Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.06.2010, 21:06:37
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Si inundatii au mai fost in istorie, plus ca oamenii au si migrat si puteau sa raspandeasca legendele. Tot nu e o dovada ca a fost un potop global acum cateva mii de ani. Sunt prea multe probleme cu speciile de animale prea numeroase, cu pestii aia de apa dulce si sarata, si chiar cu oamenii, e cam putin probabil ca intregul fond genetic al omenirii sa provina doar de la 8 oameni, nu mai vorbim de 2. Asta contrazice cam tot ce stim despre genetica si reproducere in prezent. Nu e nevoie sa ma credeti pe cuvant, cautati pe net sau ganditi-va numai la faptul ca exista 4 tipuri de sange si o multime de rase de oameni.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2010, 02:32:57
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Este greu sa ne dam seama cat de exact sunt relatate intamplarile din Biblie.Dar poate nu ne intereseaza aspectul acesta si vrem sa citim printre randuri pildele care ne hranesc sufletul.Cel putin eu asta fac.Nu ma intereseaza incadrarea exacta in spatiu timp si nici posibilitatea (in cazul potopului) de a se fi intamplat la o scara mult mai mica.Trairile au fost clar aceleasi.Personal cred ca este o poveste transmisa din generatie in generatie despre inundarea bazinului Marii Negre si rescrisa mult mai tarziu in Biblie.Repet este o parere personala.Nu inteleg de ce multe persoane de pe acest forum care se declara atei se lovesc de latura exacta a textului sfant.Aceasta nu exista.Iar credinta nu vine din dovada logica si proba celor spuse..Nu suntem la ora de fizica sau matematica..Nu incercam sa convingem pe cineva cu argumentele la vedere si etalate pe masa.Trebuie sa credem si sa simtim ca asa stau lucrurile..atat.Iar credinta vine din suflet ...Cautand corelarea exacta a datelor istorice stiintifice cu textul Biblic nu vom afla esenta crestinismului nici-odata si nici dovada lui din contra vom continua la nesfarsit dilema.Nu o vad dar rezolvarea este clar alta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2010, 13:30:17
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Si inundatii au mai fost in istorie, plus ca oamenii au si migrat si puteau sa raspandeasca legendele. Tot nu e o dovada ca a fost un potop global acum cateva mii de ani. Sunt prea multe probleme cu speciile de animale prea numeroase, cu pestii aia de apa dulce si sarata, si chiar cu oamenii, e cam putin probabil ca intregul fond genetic al omenirii sa provina doar de la 8 oameni, nu mai vorbim de 2. Asta contrazice cam tot ce stim despre genetica si reproducere in prezent. Nu e nevoie sa ma credeti pe cuvant, cautati pe net sau ganditi-va numai la faptul ca exista 4 tipuri de sange si o multime de rase de oameni.
dar gandeste-te din pct de vedere evolutionist, ca presupun ca p asta il crezi, cati oameni crezi ca existau la inceput? nu puteau sa iasa mai multi, si barbat si femeie, din familii diferite, in acelasi timp, la fel de evoluati si apoi sa fie si fertili si sa se si reproduca si sa faca si copii sanatosi, si ei sa aibe cu cine sa se reproduca,cu cineva evoluat ca ei, si sa "evolueze in continuare. Nu e mai ciudat ca intregul fond genetic al omenirii sa provina din primate?

Last edited by Anytza; 16.06.2010 at 13:37:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.06.2010, 21:31:48
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
dar gandeste-te din pct de vedere evolutionist, ca presupun ca p asta il crezi, cati oameni crezi ca existau la inceput? nu puteau sa iasa mai multi, si barbat si femeie, din familii diferite, in acelasi timp, la fel de evoluati si apoi sa fie si fertili si sa se si reproduca si sa faca si copii sanatosi, si ei sa aibe cu cine sa se reproduca,cu cineva evoluat ca ei, si sa "evolueze in continuare. Nu e mai ciudat ca intregul fond genetic al omenirii sa provina din primate?
Da, ma gandesc si din punct de vedere evolutionist. Si nu, din punct de vedere evolutionist nu erau numai 2 oameni :)
Dar nu e ciudat ca potrivit Dex-ului si manualului de biologie omul chiar este o primata si acum? evident una superioara.
PRIMÁT2 ~e n. 1) la pl. Ordin de mamifere superioare cu cea mai mare dezvoltare a creierului (reprezentanți: maimuțele și omul). 2) Animal din acest ordin. /<fr. primate

Totusi nu prea inteleg ce vreti sa spuneti defapt. Adica inteleg ca nu luati in serios teoria evolutiei ce practic explica cum se poate ajunge ca dintr-o forma de viata simpla sa avem ceva complex prin mutatie genetica in decursul a milioane de ani si sub influenta a diversi factori, prin mecanismul numit selectie natura.Dar ce propuneti in loc?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.06.2010, 21:35:34
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Este greu sa ne dam seama cat de exact sunt relatate intamplarile din Biblie.Dar poate nu ne intereseaza aspectul acesta si vrem sa citim printre randuri pildele care ne hranesc sufletul.Cel putin eu asta fac.Nu ma intereseaza incadrarea exacta in spatiu timp si nici posibilitatea (in cazul potopului) de a se fi intamplat la o scara mult mai mica.Trairile au fost clar aceleasi.Personal cred ca este o poveste transmisa din generatie in generatie despre inundarea bazinului Marii Negre si rescrisa mult mai tarziu in Biblie.Repet este o parere personala.Nu inteleg de ce multe persoane de pe acest forum care se declara atei se lovesc de latura exacta a textului sfant.Aceasta nu exista.Iar credinta nu vine din dovada logica si proba celor spuse..Nu suntem la ora de fizica sau matematica..Nu incercam sa convingem pe cineva cu argumentele la vedere si etalate pe masa.Trebuie sa credem si sa simtim ca asa stau lucrurile..atat.Iar credinta vine din suflet ...Cautand corelarea exacta a datelor istorice stiintifice cu textul Biblic nu vom afla esenta crestinismului nici-odata si nici dovada lui din contra vom continua la nesfarsit dilema.Nu o vad dar rezolvarea este clar alta.
Stiu domnule ca sunt si metafore in Biblie( ca asta inteleg din faptul ca nu va intereseaza incadrarile prea exacte), defapt pentru mine e cam o carte de metafore, si Dumnezeu e metafora suprema :)
Eu sunt curios care credeti dumneavoastra ca este esenta crestinismului, ca am cunoscut si eu o astfel de ''esenta'' si nu e atat de grozava .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2010, 21:45:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Eu sunt curios care credeti dumneavoastra ca este esenta crestinismului, ca am cunoscut si eu o astfel de ''esenta'' si nu e atat de grozava .
Decat sa ne dam noi cu parerea si sa o dam cu oistea in gard, mai bine mergem direct la sursa.

"Să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta și cu tot cugetul tău; și pe aproapele tău ca pe tine însuți".

Cel putin acest pasaj nu ridica probleme de interpretare metaforica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.06.2010, 22:09:16
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Pai e cam putin adaptabil la realitate si asta o spun fara rea vointa. Nu ai cum sa iubesti practic in felul acesta decat cu riscul major de a deveni o tinta a multor oameni lipsiti de scrupule. Asta referitor la iubirea de aproape impartita in mod egal tuturor daca inteleg corect.Toti suntem egoisti si nu e neaparat rau asta, daca nu am fi egoisti de loc cum am mai supravietuii defapt?Paradoxal mie mi se pare ca empatia (sau daca vreti iubirea de aproape) pleaca din egoism, ca sa te poti abtine sa faci rau cuiva sau ca sa il ajuti trebuie sa te poti imagina in locul lui, si cum esti egoist si nu iti place sa suferi, ai putea face un efort ca sa nu sufere nici omul respectiv. :)
Iar despre a iubii pe Dumnezeu, trebuie sa am macar o dovada ca si exista.

Last edited by Zarathustra_revenind; 16.06.2010 at 22:35:10.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2010, 09:07:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
S-au gasit referiri la potop la multe popoare din trecut din toata lumea, din toate continentele, chiar necrestini.
Ai dreptate, chiar si zilele astea a avut loc in Franta un potop.
Lasand gluma la o parte, exista vreo dovada ca aceste potopuri de care vorbesti au avut loc in acelasi timp?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2010, 10:22:42
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Pt domnul Ciprian

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Iar credinta vine din suflet
O sa-mi permit sa adaug si eu ceva la acesta idee a dvs. In Sfanta Evanghelie dupa Marcu 13:31 Mantuitorul ne spune clar:,,Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." Acest aspect este intarit si in 2 Timotei 3:15-17>,,Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun."
Dar oare de ce trebuie sa le cunoastem inca de mici? Ne este spus in Evrei 4:12-13>,,Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii,Și nu este nici o făptură ascunsă înaintea Lui, ci toate sunt goale și descoperite, pentru ochii Celui în fața Căruia noi vom da socoteală." Ce putem descoperi daca ne uitam cu atentie?De ex informatii care pot fi analizate si astazi din punct de vedere>medical(Leviticul 17:11), meteorologic si hidrologic(Ecclesiastul 1:6-7) sau din punct de vedere ornitologic(Iov 39:26-30). Iar concluzia o putem citi in Coloseni 1:16-17.Iar in 2Petru 1:21 ni-se spune clar si raspicat> ,,Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt."
Si Mantuitorul ne-a spus la fel de clar>,,Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate."(Matei 5:17-18)
Concluzia de final o voi spune cu ajutorul celei de-a doua Epistole catre Timotei a Sfantului Apostol Pavel>,,Silește-te să te arăți încercat, înaintea lui Dumnezeu lucrător cu fața curată, drept învățând cuvântul adevărului"(2Timotei 2:15)

In hoc signo vinces.

Last edited by Scotianul; 17.06.2010 at 11:35:57.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.06.2010, 20:24:07
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Da, ma gandesc si din punct de vedere evolutionist. Si nu, din punct de vedere evolutionist nu erau numai 2 oameni :)
eu propun sa ne gandim un pic...
Dar cati crezi tu ca erau? ca se intampla sa evolueze unul, nu mai multi in acelasi timp, adica sa fi existat aceeasi intamplare spontana de evolutie la mai multe familii de primate si au facut dintr-o data 1000 de oameni... tu cum vezi lucrurile? sau cum ti s-a explicat tie? nicaieri nu spune cum au aparut de fapt, ci numai ca au aparut.

Last edited by Anytza; 17.06.2010 at 20:44:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
superstitii sau adevar ginabadea Tinuta in Biserica 78 08.07.2013 22:06:07
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 14:51:35
Adevar sau Fictiune? ElusiveWolf Generalitati 21 01.09.2009 01:27:29
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 24.04.2009 23:04:50