Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.08.2012, 14:35:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De citit:

Canibalismul provocat de sovietici în Basarabia

http://www.historia.ro/exclusiv_web/...tici-basarabia

Foametea din Transnistria (1932-1933) si din Basarabia (1946-1947)

http://politicom.moldova.org/news/fo...08704-rom.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.08.2012, 14:51:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Heaven, la ce piata te duci? Cand stateam in Brasov, venea mereu in cartier la mine un batranel si vindea lapte de la vaca lui. Mai aducea si branza etc. De venit vin in Brasov, dar trebuie sa ii descoperi.
Oricum. zi-mi la ce piata mergi si am sa iti zic ce stiu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.08.2012, 08:12:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri!
Laura,de obicei la piata Dacia merg sa imi fac cumparaturile.
In alta ordine de idei,ma gandeam si la utilitati...oare ce variante de a mai face economie exista?
Cineva m-a sfatuit sa cumpar,spre exemplu,becuri economice pentru ca voi plati destul de putin factura de electrica.Voi aveti,folositi?Merita sa cumperi asa ceva?
Multumesc mult,o zi minunata va doresc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.08.2012, 09:01:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e rau sa avem in casa si felinare economice. Invarti de o manivela si iti lumineaza toata noaptea, daca vrei. Sa avem grau si seminte in general.

In rest, asa cum spunea si parintele Cleopa, sa incercam sa ne multumim cu putin, caci s-ar putea sa ajungem iar la lampas si la festila. Dar sa nu intram in panica, ci sa valorificam duhovniceste saracia ca si cum am fi vrut sa ne calugarim si am fi renuntat noi insine la averi. Putem fi bogati in cele sufletesti daca valorificam duhovniceste incercarile oranduite de Dumnezeu. Doamne ajuta.

Last edited by antoniap; 30.08.2012 at 10:37:02.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2012, 09:41:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cineva m-a sfatuit sa cumpar,spre exemplu,becuri economice pentru ca voi plati destul de putin factura de electrica.Voi aveti,folositi?Merita sa cumperi asa ceva?
Se face o oarecare economie cu becurile economice, dacă iei unele cu o durată de viață mai lungă, chiar dacă puțin mai scumpe. Cât am locuit într-o garsonieră, folosind 5 becuri, am redus factura de la 50 de lei la mai puțin de 40 de lei pe lună. Totuși, frigiderul este cel mai mare consumator, după care, la mine, calculatorul, pt. că stă deschis de dimineața până noaptea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2012, 09:53:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
In alta ordine de idei,ma gandeam si la utilitati...oare ce variante de a mai face economie exista?
Cineva m-a sfatuit sa cumpar,spre exemplu,becuri economice pentru ca voi plati destul de putin factura de electrica.Voi aveti,folositi?Merita sa cumperi asa ceva?
Multumesc mult,o zi minunata va doresc!
Cu siguranță că merită. Chiar și calitatea luminii e una superioară. Așa informativ pentru tine, factura de curent îmi vine undeva intre 50-60, în condițiile în care și gătim pe electric. Pentru a reduce consumurile de asemenea recomandabil este când îți cumperi un aparat electrocasnic, în primul rând să urmărești să fie un consumator de vârf în ceea ce privește consumul de energie (A+). Frigiderul și mașina de spălat sunt doi consumatori care ar putea reduce consumul de energie. Consumul îl reducem de asemenea prin stingerea becurilor în camerele unde nu avem treabă sau oprirea aparatelor care nu ne folosesc în momentul respectiv. Spre exemplu observ în foarte multe cazuri sunt cosumatori activi deși nu servesc cuiva (spre exemplu becuri aprinse într-o anumită cameră care nu servește în acel moment sau un televizor care merge permanent, deși nimeni nu privește la TV).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2012, 10:05:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Totuși, frigiderul este cel mai mare consumator, după care, la mine, calculatorul, pt. că stă deschis de dimineața până noaptea.
Un frigidfer No Frost și un laptop ar fi soluția. Calculatorul nu-l mai vad de mult timp eficient, de 5 ani am renunțat la el, e un dulap în casă, pe când un laptop ocupă puțin spațiu, e mobil și ușor de manevrat. Știu că e mai scump un laptop, dar merită. Tragând linie după ce analizezei avantajele și dezavantajele, e mult mai eficient. Singurul dezavantaj este că un laptop nu poate fi îmbunătățit ca un calculator, iar când vrei să faci o îmbunătățire trebuie să cam schimbi laptopul. La un calculator îți iei un procesor mai bun și niște rami sau poate numai niște rami și deja altfel procesează, dacă placa suportă bineînțeles.

Last edited by ovidiu b.; 30.08.2012 at 10:13:18.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.08.2012, 11:08:38
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Pai, nu cred ca a mai ramas decat sa ne rugam sa fie bine...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2012, 11:14:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la subiectul acestui topic, consider că în primul rând noi ar trebui să alegem simplitatea care nu este alteceva decât primul vlăstar al smereniei. Și când amintesc de simplitate mă refer la simpliate în cuvinte, în fapte, în gânduri, simplitate în împlinirea poruncilor lui Dumnezeu, simplitate în îmbrăcăminte, simplitate în alimentația de zi cu zi etc... Simplitate să existe în orice și prin acestea, noi nu facem decât să-l imităm pe Domnul nostru Iisus Hristos. Simplitatea îl odihnește pe om, dar și pe cei din jur. Prin simplitate ne eliberăm de griji, iar când în om există simplitate, există și dragoste, jertfă, bunătate, mărinimie sufletească. Prin simplitate ne jertfim sub orice formă, ajungem să renunțăm la multe lucruri și obiceiuri care de fapt nu erau folositoare. Prin simplitate am dobândi curăție sufletească și o încredere neiscoditoare în Dumnezeu. Prin simpliatate toată nădejdea noastră ar fi îndreptată către Dumnezeu așa cum Adam înainte de cădere era unit cu Dumnezeu în toate. Simplitatea a fost starea lui Adam înainte de cădere, când le vedea pe toate curate. În Rai animalele îl recunoșteau pe Adam ca stăpân al lor. După călcarea poruncii însă, au ieșit și ele din Rai, fără să fie de vină, și nu l-au mai recunoscut pe Adam ca stăpân al lor, ci se repezeau să-l sfâșie. Era ca și cum i-ar spune: „Ești rău. Nu ești stăpânul nostru”. Animalele ne-au întrecut în neagoniseală și în răbdare și în ascultare, să nu mai vorbim de jertfă...ele mereu se jertfesc pentru noi. Dacă vom cerceta cu de-amănuntul noblețea sufletească pentru întreaga zidire a lui Dumnezeu, atunci vom găsi ascunsă în ea măreția lui Dumnezeu.

În concluzie prin simplitate vom putea trece mult mai ușor peste problemele vremurilor noastre, spre exemplu creșterea prețurilor, căci prin simplitate suntem pregătiți mereu să renunțăm și să ne jertfim, mereu vom avea dragostea aprinsă față de Dumnezeu, față de aproapele și fața de întreaga zidire, mereu vom avea bunătate și noblețe sufletească, toate făcute cu dicernământ, slăvindu-L pe Dumnezeu pentru toate câte ni le-a dat și ni le dă.

Last edited by ovidiu b.; 30.08.2012 at 14:11:02.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2012, 11:42:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ovidiu.b: Calculatorul nu-l prea pot înlocui cu un laptop, deși aș vrea, însă mă ocup de tehnoredactare, și pt. asta e nevoie de un monitor mare.

În ce privește simplitatea, e întrutotul adevărat ceea ce ai scris. De altfel, simplitatea se poate traduce și ca post, smerenie.
E bine să nu ne speriem de greutățile care vin, dar e bine și să le luăm în considerare și să le răspundem cum se cuvine. Buna chivernisire e, și ea, o virtute creștină. Omul care nu risipește poate fi bogat în sărăcia lui. Admir persoanele care, cu niște venituri modeste, reușesc să-și țină casa în bună rânduială și chiar să mai dea și celor în nevoi.

P.S. Tot la reducerea consumurilor intră și deconectarea totală (eventual scoatere din priză), cel puțin pe timpul nopții, a electronicelor cu led de stand-by (monitor, TV, calculator etc.).

Last edited by N.Priceputu; 30.08.2012 at 11:46:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Sfaturi la vremuri de criza... silverstar Generalitati 28 25.04.2009 18:16:15
Oare crestinismul autentic va supravietui? grecu Preotul 18 30.12.2007 19:19:25