Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2012, 18:03:12
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Smile Copiii,un dar de la Dumnezeu

Am citit numeroase minuni infaptuite de bunul Dumnezeu prin sfintii sai,insa intotdeauna cele mai impresionante (chiar mai impresionante decat vindecarile de cancer) mi s-au parut cele cu femei care s-au chinuit ani de zile sa nasca si,dupa numeroase rugaciuni catre sfinti,au primit de la Dumnezeu,prin mijlocirile acestora,un copil (sau poate chiar mai multi).

Imi aduc aminte de minunea Sfantului Ioan Rusul care i-a aparut unei femei ce nu putea avea copii,spunandu-i ca voia Lui Dumnezeu este ca ea sa devina mama abia peste 2 ani.Si,intradevar,dupa 2 ani,femeia aceea a devenit mama a trei copii.Sa nu uitam ca si Maica Domnului a fost un copil asteptat de catre parintii ei care n-au deznadajduit in mila si ajutorul Lui Dumnezeu.

Am deschis acest topic dornica sa aflu povesti noi,minuni noi-pentru ca nasterea unui copil e intotdeauna o minune.Daca sunt parinti care nu se sfiesc sa vorbeasca despre minunea nasterii copiilor lor,mi-ar placea daca ar impartasi cu noi povestile lor.Poate ca la un moment dat sarcina a fost in pericol,poate ca un copil s-a nascut prin mijlocirile unui sfant si acum ii poarta numele,poate ca nu a fost de la inceput un copil dorit sau,din contra,poate ca s-a lasat mult asteptat.Daca sunt parinti dornici de impartasit povesti cu si despre micutii lor (mai exact cum au venit pe lume) sunt invitati sa ne spuna si noua-si sa ne asigure inca o data-ca UN COPIL E UN DAR DE LA DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2012, 18:11:10
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

cu adevarat ca sunt un dar de la DUMNEZEU....cand aveam 2 luni de sarcina mi-a fost descoperit cancerul ovarian,,iar soarta fetitei mele era aproape pierduta....doctorii m-au si programat pt avort si histerectomie totala...dar MAICA DOMNULUI nu ma lasat,,,catre ea ma rugam mereu,,chiar daca eram doar un copil de 17 ani si habar nu aveam despre ce implica totul,toata aceasta nenorocire...MAICUTA Sfanta nu ma lasat.....am mers la un alt medic,,,,cred ca al 8-lea si mi-a spus sa duc sarcina la bun sfarsit.....bineinteles ca a fost la risc,,,riscam sa avanseze cancerul....dar a trecut timpul si acum cu ajutorul LUI DUMNEZEU SI AL MAICII DOMNULUI am o printesa de 6 anisori....acum nu mai pot face copii,,,iar daca renuntam atunci la sarcina acum nu mai stiam ce inseamna bucuria de a fi mama...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2012, 18:17:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
cu adevarat ca sunt un dar de la DUMNEZEU....cand aveam 2 luni de sarcina mi-a fost descoperit cancerul ovarian,,iar soarta fetitei mele era aproape pierduta....doctorii m-au si programat pt avort si histerectomie totala...dar MAICA DOMNULUI nu ma lasat,,,catre ea ma rugam mereu,,chiar daca eram doar un copil de 17 ani si habar nu aveam despre ce implica totul,toata aceasta nenorocire...MAICUTA Sfanta nu ma lasat.....am mers la un alt medic,,,,cred ca al 8-lea si mi-a spus sa duc sarcina la bun sfarsit.....bineinteles ca a fost la risc,,,riscam sa avanseze cancerul....dar a trecut timpul si acum cu ajutorul LUI DUMNEZEU SI AL MAICII DOMNULUI am o printesa de 6 anisori....acum nu mai pot face copii,,,iar daca renuntam atunci la sarcina acum nu mai stiam ce inseamna bucuria de a fi mama...
Poate atasezi o poza cu printesa ta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2012, 19:20:28
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Doar 17 ani si cancer!Greu ai fost incercata,dar si mare rasplata ai luat.Cum te simti acum?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2012, 20:27:56
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

acum sunt bine multumesc.......http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=13227

Last edited by patricia2006; 09.07.2012 at 20:33:38.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2012, 21:54:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
E foarte frumoasa printesa ta sa-ti traiasa si tu sa fii sanatoasa sa te bucuri de ea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2012, 21:55:03
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

multumesc frumos.......
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2012, 22:59:28
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Prietena mea, maritata de un an, a ramas insarcinta. Si pentru ca lucra intr-un mediu stresant i-a scazut sistemul imunitar si a facut o complicatie in urma careia doctorii i-au zis ca va avea un copil bolnav si ca ar fi mai bine sa avorteze.
A venit si in Bucuresti si s-a interesat la 2 doctori: primul i-a zis sa avorteze si celalalt a intrbat-o daca vrea copilul si daca il vrea sa il nasca. Ea a zis ca il vrea desi incepuse sa ia in calcul si avortul.
Desi situatia parea nefericita a nascut o fetita sanatoasa, Stefania
Sunt unii doctori care mijlocesc parca minuni. M-a mirat intrebarea lui dupa ce nici macar nu o consultase ci doar ascultase diagnosticul pus de alti medici...si rezultatul: parca dorinta de a veni Stefania a facut-o sanatoasa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2012, 00:40:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit telenovela comunista :)

Eu stiu o poveste a unei familii care seamana cu o telenovela sud americana:

O femeie tanara ramane insarcinata cu un barbat care o asigura ca se vor casatori;cand este anuntat ca vor face si nunta si botez,barbatul da bir cu fugitii la propriu,isi strange putinele lucruri,paraseste orasul si facultatea si se muta intr-un alt oras,la o alta facultate.
Femeia doborata si tradata chiar de propria-i naivitate cere sfaturile unor femei "deschise"care prescriu solutia avortului!

Zis si facut,au stabilit ele detaliile,ziua,punctul de intalnire si persoana care va opera avortul clandestin,cum se obisnuia in vremea comunismului.
Numai ca in aceasta familie se gaseau si unii cu frica de Dumnezeu si nu stiu prin ce minune afla si de sarcina si de planul avortului,au o intrunire si se duc toti deodata la casa femeii insarcinate.
Acolo,are loc o confruntare,ei spun ca sunt la curent cu evenimentele ,isi ofera fiecare sprijinul de care sunt in stare in cresterea copilului insa ei nu sunt de acord cu avortul in familia lor;drept urmare viitoarea mama a fost amenintata cu politia si inchisoarea(chiar de parintii ei,care o iubeau de altfel,dar in situatii ca astea...)

In fine,vazand ca amenintarea este serioasa dar simtindu-se si pe maini bune fiindca au promis ajutor si nu au marginalizat-o si ocarat-o pt pacatul ei,femeia a dus sarcina la bun sfarsit si a avut copilul.
Rudele,asa cum au promis, s-au mobilizat si au ajutat fiecare dupa puteri,care sa stea cu copilul,care sa-i croseteze cate o haina sau caciula,care sa-l tina in vacanta...

Femeia si-a refacut viata insa la putini ani dupa ce a avut copilul,in urma unei banale infectii a ramas sterila nemaiputand avea alti copiii.
Ce mult se bucura acum ca a avut macar unul si ca toate lucrurile sunt pe un fagas bun!

O poveste cu happy end :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2012, 02:26:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut la schimb de mame o familie care are o pov. interesanta. Sotul, in urma unui accident, din punct de vedere medical, nu mai putea avea copii niciodata. Insa, cu ajutorul Lui Dumnezeu in prezent are 2 copii superbi, iar ca multumire ptr. acest dar, familia cumpara in fiecare luna, cate o icoana. Mi-au placut tare mult.

Slava Domnului ptr. toate!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din Glodeanu Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 15 09.03.2013 04:55:01
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Copiii dementei Dia20_diana Generalitati 0 11.02.2008 02:00:57
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 08:02:35
COPIII silvimiha Generalitati 4 23.04.2007 17:23:51