Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2010, 21:55:50
Pente27 Pente27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2010
Mesaje: 1
Unhappy Va rog Ajutati-ma!

Am o mare problema fratele meu s-a insurat cu prietena lui, iar ea are o sora, sora cumnatei mele ce este pentru mine pot sa am o relatie cu ea sau chiar mai mult ? casatorie ? copii??
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2010, 23:28:05
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

eu una zic ca nu are nimic ,ca nu sunteti rude de sange ,ci doar rude prin alianta ,insa cel mai bine te sfatuiesti cu un preot ,cred eu !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2010, 17:56:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca am inteles bine este vorba de sora cumnatei tale... si nu cred ca poti sa te casatoresti cu ea....!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2010, 17:07:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Doi frati nu se pot casatori cu doua surori, exista un canon explicit in aceasta directie (Sinodul VI, Canonul 54).

"De vreme ce dumnezeiasca Scriptură ne învață pe noi în chip lămurit astfel: „Să nu intri la nici o rudă a trupului tău, spre a-i descoperi rușinea ei" (Lev. 18, 6); de Dumnezeu purtătorul Vasile a numărat (înșirat) în canoanele sale proprii câteva dintre căsătoriile oprite, trecând cu vederea pe cele mai multe, dar cu amândouă gătindu-ne noua ceea ce este de folos. Căci lăsând la o parte mulțimea numirilor celor rușinoase, ca să nu spurce cuvântarea prin vorbe, a cuprins necurățiile prin numiri îndeobște, prin care nea arătat nouă peste tot căsătoriile cele nelegiuite.
De vreme ce însă, printr-o astfel de tăcere și prin oprirea nelămurită a căsătoriilor celor nelegiuite, însăși firea s-a amestecat pe sine, am chibzuit (socotit) împreună să arătăm mai pe fața (neacoperit) cele în privința aceasta, orânduind de acum înainte ca să cadă sub canonul de 7 ani - de bună seamă după ce aceia s-au despărțit de însoțirea nelegiuită - cel ce s-a împreunat cu vara sa (dintâia) spre însoțire de nuntă (căsătorie), sau tata si fiul cu mama și cu fiica, sau tatăl și fiul cu două femei surori, sau mama și fiica cu doi frați, sau doi frați cu două surori."

Last edited by AlinB; 29.01.2010 at 17:16:21.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2010, 01:38:29
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Prin taina cununiei te-ai inrudit cu sora, sotiei fratelui tau, care acuma iti este cumnata. Desi nu sunteti rude de sange sunteti rude destul de apropiate dupa suflet prin taina casatoriei, acuma spune si tu care sunt mai importante legaturile de sange sau cele de suflet ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 13:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 17:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 22:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 20:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 31.03.2008 00:25:17