Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 20.08.2009, 14:21:09
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

cum vine asta cu...."prima data eu m-am spovedit din curiozitate"???
  #152  
Vechi 20.08.2009, 21:52:17
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

@ Fani71

spui ca un ateu nu trebuie sa fie indiferent - indiferent fata de ce anume? .. sa cerceteze bine inainte sa critice - pai asta ar trebui sa facem toti .. sa fie cinstit cu el insusi - poate considera ca este .. sa nu dispretuiasca ceea ce nu intelege - eu tind sa cred ca ateii refuza sa creada ca ar exista "un inteles" mai presus de al lor. Sunt oare atei care sa recunoasca existenta unei realitati spirituale ce nu poate fi perceputa, care se afla dincolo de ratiunea noastra? Cu siguranta NU. cred ca aia sunt agnostici.

personal mi-e greu sa privesc angajarea spirituala in afara spovedaniei .. iar in discutia cu topcat era vorba de cum o percep eu nu altcineva.

@ emanouela

Iete asa! prima data m-am spovedit din simpla curiozitate. inaintea acestui eveniment nu simteam nici o legatura intre mine si Dumnezeu, desi nu negam existenta Lui.
Numai ca ceea ce s-a intamplat in timpul marturisirii si mai ales dupa, mi-a dat mult de gandit si de cercetat. treptat am ajuns sa inteleg, sa cunosc valoarea Sf.Spovedanii.
  #153  
Vechi 20.08.2009, 22:07:32
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Ce s-a intamplat?
  #154  
Vechi 20.08.2009, 22:40:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
Sunt oare atei care sa recunoasca existenta unei realitati spirituale ce nu poate fi perceputa, care se afla dincolo de ratiunea noastra? Cu siguranta NU. cred ca aia sunt agnostici.
Ce rost are sa-ti incarci mintea cu o realitate spirituala (si aici ma refer la spiritual=nematerial) ce nu poate fi perceputa?
Cui prodest?

Te rog sa ma crezi, (daca nu, citeste-mi posturile de pe atei.ro, unde am discutat in contradictoriu despre ceea ce fizica cuantica ne releva despre lumea noastra) realitatea este cu muuuult mai ciudata decit tot ce si-a imaginat omul acum 2000 de ani, realitate in care vad ca tineti cu tot dinadinsul sa ramineti: multiversuri, n-spe dimensiuni, gauri negre, curgeri diferite ale timpului, tunelari etc.
Toate aceste minunatii iti pot da stari spirituale echivalente cu cele religioase, nevoia de sublim, de frumos e comuna tuturor oamenilor. Doar ca fiecare le gaseste in ceea ce ii iese in drum in timpul vietii. Eu am fost unul dintre privilegiati, mi-a placut fizica de mic. Altora le place poezia, rima din ea ii da probabil aceeasi senzatie ca fizicianului ce vede intr-o formula cum e E=mc2 o mica parte, si totusi atit de cuprinzatoare, din univers.
  #155  
Vechi 20.08.2009, 22:51:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce rost are sa-ti incarci mintea cu o realitate spirituala (si aici ma refer la spiritual=nematerial) ce nu poate fi perceputa?
Cui prodest?

Te rog sa ma crezi, (daca nu, citeste-mi posturile de pe atei.ro, unde am discutat in contradictoriu despre ceea ce fizica cuantica ne releva despre lumea noastra) realitatea este cu muuuult mai ciudata decit tot ce si-a imaginat omul acum 2000 de ani, realitate in care vad ca tineti cu tot dinadinsul sa ramineti: multiversuri, n-spe dimensiuni, gauri negre, curgeri diferite ale timpului, tunelari etc.
Toate aceste minunatii iti pot da stari spirituale echivalente cu cele religioase, nevoia de sublim, de frumos e comuna tuturor oamenilor. Doar ca fiecare le gaseste in ceea ce ii iese in drum in timpul vietii. Eu am fost unul dintre privilegiati, mi-a placut fizica de mic. Altora le place poezia, rima din ea ii da probabil aceeasi senzatie ca fizicianului ce vede intr-o formula cum e E=mc2 o mica parte, si totusi atit de cuprinzatoare, din univers.
Faceti o mare greseala daca intrati pe saitul ala... O spune un patit, vinovat ca i-a provocat pe unii sa aduca grave blasfemii celor sfinte. In naivitatea mea, credeam ca pot purta un dialog civilizat pe terenul lor.

Te lauzi cu fizica moderna, da-mi te rog niste linkuri de preferinta in romaneste cu ce descoperiri s-au mai facut, ce teorii s-au mai nascut... Merci anticipat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #156  
Vechi 20.08.2009, 23:13:17
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu trebuie sa corespondati, n-ati avea vreo sansa. :)

Va invit sa cititi topicul http://forum.atei.ro/index.php?topic=746.0 pentru a vedea o discutie (destul de dura) despre realitatea (noua realitate, in fapt) ce o da (sau poate nu, poate va ramine doar un model imperfect) fizica cuantica, o discutie intre atei despre realitate ontologica si modele fizice.
Probabil multi nu vor intelege mai nimic. E totusi o experienta zic eu utila.

Forin-Ionut, din pacate, in romana nu gasesti ceea ce doresti tu.
Insa mai nou exista translatorul din google, daca mai stii ceva din domeniu te descurci, te ajut si eu daca doresti.
  #157  
Vechi 20.08.2009, 23:21:09
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

@ topcat

:)) amuzanta intrebare.
sa-ti incarci mintea cu o realitate spirituala ce nu poate fi perceputa.. =))
noo..ce sa facem..decat sa ne "incarcam mintea" cu gauri negre..

Numai bine!
eu ma retrag din discutie :)
  #158  
Vechi 20.08.2009, 23:25:00
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

in leg cu fizica cuantica, am sa incerc sa studiez mai mult, atat cat imi permite timpul.
  #159  
Vechi 20.08.2009, 23:25:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
@ topcat

:)) amuzanta intrebare.
sa-ti incarci mintea cu o realitate spirituala ce nu poate fi perceputa.. =))
noo..ce sa facem..decat sa ne "incarcam mintea" cu gauri negre..

Numai bine!
eu ma retrag din discutie :)
Ma bucur ca ne intelegem :)
Numai bine!
  #160  
Vechi 22.08.2009, 01:00:55
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
".......Adevărații oameni de știință au o viziune foarte largă asupra universului și nu vor nega nelimitatul
„necunoscut” din cauza noțiunilor personale limitate. Renumitul om de știință Newton în lucrarea
sa fundamentală Principiile Matematicii, publicată în 1678, a explicat în detaliu principiile
mecanicii, ale formării fluxului, ale mișcărilor planetelor și a calculat mișcările sistemului solar.
Newton, un expert de o asemenea eminență a spus în repetate rânduri că, în carte, oferă mai mult
o descriere a fenomenelor de suprafață și că în nici un caz nu îndrăznește să vorbească despre
adevăratul motiv pentru care Dumnezeu a creat universul.
În cea de-a doua ediție a Principiilor
Matematicii, exprimându-și credința, Newton scria: „Acest sistem foarte frumos alcătuit din Soare,
planete și comete nu poate fi creat decât la îndemnul și sub comanda unei ființe inteligente și
puternice [...] La fel cum un orb nu are noțiunea culorilor, nici noi nu avem idee de modul în care
atotînțeleptul Dumnezeu percepe și înțelege toate lucrurile”.

Lăsând la o parte chestiuni ca aceea a existenței paradisurilor cerești care transcend spatio-temporalitatea în care ne aflăm și întrebări cum ar fi accea dacă cei care caută Calea se pot întoarce la originea lor divină și la adevăratul lor sine - putem fi de acord cu un lucru:

cei care urmează o credință dreaptă cred în relația cauzală conform căreia „bine faci, bine găsești, rău faci, rău găsești”.
Credința dreaptă joacă un rol deosebit de important în menținerea moralității umane la un anumit nivel.


De la Aristotel la Einstein, mulți au crezut în existența unei legi care domnește

în univers
. Omenirea nu s-a oprit niciodată din cercetarea adevărului universului prin diferite
metode. De ce n-am accepta că - pe lângă explorarea științifică - religia, credința și cultivarea sunt
și ele căi diferite prin care se poate ajunge la descoperirea adevărului universal?
..."

Sunt intru-totul de acord cu ultima afirmatie.

topcat????
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30