Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2010, 23:39:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ma bucur cand aud ca Sf.Nectarie face minuni si in zilele de astazi,chiar acum,la aceasta ora poate.Ma bucur ca este iubit de multi si ca i-a fost indeplinita dorinta de a fi mare mijlocitor intre oameni si Dumnezeu si de a ajuta oamenii sa se linisteasca sufleteste ca sa slaveasca numele Domnului si sa se mantuiasca.Iti doresc mult bine si fie ca Dumnezeu si Sfintii Sai sa fie slaviti mereu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2013, 09:51:04
dragos_dragos dragos_dragos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2013
Mesaje: 5
Implicit Multumim lui Dumnezeu

In urma cu vreo aproape 3 ani taicamiu sa inbonlavit noi familia am stiut ca el sufera de la mama de o boala foarte rea insa ii tot ascundeam si lui chestiile atea sa stie ptr a nu ii face suferita grea insa imi amintesc eu inca de mai de mult ca noi in familie nu prea aveam liniste asa mai tot timpul erau certuri am fost 5 membri tatal a plecat eu inainte sa se apropie perioada in care el trebuia sa plece m-am pus sa reiau fumatul cu etnobotanice ca il lasaseram de o perioada de vriun an am mai fumat iar am lasat si acum iar le luaseram dupa ce m-am terzit bine si din fumaturile astea el nu mai era oricum eram constient chear si atunci de perdea imensa a lui insa simnt ca o stare asa confuza in familie de neliniste certuri plus ca ma gandesc la tot felul de aiureli care nu ash vrea sa fie asa sau nash vrea sa cred ca e din vina altor pers din familia noastra am avut si ganduri cum ca mama mea near face asa vriun rau vorbind cu vreo pers care face lucrari diavolesti ptr ca am mai multe banuieli sau explicatii ptr care mash putea gandi si la astea foarte multe dar ash vrea sa cred ca sunt doar potriviri desi nar fi am fost la preot a venit la noi in casa ma citit pentru plecarea gandurilor relede din mintea mea am trecut prin fel si fel de prob mise tot impedica sanatatea in cate un fel se evita cate un conflict nespecificat ba in familie ba asa in viata mea de zi cu zi vreau sa va spun ca in periozile in care eu eram asa speriat ceva ma indemna sa plec la biserica sa fug sa cer ajutor si atunci cand ajungeam in preajma bisericii ma rugam imi faceam cruce incontinul imi reveneam perfect din emotzii din frica din tot sf Nectarie ii multumesc enorm Sf Praschive,Sfintelui Nicolae de Sf Nicolae sunt si nascut dar nu port nume de Nicolae Si la totzi sfinti care am cerut ajutor si m-au ajutat Lui Dumnezeu ma rog cu toata dragostea mea si sinceritatea mea sa ma ajute si intriun tot sfinti Maici Domnului ,Isus Hristos le multumesc din suflet si cu dragoste si sinceritate ca mau ajutat sa trec peste momente foarte grele ale vietzii mele insa acum parca se mai intampla sa am asa nelinisti simple sa ma mai duca gandurile asa pe diferite idei atunci cand vad ca parca acum imi merge mai bine acum iar patesc ceva asa nu ne intelegem intamplator in familie stiu ca sunt pers care daca te gandesc de rau mai multe odata tise poate intampla rau poate am facut rau intrecutul meu sau am fost sa fiu nesuferit de unii cer iertare cu toata dragostea in mintea mea mereu in fiecare seara pers care de rau le-am gandit sau rau le-am facut insa va rog pe totzi ce vedeti povestea mea sa imi trimitetzi ganduri bune si sa va rugati si ptr sanatatea noastra si binele nostru al familiei va rog mult mult mult de tot!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.01.2013, 10:22:17
dragos_dragos dragos_dragos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2013
Mesaje: 5
Implicit Multumesc lui Dumnezeu

Multumesc din suflet Dumnezeului nostru Intrun totzii Sfinti ca atunci cand greu mia fost la biserica am alergat si am cerut ajutor sfintilor am citit acatismele sfintilor Nectarie m-am rugat la Fecioara Maria la totzii Sfintii si m-au ajutat le multumesc din sufletul meu cu dragoste si sinceritate si cer sa ma ajute si sa nu isi ia ochii de la mine de fiecare data cand sunt pus in piedici Dragos sunt multumesc enorm lui Dumnezeu si Fecioarei maria lui Isus Hristos si la Totzii Sfinti! Dumnezeu dale sanatate tuturor oamenilor si copiilor care sunt bonlavi si neajutorati si au nevoie de ajutorul tau si nu prea se roaga la tine nu iti lua ochii de la noi si iubeste-ne ! Dumnezeu dane pace in familiile noastre si sanatate si armonie cu intelepciune! Multumesc enorm Dumnezeule pentru tot!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2013, 21:08:45
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spovedanie generala+canon ai facut?

Domnul Iisus Hristos. :) (nu Isus)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2014, 00:52:47
sincu irina sincu irina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 4
Implicit Buna seara

L-am cunoscut pe Sfantul Nectarie intamplator...pana in urma cu o luna, spre rusinea mea, nici nu stiam de existenta lui. Ca fiecare pacatos, aflat la ananghie, am inceput sa cer ajutor. De mica am avut sprijinul Divinitatii alaturi, insa, treptat, treptat, am uitat. Am fost casatorita opt ani...am divortat deoarece casatoria devenise un chin...el, bea foarte mult, facea scandal din orice, uneori venea acasa, alteori nu. Am luat decizia despartirii deoarece relatia noastra, ne afecata foarte mult fetita. Dumnezeu a fost alaturi de mine tot timpul intarindu-ma si ajutandu-ma sa merg mai departe. Deoarece si tatal meu fusese ca sotul meu, ma rugam des lui Dumnezeu sa ma ajute sa cunosc iubirea adevarata..sa ma simt iubita si respectata...sa nu imi fie teama cand zambesc si sa ma tina cineva de mana fara a-si dori sa mi-o rupa. La un an dupa divort, am cunoscut un barbat de aceeasi varsta cu mine. La inceput eram amici, insa treptat am observat ca atunci cand nu vorbeam, simteam o lipsa. Incepuse sa-mi placa de el. Ei, vreau sa va spun, ca prin puterea si dorinta lui Dumnezeu am cunoscut ceea ce nu credeam ca exista. De la acest barbat am invatat foarte multe lucruri..acest barbat m-a facut sa-mi doresc sa invat tot mai mult despre diverse lucruri (fostul meu sot fusese tot timpul impotriva mea, nedorindu-si sa urmez o facultate, etc..dar tot cu voie Domnului am facut-o). Relatia cu acest barbat deosebit a durat patru ani de zile..la inceput aveam in suflet mii de intrebari..ma gandeam daca si el ma iubeste la fel cum il iubesc si eu...greseala mea de atunci, a fost ca am uitat sa-i multumesc Domnului pentru omul care mi-l scosese in cale..ori nu am multumit suficient de mult. Din pacate relatia noastra s-a incheiat..din cauza unor intelegeri...si din cauza orgoliului manifestat de el, a egoismului si poate si a mandriei. Il iubesc din tot sufletul meu si mi-as dori enorm sa se intoarca inapoi. El este botezat ca ortodox, dar din pacate spune des ca el nu crede in existenta lui Dumnezeu (am crezut mereu ca oamenii inteligenti si educati cred in Domnul Dumnezeu..l-a inceput credeam ca glumeste). Am inceput sa citesc Acatistul Sf Nectarie zilnic (in curand vor fi 40 de zile insa eu am hotarat in urma citirii despre bunatatea si minunile lui sa-l citesc toata viata) si paralel cul el citesc Paraclisul Maicii Domnului si Braul Maicii Domnului. Am doua dorinte ca acest Sfant nemaipoment sa-mi inceplineasca doua dorinte care din punctul meu de vedere sunt foarte grele: sa-l faca sa inteleaga si sa creada in puterea lui Dumnezeu si sa-l aduca inapoi. Sper ca Sfantul sa ma ajute (desi sunt foarte multi aomeni care au probleme mai grave decat a mea) deoarece imi este greu iar la serviciu uneori nici nu ma pot concentra. Simt mereu o durere in suflet care parca pare sa-mi opreasca inima din minut in minut. La Sfanta Biserica am fost pentru spovedanie si impartasanie, desi recunosc ca nu mai fusesem de mult timp...am fost si la Sfantul Maslu...aici am simtit ca plutesc de fericire..am plans aproape pe tot parcursul slujbei. Am dat si acatist tot la aceeasi biserica, dar am ramas putin dezamagita deoarece un anumit preot dintr-o localitate vecina si caruia ii fac un serviciu, mi-a spus sa ma rog mai bine singura, deoarece, acatistele sunt prea lungi si preotii din ziua de azi nu-si mai pierd timpul cu asa ceva...nu va inchipuiti cum m-am simtit si ce am simtit in suflet..Dumneavoastra cei care sunteti aici si care ati trecut prin momente grele ce sfat imi dati?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2014, 01:30:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sincu irina Vezi mesajul
paralel cul el citesc ...... si Braul Maicii Domnului.
Nu mai cititi carti eretice.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2014, 01:40:55
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

E greu de dat un sfat pe care sa vrei sa-l tii si care sa nu te mahneasca. Din cate imi dau seama, tu deja i-ai creionat Sf Nectarie niste sarcini, iar in particular, mai incerci si..."la doua capete"...
Primul sfat sincer pe care ti-l dau este acela de a nu face promisiuni lui Dumnezeu (sau sfintilor), fiindca nu depinde numai de tine sa le poti tine. Observ ca nu ai suficienta tarie si esti foarte subiectiva. ACUM in acest moment, tu nu ai decat un singur scop: intoarcerea acelui "el". Iar pentru asta, ai fi dispusa sa faci bataturi in genunchi, nu neaparat pentru mantuirea ta. De ce crezi tu ca Dumnezeu l-a indepartat de la tine? Daca El ar fi vazut ca este cel prin care tu te vei mantui, oare nu ar fi intervenit sa sfinteasca aceasta legatura? Eu, inainte sa ma casatoresc, imi amintesc ca l-am rugat pe Dumnezeu sa mi-o scoata inainte pe cea care sa ma ridice ea pe mine din "mocirla", fiindca eram constient ca mi-e greu sa am grija mea sufleteasca, dar sa mai am si grija altuia. Iar Dumnezeu m-a inteles si m-a ajutat intr-un timp record. Iata, avem aproape 22 de ani de casnicie si am simtit harul si mila lui Dumnezeu in casnicia noastra din prima clipa.
Daca vrei sa te rogi, roaga-te pentru sanatatea lui. Multumeste-i lui Dumnezeu pentru ca ti-a scos in cale un astfel de om si roaga-L sa faca, nu dupa voia ta, ci dupa voia Lui. Daca-ti este spre mantuire, stie Dumnezeu ce are de facut. Daca insa va este voua spre pieire, nu-ti mai plange de mila, ca nu el iti este sortitul. Tu roaga-te sa-ti fie adus in viata ta cel cu care sa te potrivesti, care sa te merite si sa-l meriti si mai ales cel prin care sa te mantuiesti si tu si el, ca asa se cuvine intr-un cuplu sanatos de crestini ortodocsi. Restul... stie Dumnezeu, iar sfintii... lucreaza!!
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2014, 14:50:27
sincu irina sincu irina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 4
Implicit Buna ziua

Cum adica...carti eretice...? Lamuriti-ma va rog! Stiu ca Braul si Visul Maicii Domnului erau citite si de catre buncii mei...si pana si preotii mi-au spus de aceasta rugaciune. Preotul la care m-am spovedit mi-a spus sa citesc Paraclisul Maicii Domnului...pentru ca l-am intrebat ce rugaciuni ar trebui sa citesc. El, preotul mi-a zis sa citesc asa intr-o..doara.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2014, 15:31:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sincu irina Vezi mesajul
Cum adica...carti eretice...? Lamuriti-ma va rog! Stiu ca Braul si Visul Maicii Domnului erau citite si de catre buncii mei...
Asta nu este un argument ca nu sunt eretice.
Citat:
În prealabil postat de sincu irina Vezi mesajul
si pana si preotii mi-au spus de aceasta rugaciune.
Ma indoiesc. Si totusi daca asta eu spus spuneau prostii. Este o carte eretica.

Citat:
În prealabil postat de sincu irina Vezi mesajul
Preotul la care m-am spovedit mi-a spus sa citesc Paraclisul Maicii Domnului...pentru ca l-am intrebat ce rugaciuni ar trebui sa citesc. El, preotul mi-a zis sa citesc asa intr-o..doara.
Nu comparam Paraclisul Maicii Domnului cu Braul si Visul Maicii Domnului.
Daca preotul la care nu te spovedesti nu te ajuta sa crestin duhovniceste cere-i dezlegare si cauta-ti un alt duhovnic.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2014, 15:42:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cowboy Vezi mesajul
Dumnezeu are ca mijlocitor pentru oameni doar pe Isus Hristos.
Acolo se referă la Jertfa unică de Răscumpărare, nu zice să nu ne rugăm unii pentru alții sau să nu cerem ajutor altor membri ai Bisericii în caz de nevoie.

Citat:
Atentie mare cu sfinti!! sa nu cadem in pacatul conceput de satana.
Inchinarea este doar inaintea lui Dumnezeu.
Corect. Sînt ortodocși care uită că Sfinții sînt doar creaturi care depind de Creatorul lor.

Da, închinarea este numai către Dumnezeu. Sfinților li se cuvine lauda și cinstirea.

Citat:
Daca te ajuta cineva este Dumnezeu,doar atat.Sfinti au fost sfinti pentru ei.

Ei nu pot sa te ajute cu nimik.Totul depinde de tine inaintea lui Dumnezeu cel viu.
Singur Domnul ne ajută, dar o face atît direct, cît și prin Sfinții Lui și prin Îngerii Lui.

Citat:
GRIJA MARE>....sa nu cumva sa incalcam intaia si a doua porunca:
" 1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".

Dumnezeu sa ne deschida mintile si inima spre el.
Să ni le deschidă! A da slavă Sfîntului Nectarie e o formulă neinspirată, ca să nu zic altceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moastele Sfantului Nectarie vicentiu68 Moaste 7 02.12.2013 20:38:10
Acatistul Sfantului Nectarie brunetzik Intrebari utilizatori 3 01.03.2012 14:02:36
Minunea Sfantului Nectarie MARUSIANA Intrebari utilizatori 1 28.04.2010 23:04:58