Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.07.2010, 06:32:40
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Ana draga...sa zicem ca ortodoxia ar accepta o asemenea idee, ar face botez la maturitate...dar ce se intampla cu cei care mor pana li se face botezul?
Tu crezi ca ceea ce se intampla in ortodoxie: doctrina, ritual, invataturi...etc sunt intamplatoare, sunt floare-la-ureche si le putem schimba in functie de vremuri, de situatii si dupa cum ni se pare noua ca ar fi mai bine?
Asta au facut sectantii si sunt la ora actuala cateva mii de confesiuni care isi au radacinile inca din primele secole crestine.

Eu cred ca ar fi mai indicat sa intelegem de ce se intampla in ortodoxie ritualul asa, de ce avem aceasta invatatura si doctrina...decat sa incepem sa ne dam cu parerea cum ar fi mai bine punand ortodoxia in comparatie cu alte secte (si aici ma refer strict la invatatura nu la comportamentul oamenilor). Ortodoxia are ca baza pe Hristos si o doctrina de 2000 ani, sectele au la baza diverse persoane care au rastalmacit ceea ce le-a convenit din invatatura lui Hristos si au o vechime numarata in sute sau zeci de ani, in functie de aparitie.
tu ai fost atent la ce am scris in final/? ca exista riscul sa moara nebotezati?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.07.2010, 21:22:42
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Nu prea deduc din Evanghelii ca ar fi voia lui Dumnezeu ca cineva sa moara. Ba chiar vad contrariul, Mantuitorul insusi savarseste invieri multiple de copii(fetita de 12 ani), tineri(fiul vaduvei) sau mai varstnici cum era Lazar, dovada ca viata aceasta merita traita indiferent cum este, ca doar nu facea asta ca sa impresioneze sau sa castige adepti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.07.2010, 21:31:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Nu prea deduc din Evanghelii ca ar fi voia lui Dumnezeu ca cineva sa moara. Ba chiar vad contrariul, Mantuitorul insusi savarseste invieri multiple de copii(fetita de 12 ani), tineri(fiul vaduvei) sau mai varstnici cum era Lazar, dovada ca viata aceasta merita traita indiferent cum este, ca doar nu facea asta ca sa impresioneze sau sa castige adepti.
Normal ca Dumnezeu nu doreste moartea omului ci sa traiasca si sa fie viu, insa judecatile Lui sunt net diferite de ale noastre. Poate copilul acela mai tarziu ajungea criminal sau talhar iar acum prin moartea lui este ingeras iar parintii din durerea suferita se vor apropia de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.07.2010, 22:24:34
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Spuneam ca nu voi mai scrie pe acest forum dar vad ca intreceti orice imaginatie. Deci voi nu stiti altceva sa faceti decat sa gasiti scuze si explicatii pentru o crima fie ea si din greseala? Daca era comisa de un ateu,daca de pilda calca un ateu un copil pe trecerea de pietoni din greseala pariati ca nu venea nici unul din voi cu nici o scuza? Dar fiind insa preot trebuie scuzat.
Si am mai spus si o repet pana incepe sa inteleaga cineva de pe acest forum : crestinismul este nihilist, adica dispretuieste viata prezenta, cea biologica, cea reala, palpabila, in favoarea unei asazise vieti viitoare. Ce dovada mai buna vreti decat aceasta atitudine tipic crestin ortodoxa de interpretare a unei crime fie ea si comisa prin imprudenta? Ce sa intelegem de aici? Ca viata de acum este nimic fata de cea viitoare, si ca este spre binele copilului ca a murit pana la urma, ca doar asa e voia domnului. Rationalizati totul pana va iese ceva care sa va linisteasca constiinta si sa va continuati somnul ratiunii mai departe.
Si de ce desi oamenii normali trebuie sa raspunda in fata justitiei cand comit o greseala si omoara pe cineva preotii ar trebui scutiti? Ei ce sunt? Elita suprema a divinitatii? Suntem o societate medievala de stapani si sclavi? Si daca nici atitudinea de tipul ''bine ca a murit totusi botezat'' nu vi se pare nihilista, adica incarcata de dispret fata de viata omeneasca, atunci nu stiu ce ar mai putea trece drept nihilist in acest sens.
Nu am nimic cu crestinii care accepta ca si preotul poate si chiar trebuie sa fie judecat intr-un asemenea caz de o instanta juridica. Cu restul insa nu pot sa va spun decat ca imi este rusine ca apartinem aceleiasi specii....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.07.2010, 23:47:01
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Poate copilul acela mai tarziu ajungea criminal
Nu prea sta in picioare, atatia altii au ajuns criminali, violatori etc. Nu ar fi fost mai bine daca se intampla asta cu viitorii tirani ai omenirii care au dus prin deciziile lor la moartea a milioane de oameni, dar nu i-a impiedicat nimeni? Atatia ar fi fost scapati.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.07.2010, 23:54:29
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Deci voi nu stiti altceva sa faceti decat sa gasiti scuze si explicatii pentru o crima fie ea si din greseala? Daca era comisa de un ateu, daca de pilda calca un ateu un copil pe trecerea de pietoni din greseala pariati ca nu venea nici unul din voi cu nici o scuza? Dar fiind insa preot trebuie scuzat.
Da, unii au sugerat si ce spui tu, important este ca nu toti.
Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Si am mai spus si o repet pana incepe sa inteleaga cineva de pe acest forum : crestinismul este nihilist, adica dispretuieste viata prezenta, cea biologica, cea reala, palpabila, in favoarea unei asazise vieti viitoare. Ce dovada mai buna vreti decat aceasta atitudine tipic crestin ortodoxa de interpretare a unei crime fie ea si comisa prin imprudenta? Ce sa intelegem de aici? Ca viata de acum este nimic fata de cea viitoare, si ca este spre binele copilului ca a murit pana la urma, ca doar asa e voia domnului. Rationalizati totul pana va iese ceva care sa va linisteasca constiinta si sa va continuati somnul ratiunii mai departe.
Cele de mai sus sunt valabile la cineva pana cand el insusi trece printr-o asa nenorocire. Atunci nu va mai zice asa. Cand vezi camera goala, hainele puse in dulap si pe care nu mai are cine sa le imbrace, cand nu mai ai pe cine sa saruti de noapte buna iti dai seama ce valoare are viata. Ramai cu un gol pana la sfarsitul vietii.
Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Si de ce desi oamenii normali trebuie sa raspunda in fata justitiei cand comit o greseala si omoara pe cineva preotii ar trebui scutiti? Ei ce sunt? Elita suprema a divinitatii? Suntem o societate medievala de stapani si sclavi? Si daca nici atitudinea de tipul ''bine ca a murit totusi botezat'' nu vi se pare nihilista, adica incarcata de dispret fata de viata omeneasca, atunci nu stiu ce ar mai putea trece drept nihilist in acest sens.
Mai bine traia nebotezat decat sa moara botezat, asta e sigur. Nu stim daca acest preot va scapa basma curata cum se spune, vom vedea, poate se va intampla ca si in cazul medicilor care din diverse motive pierd un pacient, iar masurile sunt minime.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.07.2010, 13:16:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Se poate intampla, la urma urmei a murit botezat.
dar cum ramane cu vorba "nici un copil nu a murit in urma botezului"?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.07.2010, 13:18:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
si sa dea Dumnezeu sa nu mai auzim vreodata...dar, totusi in reportaj se spune ca dupa botez copilului i s-a facut rau si a murit in drum spre spital. In urma expertizei medicale s-a constatat ca s-a innecat...dar nu specifica cum, putea sa se innece ca i-a venit mancarea inapoi si nimeni n-a sesizat fiind in respectivul moment...
zic si eu...ca pare stupid rau cazul
astea sunt speculatii, dar
este important ca putea fi salvat daca i se acorda primul ajutor, asta mi se pare si mai grav
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.07.2010, 13:20:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Eu zic sa lasati bietul preot in pace.Credeti ca nu-i pare rau pentru ce s-a intamplat?Poate chiar plange, nu mi s-ar parea imposibil.Mie, sincer, mi-e cam mila de el.In plus,zicea in articol ca acel copil a fost botezat intr-o vineri.Se fac Botezuri in aceasta zi(adica in post)?
Oricum, e practic imposibil sa fie indiferent fata de aceasta tragedie.Prin urmare, nu credeti ca ar trebui sa nu-l mai judecam?
nu-l mai plange
pana la urma este acuzat de omor din culpa, ar putea sa scape cu o condamnare cu suspendare
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.07.2010, 13:21:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Adevarul e ca unii dintre voi ati fi in stare sa speriati niste bieti parinti carora eventual le-a murit un copil nebotezat, sa le spuneti cine stie ce grozavii, iar in cazul de fata simt la unii din voi sinistrul ideii cum ca macar daca a murit, a murit botezat, nu e chiar asa mare tragedie. Chiar in halul asta am ajuns sa gandim? Mai bine ar fi stat nebotezat si traia bietul copil linistit, erau si parintii fara apasarea aceasta imensa de acum, plus inca un om ar fi trait linistit, acest sarman preot care acum are copilul pe constiinta.
sunt total de acord cu tine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane nefacute de mana omeneasca Mihnea Dragomir Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 28.08.2012 15:27:22
Icoane nefacute de mana omeneasca. georgeval Arta bisericeasca in general 9 09.08.2012 00:57:35
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
Icoane nefacute de mana omeneasca ben_gal Intrebari utilizatori 43 09.04.2010 09:42:10
Bunatate=prostie? sergiu Generalitati 3 12.10.2009 00:35:52