Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 19.08.2009, 16:09:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
hai ca e distractiva asta cu oile. O fi materiala, atunci, stiu eu? dar nu inteleg ce dovedeste asta.
Asa-i ca e distractiva?
Asa e intreaga teorie a evolutiei, daca prinzi ceva din ea :)

Se pare ca sincronizarea ciclurilor face parte din strategia sexuala a femelelor.
Pe scurt, contracareaza strategia sexuala a masculului, de a copula cu cit mai multe femele. Prin sincronizarea momentului in care femelele dintr-un grup sint fertile, impiedica masculul sa le fecundeze pe toate. Trebuie sa se concentreze numai pe una dintre ele.
  #132  
Vechi 19.08.2009, 17:12:06
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

De ce ateii cred ca detin adevarul absolut?
De ce depun atata efort ca sa convinga ca numai rationamenele lor sunt corecte , cu numai modul lor de gandire este valabil, ca numai felul lor de viata iti aduce implinire?
De ce folosititi forta pentru a va exprima!
De ce nu lasati fiecaruia posibilitatea de a alege?


De ce nu puteti intelege ca un crestin ortodox care incearca sa traiasca in credinta , o face nu pentru ca este manipulat de biserica ,ci pentru ca asa se simte implinit sufleteste , asa simte ca evolueaza !

Ateii vorbesc de manipulare, asa cum hotul striga hotii!

Da trebuie sa avem rabdare cu ateii, sa ne rugam lui Dumnezeu sa-i ierte .

In privinta tolerantei trebuie sa ne orientam dupa situatie.
Eu ii evit pe cei cu care nu sunt de acord , nu ii infrunt.
  #133  
Vechi 19.08.2009, 17:17:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
De ce folosititi forta pentru a va exprima!
Da? Avem forta?

E o chestie !?!

:)
  #134  
Vechi 19.08.2009, 17:33:34
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

maria, draga mea, nu numai ateii fac asa ceva....daca ai sa citesti mai multe topicuri pe forum ai sa vezi singura cum sunt si foarte multi crestini care fac asta, incearca sa convinga pe cei ce au indoieli sau nu cred....ca sa nu mai spun ca multi iau piatra si arunca daca nu faci asa cum gandesc ei.
evita-i daca asa crezi tu ca e mai bine....dar dupa postarea ta tot ai cedat ispitei sa scrii cate ceva.....
  #135  
Vechi 19.08.2009, 17:38:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu am trait si intre atei si intre crestini...va spun sincer, nu am vazut nici o diferenta in ceea ce priveste omenia, cat despre doctrina, din pacate ea ramane de multe ori la nivelul teoretic. Ba mai mult decat atat, avand tendinta fireasca de-a conferi incredere mai mult crestinilor acestia m-au facut sa sufar foarte mult.
Asadar, dragi crestini, nimic nu va poate confirma credinta ca faptele voastre, bunatatea fata de semenii vostri, intelegerea fata de oameni...fara acestea, cuvintele sunt fara pic de inteles.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.08.2009 at 17:41:51.
  #136  
Vechi 19.08.2009, 17:52:09
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da? Avem forta?

E o chestie !?!

:)
Nu stiu care ar fi chestia de care te miri.
Dumnezeu este puternic nu prin forta ci prin credinta pe care te lasa sa o descoperi singur ,asta daca vrei tu , nu te obliga nimeni
  #137  
Vechi 19.08.2009, 18:10:27
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu am trait si intre atei si intre crestini...va spun sincer, nu am vazut nici o diferenta in ceea ce priveste omenia, cat despre doctrina, din pacate ea ramane de multe ori la nivelul teoretic. Ba mai mult decat atat, avand tendinta fireasca de-a conferi incredere mai mult crestinilor acestia m-au facut sa sufar foarte mult.
Asadar, dragi crestini, nimic nu va poate confirma credinta ca faptele voastre, bunatatea fata de semenii vostri, intelegerea fata de oameni...fara acestea, cuvintele sunt fara pic de inteles.

Eu traiesc printre atei....
Rabdare , intelegere ,... numai bunul Dumnezeu stie cata am,cat ma rog sa-mi dea rabdare si sa le lumineze inima impietrita...
Cei pentru care doctrina e doar la nivel teoretic si pentru care nu exista inca traire inseamna ca sunt la inceput de drum... dar au deschis usa sufletului....si cararea dupa cum stiti e ingusta!
  #138  
Vechi 19.08.2009, 18:15:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
Nu stiu care ar fi chestia de care te miri.
Dumnezeu este puternic nu prin forta ci prin credinta pe care te lasa sa o descoperi singur ,asta daca vrei tu , nu te obliga nimeni
Ma mir ca ce balmajesc eu pe aici e luat de cineva in serios si considerat ca amenintind credinta cuiva.
Daca exista vreo forta in ceea ce am spus eu, ea nu provine din violenta de limbaj, ci a argumentului.

Oricum, nu am spus niciodata ca un crestin nu poate sa se implineasca sufleteste prin credinta. Din contra.

BTW, faptul ca simtim ca trebuie sa ii facem pe ceilalti sa gindeasca ca noi e o chestie evolutionista :)
  #139  
Vechi 19.08.2009, 18:16:37
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

"inima impietrita..."...maria, totusi....
  #140  
Vechi 19.08.2009, 18:27:49
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

BTW, faptul ca simtim ca trebuie sa ii facem pe ceilalti sa gindeasca ca noi e o chestie evolutionista :)[/quote]


Pe scara evolutiei poti sa ratacesti ....o poti lua in sus sau in jos...fiecare din noi , probabil , ca la o analiza mai atenta , descopera ca a avut si perioade cand i-a lunecat piciorul si a luat-o in jos.
Bine ar fi sa ne trezim sa ne cunoastem caderile ....sa cautam argumente puternice ....si sa urcam cat mai multe trepte
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30