Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2011, 19:43:23
papyllon's Avatar
papyllon papyllon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit ....

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Crestinii sau Ateii vor ajunge la Cunoasterea si Implinirea Sinelui ?

Nu. Doar musulmanii .
Esti nostim/a!!!
De ce nu si hindusii?

Stii de ce nu?
Pentru ca Unicul Dumnezeu Adevarat, este cel Revelat, adica Fiul lui Dumnezeu Iisus Hristos!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2011, 19:56:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de papyllon Vezi mesajul
Esti nostim/a!!!
De ce nu si hindusii?

Stii de ce nu?
Pentru ca Unicul Dumnezeu Adevarat, este cel Revelat, adica Fiul lui Dumnezeu Iisus Hristos!
Fiecare are drumul sau prin care evolueaza spiritual,chiar si hindusii sau ateii.Un psiholog e bine sa fie cat de impartial se poate,Papyllon,sa asculte mult,sa priveasca situatia in toata complexitatea si subtilitatea ei in acelasi timp.
Dumnezeu lucreaza in cele mai minunate si nebanuite modalitati cu oamenii si cu intreg universul,absolut nimic nu se afla la voia intamplarii,de aceea nu poti reduce diversitatea lumii acesteia la alb si negru!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2011, 20:39:09
papyllon's Avatar
papyllon papyllon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit eeee...

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Fiecare are drumul sau prin care evolueaza spiritual,chiar si hindusii sau ateii.Un psiholog e bine sa fie cat de impartial se poate,Papyllon,sa asculte mult,sa priveasca situatia in toata complexitatea si subtilitatea ei in acelasi timp.
Dumnezeu lucreaza in cele mai minunate si nebanuite modalitati cu oamenii si cu intreg universul,absolut nimic nu se afla la voia intamplarii,de aceea nu poti reduce diversitatea lumii acesteia la alb si negru!
E adevarat ca fiecare are drumul sau spiritual( mai putin in cazul ateilor, deoarece ei nu constientizeaza "anima" lui Aristotel, poate dupa convertire), dar logic si psihologic trebuie sa admitem ca esentele sunt doua: alb si negru, bine si rau. Intre ele chiar daca exista o granita bine delimitata si mica, mai exista si diferite nuante intermediare, dar care in timp trebuie sa conduca catre clarificare ori alb, ori negru, nu exista gri-uri intre Rai si iad. Pentru noi oamenii e foarte greu sa fim "clari", si atunci suntem in degrade`. Bunul Dumnezeu, la finalul fiecaruia va decide pe cine il va albii perfect si va intra in Rai si pe cine il va lasa mai mult spre negru si-l va trimite dincolo.
Si prin analogie nu putem iarasi admite logic ca despre ceva sau cineva, adica despre Divinitate sau Dumnezeu, pot exista mai multe "adevaruri" valabile. In fiecare dintre diferitele religii sunt enuntate "adevaruri de credinta" total diferite intre ele. Logic nu pot fi adevarate toate, ci in fapt exista doar un singur Adevar Suprem despre Dumnezeu, Adevarul Absolut. Cum si in stiinta, in legile fizice despre o lege nu exista decat o singura teorema, formula. Asa si in religie Singurul Dumnezeu Revelat oamenilor este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, proorocit inca din vechiul testament de multi prooroci( pe care, pe multi dintre ei ii pomeneste si coranul prin Mohamed).
Si tot Iisus Hristos ne-a spus niste lucruri clare, printre care despre Sfanta Impartasanie.

Clipul de altfel e f. frumos si arata Maretia si Frumusetea Creatiei Bunului Dumnezeu!
Chiar si Dumnezeu cand ia spus lui Noe sa ia mai multe perechi de animale curate , fata de cele necurate, chiar El a impartit animalele( diversitatea!) in doua!

Last edited by papyllon; 10.02.2011 at 20:42:28.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2011, 00:26:29
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de papyllon Vezi mesajul
Ce ati vrut sa spuneti, prin aceasta?....
Nimic, am inteles prost mesajul dumneata si m-am lansat intr-un raspuns ce nu-si avea rostul. Mai tarziu am observat problema si mi-am sters mesajul.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2011, 01:03:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Cred ca rezultatul testului va va surprinde in sensul ca daca va alegeti subiectii sa fie adevarati cautatori din ambele categorii atunci scorul va fi la egalitate sau apropiat. Numai ca egalitatea va fi doar aparenta pentru ca fiecare categorie va intelege altceva prin "sine". Crestinii vor intelege prin "sine" chipul lui Hristos in ei, iar ateii propriul chip sau egoul. De aceea e bine ca inca de la inceput sa puneti intrebarea "Ce intelegeti prin sinele vostru?". Daca ati selecta si budisti v-ar raspunde atman=Brahman. Deci fiecare categorie intelege altceva prin "sine". Iar cunoasterea si implinirea sunt clar determinate de ceea ce intelege fiecare prin "sine". De exemplu daca cineva intelege prin "sine" egocentrismul sau atunci el va cauta sa-si cunoasca dorintele generate de acest egocentrism si apoi sa le puna in aplicare, adica sa ajunga parlamentar sau patron de mare firma, viloi cat mai mare, masini cat mai scumpe, ... cat mai atragatoare, concedii cat mai exotice, bani cat mai multi, etc. Iar crestinul va avea cu totul alta cunoastere si alta implinire conditionata tocmai de o alta intelegere a sinelui sau.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2011, 10:05:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post

In sfarsit cineva a punctat direct in esenta : SINELE....Si apoi ar fi mult de discutat , deoarece exista sinele superior si inferior(adica ego-ul)....plus ca tratarea sinelui se face diferit in ortodoxie fata de budhism, etc...

"O definiție a sinelui superior ar fi următoarea: partea din noi înșine care rămâne conștientă de aspectele noastre fragmentate și, simultan, de plenitudinea noastră.
Conectarea la sinele nostru superior și recunoașterea lui este un subiect cuprinzător care cere atingerea mai multor arii ale subiectului pentru a-l putea explora cu claritate. Oricât s-ar scrie pe marginea acestui subiect, nu va fi niciodată de ajuns pentru a satisface mintea umană. Singurul moment în care suntem cu adevarat satisfăcuți este atunci când experimentăm pe de-a-ntregul iubirea și natura noastră spirituală."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2011, 11:20:02
papyllon's Avatar
papyllon papyllon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit sine..

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca rezultatul testului va va surprinde in sensul ca daca va alegeti subiectii sa fie adevarati cautatori din ambele categorii atunci scorul va fi la egalitate sau apropiat. Numai ca egalitatea va fi doar aparenta pentru ca fiecare categorie va intelege altceva prin "sine". Crestinii vor intelege prin "sine" chipul lui Hristos in ei, iar ateii propriul chip sau egoul. De aceea e bine ca inca de la inceput sa puneti intrebarea "Ce intelegeti prin sinele vostru?". Daca ati selecta si budisti v-ar raspunde atman=Brahman. Deci fiecare categorie intelege altceva prin "sine". Iar cunoasterea si implinirea sunt clar determinate de ceea ce intelege fiecare prin "sine". De exemplu daca cineva intelege prin "sine" egocentrismul sau atunci el va cauta sa-si cunoasca dorintele generate de acest egocentrism si apoi sa le puna in aplicare, adica sa ajunga parlamentar sau patron de mare firma, viloi cat mai mare, masini cat mai scumpe, ... cat mai atragatoare, concedii cat mai exotice, bani cat mai multi, etc. Iar crestinul va avea cu totul alta cunoastere si alta implinire conditionata tocmai de o alta intelegere a sinelui sau.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Se poate intampla orice rezultat in urma testului, teoretic e posibil orice rezultat.
Pentru cercetare cat si pt. subiecti, nu este de loc nevoie ca ei sa cunoasca exact ce inseamna "sinele sau", deoarece cum spui fiecare poate sa cunoasca mai mult sau mai putin semnificatia exacta a termenului. Bateria de teste ce eu o voi aplica, prin rezultatele si coroborarea lor, voi extrage exact definirea sinelui pentru fiecare persoana in parte.
Deci nu e importanta cunoasterea propriu-zisa a notiunii de "sine". Eu am pomenit in tema topicului cat si in descrierea lui, de aceasta tema a studiului "implinirea sinelui", ca sa le aduc la cunostiinta oamenilor, de ce am nevoie de voluntari din doua categorii distincte: crestini si atei. Nu puteam sa ma lansez in echivoc.
Iar despre expresia " imaginea de sine" cred ca f. multa lume a auzit, sau de "ego".

Sper ca am fost destul de clar.

Astept eventual sa participi la studiu!

Multumiri anticipate!

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2011, 11:31:36
papyllon's Avatar
papyllon papyllon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit super!

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
In sfarsit cineva a punctat direct in esenta : SINELE....Si apoi ar fi mult de discutat , deoarece exista sinele superior si inferior(adica ego-ul)....plus ca tratarea sinelui se face diferit in ortodoxie fata de budhism, etc...

"O definiție a sinelui superior ar fi următoarea: partea din noi înșine care rămâne conștientă de aspectele noastre fragmentate și, simultan, de plenitudinea noastră.
Conectarea la sinele nostru superior și recunoașterea lui este un subiect cuprinzător care cere atingerea mai multor arii ale subiectului pentru a-l putea explora cu claritate. Oricât s-ar scrie pe marginea acestui subiect, nu va fi niciodată de ajuns pentru a satisface mintea umană. Singurul moment în care suntem cu adevarat satisfăcuți este atunci când experimentăm pe de-a-ntregul iubirea și natura noastră spirituală."
Foarte bine spus si punctat, numai ca eu nu mi-am propus sa dezbat in cercetarea mea ce parere au oameni despre "sine". Ci prin teste profesioniste eu voi extrage, "culoarea" fiecarui sine, apoi voi face o analiza.
Iar pe mine ma intereseaza doar o latura a cercetarii, intre crestini si atei, nu poti sa te risipesti si spre hindusi, musulmani, in acelasi studiu fiindca introduci prea multe variabile care vor da peste cap rezultatele.

Astept voluntariatul!

Multumesc pentru atentia acordata.

Ocroteste-I Doamne pe romani!.... si nu numai!...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ateu, crestin, sinele, sondaj, studiu

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oamenii care vor implinirea Maria82 Nunta 40 12.11.2009 13:38:50
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 03:45:16
Despre cunoasterea progresiva achimovjan Generalitati 5 17.07.2008 11:34:47
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 23:04:42
casatoria sau implinirea visului? alinutza0707 Nunta 25 12.06.2007 00:48:21