Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.12.2012, 08:58:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

În ordinea importanței:
  • Trebuie să ne spovedim și să ne împărtășim pînă pe 21.'
  • Trebuie să facem provizii de apă.
  • Trebuie să avem o sursă auxiliară de căldură.
  • Trebuie să și mîncăm, măcar din cînd în cînd.
Voi da o listă cu alimente care rezistă pe perioade mai mari de timp:

- miere de albine de diverse tipuri
- nuci, castane și alune crude și în coaja lor
- fistic, migdale și orice fel de semințe găsiți
- făină (de grîu, orz, ovăz, secară, porumb, soia, năut, hrișcă șamd)
- boabe crude de soia, hrișcă, mei, năut, linte și fasole de mai multe culori, amaranth, quinoa, orez șamd
- paste făinoase
- fructe uscate de goji, merișoare, prune șamd
- cartofi
- mere
- murături de tot felul (nu uitați să pitrociți varza :) )
- diverse conserve după gust și preferințe
- compoturi de fructe
- dulciuri (pe care le recomand numai în situații-limită)
  • Trebuie să ne protejăm familia.
Acestea fiind spuse, vă doresc să nu vă pierdeți credința, speranța și dragostea, indiferent ce urmează. Doamne ajută!
La lista ta as adauga ceva: chibrite, lumanari (lanterna), o lopata si lemnele pentru foc aduse langa casa,nu in vreo anexa din curte. Daca ninge saptamana viitoare, la sfarsitul saptamanii vom avea din nou oameni ingropati de vii (cu case cu tot) in zapada, la fel ca anul trecut. Unele sate au fost izolate si doua saptamani. Sa speram ca nu se va repeta cosmarul, dar e bine ca oamenii sa fie cat de cat pregatiti, sa nu mai fie luati prin surprindere, ca anul trecut.

Last edited by ioanna; 16.12.2012 at 09:25:50.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.12.2012, 11:03:19
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit esentialul

@Florin-Ionut,
Nu conteaza, crede-ma, cine sau ce am fost sau sunt. Conteaza ca Dumnezeu nu vrea de la noi sa fim survaivari de succesuri. Cere de la noi lupta spre mantuire, nu dat din coate sau trecut peste cadavre in numele supravieturii. Religiile abrahamice nu sunt cluburi de panicarzi. Cand evreii au trecut pin Holocaust, au facut-o cu o superba demnitate, tipic evreiasca. Asemanator, arabii, cand au venit cruciatii sau turcii sau mongolii peste ei: s-au incredintat lui Allah, nu unui sir de metode de supavietuire. Noi romanii, am pieri probabil in ritm de manele si miros de mici/bere, amestecate cand si unde cu sunet de rugaciune si miros de tamaie.
Daca o sa mor, va fi un prost&pacatos mai putin. Insa sper ca va fi un mantuit in plus.
Nu conteaza absolut deloc felul fizic in care parasim lumea asta, circumstantele, alaturi de cine si cati, etc. Conteaza sa avem "haina de nunta" imaculata.
Cred ca ai inteles ca asta e esentialul.
Cu stima.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.12.2012, 11:51:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Același Care a mai zis așa:

19. Vai de cele însărcinate și de cele ce vor alăpta în zilele acelea!
20. Rugați-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta.
21. Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum și nici nu va mai fi.
Asta s-a implinit deja.
Caderea Ierusalimului.

Citat:
Într-o zi o să vrei să schimbi tableta aia de 2000 de lei pe un colț de pîine uscată și n-o să găsești pe nimeni să bată palma cu tine.
Adevarat.
Acum cu aia 2000ron poti cumpara macare pentru 3 persoane pentru un an de zile.
Dar cand o veni Beleaua..

Oricum, NU 21.12.12, asta e doar publicitate pentru creduli.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.12.2012 at 11:54:16.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.12.2012, 11:58:21
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu personal, cred ca nu va fi nici un sfrasit al lumii in 2012,ci mai degraba,o aliniere sau o conjunctura de planete si de corpuri ceresti in Univers (asta cred ca e ce au prevazut maiasii ) si cine stie ce efect va avea aceasta conjunctura a corpurilor ceresti aspura oamenilor ??? Dar o influenta cred ca va avea aceasta stare a macro-cosmosului,aspura micro-cosmosului care este omul .
Insa toate acestea facandu-se cu voia Celui Prea Inalt ! Salvit fie Numele sau ,in veci !
Amin !
Si eu cred ca se vor alinia planetele atfel...dar nu cred ca va avea acest lucru vreun efect asupra noastra. Ca si pana acum si-au modificat pozitia fara efecte asupra "microcosmosului".
Am mai citit pe Net ca pe 12 vin niste valuri de energie care ne pregatesc pentru energiile din 21. N-am simtit nicio energie...
Nu va fi niciun sfarsit...nici macar cumparaturi nu fac pentru ca ma pregatesc sa ma duc la ai mei de Craciun.
Pe 21 sunt la serviciu si cred ca vom glumi ca la ora 6 dimineata nu s-a intamplat nimic (o alta versiune vehiculata pe Net...sunt o gramada de versiuni...numai ca se cam contrazic).
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.12.2012, 13:22:32
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Ioooi !

va fi o zi ca oricare alta, nimic deosebit!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.12.2012, 13:43:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De pe 21 încep să umble preoții pe la casele noastre pentru a ne binecuvânta gospodăriile și pe noi. Deschideți-le ușa, și să-i primiți ca și cum însăși Hristos vă calcă pragul.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.12.2012, 13:45:22
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De pe 21 încep să umble preoții pe la casele noastre pentru a ne binecuvânta gospodăriile și pe noi. Deschideți-le ușa, primiț-i ca și cum însăși Hristos vă calcă pragul.
Domnul fie laudat, sunt sarbatorile de iarna, crestine, sa nu credem in mituri mayase ci sa primim preotul care vine sa sfinteasca casa.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.12.2012, 16:15:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numi Preotii si Episcopii pot dezlega pacatele oamenilor, caci ei sunt urmasii Apostolilor. Nu stiu cum un mirean ar spovedi si dezlega un alt mirean.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.12.2012, 16:36:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La lista ta as adauga ceva: chibrite, lumanari (lanterna), o lopata si lemnele pentru foc aduse langa casa,nu in vreo anexa din curte. Daca ninge saptamana viitoare, la sfarsitul saptamanii vom avea din nou oameni ingropati de vii (cu case cu tot) in zapada, la fel ca anul trecut. Unele sate au fost izolate si doua saptamani. Sa speram ca nu se va repeta cosmarul, dar e bine ca oamenii sa fie cat de cat pregatiti, sa nu mai fie luati prin surprindere, ca anul trecut.
Nu am vrut să mă lungesc prea mult cu postarea, de aceea nu le-am adăugat pe listă acolo. Da, trebuie să avem niște lumînări cît mai mari, neapărat din ceară curată, amnar și cremene, chibrituri de calitate, baterii cît de multe, un radio mic pe baterii, aprinzătoare cu gaz, saci de dormit, scutece și mîncare pentru copii, haine de iarnă groase, trusă medicală, aghiazmă mare, ață, ace, foarfece, scule pentru reparații, recipiente pentru colectat apa de ploaie, o ghioagă...

La capitolul mîncare, am uitat să pun măslinele în butoiaș, adică să fie cumpărate în recipientul original cu tot cu zeamă, nu în caserole. Evident că la casă se plătește doar produsul net, fără lichid. Plus rădăcinoasele care rezistă un timp la temperatură potrivită.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 16.12.2012, 17:08:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta s-a implinit deja.
Caderea Ierusalimului.
Citește tot capitolul de la Matei 24 și vei înțelege că acolo Hristos profețește despre vremurile din urmă.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum, NU 21.12.12, asta e doar publicitate pentru creduli.
Pe 21 poate să înceapă tranziția care pregătește venirea lui Antihrist care poate să fie undeva în viitorul relativ apropiat, probabil peste cîțiva ani. Din profețiile pe care le-am citit am înțeles că acest Antihrist va veni ca un salvator aparent care va rezolva situația haotică care va fi în lume în acele vremuri. Dacă acum va începe o destabilizare economică la nivel global, dacă vreo cîteva puteri vor începe să arunce cu bombe una alteia, dacă vor izbucni războaie civile în multe țări, atunci se va găsi prilejul ca anumite organizații să-i facă intrarea pe scena internațională acestui "mîntuitor". Lumea îl va primi cu bucurie și așa își va începe anii de domnie după cum în Apocalipsă stă scris.

Nu țin neapărat că asta se va întîmpla acum, dar sînt niște șanse. Am urmărit constant știrile și am observat că în ultima perioadă în ziarele cu mare popularitate au apărut măcar 2-3 articole "apocaliptice" pe săptămînă care să mai sperie puțin lumea. Media lucrează. Nu degeaba bat ei tam-tamul pentru data de 21 decembrie 2012.

Oricum, pe 21 nici eu nu cred că va fi cazul să fugim în munți sau să ne încuiem în buncăr. Ceea ce spune Hristos acolo despre urîciunea pustiirii este de fapt pentru momentul intrării în scenă a lui Antihrist, care nu poate fi atît de bruscă. Mai avem de așteptat pînă atunci, dar probabil că se va întîmpla în generația noastră după cum decurg lucrurile la nivel global.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41