rusinea de dinaintea spovedaniei e un prim canon. Nu te rusina de om, ci de Dumnezeu. Preotul mijloceste iertarea pacatelor spovedite. El aude multe la spovedanie... Totusi cauta un preot - duhovnic cu experienta.

Apoi nu e rau sa citim vietile unor sfinti. Lupta cu fortele raului e dificila. Vietile sfintlor Antonie cel Mare, a Sfantului Vasile etc. sunt foarte ziditoare. Pentru inceput, ar fi bine sa cugetam lin fiecare zi la istorisirile din Proloage.

Sfantul Macarie spunea ca el n-a pus inca inceput bun pocaintei, desi dusese o viata de sfintenie. Bineinteles, el spunea aceasta ca sa nu cada in mandrie si sa le faca astfel bucurie celor rai. Dupa ce te spovedesti, sa ai grija sa nu cazi in mandrie. Cosidera-te tot pacatos. E foarte important.

Si eu sunt o pacatoasa si nu mint deloc. Stiu despre toate duhovnicii mei. Problema este ca, dupa ce am aruncat bolovanii, am inceput sa vad pietrele mai marunte, pietrisul si nisipul. Nu numai bolovanii pateaza haina botezului, ci si pietrele mai marunte, pietrisul si nisipul. Asa ca pe calea pocaintei nu trebuie sa ne oprim si sa consideram ca am terminat treaba. Cand incetam pocainta, vin din nou ispitele mari si ne inhata si mai tare necuratul.

Last edited by antoniap; 09.11.2014 at 00:16:13.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2014, 00:34:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...de-si-sa-vina/

Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.11.2014, 18:05:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din username-ul tau arata ca deja ai luat o hotarare. Eu cred ca parintele la care te vei duce sa te marturisesti chiar se va bucura ca indraynesti sa ii spui acest pacat. Biserica e plina de oameni pacatosi intorsi, sa nu crezi ca sunt numai ingerasi, nu ar avea cum, nu e elitista, tot pacatosul are acces la ea, slava Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.11.2014, 13:36:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unpacatosintors Vezi mesajul
Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare la care, fara suparare, as dori un raspuns concret si nu lectii de morala: ar putea un fost satanist, un om care a facut un pact cu diavolul si care acum si-a dat seama de pacatul facut si regreta, sa isi salveze sufletul si sa fie primit iar in bratele Mantuitorului, si daca da, ce ar trebui sa faca? care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmeze? Va multumesc.
Salut.

In Istoria Bisericii este un exemplu covarsitor in care un crestin s-a dat diavolului in scris noaptea in cimitir pt a obtine o fata crestina. Si a realizat asta, a tulburat-o rau, pana s-a casatorit cu el. Fata insa s-a dus la Sf. Vasile cel Mare care s-a rugat mult timp pentru baiat, dupa ce acesta a hotarat sa se intoarca la crestinism. La inceput, tanarul vedea demonii care tipau la el, apoi doar ii auzea si la sfarsit a avut liniste. Iar Sf. Vasile s-a rugat lui Dumnezeu sa aduca si hartia pe care baiatul o daduse semnata, iar hartia a venit in vazduh singura in mana Sf. Vasile.

Rau in lepadare este nu numai vanzarea sufletului pe nimic ci si lepadarea de Hristos....

Dar legat de lepadare si aici este un exemplu de un mohan plecat din manastire care a fost ispitit de fiica unui preot pagan pe care a cerut-o de sotie de la tatal ei. Preotul pagan a fost povatuit de idolul caruia ii slujea (diavol) sa-i ceara monahului sa se lepede de Hristosul lui de 3 ori. Dupa ce a facut asta monahul a vazut cum un porumbel i-a iesit din gura. Iar diavolul a zis preotului sa-i zica monahului sa se mai lepede o data ca Dumnezeul lui nu l-a parasit de tot, nu s-a departat de tot de el. Moment in care monahul vazand mila lui Dumnezeu care nu s-a departat de tot de la el s-a intors la ale lui.


Ce vreau sa-ti zic este ca or sa vina rau de tot demonii dupa tine. Or sa te chinuie ca pe tine si sa te omoare, pentru ca tu singur esti al lor. Da, esti al lor pentru ca ti-ai vandut sufletul. Insa poti cere lui Dumnezeu sa te intorci iar lucrul asta e posibil.
Ce te sfatuiesc eu ? Nu vei putea lupta singur cu diavolii. Cere ajutorul Maicii Domnului, roaga-te un timp indelungat ei sa te apere de demoni.

Am auzit de vrajitoare care vrand sa se intoarca din ce faceau ele au fost omorate de diavol care nu vroia sa le piarda sufletul...

Pe scurt: spovedeste-te si apoi in fiecare zi 1 an de zile citeste Paraclisul Maicii Domnului pt iertare si pocainta.

Si nu mai amana, sa nu patesti ceva in incercarea ta de intoarcere. Si prima biserica gasita in cale este buna pentru spovedit sa stii.

Last edited by gpalama; 10.11.2014 at 13:41:49.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.11.2014, 17:15:16
unpacatosintors unpacatosintors is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2014
Mesaje: 4
Implicit

Va multumesc toturor pentru raspunsuri. Ma gandesc ca diavolii nu s-or da batuti cu una cu doua si intr-adevar nu vreau sa mai aman spovedania. In prima noapte dupa ce am luat decizia de a ma intoarce spre Dumnezeu am avut un vis ciudat, era cineva peste mine si ma sugruma, am vrut sa spun Tatal nostru si nu puteam vorbi asa ca am spus in gand si m-am trezit. Stiu ca poate pentru unii suna supernatural insa mi-am amintit de experienta asta cand am citit ultima postare si am zis totusi s-o mentionez....nu stiu daca visul a fost datorat psihicului meu obosit sau chiar a fost un atac.

Va mai rog, daca se poate, sa-mi recomandati un parinte in Bucuresti la care sa ma pot duce.

Toate cele bune va doresc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2014, 17:20:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unpacatosintors Vezi mesajul
Va multumesc toturor pentru raspunsuri. Ma gandesc ca diavolii nu s-or da batuti cu una cu doua si intr-adevar nu vreau sa mai aman spovedania. In prima noapte dupa ce am luat decizia de a ma intoarce spre Dumnezeu am avut un vis ciudat, era cineva peste mine si ma sugruma, am vrut sa spun Tatal nostru si nu puteam vorbi asa ca am spus in gand si m-am trezit. Stiu ca poate pentru unii suna supernatural insa mi-am amintit de experienta asta cand am citit ultima postare si am zis totusi s-o mentionez....nu stiu daca visul a fost datorat psihicului meu obosit sau chiar a fost un atac.

Va mai rog, daca se poate, sa-mi recomandati un parinte in Bucuresti la care sa ma pot duce.

Toate cele bune va doresc.

Nu mai amana spovedania. Nu a fost vis deloc, a fost real. Pentru intoarcere du-te la orice manastire, Radu Voda de exemplu este deschisa 8-21.

Vezi pm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare