Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.09.2009, 17:22:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Oare acu 500 de ani tot umblau femeile despuiate pe strada? Si la mare in vazul a mii de oameni cu sanii goi si cu o ata in fund? Si tot nu era nici o problema daca sotii mai aveau si amant/e fiecare? Si nevasta pe care o luai a mai facut sex inclusiv perversiuni cu vre-o 20 inaintea ta? Si biserica (cica crestina) accepta preoti homosexuali (una din cele mai importante denominatii din SUA, metodista cred)?
Era intradevar o perioada a omuciderilor prin razboaie/rascoale etc dar ma intreb oare o fi fost la fel de multi cati copii avortati sunt acum? In Romania se estimeaza ca s-au facut circa 20 milioane de avorturi din 89 incoace...probabil exagereaza dar vre-o 4 milioane tot cred ca s-au facut... La batalia de la Waterloo s-au pierdut circa 40.000 de vieti. Doar in Romania s-au facut de vre-o 100 de ori pe atat avorturi doar in 20 de ani. Nu mai zic cat o fi fost in toata lumea...
Traim in vremuri cu totul speciale. Niciodata nu s-a pus in istoria omenirii accent atat de puternic pe satisfacerea dorintelor si cultivarea acestora. Toata reclama desantata prin mass media, popularizarea conceptiei "fa precum vrei tu"-adica neascultare (pacatul caderii din Rai), acestea sunt lucruri satanice in esenta lor. Niciodata omul nu a fost mai aproape de a incerca a se juca de-a Dumnezeu - vezi acceleratorul de particule, genetica si manipularea genelor etc. ceea ce cu siguranta va duce la mari probleme in timp. In anii 60 revista Times declara victorios pe coperta "God is dead!" - "Dumnezeu a murit!" pt ca bisericile se golisera, lumea se infrupta din noua "oferta speciala": sex, droguri si rocknroll!
In concluzie nu stiu daca chiar la fel sunt toate...
Observator,istoria a cunoscut perioade de decadenta,iar homosexualitatea a existat inca din cele mai vechi timpuri,nu este un atribut al zilelor noastre.
Omul nu se joaca de-a Dumnezeu,este parte din el,dorinta de cunoastere intotdeauna a facut parte din om.Totul este ca aceste descoperiri sa nu fie utilizate in scopuri distructive.
Este adevarat,din pacate,ca sunt oameni al caror unic scop este puterea,iar cunoasterea in mainile cui nu trebuie devine puterea distrugerii.
Depinde de noi incotro vom indrepta cunostintele pe care le avem si vom continua sa le acumulam.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.09.2009, 18:22:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Andreicozia,daca asta ai perceput tu,imi pare rau.
Sincera sa fiu,nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa interpretez asa aceasta poza.
PS:Daca un tata isi imbratiseaza fiul,asta ii face sa fie homosexuali?
Serios, asa arata tatal tau? Cel din poza nu prea pare sa aibe virsta unui tata ci a unui partener. Stiu eu exact de ce spun asta deoarece aceste imagini duc la "intelegere" a fenomenului de imbratisari senzuale si alte porcarii, chipurile "educindu-ne" pentru permisivitate si acceptare a gayilor in Minastiri si Biserici.

Poate imi explici si mie ce-i cu stringerea asta atit de senzuala in brate intre doi barbati de aceeasi virsta. De ce este nevoie dpdv crestin ortodox de acest cap pe piept timp indelungat.

Crestinii cind se intilneau se pupau cu barbatie pe obraji, ocazional pe gura(cum o mai fac rusii) cu dragoste crestina dar asta era totul! nu ramineau imbratisati
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.09.2009, 19:09:41
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit mda

M-am uitat mai atent si intr-adevar mi se pare cam ciudata... Cat despre schimbarea Romaniei, eu zic ca s-a schimbat; voi ce ziceti?
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios, asa arata tatal tau? Cel din poza nu prea pare sa aibe virsta unui tata ci a unui partener. Stiu eu exact de ce spun asta deoarece aceste imagini duc la "intelegere" a fenomenului de imbratisari senzuale si alte porcarii, chipurile "educindu-ne" pentru permisivitate si acceptare a gayilor in Minastiri si Biserici.

Poate imi explici si mie ce-i cu stringerea asta atit de senzuala in brate intre doi barbati de aceeasi virsta. De ce este nevoie dpdv crestin ortodox de acest cap pe piept timp indelungat.

Crestinii cind se intilneau se pupau cu barbatie pe obraji, ocazional pe gura(cum o mai fac rusii) cu dragoste crestina dar asta era totul! nu ramineau imbratisati
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.09.2009, 20:55:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios, asa arata tatal tau? Cel din poza nu prea pare sa aibe virsta unui tata ci a unui partener. Stiu eu exact de ce spun asta deoarece aceste imagini duc la "intelegere" a fenomenului de imbratisari senzuale si alte porcarii, chipurile "educindu-ne" pentru permisivitate si acceptare a gayilor in Minastiri si Biserici.

Poate imi explici si mie ce-i cu stringerea asta atit de senzuala in brate intre doi barbati de aceeasi virsta. De ce este nevoie dpdv crestin ortodox de acest cap pe piept timp indelungat.

Crestinii cind se intilneau se pupau cu barbatie pe obraji, ocazional pe gura(cum o mai fac rusii) cu dragoste crestina dar asta era totul! nu ramineau imbratisati
Doamne Dumnezeule....cel din poza este Iisus!!!Nu suntem toti copiii Lui?
Sincer,eu nu stiu ce vedeti asa grozav in acea poza,eu una nu pot sa vad o imbratisare de homosexuali,ci doar o imbratisare parinteasca.
Oricum,imi pare rau ca interpretati in fel si chip,gestul meu a fost mai mult decat nevinovat.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.09.2009, 21:12:30
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am exportat IQ la greu, ne-am indreptat atentia spre instincte -vezi TV si ZIARE cu tirajul cel mai mare- parca am vrea sa luam cu noi problemele altor tari, nu lucrurile bune!
Avem inca ideea de familie, mai mult ca altii, poate mai dureaza pana sa ajungem o tara de divortati!
Si totusi, daca am fi crestini cu adevarat, poate nu ne-am face atatea probleme! Am auzit pe cineva vorbind de rusi, eu pot sa dau marturie de greci, atat cat am reusit sa cunosc. Cand te gandesti ca la rusi a fost leaganul comunismului, iar la greci- stapanire otomana!
Nu avem nicio scuza! Ce ne lipseste sa fim cu adevarat ortodocsi?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.09.2009, 21:38:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Doamne Dumnezeule....cel din poza este Iisus!!!Nu suntem toti copiii Lui?
Sincer,eu nu stiu ce vedeti asa grozav in acea poza,eu una nu pot sa vad o imbratisare de homosexuali,ci doar o imbratisare parinteasca.
Oricum,imi pare rau ca interpretati in fel si chip,gestul meu a fost mai mult decat nevinovat.
Heaven, stai draga calma ca nu s-a luat nimeni de tine, ca doar nu este poza ta, mie-mi plac mult interventiile tale,... si intradevar este mai greu poate pentru sexul opus sa discearna gesturi de gay asa cum pe barbati nu-i deranjeaza daca doua femei se imbratiseaza sua stau cu capul la pieptul celeilalte
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.09.2009, 21:42:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Nu avem nicio scuza! Ce ne lipseste sa fim cu adevarat ortodocsi?
Nu este asa de simplu Lidia. Nu uita ca suntem patrunsi de tiganie pina-n maduva oaselor. De acest aspect nu se scapa intr-o generatie doua.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.09.2009, 21:53:59
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Heaven, stai draga calma ca nu s-a luat nimeni de tine, ca doar nu este poza ta, mie-mi plac mult interventiile tale,... si intradevar este mai greu poate pentru sexul opus sa discearna gesturi de gay asa cum pe barbati nu-i deranjeaza daca doua femei se imbratiseaza sua stau cu capul la pieptul celeilalte
Da,nu stiu ce sa zic,probabil traiesc eu prea mult in nori de nu pot vedea lucrurile in acest mod...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.09.2009, 01:43:19
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Crestinii cind se intilneau se pupau cu barbatie pe obraji, ocazional pe gura(cum o mai fac rusii) cu dragoste crestina dar asta era totul! nu ramineau imbratisati
Se pupau PE GURA?????Imi aratati 2 barbati care se imbratiseaza si criticati acest lucru, iar apoi imi ziceti ca crestinii se pupau pe gura?Asta e gay cu G mare.Cu dragoste crestina, sanky, asta e vrajeala de homosexual care vrea sa bage pe cineva "la sac", ca stii e intre baieti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.09.2009, 16:02:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Se pupau PE GURA?????Imi aratati 2 barbati care se imbratiseaza si criticati acest lucru, iar apoi imi ziceti ca crestinii se pupau pe gura?Asta e gay cu G mare.Cu dragoste crestina, sanky, asta e vrajeala de homosexual care vrea sa bage pe cineva "la sac", ca stii e intre baieti.
Stai calm ca nu ai habar despre ce vorbesc. Nu este vorba de gay ci de un obicei rusesc - barbatesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 21:53:35
Ce ati schimba la voi insiva? GheronIosifIsihastul Generalitati 16 13.10.2010 12:11:46
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20