Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 03.11.2016, 12:38:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca nu intelegi ca nu are cum sa-ti pese macar atat cat I-a pasat lui Hristos, pentru ca asta inseamna ca spui ca ar putea sa-ti pese mai mult decat I-a pasat Lui si deci spui ca nu I-a pasat deplin de noi, esti nu doar eretic ci si cretin. :)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 03.11.2016, 12:38:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu mă cheamă Adrian, dar dacă tu așa dorești să mă numești, ești liber. Ești de plâns Igore! Tu nu ești ortodox! Asta să-ți fie clar!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.11.2016, 12:46:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca nu intelegi ca nu are cum sa-ti pese macar atat cat I-a pasat lui Hristos, pentru ca asta inseamna ca spui ca ar putea sa-ti pese mai mult decat I-a pasat Lui si deci spui ca nu I-a pasat deplin de noi, esti nu doar eretic ci si cretin. :)
Dacă avem dezlegare și binecuvântare și belșug de har, putere, din Însuși Sfânta Gură a Domnului Hristos, să facem nu doar cât a făcut Domnul, ci mult mai mult, atunci de ce nu facem?

Deci să ne pese, să ne doară, nu doar cât ia păsat și l-a durut pe Domnul, ci mult mai mult, după cum El spune.
Și dacă nu reușim să facem mai mult, atunci să facem măcar cât a făcut Domnul, să ne pese și să ne doară măcar cât i-a păsat și l-a durut pe Domnul.

Asta-i misiunea Bisericii. Cine nu se silește spre aceasta, e un adormit. Și devine unealta demonilor.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu mă cheamă Adrian, dar dacă tu așa dorești să mă numești, ești liber. Ești de plâns Igore! Tu nu ești ortodox! Asta să-ți fie clar!
Mulțumesc.
Te las pe tine să trăiești Sfânta Credință, Sfânta Ortodoxie, Sfânta Biserică, mai mult ca mine, chiar mă bucur, asta și vreau.
Să ne întrecem unii pe alții în Hristos.
Tot mai mult, tot mai curat, tot mai iubitor, dăruindu-ne tuturor, toată viața.
Iartă-mă și pomenește-mă, frățior preaiubit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.11.2016, 12:47:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, Adriane, vreau să am probleme.
Dacă toate-mi merg bine și roz, mă înspăimânt, înseamnă că nu-i bine cu mine spre mântuire.
Nu toate "problemele" sunt de folos omului. De unele e bine sa ne ferim.
Caci nu problema in sine mantuieste si sfinteste.
Si apoi, nu cauta raul cu lumanarea, ca asta nu e lucru intelept; ca el oricum vine, cand ti-e lumea mai draga...

*
Pana sa-ti mearga toate bine, te-ai intrebat daca iti merge, deocamdata, vreuna bine? cat de cat, acolo...
Oare nu te inspaimanti de prea multe pareri si de prea putina viata reala?
Zic si eu, nu te mania...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 03.11.2016, 12:56:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Igor iti spun pentru ultima oara dupa care o sa te blochez ca sunt satul sa-ti citesc toate prostiile. Nu esti potrivit ca sa-i inveti pe altii. Poate intentia e buna dar ai luat-o razna rau si esti inselat de draci. Vorbeste cu duhovnicul tau si intreaba-l daca ar putea sa ne pese mai mult decat I-a pasat Domnului si daca nu cumva asta e o erezie.

Cand citesti Scriptura nu o citi cu fundul ci intelege ce anume scrie acolo. Il putem intrece pe Hristos in faptele pe care El le-a facut, putem face minuni mai mari decat cele pe care le-a savarsit El. Sigur ca nu le facem noi ci tot El le-ar face prin noi. Dar sa spui ca ar putea sa-ti pese mai mult decat I-a pasat Lui, asta numai un drac poate scrie. :)

Igor esti pe fundul prapastiei. Si tot mai cazi, habar nu am unde.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 03.11.2016, 12:58:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și dacă nu reușim să facem mai mult, atunci să facem măcar cât a făcut Domnul...
Mai Igor, fratior neasemuit, pana sa-L intreci pe Domnul te-ai asigurat ca poti face macar o fapta mica bineplacuta Lui? Ca tu pari a voi sa zbori ca vulturul, si inca mai vartos, cand inca nu ti-au crescut aripioarele de bobocel... Mai, tu te visezi supra-vultur in gaoacea aia de gansacel?
Da' ce mare lipsa compensezi cu asta, fratior iubit? Ce nu ai, in realitate, de iti exalta inchipuirea pana dincolo de ... puterea (limitata a) lui Hristos?
Incep sa ma tem tot mai tare de ce poa' sa faca frustrarea prelungita din omul pacalit de vulpe....
P.S. Era o fabula, aia cu broasca, se umfla si se tot umfla pana a plesnit... Ti-o mai amintesti?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.11.2016, 12:59:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu toate "problemele" sunt de folos omului. De unele e bine sa ne ferim.
Caci nu problema in sine mantuieste si sfinteste.
Si apoi, nu cauta raul cu lumanarea, ca asta nu e lucru intelept; ca el oricum vine, cand ti-e lumea mai draga...

*
Pana sa-ti mearga toate bine, te-ai intrebat daca iti merge, deocamdata, vreuna bine? cat de cat, acolo...
Oare nu te inspaimanti de prea multe pareri si de prea putina viata reala?
Zic si eu, nu te mania...
În numele și în virtutea cărei învățături a Domnului Hristos din Noul Testament, sau a cărui Sfânt Părinte, scrii, ce ai scris mai sus?
Prostiile astea scrise de tine, întunericul din tine... (zic și eu, nu te mânia)

Cine spune că nu toate problemele sunt de folos omului?
Dacă trăiesc în Hristos, sau măcar dacă vreau să trăiesc în Hristos, de care problemă mă feresc? De care mă tem?
Nu, nu problema în sine mântuiește sau osândește, ci cum trecem prin ea, cum ne raportăm la ea, ce facem, dacă facem, față de ea, cât facem, cu ce scop, cu ce foc și ardoare iubim și ne vindecăm noi și vindecăm pe alții.

Deci stai liniștit, că nu trebuie să cauți răul deloc, că te va căuta el pe tine, dacă ești a lui Hristos și vrei să trăiești în Hristos.

Aici pe pământ, niciodată, repet, niciodată vor merge toate bine. Cu cât îți merge mai rău, cu cât ești mai lipsit, cu cât dorești mai puțin cele materiale, cu atât înseamnă că stai mai bine, în dragoste, în smerenie, în rugăciune, în discernământ, în toată virtutea și mai ales în lupta cu diavolul și ierarhiile sale.

Păreri de sine? Am eu păreri de mine? Dar e ceva al meu? Am eu ceva? Cu ce să mă laud? Cu Sfânta Cruce, atât.
Nimic nu este al meu, toate sunt ale lui Dumnezeu. "Nici voi nu sunteți ai voștri", spune Scriptura.
Deci dacă nici trupul nu-i al meu, cu ce să mă laud?
M-am trezit pus în mijlocul a toate și trebuie să aleg. Spre mântuire sau osândire.
"Fericit cel ce n-a văzut și-a crezut".
Cu cât alegi mai bine Biserica, pe Hristos, sfințenia, cu atât mai greu îți va fi cu ceilalți care nu le aleg pe acestea... dar îți va fi mai bine în Hristos, în viața trăită în Hristos, în Sfânta Treime...

Ți-aș scrie mai mult, dar dacă tu de bună voie, nu vrei să-ți îmbunătățești măsura, și vrei în libertatea ta să alegi stricat, dulceag, ecumenist, vei da răspuns Domnului Hristos, nu mie, eu doar am datoria să-ți spun, că nicio erezie, niciun ecumenist, nu se va mântui și este otravă minților mădularelor lui Hristos, Biserica.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.11.2016, 13:06:43
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu toate "problemele" sunt de folos omului. De unele e bine sa ne ferim.
Asa ziceam si eu... Doar ca uneori primim prea mult "gadilici" la limba sau la degete, si nu rabdam fara sa ne implicam. Chiar daca toate premisele duc spre nicaieri!!! Ne trebuie multa rabdare si dibacie in cuvant, (iar asta tot de la bunul Dumnezeu), ca sa nadajduim ca incercarea noastra este de vreun folos si nu ramane la nivel de "flecareala".

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Si apoi, nu cauta raul cu lumanarea, ca asta nu e lucru intelept; ca el oricum vine, cand ti-e lumea mai draga...
Foarte adevarat. Rolul credintei adevarate nu este de a face curat in curtea necredinciosului, impotriva vointei lui. Pentru ca ajungem involuntar la "Buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat!"

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pana sa-ti mearga toate bine, te-ai intrebat daca iti merge, deocamdata, vreuna bine? cat de cat, acolo...
Oare nu te inspaimanti de prea multe pareri si de prea putina viata reala?
Zic si eu, nu te mania...
Uneori si eu sunt tentat sa spun doua vorbe, nu neaparat... de duh, ci mai degraba ironice, dar daca privesc in interior realizez ca m-as identifica prea usor cu cel pe care-l judec. Mai bine spun un "Doamne, miluieste, mantuieste, apara si ne pazeste de noi insine!" Pentru ca, dupa cum vezi si tu, noi insine ne suntem cel mai inversunat dusman, nu ceilalti!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.11.2016, 13:12:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Asa e.
N-ai o poezie d'aia si pentru Igor?...:)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 03.11.2016, 13:13:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Igor iti spun pentru ultima oara dupa care o sa te blochez ca sunt satul sa-ti citesc toate prostiile. Nu esti potrivit ca sa-i inveti pe altii. Poate intentia e buna dar ai luat-o razna rau si esti inselat de draci. Vorbeste cu duhovnicul tau si intreaba-l daca ar putea sa ne pese mai mult decat I-a pasat Domnului si daca nu cumva asta e o erezie.
Cand citesti Scriptura nu o citi cu fundul ci intelege ce anume scrie acolo. Il putem intrece pe Hristos in faptele pe care El le-a facut, putem face minuni mai mari decat cele pe care le-a savarsit El. Sigur ca nu le facem noi ci tot El le-ar face prin noi. Dar sa spui ca ar putea sa-ti pese mai mult decat I-a pasat Lui, asta numai un drac poate scrie. :)
Igor esti pe fundul prapastiei. Si tot mai cazi, habar nu am unde.
E alegerea ta.
Dacă tu atât ai înțeles din ce am scris, și asta-i măsura ta, nu am voie să te opresc. Am voie doar să-ți spun că greșești.
Am vorbit cu duhovnicul meu, și m-a îndrumat spre monahism. Asta simt și eu că trebuie să aleg.
Și toți să trăim peste tot pe pământ, chiar și căsătoriți, dar să avem minte, inimă, simțire, conștiință de monah.
Atunci avem o șansă spre mântuire, în cărarea strâmtă, îngustă și grea, care duce la viață.
Avem putere și belșug de har, să facem lucruri mai mari decât cele ce le-a făcut Hristos.
De ce nu le facem?
Sigur că tot ce facem, facem prin El. Nici nu respirăm, fără mila Lui. Asta-i de la sine înțeles. "Răsare soarele și peste cei buni și peste cei răi", spune Scriptura. Și un ateu, respiră datorită milei Domnului, chiar dacă el nu acceptă asta.
Și un eretic la fel, și oricine.
Îți spun că nu sunt eretic și îți scriu din stropul de har primit.
Ia seama ce faci cu sămânța care ți-am dăruit-o. E biblică, patristică, dar e micuță.
Mila Domnului cu tine și cu toți, spre mântuire.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Mai Igor, fratior neasemuit, pana sa-L intreci pe Domnul te-ai asigurat ca poti face macar o fapta mica bineplacuta Lui?
Când spui un "Doamne miluiește", în tramvai, în autobuz, în mașină, oriunde, ai făcut o faptă bine plăcută Domnului.
Ți-ai dăruit 2 secunde din timpul tău, Lui. Timp care tot el ți la dat. Cum să nu i se cuvină Lui, tot?
Deci un "Doamne miluiește", e un exemplu.
O măsură.
De-acolo, dacă vrei, și cât vrei, crești din "slavă-n slavă". Dar să vrei !
Să vrei să fi de foc !
Să arzi pentru Hristos !

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ca tu pari a voi sa zbori ca vulturul, si inca mai vartos, cand inca nu ti-au crescut aripioarele de bobocel... Mai, tu te visezi supra-vultur in gaoacea aia de gansacel?
Da' ce mare lipsa compensezi cu asta, fratior iubit? Ce nu ai, in realitate, de iti exalta inchipuirea pana dincolo de ... puterea (limitata a) lui Hristos?
Puterea lui Hristos nu e limitată. E infinită. E Cuvântul și Creatorul materiei. A venit să ne mântuiască, deci să ne arate Calea. Să ne învețe măsura unei vieți cât mai autentic și mai curat trăite în Hristos.
Da, gânsăcel, vultur, vierme, oricum vrei să mă numești, știu că sunt nimic fără Hristos. Și prin El, poate reușesc să fiu creștin, să fiu o măsură cât mai bună a omenirii, a omului, a Fiului Omului.
Că El e viața mea și tot ce am e de la El, și fără El nu vreau nimic, cu El, am totul.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Incep sa ma tem tot mai tare de ce poa' sa faca frustrarea prelungita din omul pacalit de vulpe....
P.S. Era o fabula, aia cu broasca, se umfla si se tot umfla pana a plesnit... Ti-o mai amintesti?
Să pleznesc, nu mă supăr, dar să fiu cu Hristos. El cât mă vrea, va avea grijă de mine, apoi va știi El ce să facă cu mine, ce să-mi dea și cât. Dacă-i rău, le merit. Dacă-i bine, e pentru a da la alții.

Iartă-mă și pomenește-mă în sfințitele tale rugăciuni.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Foarte adevarat. Rolul credintei adevarate nu este de a face curat in curtea necredinciosului, impotriva vointei lui. Pentru ca ajungem involuntar la "Buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat!"
Să nu-ți fie frică, frate, să vină peste orice belea. Pune-te în mâinile Domnului și dă-ți măsura cea mai bună.
Și nu te teme. Decât de Domnul și de a nu face crește (în) Biserica Lui.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori si eu sunt tentat sa spun doua vorbe, nu neaparat... de duh, ci mai degraba ironice, dar daca privesc in interior realizez ca m-as identifica prea usor cu cel pe care-l judec. Mai bine spun un "Doamne, miluieste, mantuieste, apara si ne pazeste de noi insine!" Pentru ca, dupa cum vezi si tu, noi insine ne suntem cel mai inversunat dusman, nu ceilalti!!!
Dacă reușești măcar atât, ai reușit o măsură minunată. Înmulțește talanții. Fi semănător. Trăiește în Hristos. Pomenește-mă și iartă-mă.
Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Asa e.
N-ai o poezie d'aia si pentru Igor?...:)
E și pentru mine, e pentru toți. Și nu e poezie, e o măsură a lui în Hristos.
Nu-ți mai bate joc, vindecă-te de ecumenism !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 13:20:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare