Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.12.2016, 22:22:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dumnezeu este drept. Si el efectiv pedepseste.
Dumnezeu nu pedepsește. Îți respectă alegerea de a fi sau a nu fi cu El.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu mai confectiona o imagine gresita despre un Dumnezeu
Sau poate invers.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.12.2016, 23:12:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfantul Grigorie Dialogul afirma ca pedeapsa lui Dumnezeu " ne ofera mare mantuire a inimii, deoarece este in stare sa readuca pe om la cunoasterea de sine si sa-i aminteasca slabiciunile lui, de care atunci cand e sanatos uita adesea". Iar sfantul Marcu Ascetul adauga: "precum celor ce s-au hranit fara socoteaa le foloseste absintul amar, asa celor cu purtari pacatoase le e de folos sa patimeasca rele. Caci leacurile acestea pe cei dintai ii fac sanatosi, iar pe ceilalti ii pregatesc spre pocainta". In acelasi sens se pronunta si Sfantul Maxim Marturisitolul: "multe din cele ce ni se intampla, ni se intampla spre indrumarea noastra sau spre stingerea pacatelor trecute sau spre indreptarea neatentiei prezente sau spre ocolirea pacatelor viitoare". Sau, mai recent, incheie: Dumnezeu ingaduie "incercari, ocari peste capul nostru, cu rostul ca sa ne scarbim de noi insine si sa ni se toceasta tot gustul de cele de aici, caci altfel nu putem muri noua insine."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.12.2016, 23:17:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mai putem citi despre pricina suferintelor si necazurilor noastre , in cele lasate de Parintele Arsenie Boca In acest link :http://www.nistea.com/boca-predici.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.12.2016, 23:43:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sfantul Grigorie Dialogul afirma ca pedeapsa lui Dumnezeu
Eu nu găsesc asemenea textul citat:

Sfantul Grigorie Dialogul afirma la randul sau ca " ne ofera mare mantuire a inimii, deoarece este in stare sa readuca pe om la cunoasterea de sine si sa-i aminteasca slabiciunile lui, de care atunci cand e sanatos uita adesea".....

sursa: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ina-88264.html
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.12.2016, 00:30:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeu a pedepsit păcatul la îngeri , fiindcă numai pentru un gând trufaș și hotărâtor al lor a prăbușit în iad o mulțime nenumărată a lor și n-a ținut seama că erau duhuri nemateriale în firea lor, nemuritoare după ființa lor, mai înțelepte decât toți oamenii, mai puternice decât toate făpturile cele mai de jos, nu a ținut seama nici de stirpea lor aleasă, nici de mintea lor prea subțire, nici de cunoașterea nematerială pe care o aveau, ci i-a osândit cu o pedeapsă veșnică, cu cele mai crâncene cazne ale iadului, ca să ne facă să înțelegem cât de mult urăște și, în același timp, pedepsește păcatul.
A pedepsit păcatul la oameni , fiindcă pe cel dintâi om, pe Adam, îndată după ce a călcat porunca Lui, l-a izgonit din rai și l-a osândit, pe el și pe noi toți, urmașii săi, să trăim pe acest pământ blestemat, cu sărăcie, cu boli, cu suferințe, cu suspine, cu nefericiri și, în sfârșit, să înfruntăm o moarte dureroasă și în afara firii.
A pedepsit păcatul , fiindcă pe oamenii păcătoși din vremea lui Noe i-a înecat într-un potop de apă care s-a întins peste toată lumea; fiindcă a pârjolit Sodoma și Gomora cu un alt și nou potop, de pucioasă și de foc și, în sfârșit, fiindcă
i-a osândit pe păcătoșii nepocăiți să ardă de-a pururi în focul iadului.
Diavolii nu vor osteni niciodată să-i chinuie și Dumnezeu nu se va milostivi niciodată de nenorocirea lor, nu va asculta niciodată plânsetele lor, ci mai degrabă îi va lovi și-i va urî în veci. Fiindcă aceștia sunt acel nefericit popor de care vorbește Maleahi: „Poporul împotriva căruia Domnul S-a mâniat pentru totdeauna ” ( 1, 4).
Aceste pedepse pentru păcat ți se par mari, frate al meu, dar să știi că nici un păcat nu se pedepsește de Dumnezeu după cum ar merita, ci cu milostivire. Și un păcătos, chiar dacă se pedepsește pe vecie, totuși se pedepsește mai puțin decât s-ar cuveni. Și ar putea și el să spună cuvântul acela al lui Iov: „ Câte am săvârșit! Și (Domnul) nu m-a încercat după cât am păcătuit ” (33,27).
( Sfântul Nicodim Aghioritul , Carte foarte folositoare de suflet, Editura Fotini, 2007, p. 198)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.12.2016, 00:40:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Orice tata pedepseste copiii.

Judecata si dreptatea sunt componente ale acestei lumi.
In legătură cu cele afirmate de tine , iată ce ne atenționează Părintele Arsenie Boca :

《Pentru necazurile voastre osteniți. Căci numai prin necazuri scoate Dumnezeu pe oameni din țepeneală, din uscăciunea vieții. Iar necazurile te vor ustura tot mai tare până când vei căuta să te tămăduiești.
Căci iată ce pricină are cu noi Dumnezeu. Nu cu noi căci doar suntem fiii Lui ci cu relele noastre. Asupra relelor, păcatelor, fărădelegilor noastre atârnă sabia lui Dumnezeu. Necazurile acestea vă ustură și din pricina lor vine apoi și uscăciunea vieții voastre. Dacă necazurile sunt pricina pentru care veniți aici, apoi pricina pentru care vi le trimite Dumnezeu sunt fărădelegile voastre.
Cum să scăpăm de sabia lui Dumnezeu care atârnă asupra noastră sau de păcatele nemărturisite căci pe acestea le urmărește sabia lui Dumnezeu? Proorocul și împăratul David zice: “<<Mărturisi-voi Domnului fărădelegea mea>> și îndată a ridicat - a înlăturat - pedeapsa păcatului meu”. Ce trebuie să facem? Să ne mărturisim toate fărădelegile noastre fără nici o ascundere și-ndată va înlătura Dumnezeu osânda, și-ndată sabia nu va mai atinge viața ta.
Însă luați seama că pentru aceea atinge Dumnezeu viața ta cu necazuri, pentru că nu te-ai mărturisit. Dacă zici că-ți merg în curte și-n viață toate rău, apoi înseamnă că ai păcate de care Dumnezeu vrea să te desfacă. De aceea să vrei și tu ce vrea Dumnezeu, să te desfaci de rele, căci Dumnezeu nu vrea ca să atârne în veac sabia Sa asupra ta.》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.12.2016, 00:52:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sau altfel spus tot de Părintele Arsenie Boca:

Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Oamenii însă tare greu pricep, că ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.

Fiecare creștin care dorește mântuirea sufletului este dator să fie gata a suferi cu dragoste și cu răbdare toate necazurile și durerile vieții, îngăduite de Dumnezeu pentru mântuirea lui „Precum focul curăță arama de rugină, așa boala curăță păcatul omului”.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.12.2016, 04:30:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Încetați, babelor! (mă rog, și voi - moșilor)
Suferința e Taină mare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.12.2016, 05:17:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sau altfel spus tot de Părintele Arsenie Boca:

Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Oamenii însă tare greu pricep, că ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.

Fiecare creștin care dorește mântuirea sufletului este dator să fie gata a suferi cu dragoste și cu răbdare toate necazurile și durerile vieții, îngăduite de Dumnezeu pentru mântuirea lui „Precum focul curăță arama de rugină, așa boala curăță păcatul omului”.
Foarte bine spus, ca multi cred ca asta se intampla ca un soi de vointa discretionara a lui Dumnezeu care imparte pari in stanga si dreapta.

Prea putini isi pun problema la modul: oare nu s-a intampla asta pentru ca n-am facut asta mai devreme, din lene, necunostinta, orbire, incapatanare, etc?

Sunt canoane mari care ni se dau pentru ca noi insine n-am binevoit sa alergam cu pocainta spre a lua la timp unele mult mai mici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.12.2016, 07:30:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte bine spus, ca multi cred ca asta se intampla ca un soi de vointa discretionara a lui Dumnezeu care imparte pari in stanga si dreapta.

Prea putini isi pun problema la modul: oare nu s-a intampla asta pentru ca n-am facut asta mai devreme, din lene, necunostinta, orbire, incapatanare, etc?

Sunt canoane mari care ni se dau pentru ca noi insine n-am binevoit sa alergam cu pocainta spre a lua la timp unele mult mai mici.
Marire Tie, Domane, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare