Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2009, 11:57:25
-Alexandru- -Alexandru- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Mesaje: 1
Implicit Caut o manastire unde se impletesc metanii din lana...

Doamne ajuta,

Imi puteti recomanda va rog o manastire unde monahii sau monahiile se ocupa printre altele si cu impletirea metaniilor din lana?

Am sunat la Valea Plopului, dar mi s-a spus ca in prezent nu prea se mai ocupa cu activitatea asta.

Caut 2-3 persoane, preferabil din acelasi loc/manastire, care doresc sa impleteasca metanii. Platesc pentru lucrul asta, bineinteles. Singura cerinta este experienta, fiindca calitatea lucrului este importanta.

V-as multumi pentru orice informatie cu care m-ati putea ajuta! Imi puteti raspunde si pe e-mail la adresa:

alexptr10@yahoo.com

Alex
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2009, 12:03:24
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -Alexandru- Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Imi puteti recomanda va rog o manastire unde monahii sau monahiile se ocupa printre altele si cu impletirea metaniilor din lana?

Am sunat la Valea Plopului, dar mi s-a spus ca in prezent nu prea se mai ocupa cu activitatea asta.

Caut 2-3 persoane, preferabil din acelasi loc/manastire, care doresc sa impleteasca metanii. Platesc pentru lucrul asta, bineinteles. Singura cerinta este experienta, fiindca calitatea lucrului este importanta.

V-as multumi pentru orice informatie cu care m-ati putea ajuta! Imi puteti raspunde si pe e-mail la adresa:

alexptr10@yahoo.com

Alex
din cate am vazut,monahii de la Schitul Darvari ar avea aceasta ocupatie;acum,nu stiu daca mai este de actualitate,deoarece au si un atelier de tamaie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2009, 12:08:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Este trist cum din ce in ce mai putine manastiri mai practica aceasta rucodelie, aceasta ascultare (munca) impletita cu rugaciunea. Din pacate munca fizica a inlocuit aceasta sfanta ascultare. Iar atunci cand se mai practica, se face cu fir de plastic, siret sau alte prostii de plastice.

Imi pare rau ca nu stiu sa va dau o astfel de manastire. Nadajduiesc insa ca veti gasi.
Daca nu este o nevoie urgenta, la Sfantul Dimitrie (in octombrie, pe dealul Patriarhiei din Bucuresti) veti gasi cu siguranta. Sunt multimi de metanii si lucruri lucrate in manastirile din tara.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2009, 12:24:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dorin, nu-i nevoie sa astepte sarbatoarea Sfantului Dimitrie. Poate merge pe dealul Patriarhiei duminica si va gasi cateva persoane care vand metaniere. Eu le-am intalnit in fiecare duminica, nu stiu daca sunt prezente si in cursul saptamanii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2009, 13:07:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu stiu daca sunt din lana. Lana a cam pierit din lucrarea metanierelor.
Mai usor este a lucra cu siret din material plastic. Din pacate.

Incercati, totusi. Desi tot pe la manastiri sunt sanse mai mari.
Intrati in toate manastirile pe langa care treceti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2009, 20:42:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este trist cum din ce in ce mai putine manastiri mai practica aceasta rucodelie, aceasta ascultare (munca) impletita cu rugaciunea. Din pacate munca fizica a inlocuit aceasta sfanta ascultare. Iar atunci cand se mai practica, se face cu fir de plastic, siret sau alte prostii de plastice.

Imi pare rau ca nu stiu sa va dau o astfel de manastire. Nadajduiesc insa ca veti gasi.
Daca nu este o nevoie urgenta, la Sfantul Dimitrie (in octombrie, pe dealul Patriarhiei din Bucuresti) veti gasi cu siguranta. Sunt multimi de metanii si lucruri lucrate in manastirile din tara.
da, chiar imi imaginez cum arata acum Dealul Patriarhiei, cu multimea de oameni veniti sa se inchine si tarabele insirate peste tot.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2009, 11:32:42
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

sunt maicute care isi impletesc singure metanierele dar nu stiu dc le fac pt vanzare. se foloseste doar snur de lana negru si un ac. doar de atat au nevoie. se incepe cu 2 snururi care se impletesc in jurul mainii pe degete in asa fel incat ata apare sub forma de cruce. apoi capetele sunt trase si stranse in asa fel incat toata crucea se face din ce in ce mai mica sub forma unei bilute si de aici e nevoie de ac pt ca se trag niste fire de 3 ori spre dreapta si de 3 ori spre stanga in asa fel incat biluta sa fie cat mai apropiata sau mai deparatata de cea anterioara. nu stiu cat de bine se intelege din explicatia mea cam cum iau forma aceste metaniere dar nu pot sa explic in alt mod. in concluzie fiecare bobita dintrun metanier e formata din cruce.
am intrebat o maica care e rostul acestor metaniere si ce ce asa multa munca pt ele si a zis ca initial calugarii faceau metanierele din noduri simple dar venea diavolul si le desfacea si at un inger a venit si a invata sa faca nodurile sub forma de cruce ca diavolul sa nu poata sa se atinga de ele.
eu apreciez f mult metaniere din lana pt ca stiu cum sunt facute si stiu cat de greu e sa lucrezi la ele...
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2009, 11:53:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, chiar imi imaginez cum arata acum Dealul Patriarhiei, cu multimea de oameni veniti sa se inchine si tarabele insirate peste tot.
Mirela, tarabele au fost mutate unde sunt fantanile artizanale. Vis a vis de Patriarhie. Asa ca nu mai intalnesti nebunia de alta data - pelerini si negustori la un loc.

Cei care doresc sa cumpere metanii din lana, pot gasi in locul special amenajat (mentionat mai sus).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2009, 06:03:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc, Costel

da, chiar m-am uitat la stirile romanesti de la tv cu referire sa aceasta mare sarbatoare a Bucurestiului (mai toate stirile erau tendentioase, exagerate si chiar neserioase, desi e vorba de cele sfinte) si intr-adevar n-am vazut nici urma de tarabe pe Deal.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2009, 11:22:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si eu caut o manastire sa-mi fac o bratara de metanii, dar sa contina cruciulita si alte accesorrii de aur, pe care le-am si cumparat, de altfel, considerand a fi cat mai potrivite .
Stiu ceva persoane maicute, dar fac boabele de metanii cam groase, cam mari si sunt putin inconfortabile la purtare, plus ca nu detin o anumita incheietoare, ci se forteaza pentru a intra pe mana, astfel deteriorandu-se in timp.
Am sa incerc, totusi, la Manastirea Tudor Vladimirescu...dar nu cunosc pe nimeni acolo, cele pe care le cunosteam erau batrane si s-au dus...
Am vazut ca la manastirea " Lacul Sarat ", parca, sau nu mai stiu sigur cum ii zice, este vorba de o manastire de maici din Braila, am vazut ca fac matanute de mana foarte finute...dar mi s-a rupt dupa un timp. Si, nu prea am inteles cum contin acestea crucite impletite, atata timp cat erau destul de plate .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Metanii csegarceanu Arta bisericeasca in general 25 18.03.2015 10:54:22
Metanii roman2010 Rugaciuni 9 05.04.2013 21:21:55
o manastire de maici unde se poate sta 1 sapt-2 sapt? ella87ella Generalitati 44 08.02.2011 09:05:22
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49