Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.08.2009, 19:16:16
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit pentru" cel ales"

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
cine inca ne va descrie cat de animale salbatice sunt evreii aceia?
V-am invitat si alta data sa lasa-ti vorbaria asta goala ca nu avem ce invata de la d-tra, ci sa mergeti de SARBATOAREA PASTELUI CRESTINILOR la mormantul Mantuitorului Iisus Hristos(perioada aprilie,nu la Iordan,acolo mergeti de Boboteaza,in perioada lunii ianuarie ca sa vedeti cum i-si schimba riul cursul in acea zi,nu cautati sa le amestecati,am scris foarte corect in celalalt topic) si sa fiti martorul pogorarii luminii din cer.Dupa aceea mai vorbim.Ok?Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.08.2009, 17:03:53
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit La noi e lumina care se vede noaptea din sateliti

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
V-am invitat si alta data sa lasa-ti vorbaria asta goala ca nu avem ce invata de la d-tra, ci sa mergeti de SARBATOAREA PASTELUI CRESTINILOR la mormantul Mantuitorului Iisus Hristos(perioada aprilie,nu la Iordan,acolo mergeti de Boboteaza,in perioada lunii ianuarie ca sa vedeti cum i-si schimba riul cursul in acea zi,nu cautati sa le amestecati,am scris foarte corect in celalalt topic) si sa fiti martorul pogorarii luminii din cer.Dupa aceea mai vorbim.Ok?Dumnezeu sa ne ajute!
Sunt convins ca : Nu ai ce invata de la mine ca d-ta sti totul si ca ai mare nevoie sa-ti ajute Dumnezeu. Cat despre riul acela care i-si schimba cursul,te sigur ca isi va schimba cursul cand Dunarea va face la fel.
Uite domnule.Eu traiesc in acea tara de care se povestesc asa multe minuni. Din pacate,mai mult de 50 de ani nu am intalnit o persoana matura si sanatoasa care pretinde ca a fost martor la o minune. La voi asta face parte din folclor dar noi suntem mici credinciosi in ce nu ni se pare real.
Judaismul nu are nevoie de alte marturii decat VT. Religiosilor li se ajunge. Ei pretind ca Dumnezeu este Tot-puternic si totul se petrece in voia lui.Dumnezeu nu poate sa aiba mai multa onoare daca va intoarce un curs de apa sau lumina cerul Ierusalimului. La evrei,se zice ca cine crede va crede si cine nu, sa`l tai nu va crede. Scamatoriile au avut scop inaintea de infintarea poporului. Moise era un geniu cu toiagul lui. Azi nimeni nu mai poate despica marea sau scoate apa din stanci. Apropo: Am colindat nu putin peninsula Sinai si am ajuns la un munte pe care erau stanci.Un beduin ne-a aratat cum sa scoatem apa din stanci. Cu un toiag a batut usor stanca in diferite locuri pana a auzit un zgomot ca la un pepene copt.Acolo a lovit stanca cu un bolovan si am vazut ca a spart o mica coaja dupa care era o cavitate unde s`a adunat si pastrat apa de ploaie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.08.2009, 18:09:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Apropo: Am colindat nu putin peninsula Sinai si am ajuns la un munte pe care erau stanci.Un beduin ne-a aratat cum sa scoatem apa din stanci. Cu un toiag a batut usor stanca in diferite locuri pana a auzit un zgomot ca la un pepene copt.Acolo a lovit stanca cu un bolovan si am vazut ca a spart o mica coaja dupa care era o cavitate unde s`a adunat si pastrat apa de ploaie.
Extraordinar, hai ca m-ai lasat masca! Ce interesant!
Stiam eu Moshe, ca ai multe lucruri interesante de povestit!

In privinta riului care de Boboteaza "suie la deal" binenteles ca este folclor imbinat cu Ignoranta si lipsa precedentelor care vine din nestiinta adusa de faptul ca multi nu citesc nimic , nu se informeaza , nu calatoresc, sau cind o fac , din pacate, NU VAD NIMIC.

S-a discutat deja pe forum despre Iordanul care de Boboteaza suie la deal si este perceput ca o minune...de ignoranti sau de cei care vor sa impresioneze lumea.

Din cauza ca in Romania nu exista un asemenea fenomen al fluxului si refluxului prezent la multe riuri din lume, lumea tinde sa o dea pe minuni.
Desi daca ma gindesc si in Delta Dunarii sensul curgerii apei pe unele canale, ocazional se inverseaza brusc din cauza scaderii debitului Dunarii lucru vazut personal de mine
Acum un an Iordanul "nu s-a mai intors" nu din cauza pacatelor lumii ci tot din cauza variatiei de debit care a fost probabil mai mare decit nivelul Marii Moarte in care se varsa, caz in care nivelul mic al mareei nu mai are cum sa-i schimbe sensul curgerii.

Deci cind este minune este minune si ne bucuram de ea dar cind nu este hai sa nu le fabricam noi, mai ales la nivelele mari ale ierarhiei ca sa aratam ce "induhovniciti suntem"
Parinti sporiti duhovniceste exista, insa sunt multi si care se folosesc de fenomene naturale pentru a o da pe minuni

Last edited by andreicozia; 04.08.2009 at 18:12:32.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.08.2009, 15:29:33
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Daca asa iti plac lucruri interesante,

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Extraordinar, hai ca m-ai lasat masca! Ce interesant!
Stiam eu Moshe, ca ai multe lucruri interesante de povestit!

In privinta riului care de Boboteaza "suie la deal" binenteles ca este folclor imbinat cu Ignoranta si lipsa precedentelor care vine din nestiinta adusa de faptul ca multi nu citesc nimic , nu se informeaza , nu calatoresc, sau cind o fac , din pacate, NU VAD NIMIC.

S-a discutat deja pe forum despre Iordanul care de Boboteaza suie la deal si este perceput ca o minune...de ignoranti sau de cei care vor sa impresioneze lumea.

Din cauza ca in Romania nu exista un asemenea fenomen al fluxului si refluxului prezent la multe riuri din lume, lumea tinde sa o dea pe minuni.
Desi daca ma gindesc si in Delta Dunarii sensul curgerii apei pe unele canale, ocazional se inverseaza brusc din cauza scaderii debitului Dunarii lucru vazut personal de mine
Acum un an Iordanul "nu s-a mai intors" nu din cauza pacatelor lumii ci tot din cauza variatiei de debit care a fost probabil mai mare decit nivelul Marii Moarte in care se varsa, caz in care nivelul mic al mareei nu mai are cum sa-i schimbe sensul curgerii.

Deci cind este minune este minune si ne bucuram de ea dar cind nu este hai sa nu le fabricam noi, mai ales la nivelele mari ale ierarhiei ca sa aratam ce "induhovniciti suntem"
Parinti sporiti duhovniceste exista, insa sunt multi si care se folosesc de fenomene naturale pentru a o da pe minuni
am inca ceva legat de iesirea din Egipt cum este descrisa in VT. S`au facut multe cercetari in regiunea peninsulei Sinai prin care a trecut Moise cu poporul care l`a scos din robie.
La un moment dat se povesteste ca Moise a despicat marea si dupa ce a trecut poporul ,marea s`a inchis inapoi inecand armata Faraonului care a vrut sa intoarca poporul la robie. Traseul care a trecut Moise cu poporul lui in desertul Sinai nu este descris exact si sunt foarte putine puncte de reper. In nordul Sinaiului se afla o ramasita antica a unei ramificatii a Nilului care in trecut a lasat ca o delta insa inchisa spre marea Mediterana cu un ism (asa se numeste in romaneste?) ca o jumatate de cerc,o lungime de cam 50-60 de km si o latime medie de 100-200 metri. Inaltimea lui in multe locuri este numai de 2-3 metri. In harti este chemata Marea Bardawuil. In anumite sezoane, cand Marea Mediterana este furtunoasa,valurile ei trec cu usurinta spre Marea Bardawuil si uite cum se despica marea si se inchide marea.Bineinteles ca asta este una din teorii care tinde sa explice stintific minunile din VT.
Mult timp se cauta acel "MAN" mancarea care au mancat poporul in desert. Una din teorii este ca asta erau carduri de mici potarnici care trec toamna peste Mediterana in drum spre locuri mai calde. Acele potarnici sunt asa de obosite ca ultimii metri peste mare cu greu reusesc sa treaca. Pana azi, beduinii bastinasi intind fileuri intre stalpi si culeg mii de pasari pe care le mananca. Se spune ca la fiecare legenda se poate gasi un sambure de adevarat.Poate astea sunt acel MAN de care era vorba.
Si daca de Sinai era vorba,ati stiut ca renumita manastire Santa Caterina la poalele muntelui care se crede ca pe el Moise a intalnit Creatorul,a fost cladita de robi adusi din Valahia (Muntenia) si dupa cladire au ramas langa ea ca oameni liberi sa slujeasca manastirea ? Cu timpul s`au amestecat cu beduinii bastinasi si azi nu se difera de ei.Interesant este ca pana azi sunt beduini care povestesc ca stramosii lor au venit din Romania. Faptele astea se afirmeaza si de calugarii care au gasit la manastire acte care adeveresc cele povestite.
Numele orasului Sinaia din Romania vine de la Desertul Sinai.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.08.2009, 19:17:10
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit Pentru "cei alesi"

Voi doi va intelegeti foarte bine,vorbiti despre stiinta,de fenomene naturale,de tot felul de interpretari ale cercetatorilor.Ce treaba aveti voi cu credinta in Dumnezeu?Noi vorbim de minune atunci cand Dumnezeu i-si pune "amprenta" in mod voit si nu la intamplare demonstrand oamenilor de existenta Sa si de Adevar.Aceste minuni se intampla in zilele de sarbatoare ale crestinilor ortodocsi demonstrand ca adevarul este la noi;si nu oricand, si nu oricum,sau la intamplare.Au mai incercat si armenii la Sf. Mormant si nu s-a pogorat nici o lumina,au incercat si catolicii la Iordan si nu s-a produs nici o schimbare.Sfatul meu este sa va documentati bine,asa cum spune si un coleg de forum citi bine mai intai VT si NT, si mai mult decat atat rugati-va cu sinceritate la Iisus Hristos,cereti sa va descopere Adevarul.Spune-ti asa, Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu daca tu existi cu adevarat descopera-ne acest Adevar si noua.Dupa cum se vede noi nu avem nici o putere sa va deschidem mintea.Deci toata baza este in Dumnezeu.Daca intradevar doriti acest lucru,altfel pentru acest gen de discutii exista Discovery,National Geografic,s.a.m.d. DUMNEZEU SA NE AJUTE!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.08.2009, 17:25:17
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Pentru Ghemis,

Am mai scris ca la noi, "alesii" cei religiosi nu au nevoie de minuni ca sa creada in existenta lui Dumnezeu. La noi nici nu se fac minuni cu vindecari "unu-doi"si nu pentru ca Dumnezeu ne-a uitat ci pentru ca cunostinta noastra cu Dumnezeu este cu cateva mii de ani mai lunga decat a voastra si "stim" ce este El in stare sa faca si cum.Nu cu miniuni ca asta este prea simplu si naiv.
Filosofia credintii,acea care se invata si la Teologie explica dece se crede asa si nu altfel. Fiecare religie se bazeaza pe ce cred credinciosii ei. Evreii,na,nu cred in miniuni. Ei nu gaesc logic ca Unu care este Totputernic are nevoie sa demonstreze credinciosilor Lui ca El exista prin tot felul de scamatori.
"Minunile" de care scri, te asigur ca sunt numai in legende ca eu,scot capul pe fereastra si nu vad minuni.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.08.2009, 17:31:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca o minune din lume nu e vazuta de mine, nu inseamna ca ea nu exista. Si sa nu uiti un lucru: minunea are alt chip, nu cauta sa o intalnesti asa cum intalnesti un obiect.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.08.2009, 17:58:11
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit ti-as pune o intrebare (complicata):

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca o minune din lume nu e vazuta de mine, nu inseamna ca ea nu exista. Si sa nu uiti un lucru: minunea are alt chip, nu cauta sa o intalnesti asa cum intalnesti un obiect.
Cine are nevoie de minuni? Dumnezeu? Credinciosii? In ce scop? Dece se margineste minunea numai la inaltirea Numelui Lui si nu,sa zicem,sa dispara boala de cancer sau poate numai bolile copiilor?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.08.2009, 18:14:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca o minune din lume nu e vazuta de mine, nu inseamna ca ea nu exista. Si sa nu uiti un lucru: minunea are alt chip, nu cauta sa o intalnesti asa cum intalnesti un obiect.
Este interesant Costel cum tu din citeva cuvinte ai reusit sa creezi un mic tratat de filozofie a minunii.
Deci conform a ce spui tu cuvint cu cuvint pentru a percepe o minune trebuie sa fim dusi "pe alte meleaguri", sa fim intr-un fel hipnotizati si sa nu o "cautam ca pe un obiect" Deci asta trebuie sa NU UITAM??
Oare de ce este nevoie conform teoriei TALE de aceste proptele hipnotice pentru a vedea ceva ce clar si fara scamatorii ar trebui sa se prezinte CLAR, DIRECT, IN VAZUL TUTUROR!!! si fara hipnotizari in masa, omului de rind pentru intarirea credintei in Dumnezeu la modul realist nu visator.

Intotdeauna m-am intrebat de ce oare(din nou,conform unora) Dumnezeu este asa de selectiv si secretos(conform scamatorilor) si nu permite vederea minunilor decit citorva alesi de catre sinod si deci alesi si clar POLITIC

DIn cite inteleg eu despre credinta Dumnezeu nu lasa loc ambiguitatilor!
Domnule, cind a inviat un mort, mortul ala nu a fost tinut ascuns de catre Patriarh in nu stiu ce ascunzis ci era in vazul tuturor, sau cind Ilie a facut minunea rugului ars nu numai ca nu l-a facut in ascuns de popor si de necuratii preoti ai lui Baal, dara A RUGAT POPORUL PACATOS SA UDE rugul cu apa de multe ori pentru CLARITATEA FENOMENULUI si a savirsit minunea IN FATA TUTUROR, Costele, nu i-a luat cu abureli de genul, vai nu priviti direct ca nu este la fel cum te-ai uita la urs ci trebuie sa-ti inchpui in capul tau ca se petrece

Oare ma intelegi unde gresesti la modul FUMNDAMENTAL?
Dumnezeul lui Ilie si al nostru nu este un Dumnezeu rusinos asa cu il fac sa para scamatorii MODERNI, NOI il facem ca si cum este SFIOS SI RUSINOS.
Sa ne fie rusine ca am ajuns in halul asta!

Te-ai gindit vreodata de ce oare la minunea venirii luminii cei alesi trebuie sa se bage intr-o vagauna pazita cu strasnicie de jandarmi evrei si calugari solizi care deseori se bumbacesc pe rupte cu cei de acolo care vor sa vada ce se intimpla in spatele usilor inchise?

Oare este asa de dificil pentru Dumnezeu sa trimita lumina in vazul tuturor? sau sa trimita scinteie DIRECT in fiecare biserica Ortodoxa din lume in care se mii de ani isi face datoria cu credinta fata de El?
..sau acum imi vei replica ca nu suntem destul de vrednici pentru o asa onoare si doar Arhiereii Ierusalimului sunt cei mai puri si apropiati de Dumnezeu... ca nu o sa o cred pe asta oricit te-ai stradui!
Un crestin adevarat nu permite nimanui sa-i suceasca mintile, acestia sunt cei saraci cu duhul. Cei la care nu TIN SCAMATORIILE! si care-i si scuipa in fata pe cei care incearca sa-i ia cu vrajeala teologhisita bine, deoarece nu stiu multe. Asa este hristianinul rus(taranul simplu), credincios!

Last edited by andreicozia; 06.08.2009 at 18:21:34.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.08.2009, 18:31:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrei, nu e nevoie de hipnoza si nu am afirmat asta. Numai ca noi mergem pe cale cu Hristos, dar vedem in El un necunoscut (vezi drumul spre Emaus). Si asta nu pentru ca El ia diferite infatisari, ci pentru ca noi nu suntem capabili sa-L vedem. Iar cei doi ucenici cand L-au recunoscut ca Dumnezeu n-au cazut in transa.

Iar ca sa vezi nu e nevoie sa deschizi fereastra asa cum se afirma mai sus, ci usa bisericii. De acolo primesti puterea sa vezi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 03:24:19
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 14:04:38
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 11:48:28
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 18:42:50
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 20:07:27