Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2009, 21:33:24
Julieta Julieta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2009
Mesaje: 1
Implicit Slava Sfantului Nectarie!

Doamne ajuta! consider ca am o datorie sfanta, si anume aceea de a marturisi ajutorul primit de la Sfantul Nectarie, de care am aflat de curand, insa a carui ajutor nu a intarziat sa vina.

Sunt studenta, si la numai 22 de ani, am dus o viata zbuciumata, la granita intre a-l simti pe Dumnezeu aproape si a sti ce implinire iti poate aduce o viata curata, si respectiv tentatiile greu de evitat...cert este ca dupa lupta amara cu desfranarea si obsesia de "a-mi trai viata" am ajuns la o alta povara-singuratatea, care incepuse de doi sa ma apese, tare de tot, incat nu mi doream decat o alta sansa. Mi se parea ca am pierdut dreptul, defintitv si irevocabil, de a trai o dragoste frumoasa, binecuvantata de Cel de Sus.

Si atunci, am cerut ajutor...am citit, de cateva ori, acatistul Sf. Nectarie...nici icoana nu aveam, ci sarutam fototgrafia de pe coperta, cu moastele de la biserica din Bucuresti...am cerut, cu lacrimi si cu speranta pe care doar disperarea ti-o da, ajutor..am fost la biserica din Iasi, unde sunt moastele Sfantului, si m-am rugat..cu toata nevrednicia. Am citit de 40 de ori acatistul Buneivestiri, caci auzisem ca ti se implineste o dorinta... Si iata, Maica Domnului si Sf Nectarie mi au implinit dorinta, am cunoscut pe cineva. Sunt o netrebnica ca multumesc asa tarziu, si sper ca Sfantul sa nu mi ia darul si sa ma pedepseasca.

Asa ca, frati, toti cei apasati de povara singuratatii,, rugati-va la Sf Necatarie..caci este bun si preamilostiv, si la sfinti, la Sf. Nicolae, Sf. Parascheva, Sf. Mina, Sf. Ecaterina, Sf. Grigorie Decapolitul. Si la Preacurata care nu ne lasa niciodata. Sa multumim Domnului caci mare este Mila Lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2009, 02:04:47
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Zi-mi mai multe despre acest lucru.ma refer la citirea de 40 al acatistului.ma-i facut curios
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2009, 10:47:56
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Julieta Vezi mesajul
Doamne ajuta! consider ca am o datorie sfanta, si anume aceea de a marturisi ajutorul primit de la Sfantul Nectarie, de care am aflat de curand, insa a carui ajutor nu a intarziat sa vina.

Sunt studenta, si la numai 22 de ani, am dus o viata zbuciumata, la granita intre a-l simti pe Dumnezeu aproape si a sti ce implinire iti poate aduce o viata curata, si respectiv tentatiile greu de evitat...cert este ca dupa lupta amara cu desfranarea si obsesia de "a-mi trai viata" am ajuns la o alta povara-singuratatea, care incepuse de doi sa ma apese, tare de tot, incat nu mi doream decat o alta sansa. Mi se parea ca am pierdut dreptul, defintitv si irevocabil, de a trai o dragoste frumoasa, binecuvantata de Cel de Sus.

Si atunci, am cerut ajutor...am citit, de cateva ori, acatistul Sf. Nectarie...nici icoana nu aveam, ci sarutam fototgrafia de pe coperta, cu moastele de la biserica din Bucuresti...am cerut, cu lacrimi si cu speranta pe care doar disperarea ti-o da, ajutor..am fost la biserica din Iasi, unde sunt moastele Sfantului, si m-am rugat..cu toata nevrednicia. Am citit de 40 de ori acatistul Buneivestiri, caci auzisem ca ti se implineste o dorinta... Si iata, Maica Domnului si Sf Nectarie mi au implinit dorinta, am cunoscut pe cineva. Sunt o netrebnica ca multumesc asa tarziu, si sper ca Sfantul sa nu mi ia darul si sa ma pedepseasca.

Asa ca, frati, toti cei apasati de povara singuratatii,, rugati-va la Sf Necatarie..caci este bun si preamilostiv, si la sfinti, la Sf. Nicolae, Sf. Parascheva, Sf. Mina, Sf. Ecaterina, Sf. Grigorie Decapolitul. Si la Preacurata care nu ne lasa niciodata. Sa multumim Domnului caci mare este Mila Lui.
Dumnezeu si nici Sfintii Lui nu pedepsesc. Nu trebuie sa-ti fie frica, uite ce spune Sf. Apostol Ioan : "In iubire nu este frica ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire. "( I Ioan 4, 18)
Si in Ecclesiast se spune sa ne bucuram de ce ne da Domnul atunci cand crede El de cuviinta. In rest, mare este Sfantul Nectarie si mare este Domnul intru Sfintii Lui!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2009, 19:56:01
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
Dumnezeu si nici Sfintii Lui nu pedepsesc. Nu trebuie sa-ti fie frica, uite ce spune Sf. Apostol Ioan : "In iubire nu este frica ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire. "( I Ioan 4, 18)
Si in Ecclesiast se spune sa ne bucuram de ce ne da Domnul atunci cand crede El de cuviinta. In rest, mare este Sfantul Nectarie si mare este Domnul intru Sfintii Lui!
Nu prea ai dreptate, Dumnezeu ne mai pedepseste uneorica sa ne indrepte. Din pacate, multi dintre noi avem nevoie de mici pedepse din cand in cand pentru a ne indrepta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2009, 13:16:41
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Nu prea ai dreptate, Dumnezeu ne mai pedepseste uneorica sa ne indrepte. Din pacate, multi dintre noi avem nevoie de mici pedepse din cand in cand pentru a ne indrepta...
Da, asa este, eu ma refeream insa la a-ti fi frica sa nu pierzi ce ai primit in dar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2009, 13:30:31
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Julieta Vezi mesajul
Doamne ajuta! consider ca am o datorie sfanta, si anume aceea de a marturisi ajutorul primit de la Sfantul Nectarie, de care am aflat de curand, insa a carui ajutor nu a intarziat sa vina.

Sunt studenta, si la numai 22 de ani, am dus o viata zbuciumata, la granita intre a-l simti pe Dumnezeu aproape si a sti ce implinire iti poate aduce o viata curata, si respectiv tentatiile greu de evitat...cert este ca dupa lupta amara cu desfranarea si obsesia de "a-mi trai viata" am ajuns la o alta povara-singuratatea, care incepuse de doi sa ma apese, tare de tot, incat nu mi doream decat o alta sansa. Mi se parea ca am pierdut dreptul, defintitv si irevocabil, de a trai o dragoste frumoasa, binecuvantata de Cel de Sus.

Si atunci, am cerut ajutor...am citit, de cateva ori, acatistul Sf. Nectarie...nici icoana nu aveam, ci sarutam fototgrafia de pe coperta, cu moastele de la biserica din Bucuresti...am cerut, cu lacrimi si cu speranta pe care doar disperarea ti-o da, ajutor..am fost la biserica din Iasi, unde sunt moastele Sfantului, si m-am rugat..cu toata nevrednicia. Am citit de 40 de ori acatistul Buneivestiri, caci auzisem ca ti se implineste o dorinta... Si iata, Maica Domnului si Sf Nectarie mi au implinit dorinta, am cunoscut pe cineva. Sunt o netrebnica ca multumesc asa tarziu, si sper ca Sfantul sa nu mi ia darul si sa ma pedepseasca.

Asa ca, frati, toti cei apasati de povara singuratatii,, rugati-va la Sf Necatarie..caci este bun si preamilostiv, si la sfinti, la Sf. Nicolae, Sf. Parascheva, Sf. Mina, Sf. Ecaterina, Sf. Grigorie Decapolitul. Si la Preacurata care nu ne lasa niciodata. Sa multumim Domnului caci mare este Mila Lui.
Sfantul Nectarie este grabnic ajutator in caz de nevoie. Ajutorul lui il marturisesc si eu cu toata inima mea. Este unul dintre cei mai minunati si blanzi sfinti. Pentru cei ce sunt in boli grele neaparat sa se roage Sfantului Necatarie si ajutorul sau nu va intarzia. Eu unul m-am rugat pentru cineva foarte drag mie bolnav de cancer si m-a ajutat sfantul, si boala s-a vindecat.

""Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui. ""
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2009, 01:57:12
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit

Dumnezeu are ca mijlocitor pentru oameni doar pe Isus Hristos.
Atentie mare cu sfinti!! sa nu cadem in pacatul conceput de satana.
Inchinarea este doar inaintea lui Dumnezeu.
Daca te ajuta cineva este Dumnezeu,doar atat.Sfinti au fost sfinti pentru ei.
Ei nu pot sa te ajute cu nimik.Totul depinde de tine inaintea lui Dumnezeu cel viu.
GRIJA MARE>....sa nu cumva sa incalcam intaia si a doua porunca:
" 1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".

Dumnezeu sa ne deschida mintile si inima spre el.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2009, 07:50:53
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cowboy Vezi mesajul
Dumnezeu are ca mijlocitor pentru oameni doar pe Isus Hristos.
Atentie mare cu sfinti!! sa nu cadem in pacatul conceput de satana.
Inchinarea este doar inaintea lui Dumnezeu.
Daca te ajuta cineva este Dumnezeu,doar atat.Sfinti au fost sfinti pentru ei.
Ei nu pot sa te ajute cu nimik.Totul depinde de tine inaintea lui Dumnezeu cel viu.
GRIJA MARE>....sa nu cumva sa incalcam intaia si a doua porunca:
" 1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".

Dumnezeu sa ne deschida mintile si inima spre el.
Ar fi si culmea sa confunde cineva pe Dumnezeu cu un Sfant. Ar fi cea mai crunta greseala posibila... Eu nu am auzit niciun ortodox sa faca o asemenea greseala. Toate fiintele isi au rostul lor si ordinea lor. Sfintii sunt oameni bineplacuti in fata lui Dumnezeu si stim cu totii ca rugaciunea celui drept este bineplacuta in fata lui Dumnezeu.

Noi credinciosii (sfintii sau mai putin sfinti) suntem un trup viu (Biserica) si ne ajutam intre noi cu rugaciuni catre Bunul Dumnezeu. Ceea ce ne uneste pe noi este dragostea aproapelui si credinta in Dumnezeu. Dumnezeu face minunile dar rugaciunea unui drept pe langa a mea (un pacatos) mult ajuta...

""Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui. ""
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2009, 08:21:46
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit Artemis

Fap.19:34-NTR <dar ei, recunoscându-l că este iudeu, au strigat cu toții într-un glas, timp de aproape două ore: „Mare este Artemis a efesenilor!“ > , dar Dumnezeu nu a pogorat foc din cer nici asupra lor ci prin lumina Cuvantului Sau a aratat mila si indurare fata de nestiinta oamenilor.Odata pusi in fata adevarului si adevaratului Dumnezeu al universului acestia trebuiau sa aleaga daca se lasa condusi sau se impotrivesc Duhului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2010, 21:41:19
Ungur Viorica Alina Ungur Viorica Alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Mesaje: 1
Implicit Credinta

Doamne ajuta! consider ca am o datorie sfanta, si anume aceea de a marturisi ajutorul primit de la Sfantul Nectarie, de care am aflat in timpul sarcinii in 2010, insa a carui ajutor nu a intarziat sa vina.
In 28 iunie la 10:50 a venit pe lume un baietel Mario Gabriel lumina ochilor nostri.Afost cel mai minunat moment din viata noastra,alaturi de ziua in care am spus ''da''in fata ofiteruluistari civile si in fata lui Dumnezeu.
In 30 sept.2009 am aflat ca sunt insarcinata,bucuria ne-a fost imensa ,insa in luna februarie in saptamana 21 de sarcina in urma analizelor de laborator am aflat ca as avea toxoplasmoza si herpes.Au urmat luni de chin si plans ,nopti nedormite din partea a lui amandoi,o gramada de analize la o gramada de laboratore care erau ba pozitive ba negative,ne-au zapacit cu totul.
Am ajuns in pragul disperarii,ne intrebam de ce Doamne?noi ni-l dorim din tot sufletul acest copil,de ce vrea sa ne pedepseasca?
Linistea sufleteasca a inceput cu postul Pastelui,mergeam in fiecare saptamana la spovedit,am inceput sa citesc acatistele Maici Domnului,Sf ioachim si Ana, si nu in cele din urma acatistul Sf. Nectarie
De Sf. Nectarie am aflat de pe internet din scrisoarea D-nei. preotese de la Sibiu.
Pe noi ne-a ajutat foarte mult, mai ales ca aveam si alte probleme, care s-au rezolvat: - sotul a fost angajat, am reusit sa ne luam o masina care sa fie a noastra.
Bucuria noastra era aceea cand mergeam la consultatii si ni se spunea ca baietelul se dezvolta normal, nu se vedea nimic neobisnuit cand imi faceam ecografie, era ata de dragut cu cordonul ombilical totdeauna in mana si adus la jumatatea fetei.
Pe tot parcursul sarcini nu am reusit sa ii facem o ecografie la toata fata.
Am decis impreuna cu D-na. doctor sa fac cezariana. Atunci pe masa de operatie, m-am rugat la Sf. Nectarie si Sf. Stelian sa plangaatat de tare in momentul in care il scot incat sa il auda tot spitalul si asa a fost.
Cand mi-a zis ca are 3850 g, 54 de cm si scorul Apgar 10 plus am fost cea mai fericita mamica din lume.
Va povestesc toate acestea pentru ca am promis la Sf. Nectarie ca voi spune tuturor ce minuni face credinta in Dumnezeu si cat de mult ne-a ajutat Sf. Nectarie pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moastele Sfantului Nectarie vicentiu68 Moaste 7 02.12.2013 20:38:10
Acatistul Sfantului Nectarie brunetzik Intrebari utilizatori 3 01.03.2012 14:02:36
Minunea Sfantului Nectarie MARUSIANA Intrebari utilizatori 1 28.04.2010 23:04:58