Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.03.2009, 22:08:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, somnu e important. Ca sa ma simt bine de tot, dorm cam 13 ore. Insa nu e o prioritate zilnica. Au fost momente in care am dormit si 5 ore in unele nopti si m-am simtit la fel de odihnit ca si atunci cand am dormit 13.
Odata am reusit recordu sa ma culc la ora 9 seara si sa ma trezesc la ora 15:00 a doua zi, intr-o vara. Voi cat ati reusit cel mai mult?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.03.2009, 22:25:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Da, somnu e important. Ca sa ma simt bine de tot, dorm cam 13 ore. Insa nu e o prioritate zilnica. Au fost momente in care am dormit si 5 ore in unele nopti si m-am simtit la fel de odihnit ca si atunci cand am dormit 13.
Odata am reusit recordu sa ma culc la ora 9 seara si sa ma trezesc la ora 15:00 a doua zi, intr-o vara. Voi cat ati reusit cel mai mult?
Deja la 13 ore , putem discuta la Topicul deschis tot aici la Generalități de fratele Costel, intitulat : Trândăvia .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.03.2009, 23:48:39
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cineva mi-a spus la un moment dat, cand eram prin facultate, ca somnul este o problema de obisnuinta. La inceput e mai greu, dar daca insisti, poti sa te obisnuiesti sa dormi 6 ore pe noapte in mod constant.
Cateodata, dorm chiar mai putin: 4-5 ore, fara sa recuperez. Din pacate, ma plang de insomnii, am incercat cu muzica, aerisire a camerei, baie. Lapte cald seara- cand nu e post. Am mai auzit o idee, ca poti dormi cat de putin, daca recuperezi la sfasit de saptamana. Aiurea! De cate ori incerc sa recuperez, ma trezesc fara sa sune ceasul. Se simte stressul.
Imi inchipui ca daca n-as avea griji, sau daca nu as fi constienta de ele, as dormi bustean!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.03.2009, 00:55:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Cineva mi-a spus la un moment dat, cand eram prin facultate, ca somnul este o problema de obisnuinta. La inceput e mai greu, dar daca insisti, poti sa te obisnuiesti sa dormi 6 ore pe noapte in mod constant.
Cateodata, dorm chiar mai putin: 4-5 ore, fara sa recuperez. Din pacate, ma plang de insomnii, am incercat cu muzica, aerisire a camerei, baie. Lapte cald seara- cand nu e post. Am mai auzit o idee, ca poti dormi cat de putin, daca recuperezi la sfasit de saptamana. Aiurea! De cate ori incerc sa recuperez, ma trezesc fara sa sune ceasul. Se simte stressul.
Imi inchipui ca daca n-as avea griji, sau daca nu as fi constienta de ele, as dormi bustean!

Ma gindesc ca ai dreptate, totusi daca nu incerci sa faci ceva ca sa mai elimini din stress, problema se agraveaza.
Somnul normal, dupa studiile recente, ar fii 8 ore pentru unii si 10 pentru altii. Orice este mai putin=> stress. Orice est mai mult=> overslept( ai dormit prea mult). Mai putin sau mai mult creeaza acea stare de oboseala neplacuta.
Pentru c tu dormi mi putin: incearca mai multa miscare in aer liber. Plimbari lungi ajuta inainte de a dormi.

Daca ai explorat tote metodele si nimic nu ajuta, incearca sa cumperi ceva pastile naturale:valeriana care sint inofensive, sau melatonina cre este substanta ce deosebeste noaptea de zi in corpul nostru, si care din cauza stress-ului organismul inceteaza sa o mai produca.
Asta este ceva natural, si vei dormi cu siguranta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.03.2009, 16:48:18
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deja la 13 ore , putem discuta la Topicul deschis tot aici la Generalități de fratele Costel, intitulat : Trândăvia .
Pai hai sa discutam. Adevarat ca somnu poate fi transformat si-n trandavie, insa in topicu asta facem si noi un schimb de experienta in ale somnului. Tu cat ai dormit cel mai mult?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.03.2009, 17:41:32
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deja la 13 ore , putem discuta la Topicul deschis tot aici la Generalități de fratele Costel, intitulat : Trândăvia .
e adevarat ca dimineata de azi a fost insorita,dar replica asta mi-a insorit dupa-amiaza...

inseamna ca eu trandavesc atunci cand,ajunsa acasa,la mama,dorm in nestire pret de cateva zile? daca asa stau lucrurile,vai mie..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.03.2009, 17:42:01
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu dorm chiar si 4 ore pe noapte uneori. Recuperez orele nedormite la sfarsit de saptamana.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.03.2009, 18:33:39
Simiganovski Simiganovski is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu dorm chiar si 4 ore pe noapte uneori. Recuperez orele nedormite la sfarsit de saptamana.
Daca nu dormi suficient,devi stresat si multe din boale sunt din cauza ca multe oameni sant stresate."Eu zic cucului sa tace,el se urca pe alte lemnele."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.03.2009, 22:01:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu dorm chiar si 4 ore pe noapte uneori. Recuperez orele nedormite la sfarsit de saptamana.

Si lucrezi ziua ?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.03.2009, 23:21:32
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si lucrezi ziua ?
Si mie mi se intampla sa dorm 3-4 ore pe noapte uneori, stau si invat ca noaptea pot mai bine (hm desi nu cred ca e adevarat), apoi a doua zi la scoala abia rezist sa tin ochii deschisi plus ca incep sa ma enerveze cumplit toate nimicurile, iar uneori incep sa visez de-a dreptul, cu ochii deschisi, am tot felul de senzatii ca am mai trait situatia respectiva sau nu am mai trait-o niciodata ;imi piere pofta de mancare si incep sa am palpitatii si simt cat de greu trece fiecare minut din zi...
zic si eu ca recuperez in weekend, dar ajung sa dorm sambata pana la 12-13 si uneori duminica nu ma pot trezi sa merg la biserica, groaznic. si cu programul asta haotic, mai mult ma obosesc si tot nu reusesc ca invat mare lucru; ma gandesc serios sa-l schimb
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor! ghost7 Pocainta 16 14.07.2014 00:31:55
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Paralizia in somn Marcel_Ionut Generalitati 4 02.01.2013 01:26:33
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02