Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2007, 13:57:52
pioniera pioniera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 1
Implicit

Va rog frumos daca se poate sa imi dati si mie informatii cu privire la citatul " Chiar de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii, daca nu am dragoste nimic nu-mi foloseste" Cu multumiri, Mihaela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2007, 14:57:40
liahim liahim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Este vorba despre dragoste crestina.Dk savarsim ceva folositor cu dragoste si ascultare Liturghie savarsim
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2007, 15:32:28
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Intrebi unde este citatul in Biblie?
Noul Testament, Epistola Sfantului Apostol Pavel intaia catre Corinteni, capitolul 13, intitulat Iubirea.
Este deosebit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2007, 23:19:54
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

in ce sens doresti informatii ? presupun ca referitor la intelegere.
1. nu stii nici macar credinta sa muti muntii
2. dragostea o stii, ca e in fiecare suflet botezat in Numele Domnului.
Deci vrea sa spuna ca a iubi e mai mult decit orice, Iubeste pe Dumnezeu.
Sunt sigur ca nu trebuie sa te invat restul, ca doar stii si tu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2007, 15:41:45
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Pai cam asa:

Daca ai avea credinta si prin ea ai putea sa misti muntii fara sa ai dragoste nu esti nimic. Adica daca ai supune toata materia catre minte si deci ai fi cumva stapanul lumii, daca nu ai dragoste nu ai facut nimic.Adica cam ca satana. Ca el este stapanul acestei lumi, si el ar muta muntii si ar face minuni false, si mai si stie/crede in existenta Lui Dumnezeu ca doar Il cunoaste, totusi deoarece el nu are dragoste, deci nimic este!

Adica daca am fi niste mutatori de munti dar nu am avea dragoste am fi niste copii ai satanei. Daca am muta muntii si nu am iubi pe dusman vom folsi aceasta credinta (ca si satana) spre facerea de bine a noastra dar facere de rau catre dusmani.

Deci sa ne iubim unii pe altii ca intr`un gand sa marturisim pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh! Amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2007, 16:08:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Toata viata noastra este o stradanie neincetata de a fi desavarsiti precum Tatal ceresc, asa cum spune teologia ortodoxa, viata omului este drumul de la Chip la Asemanare. Acest lucru inseamna ca omul trebuie sa dezvolte inlauntrul sau toate calitatile care il vor face sa semene cu Dumnezeu. Si pentu ca trasatura centrala a lui Dumnezeu este iubirea din care izvorasc toate celalalte, cine nu iubeste nu reuseste sub nicio forma sa devina viu precum Dumnezeu.

De aceea iubirea este mai mare decat toate, pentru ca doar ea singura poate sa dea nastere la toate celelalte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2007, 19:34:53
pac pac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Salut la toti,sunt nou pe acest forum..caut de mult timp pe google si pe alte siteuri crestine ortodoxe "viata si acatistul Sfantului Efrem Sirul" sau altceva legat de acest sfant.Am nevoie si sunt interesat de cat mai multe informatii despre acest sfant.Daca ma puteti ajuta sau stiti aveti viata sau acatistul lui sau stiti ca exista aceste informatii va rog sa imi lasati un msg pe forum sau la adresa mea de mail (tupac4u@yahoo.com) Va Multumesc si Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2007, 22:52:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pac
Salut la toti,sunt nou pe acest forum..caut de mult timp pe google si pe alte siteuri crestine ortodoxe "viata si acatistul Sfantului Efrem Sirul" sau altceva legat de acest sfant.Am nevoie si sunt interesat de cat mai multe informatii despre acest sfant.Daca ma puteti ajuta sau stiti aveti viata sau acatistul lui sau stiti ca exista aceste informatii va rog sa imi lasati un msg pe forum sau la adresa mea de mail (tupac4u@yahoo.com) Va Multumesc si Doamne Ajuta !
Exista o carte a lui Sebastian Brock, Efrem Sirul,I. O introducere II. Imnele despre Paradis, a fost tradusa in romana de parintele Diac. IOAN ICA.JR, editura Deisis
Reply With Quote
Răspunde